·
Okunma
·
Beğeni
·
7.383
Gösterim
Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052955857
Orijinal adı:
Die Hochzeit Von Lyon
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Lyon
Lyon
Lyon’da Düğün
Lyon
Lyon’da Düğün Fransız Devrimi sırasında yaşanan kargaşa ve zulüm günlerinde ölüme yaklaşan insanlara umut veren bir aşkın hikâyesidir. 1793’te kentte kurşuna dizilmeyi bekleyen karşı devrimcilerin toplandığı hapishane tuhaf bir nikâha sahne olur. İki Yalnız İnsan, acı çeken iki çaresiz insanı buluşturur. Birinin yüreğinden kopan çığlık diğerininkinde karşılık bulurken, farkında olmadan birbirlerinin yıllar süren yalnızlığına son verirler. Wondrak ise yazarın savaş karşıtı yapıtlarından biridir. Bohemya’nın küçük bir kentinde çirkinliğiyle sürekli alaya maruz kalan bir kadın tecavüze uğradıktan sonra doğurduğu çocuk sayesinde yaşama tutunmuştur, ama patlak veren Birinci Dünya Savaşı yüzünden oğlunu askere alarak ondan koparmaları söz konusudur. Zweig bu öykülerde toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunu analiz eder. Karakterlerinin başlarından geçenler “yazgı” değil, insanlığın iflasının sonucudur.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan ve Wondrak isimli kısa hikayelerden oluşan kitap Lyon'da Düğün. Bir saatinizi güzel, dolu geçirebileceğiniz bir kitap. Kitapta yine insan psikolojisini konu alan alışılmış Zweig tarzı hikayeler mevcut.

Lyon'da Düğün'de ölüme giden insanlara güç veren bir aşk anlatılıyor. İnsanların kendilerine ölüm çok da yakın olmasına rağmen sevgi, aşk gibi duygular karşısında umutlu ve bir arada olabileceklerini görüyoruz. İki Yalnız İnsan'da iki insanın eksikliklerini, kendilerini üzen, toplum tarafından itilmelerine neden olan özelliklerini birbirlerinde tamamlamalarını okuyoruz. Wondrak'da ise önceki hikayede olduğu gibi çirkinliğiyle alay edilen, insanlardan, toplumdan uzaklaşmış, incinmiş bir kadının tek sahip olduğu varlığı, çocuğunun tüm çabalarına rağmen kendisinden koparılıp savaşa götürülüşü anlatılıyor.

Hikayelerin tümünde toplumun tutumunun, insanların duygu, düşünce ve davranışlarının insan psikolojisi üzerindeki güçlü etkilerini görebiliyoruz. Keyifli okumalar.
56 syf.
Lyon'da Düğün

Stefan Zweig'ın yeni çıkan kitabını hemen alıp okumalıyım diyenler vardır.
Hah! Ben de onlardanım işte.
Görür görmez almalıyım dedim ve hemen listeme ekledim. Neticede su gibi okundu ve bitti.

Eser üç ayrı hikâyeden oluşmakta.
Bunlar; Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan, Wondrak

Hangi öyküyü daha çok beğendim dersek

• Wondrak
• Lyon'da Düğün
• İki Yalnız İnsan   diye sıralayabilirim.

Gerçekten Zweig, psikolojik tahlil konusunda usta bir isim. Resmen tahlillerin dibine dibine vuruyor ve yaşatıyor.
Bana göre okuduğunuz bir kitapta kahramanlar için üzülüyor veya seviniyorsanız o kitap gerçekten sağlamdır ve saygıyı hak ediyordur. Zweig, karakter olarak ve yaşadıklarından dolayı olsa gerek eserlerinde her ne kadar bize sevinç yaşatmasa da bol bol acı ve de hüzün yaşatabiliyor. Bu kitap da söylediklerimin karşılığını fazlasıyla veriyor diyebilirim.


İncelememin son satırlarını şunu belirterek bitirmek istiyorum, 50 sayfalık incecik bir kitap olmasına rağmen gayet doyurucu.

Kitap sağlığınıza dikkat edin.
56 syf.
·2 günde·8/10
Modern Klasikler serisinden çıkan 'Lyon'da Düğün' adlı eser üç kısa öykünün Lyon'da Düğün adıyla kitaplaştırılmış halidir.

İlk öykü ise kitaba ismini veren Lyon’da Düğün olmuş. Bu öyküde öylesine mutsuzluk, hüzün varken bir saygıya, mutluluğa dönüşen bir son var. Hele en sonundaki hüzün ise tam bir vahşet. Zweig’in savaş karşıtlığı zaten ömrü boyunca eserlerinde işlenen konudur. Hayatının seyahatlerle ve dışarılarda geçmesinin tek sebebi savaştır. Lyon’un bir kentinde muhaliflerin öldürüldüğü, cezalarla bezdirildiği yerde bir aşk doğar ve savaşta da olsa bu evlilik yapılır. İnanın son derece duygusal bir hikayeyi 13 sayfaya sığdırıp; tadını damakta bırakmak tam bu öykü işte. Ölümüne aşk derler ya işte gerçek ölümüne aşk bu öykü.

İkinci kısımda hor görülen bir kadının hikayesi. Kadınların duygularını en iyi yansıtan yazar belki de Zweig. Bir Kadının 24 Saati olsun, Bilinmeyen Kadının Mektubu olsun kendini kanıtlamıştır zaten. Rastgele tanıştığı erkekle öylesine derinlemesine sırlarını paylaşıyorlar ki gerçekten anlamlı bir öykü. 5 sayfa kadar falan sürüyor. 5 sayfada nasıl öykü yazılır diyen Zweig okusun.

Son kısımda ise beni en çok etkileyen ve en uzun öykü yer alıyor. Savaş karşıtlığının dibine vuruyor bu bölümde Zweig. Zorla askere alınan gençler en son çocuklara kadar düşüyor ve onu saklamak isteyen bir annenin hikayesi ele alınıyor. İstenmeyen ve sevilmeyen bir kadının hayatını zehir ediyor orada yaşayanlar. Dalga geçip onu dışlıyorlar ve ormana itiyorlar. Orada da tecavüze uğrayıp bir çocuğunun olmasıyla daha da genişliyor hikaye. Nüfus sistemine kızıyor, devletlerin savaşmasına kızıyor, kadınlara karşı uygulanan şiddete kızıyor…

Kısacık bir öykü kitabı ama inanın içi çok dolu ve yeterli. Seyahate giderken, metroda, otobüste yani bir günde bitecek bir eser. Zweig her şekilde okunur arkadaşlar. Yoğun duygularını bize yansıtan, dışlanmışlıkları ve hor görülmüşlükleri bize aktaran, savaşı isteyenlere karşı destan yazmış bir isim Zweig. Akıcı, süper çeviri, sürükleyici ve kısacık.
Tavsiye edilir.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Zweig’in dört kısa öyküsünün bulunduğu bir kitap. Öykülerin isimleri ;
Lyon’da düğün
Leporella
Kaçak
Görünmez koleksiyon
Daha önce Zweig okumuş olanların bildiği gibi insanın bam teline dokunuyor yazar yine. Ben anlatım tarzını sevdiğim için olay örgüsüne çok takılmıyorum açıkçası yazarda.
Bu 4 kısa öyküde beni en çok etkileyen Lyon’da düğündü.
Günlük okumaları ara vermek kafa toparlamak ya da tek seferde okumalık bir kitap isterseniz bence makuldür.
İyi okumalar.
50 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kaç yüz hafta sonra tekrardan inceleme yapmaya başlıyorum :D

İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...Y-HjWROR6I&t=55s

Öncelikle bana bu kitabı hediye eden (dilenmedim yanlış anlaşılmasın :D ) Onur abime teşekkür ederimm :) (Homeless)

Kitabımız İş Bankasının yeni çıkardığı bir Stefan Zweig kitabı. İçinde 3 tane hikaye var ve kitap oldukça kısa (50 sayfa)

Tramvayda giderken yolda yürürken okuyabileceğiniz türden bi' kitap ama yine de diğer zweig kitapları gibi çok mu çok güzel!

3 farklı hikaye barındırıyor ve kitaba da ismini veren Lyon'da Düğün ilk hikaye. Bu hikayede Fransız Devriminde darağacına gönderilecek olan insanların arasında iki aşığın birbirini bulmasını anlatıyor.

Benim sevdiğim hikaye ise sonuncu hikaye oldu çünkü bu hikayede yazar kendi görüşlerini aktarmış ve yazarın görüşlerini destekliyorum :D

Neyseeeee benim sevdiğim bir kitap oldu ama 1 puan kırma nedenim de o okuduğum ve en yüksek 10 verildiği için 10 verdiğim kitaplara ayıp olmasın diyeydi.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
200 syf.
·Beğendi·9/10
Psikolojik tahlillerle dolu birbirinden sürükleyici beş öyküden oluşan kitap, bu öykülerden biri olan Lyon’da Düğün’ün ismini almış…

*Kızıl Hastası
*Leporella
*Korku
*Benzer-Benzemez Kız Kardeşler
*Lyon’da Düğün

Aslında her öykü, ayrı birer kitabı hak eder nitelikte derin ve etkileyici, ki İş Bankası Yayınları, Korku’yu kitaba dönüştürmüş bile.

Korku, yeşilçam filmlerine benzer bir kurguya ve okuyucuyu geren bir atmosfere sahip. Paulo Coelho’nun Aldatmak adlı kitabını yazarken bu öyküden esinlenmiş olabileceğini de düşünmedim diyemem.

Yazarın Amok Koşucusu isimli kitabını okuyanlar Leporella’yı hatırlayacaklardır. Aynı öykü bu kitapta da yer almış ve Zweig’in karakterlerin iç dünyasını okuyucuya aktarmaktaki ustalığını bir kez daha okuyuculara göstermiş.

Kızıl Hastası, oldukça sürükleyiciydi, sayfa sayısına hiç bakmadan okudum. Karakterin zayıf bedeninin altındaki güçlü duyguları hissedebiliyorsunuz.

Lyon’da Düğün, on sayfalık bir öykü olsa da kitaba adını vermeyi başarmış. Nazi zulmünün yazar üstündeki etkisi açıkça görülebiliyor.

Kitaptaki en beğendiğim öyküydü Benzer-Benzemez Kız Kardeşler. Masal tadındaydı… Kurgu gerçek dışı olsa da duygular gerçekti. O kadar farklı düşüncelere sevk ediyor ki insanı, tarif etmek pek kolay değil.

Öykülerin içeriğinden bahsetmeyeceğim, zaten çok kısalar, içeriğe değinirsem büyüsü kaçacakmış gibi geliyor. Mutlaka okumalısınız, mutlaka..
56 syf.
·1 günde·8/10
Zweig'ın kısa ve anlaşılır eserlerinden biriyle daha karşınızdayım :)
Bu kitap yine lokmalıklar serisiden ve 3 hikayeden oluşmakta. Hikayeler yine ders içerikli ve aslında toplumda itilip kakılan dışlanan insanların mutluluklarıyla alakalı diyebilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim :)
56 syf.
·1 günde·10/10
Üç kısa fakat hayatın acımasız gerçeklerinin yer aldığı bu elli sayfalık kitapta, Stefan Zweig yine insanların, merhametsizliğini, hırslarını, korkularını, savaş karşısında ne kadar çaresiz kalabileceklerini ustalıkla kaleme almış...

Üç öykünün de ana teması, insanların kendinden farklı olana karşı bakış açısı...

Bir saat gibi kısa bir sürede okunacak bu eserin hissettirdikleri ile insanoğlunun duyarsızlığını, vicdansızlığını, yargılarını; kısacası insan olarak adlandırılan varlığın ne kadar canavarlaşacağını sorgulayacaksınız...

Dünya üzerinde en büyük erdemin vicdan muhasebesi olduğunu, vicdanı olmayandan insanlık beklemenin ise ne kadar imkansız olduğuna şahit olacaksınız...
Acınası olanlar hor görülenler mi, yoksa onları her fırsatta yerenler mi?

İnsanlığın sorgulandığı bu eseri okumanızı tavsiye ederim, değerli 1000Kitap dostlarım...
56 syf.
·1 günde
Stefan Zweig in 50 sayfalık bu eseri 3 hikâyecikten oluşmaktadır.
#lyondadüğün #ikiyalnizinsan #wondrak
Ben en çok kitaba ismini veren Lyon da Düğün isimli hikâyeyi beğendim. Sanırım okuduğum en kısa ve en güzel aşk hikayesi.
Lyon'da Düğün ,şehrin kaos ortamında birbirine aşık iki insanın umutlarını yitirdikleri anda silahların gölgesinde yeniden buluşmalarının ve umutsuzluğun ortasında mutluluğun yeşerebileceğinin anlatıldığı güzel bir hikâye.
56 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın aşırı kısaltılmış hali bilseydim bu yayın evinden almazdım. Sohbet arasında geçmişten bildiğin bir olayı laf arasında anlatır gibi olmuş. Ama hikayesi herkesleşmiş değil ve farklı. Görsel olsun diye, instagramda güzel bir durum olsun diye alıyorsanız mantıklı ama hikaye tamamıyla 2 cümle. Uzun versiyonun olduğu yayınları bulursam incelememe eklerim. Tabiki bu sizin tercihiniz. Zaten yazara diyecek bir sözüm yok. ️
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Altını çizerek okuyanlar için gerçekten çok zor çünkü nerdeyse her satırı çizmek zorunda kalıyorsunuz. Akıcı ve saran tarzı insana keyif veriyor tek eksik yanı çok çabuk bitmesi. yinede ZWEİG her yapıtı gibi bir kaç sayfaya koca bir dünya sığdırılmış. Bakmadan geçmeyin
56 syf.
·1 günde
Günlerdir kitap okuyamıyordum; yorgunluk, soğuk, kafamı meşgul eden olaylar derken kitap okuyamamanın verdiği bir iç huzursuzluk da vardı. Kırmalıydım bu kısırdöngüyü ve imdadıma Zweig yetişti. Her zamanki gibi ne kadar kısa olursa olsun o kadar içi dolu, bir çırpıda okunan hikayeleriyle ulaştı bana.

Kitaptaki ilk hikaye Lyon'da Düğün, Fransız Devrimi zamanında ölüme yürüyen bir grup insana güç ve umut olan güçlü temiz bir aşkı anlatıyor. İnsanın içini saran sıcacık bir sevginin yanında hüzün tabiki var.

İkinci hikaye İki Yalnız İnsan, toplumdan dışlanmış iki insanın benzer acılarıyla birbirine yâren oluşunu anlatıyor.

Üçüncü ve son hikaye Wondrak, Zweig'in savaş karşıtı hikayelerinden biri. Yine toplumdan dışlanmış bir kadının, bir annenin, hayattaki tek dayanağı olan oğlunu askere göndermek istememesi üzerine kurulu...

Zweig ve kitapları her zaman tavsiyemdir efendim. Kitapla kalınız.
Hayır,o mutluydu,sonsuzca mutluydu,çünkü sevdiğiyle aynı saat öleceğini biliyordu ve biri diğeri için yas tutmak zorunda kalmayacaktı.Mutluluğunu gölgeleyen tek bir şey vardı,Tanrı katına sevdiğinin ismiyle,onun eşi olarak çıkmayacaktı.
Stefan Zweig
Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052955857
Orijinal adı:
Die Hochzeit Von Lyon
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Lyon
Lyon
Lyon’da Düğün
Lyon
Lyon’da Düğün Fransız Devrimi sırasında yaşanan kargaşa ve zulüm günlerinde ölüme yaklaşan insanlara umut veren bir aşkın hikâyesidir. 1793’te kentte kurşuna dizilmeyi bekleyen karşı devrimcilerin toplandığı hapishane tuhaf bir nikâha sahne olur. İki Yalnız İnsan, acı çeken iki çaresiz insanı buluşturur. Birinin yüreğinden kopan çığlık diğerininkinde karşılık bulurken, farkında olmadan birbirlerinin yıllar süren yalnızlığına son verirler. Wondrak ise yazarın savaş karşıtı yapıtlarından biridir. Bohemya’nın küçük bir kentinde çirkinliğiyle sürekli alaya maruz kalan bir kadın tecavüze uğradıktan sonra doğurduğu çocuk sayesinde yaşama tutunmuştur, ama patlak veren Birinci Dünya Savaşı yüzünden oğlunu askere alarak ondan koparmaları söz konusudur. Zweig bu öykülerde toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunu analiz eder. Karakterlerinin başlarından geçenler “yazgı” değil, insanlığın iflasının sonucudur.

Kitabı okuyanlar 1.313 okur

  • Abdurrahman Tmz
  • Nihal
  • Furkan ÖZKAN
  • İrem Terzioğlu
  • Deniz
  • Feyza
  • Umutcan Dinç
  • Arzu Çelenk
  • Mahmut Yıldırım
  • Beyza Yılmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.1 (61)
9
%17 (79)
8
%23.8 (111)
7
%13.7 (64)
6
%8.6 (40)
5
%4.3 (20)
4
%1.9 (9)
3
%0.9 (4)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları