Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü

8,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
763 gösterim
"Turgenyev'in romanlarındaki lüzumsuz adamlar genellikle doğanın döngüsüne ayak uyduramayan metafizik yabancılardır. Lüzumsuz adam terimini yaygınlaştırmakla maruf Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü tam da bu türden bir örnek. Ana karakter Çulkaturin lüzumsuzdur, çünkü kendi kendini o hale getirmiştir. Doğadan tamamıyla kopmuş hisseder. Kendini doğayla bir hissettiği naif çocukluk anılarını hatırlar ve ölürken de bu birlik duygusuna geri dönmek için yanıp tutuşur." 
-Ellen Chances-

Lüzumsuz Adam'ı edebiyatta belki de ilk kez Sait Faik'ten duyduk. Sabahattin Ali'nin Raif Efendisi'nde, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Suad'ında, Yusuf Atılgan'ın Bay C.'sinde, Oğuz Atay'ın Selim Işık'ında izlerini okuduk. Bize çok da uzak olmayan Rus edebiyatında da kalabalık bir soykütüğü var Lüzumsuz Adam'ın: Puşkin'in Onegin'i, Lermontov'un Peçorin'i, Gonçarov'un Oblomov'u, Turgenyev'in Bazarov'u ve en keskin ifadesiyle Dostoyevski'nin isimsiz yeraltı adamı. İçimizdeki uyumsuzluk istencini hatırlatır bize lüzumsuz adamlar. Çağının iki arada bir derede kalmış gayrimeşru çocuklarıdır onlar; yaşamı seyretmekten eyleme geçemeyen ama belki de bakarak eyleyen öfkeli antikahramanlar. İşte Turgenyev, Türkçede ilk kez okuyacağınız Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü'nde bu aykırı karakterlerin doğuşuna götürüyor bizi. 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  115
 • ISBN:
  9786055904746
 • Çeviri:
  Oğuz Tecimen
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:

“Küçük komedyam oynandı. Perde kapanıyor.
Hiçliğe batarken artık lüzumsuz değilim...”

Uyumsuzluğu sebebiyle normal bir hayat yaşamaya ayak uyduramayan bir adamın hikayesi...
Günlük şeklinde ,ölüme adım adım yaklaşırken, başından geçenleri bana sayfa sayfa anlattı. Ben de dinledim...
Kendini her sayfada lüzumsuz gören bu erkek karakter epey dert yandı bana...
Aşk hayatını , iş hayatını , başarısızlıklarını, alınganlıklarını anlattı.
Annesini babasını ve çocukluğunu anlattı.
Gerçekten de "lüzumsuz adam" beni anlattıklarıyla lüzumsuzluğuna inandırdı...

Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın anlatımı gayet akıcıydı.Birgünde okunabilecek son derece başarılı bir kitap. Kitapta ölümüne çok kısa zaman kalmış bir adamın hikayesi anlatılıyor. Tavsiye edilir

Kitaptan 13 Alıntı

“Kalbim, ah kalbim neden bu kadar yaslısın?
Seni bu kadar üzen ne?
Şu toprakların güzelliğine bak–
Kalbim, ah kalbim – daha ne istersin?”

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç TurgenyevLüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev

“Peki ya aşk doğal bir duygu mudur? İnsanın âşık olması doğal mıdır? Aşk bir hastalıktır ve hastalık kural tanımaz.”

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Ebook Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Ebook Notos)

Genellikle kolayca arkadaş edinemem ve eğer birisiyle daha en başından kaynaşmışsam –ki daha önce neredeyse hiç olmadı– bunu yeni tanıştığım insana borçluyumdur.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 102 - Ebook/Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 102 - Ebook/Notos)

… Benim hakkımda söylenebilecek bir şey yok; ben yalnızca lüzumsuzum. Gereğinden fazla, hepsi bu. Büyük ihtimalle doğa bu dünyaya gelişimi hesaba katmadı ve bundan dolayı da bana davetsiz misafir muamelesi yapıyor. Tüm hayatım boyunca sürekli yerimin alındığını fark ettim, belki de aramış olmam gereken konumu bulmaya çalışmadığımdan.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç TurgenyevLüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev

Ne fark eder, bütün bu yanlış anlamalar, sezinlemeler ve umutlar...
Her şey eninde sonunda olacağına varır.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 141 - Ebook Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 141 - Ebook Notos)

Lüzumsuz, lüzumsuz... Saplanıp kaldığım kocaman bir kelime. Derinden derine içime kapandıkça tüm geçmişimle daha da çok yüzleşiyorum ve bu tabirin acımasız gerçekliğine daha da çok inanmaya başlıyorum.
Lüzumsuz işte – daha ne olsun.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 79 - Ebook-Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 79 - Ebook-Notos)

Büyük ihtimalle doğa bu dünyaya gelişimi hesaba katmadı ve bundan dolayı da bana davetsiz misafir muamelesi yapıyor.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 81 - Ebook:Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 81 - Ebook:Notos)

Bilindiği üzere bir insan mutluyken kafası pek çalışmaz. Huzur dolu enfes bir his, "memnuniyet hissi" , bütün varlığına yayılır; insan bu hisse gark olur; kişisel yaşantının bilinci kaybolur – kötü eğitimli şairlerin dediği gibi, katıksız mutluluğa kavuşur.
Fakat sonunda “büyü” bozulduğunda insan tüm bu katıksız mutluluğun içinde, kendini ne kadar da az gözlemlediğine üzülür ve kızar...

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 112 - Ekitap, Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 112 - Ekitap, Notos)

Aslında ne önemi var? Ne anlattığımın bir önemi var mı?
Ölümün karşısında bütün fani kaygılar yok olur.
Sakinleştiğimi hissediyorum; daha sade, daha berrak oluyorum.
Çok geç anladım!..
Tuhaf şey! Sakinleştim
– tabii bir yandan da... korkuyorum.
Evet, korkuyorum. Vücudumun yarısına kadar sessiz ve dipsiz karanlığa batmış titriyorum.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Ebook Notos)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Ebook Notos)

“Ah doğa! Ne de güzel doğa! Seni o kadar çok seviyorum ki, daha yaşamaya hazır bile değilken senin rahminden işe yaramaz biri olarak ayrıldım.”


From: Turgenyev. “Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü.” Notos Kitap. iBooks.

Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Ebook)Lüzumsuz Bir Adamın Günlüğü, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 58 - Ebook)
2 /