Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633095
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Düşman hatlarında kısılı kalan bir Fransız albayın hayatta kalma mücadelesi... Hazreti İsa’yla tanışabilmek için yollara düşen bir gencin başından geçenler... Fransız İhtilali sonrası yaşanan katliam döneminde birbirlerinden ayrı düşen iki gencecik nişanlının yollarının tekrar kesişmesi... Stefan Zweig birbirinden farklı bu üç öyküde, çaresizliğe karşı koyan umudu, karanlığa ışık tutan sevgiyi o zarif üslubuyla anlatıyor.
56 syf.
Lyon'da Düğün

Stefan Zweig'ın yeni çıkan kitabını hemen alıp okumalıyım diyenler vardır.
Hah! Ben de onlardanım işte.
Görür görmez almalıyım dedim ve hemen listeme ekledim. Neticede su gibi okundu ve bitti.

Eser üç ayrı hikâyeden oluşmakta.
Bunlar; Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan, Wondrak

Hangi öyküyü daha çok beğendim dersek

• Wondrak
• Lyon'da Düğün
• İki Yalnız İnsan   diye sıralayabilirim.

Gerçekten Zweig, psikolojik tahlil konusunda usta bir isim. Resmen tahlillerin dibine dibine vuruyor ve yaşatıyor.
Bana göre okuduğunuz bir kitapta kahramanlar için üzülüyor veya seviniyorsanız o kitap gerçekten sağlamdır ve saygıyı hak ediyordur. Zweig, karakter olarak ve yaşadıklarından dolayı olsa gerek eserlerinde her ne kadar bize sevinç yaşatmasa da bol bol acı ve de hüzün yaşatabiliyor. Bu kitap da söylediklerimin karşılığını fazlasıyla veriyor diyebilirim.


İncelememin son satırlarını şunu belirterek bitirmek istiyorum, 50 sayfalık incecik bir kitap olmasına rağmen gayet doyurucu.

Kitap sağlığınıza dikkat edin.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Lyon'da Düğün, İki Yalnız İnsan ve Wondrak isimli kısa hikayelerden oluşan kitap Lyon'da Düğün. Bir saatinizi güzel, dolu geçirebileceğiniz bir kitap. Kitapta yine insan psikolojisini konu alan alışılmış Zweig tarzı hikayeler mevcut.

Lyon'da Düğün'de ölüme giden insanlara güç veren bir aşk anlatılıyor. İnsanların kendilerine ölüm çok da yakın olmasına rağmen sevgi, aşk gibi duygular karşısında umutlu ve bir arada olabileceklerini görüyoruz. İki Yalnız İnsan'da iki insanın eksikliklerini, kendilerini üzen, toplum tarafından itilmelerine neden olan özelliklerini birbirlerinde tamamlamalarını okuyoruz. Wondrak'da ise önceki hikayede olduğu gibi çirkinliğiyle alay edilen, insanlardan, toplumdan uzaklaşmış, incinmiş bir kadının tek sahip olduğu varlığı, çocuğunun tüm çabalarına rağmen kendisinden koparılıp savaşa götürülüşü anlatılıyor.

Hikayelerin tümünde toplumun tutumunun, insanların duygu, düşünce ve davranışlarının insan psikolojisi üzerindeki güçlü etkilerini görebiliyoruz. Keyifli okumalar.
56 syf.
·1 günde·9/10
Kitap üç öyküden oluşuyor.Toplumdan soyutlanmış, dışlanmış, yalnız insanları ele almış, toplumun onlara tutumu, soyutlanmanın getirdiği savunma mekanizması anlatılmıştır.
56 syf.
·10/10
" Binlerce insan arasında yalnız olmanın ne demek olduğunu bilemezsin".

Üç kısa öykünün olduğu bir Zweig klasiği, 50 sayfalık ama tadının sayfalarca devam ettiği, üç öyküde de toplum dışına itilmiş karakterleri üzerinden insanlık durumunun analiz edildiği okunası kitaplardan.
Zweig okurlarının bildiği psikolojik analizlerin, olağanüstü betimlemeleriyle aktarıldığı kısa molaların, akılda kalıcı olan hayat mesajlarının bulunduğu eserlerden.
56 syf.
·2 günde·8/10
Modern Klasikler serisinden çıkan 'Lyon'da Düğün' adlı eser üç kısa öykünün Lyon'da Düğün adıyla kitaplaştırılmış halidir.

İlk öykü ise kitaba ismini veren Lyon’da Düğün olmuş. Bu öyküde öylesine mutsuzluk, hüzün varken bir saygıya, mutluluğa dönüşen bir son var. Hele en sonundaki hüzün ise tam bir vahşet. Zweig’in savaş karşıtlığı zaten ömrü boyunca eserlerinde işlenen konudur. Hayatının seyahatlerle ve dışarılarda geçmesinin tek sebebi savaştır. Lyon’un bir kentinde muhaliflerin öldürüldüğü, cezalarla bezdirildiği yerde bir aşk doğar ve savaşta da olsa bu evlilik yapılır. İnanın son derece duygusal bir hikayeyi 13 sayfaya sığdırıp; tadını damakta bırakmak tam bu öykü işte. Ölümüne aşk derler ya işte gerçek ölümüne aşk bu öykü.

İkinci kısımda hor görülen bir kadının hikayesi. Kadınların duygularını en iyi yansıtan yazar belki de Zweig. Bir Kadının 24 Saati olsun, Bilinmeyen Kadının Mektubu olsun kendini kanıtlamıştır zaten. Rastgele tanıştığı erkekle öylesine derinlemesine sırlarını paylaşıyorlar ki gerçekten anlamlı bir öykü. 5 sayfa kadar falan sürüyor. 5 sayfada nasıl öykü yazılır diyen Zweig okusun.

Son kısımda ise beni en çok etkileyen ve en uzun öykü yer alıyor. Savaş karşıtlığının dibine vuruyor bu bölümde Zweig. Zorla askere alınan gençler en son çocuklara kadar düşüyor ve onu saklamak isteyen bir annenin hikayesi ele alınıyor. İstenmeyen ve sevilmeyen bir kadının hayatını zehir ediyor orada yaşayanlar. Dalga geçip onu dışlıyorlar ve ormana itiyorlar. Orada da tecavüze uğrayıp bir çocuğunun olmasıyla daha da genişliyor hikaye. Nüfus sistemine kızıyor, devletlerin savaşmasına kızıyor, kadınlara karşı uygulanan şiddete kızıyor…

Kısacık bir öykü kitabı ama inanın içi çok dolu ve yeterli. Seyahate giderken, metroda, otobüste yani bir günde bitecek bir eser. Zweig her şekilde okunur arkadaşlar. Yoğun duygularını bize yansıtan, dışlanmışlıkları ve hor görülmüşlükleri bize aktaran, savaşı isteyenlere karşı destan yazmış bir isim Zweig. Akıcı, süper çeviri, sürükleyici ve kısacık.
Tavsiye edilir.
112 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Zweig’in dört kısa öyküsünün bulunduğu bir kitap. Öykülerin isimleri ;
Lyon’da düğün
Leporella
Kaçak
Görünmez koleksiyon
Daha önce Zweig okumuş olanların bildiği gibi insanın bam teline dokunuyor yazar yine. Ben anlatım tarzını sevdiğim için olay örgüsüne çok takılmıyorum açıkçası yazarda.
Bu 4 kısa öyküde beni en çok etkileyen Lyon’da düğündü.
Günlük okumaları ara vermek kafa toparlamak ya da tek seferde okumalık bir kitap isterseniz bence makuldür.
İyi okumalar.
50 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kaç yüz hafta sonra tekrardan inceleme yapmaya başlıyorum :D

İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/...Y-HjWROR6I&t=55s

Öncelikle bana bu kitabı hediye eden (dilenmedim yanlış anlaşılmasın :D ) Onur abime teşekkür ederimm :) (Homeless)

Kitabımız İş Bankasının yeni çıkardığı bir Stefan Zweig kitabı. İçinde 3 tane hikaye var ve kitap oldukça kısa (50 sayfa)

Tramvayda giderken yolda yürürken okuyabileceğiniz türden bi' kitap ama yine de diğer zweig kitapları gibi çok mu çok güzel!

3 farklı hikaye barındırıyor ve kitaba da ismini veren Lyon'da Düğün ilk hikaye. Bu hikayede Fransız Devriminde darağacına gönderilecek olan insanların arasında iki aşığın birbirini bulmasını anlatıyor.

Benim sevdiğim hikaye ise sonuncu hikaye oldu çünkü bu hikayede yazar kendi görüşlerini aktarmış ve yazarın görüşlerini destekliyorum :D

Neyseeeee benim sevdiğim bir kitap oldu ama 1 puan kırma nedenim de o okuduğum ve en yüksek 10 verildiği için 10 verdiğim kitaplara ayıp olmasın diyeydi.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
56 syf.
·9/10
Birbirinden güzel 3 öykünün bulunduğu çok güzel bir kitaptı. 1.Dünya Savaşı karşısında insanların tavırları, sevdiklerime karşı olan tutumu, insan bedeninin kusurlarından dolayı yalnızlaşması anlatılıyor. Okumanızı tavsiye ederim. Benim en sevdiğim hikâye Wondrak idi. Herkese keyifli okumalar.
200 syf.
·Beğendi·9/10
Psikolojik tahlillerle dolu birbirinden sürükleyici beş öyküden oluşan kitap, bu öykülerden biri olan Lyon’da Düğün’ün ismini almış…

*Kızıl Hastası
*Leporella
*Korku
*Benzer-Benzemez Kız Kardeşler
*Lyon’da Düğün

Aslında her öykü, ayrı birer kitabı hak eder nitelikte derin ve etkileyici, ki İş Bankası Yayınları, Korku’yu kitaba dönüştürmüş bile.

Korku, yeşilçam filmlerine benzer bir kurguya ve okuyucuyu geren bir atmosfere sahip. Paulo Coelho’nun Aldatmak adlı kitabını yazarken bu öyküden esinlenmiş olabileceğini de düşünmedim diyemem.

Yazarın Amok Koşucusu isimli kitabını okuyanlar Leporella’yı hatırlayacaklardır. Aynı öykü bu kitapta da yer almış ve Zweig’in karakterlerin iç dünyasını okuyucuya aktarmaktaki ustalığını bir kez daha okuyuculara göstermiş.

Kızıl Hastası, oldukça sürükleyiciydi, sayfa sayısına hiç bakmadan okudum. Karakterin zayıf bedeninin altındaki güçlü duyguları hissedebiliyorsunuz.

Lyon’da Düğün, on sayfalık bir öykü olsa da kitaba adını vermeyi başarmış. Nazi zulmünün yazar üstündeki etkisi açıkça görülebiliyor.

Kitaptaki en beğendiğim öyküydü Benzer-Benzemez Kız Kardeşler. Masal tadındaydı… Kurgu gerçek dışı olsa da duygular gerçekti. O kadar farklı düşüncelere sevk ediyor ki insanı, tarif etmek pek kolay değil.

Öykülerin içeriğinden bahsetmeyeceğim, zaten çok kısalar, içeriğe değinirsem büyüsü kaçacakmış gibi geliyor. Mutlaka okumalısınız, mutlaka..
50 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Öykü içinde öykücükler genel anlamıyla ayarı kayan yazar bu romanını da ne yapmış etmiş acısını bol derlemiş elinde olsaymış okuyucuyu kesinlikle bunalıma sokarmış neyse ki cidden kısa kısa yazmış da bizlere acımış sizlere ciddi ciddi söylüyorum üzüntüden içim şişti.
56 syf.
·1 günde·8/10
Zweig'ın kısa ve anlaşılır eserlerinden biriyle daha karşınızdayım :)
Bu kitap yine lokmalıklar serisiden ve 3 hikayeden oluşmakta. Hikayeler yine ders içerikli ve aslında toplumda itilip kakılan dışlanan insanların mutluluklarıyla alakalı diyebilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim :)
, ... hiçbirimize tek bir nefeslik yaşam dahi ikinci birkez verilmeyecek ve böyle bir anda aşkı bulan onun keyfini çıkarmalıdır," dedi.
“..insan doğasının bir garip yanı da her yere çabuk uyum sağlaması, geçici olarak bulunduğu yerde kendini evinde hissetmeyi bir hak olarak görmesidir..”
Stefan Zweig
Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lyon'da Düğün
Baskı tarihi:
30 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057633095
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Düşman hatlarında kısılı kalan bir Fransız albayın hayatta kalma mücadelesi... Hazreti İsa’yla tanışabilmek için yollara düşen bir gencin başından geçenler... Fransız İhtilali sonrası yaşanan katliam döneminde birbirlerinden ayrı düşen iki gencecik nişanlının yollarının tekrar kesişmesi... Stefan Zweig birbirinden farklı bu üç öyküde, çaresizliğe karşı koyan umudu, karanlığa ışık tutan sevgiyi o zarif üslubuyla anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 2.530 okur

  • Sinan Baysal
  • Denizcan Kaya
  • Kübra Siir
  • Gülçin Babaloğlu
  • tuğçe
  • Mervenaz sahin
  • Eyüp Çakırdoğan
  • Zekiye Nur Ankış
  • Çağla Ölmez

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (2)
9
%0.1 (1)
8
%0
7
%0.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları