Lyon'da Düğün

·
Okunma
·
Beğeni
·
14390
Gösterim
Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052133750
Orijinal adı:
Die Hochzeit Von Lyon
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğu Batı Yayınları
Fransa’da bir iç savaşın hüküm sürdüğü, insanların topluca katledildiği bir dönemde geçen Lyon’da Düğün, birbirini seven ve son arzuları Tanrı huzurunda evlenmek olan iki gencin hüzünlü öyküsüdür. Mahkûmların korkuyla ölümü bekledikleri karanlık bir hapishanede yapılan bu büyülü nikâh töreni, bir an için kurtuluş umudu doğursa da, o kanlı günlerdeki kaçınılmaz son gerçekleşir yine. İnsanların ruh hallerini betimlemede usta olan Zweig, kimi zaman, tanımadığı bir şehrin karanlık sokaklarında dolaşırken tanık olduğu bir olay üzerine dünyadaki yaşamların çeşitliliğine hayran olan bir adamı, kimi zaman da rahat bir yaşam uğruna masumiyetini feda etmiş, ancak bir günlüğüne tıpkı ilk aşkında olduğu gibi saf ve temiz bir mutluluğu yeniden yaşayan genç bir kadını anlatır. İnsana ait en derin noktaların küçük bir ana sığdırıldığı bu öyküler, yazarın etkileyici anlatımıyla bizleri günlük yaşantıdan sıyırıp farklı iç dünyalara bir yolculuğa çıkarıyor.
56 syf.
·Beğendi·9/10
Biliyor musunuz bilmiyorum ama Zweig eşi ile birlikte intihar etmiştir. Savaşın o yıkıcı yıllarında yazdıkları arasında, ruh halini en derinden hissettiğim kitap bu oldu sanırım.
Öykülerin böyle bitişi belki de yapacağı şeyin haberciydi. Yalnızlığını dile getiremedikçe konuşamadıkça belki de hikayelerine yönelmişti. Bunlar elbette ki benim görüşümden ibaret. Her koşulda bu üç öyküsünde savaşa olan yorgunluğunu, hissettiği yalnızlığı ve ölüm tasası yaşamadan sevdiği insan ile beraber ölmek istediğini bize söylüyor.
Her zaman derim Zweig benim için başka bir yazardır. Kitaplarını ne zaman elime alsam başka bir dünyaya tüm gerçekliği ile beraber adım atıyorum. Bu kitabı da bize 3 ayrı dünyayı önümüze seriyor. Keyifli okumalar dilerim.
200 syf.
Merhabalar Lyon’da Düğün 3 kısa öyküden oluşan Stefan Zweig’in öykü kitabıdır.Nedense yazarın diğer kitaplarından aldığım tadı bu kitabında alamadım.İlk öyküsü haricindeki diğer iki öyküsünü anlayamadım çünkü öykülerinde giriş gelişme sonuç bölümleri çok kopuk ve anlaşılmazdı.Stefan Zweig severlerin okuması gereken kitaplardan
Kitapta en beğendiğim alıntı ;
“Fakat hayat mucizeler konusunda cimri davranır.”
56 syf.
Lyon'da Düğün

Stefan Zweig'ın yeni çıkan kitabını hemen alıp okumalıyım diyenler vardır.
Hah! Ben de onlardanım işte.
Görür görmez almalıyım dedim ve hemen listeme ekledim. Neticede su gibi okundu ve bitti.

Eser üç ayrı hikâyeden oluşmakta.
Bunlar; Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan, Wondrak

Hangi öyküyü daha çok beğendim dersek

• Wondrak
• Lyon'da Düğün
• İki Yalnız İnsan   diye sıralayabilirim.

Gerçekten Zweig, psikolojik tahlil konusunda usta bir isim. Resmen tahlillerin dibine dibine vuruyor ve yaşatıyor.
Bana göre okuduğunuz bir kitapta kahramanlar için üzülüyor veya seviniyorsanız o kitap gerçekten sağlamdır ve saygıyı hak ediyordur. Zweig, karakter olarak ve yaşadıklarından dolayı olsa gerek eserlerinde her ne kadar bize sevinç yaşatmasa da bol bol acı ve de hüzün yaşatabiliyor. Bu kitap da söylediklerimin karşılığını fazlasıyla veriyor diyebilirim.


İncelememin son satırlarını şunu belirterek bitirmek istiyorum, 50 sayfalık incecik bir kitap olmasına rağmen gayet doyurucu.

Kitap sağlığınıza dikkat edin.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan ve Wondrak isimli kısa hikayelerden oluşan kitap Lyon'da Düğün. Bir saatinizi güzel, dolu geçirebileceğiniz bir kitap. Kitapta yine insan psikolojisini konu alan alışılmış Zweig tarzı hikayeler mevcut.

Lyon'da Düğün'de ölüme giden insanlara güç veren bir aşk anlatılıyor. İnsanların kendilerine ölüm çok da yakın olmasına rağmen sevgi, aşk gibi duygular karşısında umutlu ve bir arada olabileceklerini görüyoruz. İki Yalnız İnsan'da iki insanın eksikliklerini, kendilerini üzen, toplum tarafından itilmelerine neden olan özelliklerini birbirlerinde tamamlamalarını okuyoruz. Wondrak'da ise önceki hikayede olduğu gibi çirkinliğiyle alay edilen, insanlardan, toplumdan uzaklaşmış, incinmiş bir kadının tek sahip olduğu varlığı, çocuğunun tüm çabalarına rağmen kendisinden koparılıp savaşa götürülüşü anlatılıyor.

Hikayelerin tümünde toplumun tutumunun, insanların duygu, düşünce ve davranışlarının insan psikolojisi üzerindeki güçlü etkilerini görebiliyoruz. Keyifli okumalar.
56 syf.
·1 günde·9/10
Kitap üç öyküden oluşuyor.Toplumdan soyutlanmış, dışlanmış, yalnız insanları ele almış, toplumun onlara tutumu, soyutlanmanın getirdiği savunma mekanizması anlatılmıştır.
56 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Uzun zaman sonra Stefan Zweig okudum ve özlediğimi fark ettim. Üzerimde bıraktığı etki yine aynı oldu. Üç hikayeden oluşmakta ve benim en etkilendiğim hikaye ‘Lyon’da Düğün’ oldu. Konuları ve anlatış tarzı beni olayların içine çekti. Sanki olayları uzaktan izleyen, ortamda bulunan izleyen bir kişi olarak hissettim. Tavsiye edeceğim kitaplar arasına katıldı.
56 syf.
·2 günde·8/10
Modern Klasikler serisinden çıkan 'Lyon'da Düğün' adlı eser üç kısa öykünün Lyon'da Düğün adıyla kitaplaştırılmış halidir.

İlk öykü ise kitaba ismini veren Lyon’da Düğün olmuş. Bu öyküde öylesine mutsuzluk, hüzün varken bir saygıya, mutluluğa dönüşen bir son var. Hele en sonundaki hüzün ise tam bir vahşet. Zweig’in savaş karşıtlığı zaten ömrü boyunca eserlerinde işlenen konudur. Hayatının seyahatlerle ve dışarılarda geçmesinin tek sebebi savaştır. Lyon’un bir kentinde muhaliflerin öldürüldüğü, cezalarla bezdirildiği yerde bir aşk doğar ve savaşta da olsa bu evlilik yapılır. İnanın son derece duygusal bir hikayeyi 13 sayfaya sığdırıp; tadını damakta bırakmak tam bu öykü işte. Ölümüne aşk derler ya işte gerçek ölümüne aşk bu öykü.

İkinci kısımda hor görülen bir kadının hikayesi. Kadınların duygularını en iyi yansıtan yazar belki de Zweig. Bir Kadının 24 Saati olsun, Bilinmeyen Kadının Mektubu olsun kendini kanıtlamıştır zaten. Rastgele tanıştığı erkekle öylesine derinlemesine sırlarını paylaşıyorlar ki gerçekten anlamlı bir öykü. 5 sayfa kadar falan sürüyor. 5 sayfada nasıl öykü yazılır diyen Zweig okusun.

