Mabette Bir Gece

7,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
552 gösterim
Otuz dört hikâyeden meydana gelen eser tasavvufî bir muhtevâya sâhiptir. Kitaba adını veren hikâye ile başlayan eserde yer alan bâzı parçaların isimleri şöyledir: İlim Tuzağı, Gönüldere, Mânâların Doğuşu, Aşk Mucizedir, Kırılacak Put
Ayşenur 
12 Oca 16:09 · Kitabı okudu · 6/10 puan

34 tasavvufi hikayeden meydana gelen akıcı bir kitap. Samiha Ayverdi'nin ilk okuduğum eseri. Beklentilerimi tam karşılamamış olsa da okunabilir bir kitap.

Hatice Kılıç 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sâmiha Ayverdi 'nin okuduğum ilk kitabı benm için pek bi iç açıcı olmadı kısa kısa hikayelerden olmasından dolayı olsa gerek ama yinede ele geçeni okumak lazım diye düşünüyorum en azından farklı yazarları keşif etmek güzel geliyor bana en azından herkesin bakış açısını görmeye çalışıyorsun ... yinede boş vaktiniz olursa bu kitapla değerlendire bilirsiniz...

Kitaptan 4 Alıntı

"Bir gün balıklar toplanmışlar, demişler ki: Su, su derler, yalnız ismini işitiyoruz, kendini görmüyoruz. Nedir acaba? İçlerinden biri demiş ki, filan denizde uyanık bir balık vardır, gidelim de ona soralım, olsa olsa müşkülümüzü o halleder. Gidip de maksatlarını anlatıp, su nerededir bize göster, dedikleri zaman o, suyun olmadığı yeri siz bana gösterin, diye cevap verir." İlahi aşk gibi mecazi aşk da işte o sudur.

Mabette Bir Gece, Samiha AyverdiMabette Bir Gece, Samiha Ayverdi
İrem 
07 Şub 16:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Zaten, bilmiyorum neden, bugün pek âvâreyim. Sözlerim ve hislerim, sanki rüzgârla şuraya buraya serpilmiş yapraklar gibi kopuk kopuk, dağınık ve perakende...İstesem de, bunları bir araya getiremeyeceğim... Nasıl ki, kışın sert ve haşin rüzgârın sillesiyle ağacından düşen bir yaprak, bir daha yerine avdet etmezse, ben de içime esen sert ve soğuk bir havanın, şuraya buraya savurduğu hislerimi, bulup buluşturup yerli yerine koyamayacağım... Sana karşı hesaplı, ölçülü sözlerden, terâzilenip sun'îleşmiş kelimelerden tiksiniyorum."

Mabette Bir Gece, Samiha AyverdiMabette Bir Gece, Samiha Ayverdi
Fatih DOĞANCI 
21 Şub 19:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Varlık
Her ne ki görülür, o var değildir; varlık gösterici bir yokluktur. Her ne ki görülmez, o, yokluk perdesiyle gizlenmiş bir varlıktır. İşte asıl vücudu olanlar bunlardır.

Mabette Bir Gece, Samiha Ayverdi (Sayfa 66 - Kubbealtı Yayınevi)Mabette Bir Gece, Samiha Ayverdi (Sayfa 66 - Kubbealtı Yayınevi)
Fatih DOĞANCI 
19 Şub 13:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aşk
Aşk. Bütün kuvvetlerin baş koyduğu Tek secdegah!
Aşk...Öldüren, direkten tek kuvvet!

Mabette Bir Gece, Samiha Ayverdi (Sayfa 45 - Kubbealtı Yayınevi)Mabette Bir Gece, Samiha Ayverdi (Sayfa 45 - Kubbealtı Yayınevi)