1000Kitap Logosu
Madalyasız

Madalyasız

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.0
5 Kişi
13
Okunma
6
Beğeni
207
Gösterim
180 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 6 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap Yayınları · Aralık 2017 · Karton kapak · 9786050948448
120 kahraman, 40 yıllık söz... Ölüm kalım savaşına hazırlanan bir millet... Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde, Sivas Kongresi’yle güçlenen milli irade işgallere direniyor. Darende’nin ileri gelenlerinden Mehmet Ağa önemli bir kararın eşiğinde: Düşmanın kapıya kadar gelmesini engellemek için kendi canını, oğlunun canını ve tüm malını mülkünü feda edebilir mi? Mehmet Ağa’nın öncülüğünde Maraş'ta Fransızlarla çarpışan 120 kahraman… Tam 40 yıllık, benzeri görülmemiş bir söz, ahde vefa…İftiraya uğrayıp İstiklal Mahkemesi'nde idamla yargılanan, daha sonra teklif edilen İstiklal Madalyası’nı “Yaptıklarım vatan içindi” diyerek reddeden bir büyük adamın, Yeniceli Mehmet Ağa’nın nefes kesen gerçek yaşamöyküsü… (Tanıtım Bülteninden)
Demet Simsek
bir alıntı ekledi.
Gerçekten o söz bu vakit için söylenmiş gibi
Tarih okudukları bir dersin sonunda babası, " Bak a Mehmet" demişti. " Bir memlekette vazifeler fazilet gibi görülmeye başlanırsa orada işler yolunda gitmiyor demektir." Demek o söz bu vakit için söylenmişti.
1
kitaplikiz
bir alıntı ekledi.
Allah ın evi cami ve en az üçyüz yasındaki çınar ağacı, insanoğlunun edebiyet tutkusunun iki nişanesi olarak birbirini seyrediyordu. Biri dünyada kalıcılığının simgesi iken diğeri hayatın faniliğini günde bes vakit hatırlatıyordu herkese. Kahvehane ise insanın fani tarafıydı. Geçiciliğinin içten içe farkında olan insanların ölüm karşısındaki çaresizliklerine karşı bir araya geldikleri yer...
4
50 öğeden 11 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.