Son kısımda ise beni en çok etkileyen ve en uzun öykü yer alıyor. Savaş karşıtlığının dibine vuruyor bu bölümde Zweig. Zorla askere alınan gençler en son çocuklara kadar düşüyor ve onu saklamak isteyen bir annenin hikayesi ele alınıyor. İstenmeyen ve sevilmeyen bir kadının hayatını zehir ediyor orada yaşayanlar. Dalga geçip onu dışlıyorlar ve ormana itiyorlar. Orada da tecavüze uğrayıp bir çocuğunun olmasıyla daha da genişliyor hikaye. Nüfus sistemine kızıyor, devletlerin savaşmasına kızıyor, kadınlara karşı uygulanan şiddete kızıyor…

Kısacık bir öykü kitabı ama inanın içi çok dolu ve yeterli. Seyahate giderken, metroda, otobüste yani bir günde bitecek bir eser. Zweig her şekilde okunur arkadaşlar. Yoğun duygularını bize yansıtan, dışlanmışlıkları ve hor görülmüşlükleri bize aktaran, savaşı isteyenlere karşı destan yazmış bir isim Zweig. Akıcı, süper çeviri, sürükleyici ve kısacık.
Tavsiye edilir.
56 syf.
·10/10
" Binlerce insan arasında yalnız olmanın ne demek olduğunu bilemezsin".

Üç kısa öykünün olduğu bir Zweig klasiği, 50 sayfalık ama tadının sayfalarca devam ettiği, üç öyküde de toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunun analiz edildiği okunası kitaplardan.
Zweig okurlarının bildiği psikolojik analizlerin, olağanüstü betimlemeleriyle aktarıldığı kısa molaların, akılda kalıcı olan hayat mesajlarının bulunduğu eserlerden.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Üç farklı öyküden oluşan bu kitaptan beklentim çok yüksek değildi fakat okuduktan sonra iki şey öğrendim .Birincisi fiziki özelliklerimiz kendi seçimimiz değil fakat kendimizi böyle kabul etmemiz gerekiyor , ikincisi ise insanları fiziki görünüşü yüzünden toplumdan alay edip dışlayıp eleştirmemeliyiz ...
En çok etkileyen öyküsü
Ne çabuk kapılıyoruz dış görünüşe , halbuki muhabbeti olmayan güzel kelam etmeyen ama güzel bir insanlar nasıl anlaşılır ki ? Baki olan muhabbettir ...
İki yalnız insan : görünüş olarak mükemmel olmayan ama ruhları muhteşem olan iki insanın acılarını anlatırken birbirlerinin yarasını sarması elbette “insan insana merhem olmalı “ 5 yıl 10 yıl sonra güzellikten ne kalır ki geriye önemli olan ruhunun güzelliği sonsuz olan ....
Koşul ne olursa olsun insan mutlu olmalı olabilmeli güzelliğiyle çirkinliğiyle ...
Çaresiz kaldığınız anda aklınıza bu kitap gelmeli .. Stefan Zweig Lyon'da Düğün
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Zweig’in dört kısa öyküsünün bulunduğu bir kitap. Öykülerin isimleri ;
Lyon’da düğün
Leporella
Kaçak
Görünmez koleksiyon
Daha önce Zweig okumuş olanların bildiği gibi insanın bam teline dokunuyor yazar yine. Ben anlatım tarzını sevdiğim için olay örgüsüne çok takılmıyorum açıkçası yazarda.
Bu 4 kısa öyküde beni en çok etkileyen Lyon’da düğündü.
Günlük okumaları ara vermek kafa toparlamak ya da tek seferde okumalık bir kitap isterseniz bence makuldür.
İyi okumalar.
56 syf.
Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan ve Wondrak isimli kısa hikâyelerden oluşan kitapta ertesi gün kurşuna dizilecek nişanlı bir çiftin, fabrikada çalışan engelli bir erkeğin, çirkin bir kızın ve yalnız başına hayat mücadelesi verip, çocuğuna sahip çıkmaya çalışan bir kadın üzerinden insanın elinde olmayan ve herkesin başına gelebilecek fakirlik, engellilik, çirkinlik vb. nedenlerle toplumdan soyutlanmış, dışlanmış, yalnız olan ama yine de her türlü zorluğa, yokluğa, acılara rağmen sevgi, aşk, paylaşma, dayanışma ile ayakta kalmaya çalışmalarını okuyacaksın…
50 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kaç yüz hafta sonra tekrardan inceleme yapmaya başlıyorum :D

İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...Y-HjWROR6I&t=55s

Öncelikle bana bu kitabı hediye eden (dilenmedim yanlış anlaşılmasın :D ) Onur abime teşekkür ederimm :) (Homeless)

Kitabımız İş Bankasının yeni çıkardığı bir Stefan Zweig kitabı. İçinde 3 tane hikaye var ve kitap oldukça kısa (50 sayfa)

Tramvayda giderken yolda yürürken okuyabileceğiniz türden bi' kitap ama yine de diğer zweig kitapları gibi çok mu çok güzel!

3 farklı hikaye barındırıyor ve kitaba da ismini veren Lyon'da Düğün ilk hikaye. Bu hikayede Fransız Devriminde darağacına gönderilecek olan insanların arasında iki aşığın birbirini bulmasını anlatıyor.

Benim sevdiğim hikaye ise sonuncu hikaye oldu çünkü bu hikayede yazar kendi görüşlerini aktarmış ve yazarın görüşlerini destekliyorum :D

Neyseeeee benim sevdiğim bir kitap oldu ama 1 puan kırma nedenim de o okuduğum ve en yüksek 10 verildiği için 10 verdiğim kitaplara ayıp olmasın diyeydi.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
“..insan doğasının bir garip yanı da her yere çabuk uyum sağlaması, geçici olarak bulunduğu yerde kendini evinde hissetmeyi bir hak olarak görmesidir..”
Stefan Zweig
Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası
"İnsanlardan nefret edecek gücü olmadığı gibi onları sevme arzusu da yoktu.."
Stefan Zweig
Sayfa 23 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
, ... hiçbirimize tek bir nefeslik yaşam dahi ikinci birkez verilmeyecek ve böyle bir anda aşkı bulan onun keyfini çıkarmalıdır," dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
Mart 2019
Sayfa sayısı:
95
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052133750
Orijinal adı:
Die Hochzeit Von Lyon
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğu Batı Yayınları
Fransa’da bir iç savaşın hüküm sürdüğü, insanların topluca katledildiği bir dönemde geçen Lyon’da Düğün, birbirini seven ve son arzuları Tanrı huzurunda evlenmek olan iki gencin hüzünlü öyküsüdür. Mahkûmların korkuyla ölümü bekledikleri karanlık bir hapishanede yapılan bu büyülü nikâh töreni, bir an için kurtuluş umudu doğursa da, o kanlı günlerdeki kaçınılmaz son gerçekleşir yine. İnsanların ruh hallerini betimlemede usta olan Zweig, kimi zaman, tanımadığı bir şehrin karanlık sokaklarında dolaşırken tanık olduğu bir olay üzerine dünyadaki yaşamların çeşitliliğine hayran olan bir adamı, kimi zaman da rahat bir yaşam uğruna masumiyetini feda etmiş, ancak bir günlüğüne tıpkı ilk aşkında olduğu gibi saf ve temiz bir mutluluğu yeniden yaşayan genç bir kadını anlatır. İnsana ait en derin noktaların küçük bir ana sığdırıldığı bu öyküler, yazarın etkileyici anlatımıyla bizleri günlük yaşantıdan sıyırıp farklı iç dünyalara bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitabı okuyanlar 3.473 okur

  • Semanur demir
  • İlayda Vural

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları