Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden

9,1/10  (24 Oy) · 
53 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.062 gösterim
Yıllardır "panik atak" yaşayan bir işadamı...
Kendini peygamber ilan eden bir doktor...
Çok temiz olmak uğruna evlerini "çöp apartman" haline getiren güzeller güzeli üç kız kardeş...
Kendini bildiği günden beri, babası başta olmak üzere, çevresindeki bütün erkeklerden dayak yiyen genç bir kadın...

Ağır ceza reisi bir babanın "fahişelik" mesleğini seçen kızı...
Radyo ve televizyonlardaki bütün şarkıların kendisi için çalındığını zanneden genç bir devlet memuresi...

Dünyaya kız olarak gelen ancak kendini erkek hisseden bir transseksüel...
(Arka Kapak)
Muzaffer Akar 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap hakkında Prof.Dr Cengiz Güleç'in yorumundan bir parça "Bu kitap bir edebiyat yapıtı. İnsan ilişkilerindeki sorunlara ve insanın içsel yaşantılarına, değerler dünyalarına odaklanmayı meslek olarak seçmiş bir uzmanın, bunu nasıl bir estetik duyarlılıkla başarabildiğini maalesef Türk dilinde sıkça görebilmiş değiliz." Doğru söze ne denir!

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra mesleğimi seçtim. İster psikoloji ile ilgili olun, ister olmayın, her insanın o dünyanın derinliklerine inmesini sağlayan, belkide orada gördüklerinden dehşete düşüren bir kitap. Bir psikiyatristin anılarını okumanın bana böylesine ilham verebileceğini hiç düşünmemiştim.

AVAKA 
12 Kas 2016 · 9/10 puan

Yaşanan madolyanda yaşanan olaylardan alıntı iyi yönü kendi toplumumuzda yaşanan olaylardan örnekler olması psikiyatri giderek önem kazanan bi alan oldu belkide artık insanlar hasta olduğunun farkına varıyor akıcı bi kitap

ozge 
27 Mar 09:27 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Psikolojiye meraklı herkese kesinlikle tavsiye ederim. Gerçek psikoterapi hikayeleri her zaman ilgimi çekmiştir. Ancak bu alanda yerli eserler pek fazla değil. Yabancı kaynakları da sanırım toplumsal farklılıklardan dolayı anlamakta zorlanıyorum. Yazar son derece yalın ve içten bir dille , hastaları ile yaşadığı anıları yazmış. Hikayeler gerçek ve bizden . Herkesin kendince bir acısı, yaşam mücadelesi ve acıları ile baş etme yöntemi var. Kendinizden ve çevrenizden tanıdıklar bulacağınız güzel ve faydalı bir eser. Hele de yaşadığımız bugünlerde ruhlarımız yorulmuşken ilaç gibi geliyor.

Rabia Özen 
 17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Duyguları içinizde hissedeceksiniz
Kitabımızın yazarı bir psikiyatri doktoru olup hastalarıyla aralarında geçtiği diyaloglardan oluşan bir kitap, diyeceksiniz ki nasıl hastalarıyla diyaloglarını yazabilir şöyle ki hastaları kitap yazması için desteklemiş olup doktorumuz ne kadar izin almış olsa da hastaların kimliklerini değiştirmiştir ve de hastaların ruh sağlıkları bozuk olduğu için doktordan başka kimseye sorunlarını anlatmadıklarından dolayı kimse onları tanımamaktadır. Şimdi gelelim kitabımıza kitap müthiş derecede etkileyici ve akıcı yazarın anlatım tarzından tutunda betimlemelerine kadar her şey çok düzgün mutlaka kütüphaneniz de bulundurmanız gereken kitaplardan bu kitaptan öğrendiğiniz şey ise şu oluyor hayat ne kadar da güzel halimize binlerce şükür diyorsunuz. Bu kitabı okursanız eğer güzel haberim var o da yazarımızın tek kitabı değil neden güzel haber diyorum çünkü kitabı bitirdikten sonra yeni kitaplarına bakacaksınız :) Yazar bu kitabında bir çok hastasını tedavi ederken bir kaç hastasını da tedavi edemiyor ne yazık ki..

Karaca 
03 Ağu 20:52 · Kitabı okudu

Ölünce nereye gideceğiz acaba ?
- Geldiğimiz yere ..
- Geldiğimiz yere mi ?Biz nereden geldik ki ?
- Otuz dört yıl önce neredeydiniz ?
- Otuz dört yıl önce ben yoktum ki !!
Ölüm korkumu yenmeme sebep olan diyalog çok güzel bir kitap bir psikiyatristin kaleminden bir çok karakter size tanıdık gelecektir. Büyük bir keyifle okudum.

son dem 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Psikoloji kitaplarını çok seven biri olarak bu kitabı çok sevmedim. Belki okumadan önce yorumlarla beklentimi çok yüksek tuttugum için sevmemişimdir.Bilemiyorum

murat ince 
21 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

öncelikle hoş bir seda bıraktı bende kitap. çok doğal ve akıcı bir dille yazılmış. psikoloji öğrencilerinin ve psikologların okuması gereken bir kitap. okuyunca hayatınızdan çok fazla şey bulacağınız bir kitap. kesinlikle teknik bir dille yazılmamış her okuyana kendi hayatını düşünmesini sağlayacak güzel bir eser.

Feride Kaptan 
15 Oca 02:39 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir psikiyatrın kaleminden, ilginç yaşanmış öykülerden oluşan bir kitap. Kitabı okurken çevremizde de benzer olaylar var mı diye düşünmeden edemiyorsunuz, hatta kendinizle bile karşılaştırıyorsunuz. Okuması oldukça keyifli.

Kitaptan 5 Alıntı

Muzaffer Akar 
08 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En iyisi çok okumalı ve bu soruların(dinle ilgili) cevaplarını kendim bulmalıydım. İşte o yaşlarda(14-15) başladım bu konuda okumaya ve hala okuyorum. Bitiremedim bir türlü. Kur’an, İncil,Tevrat,Mevlana, Yunus Emre, Budizm ve daha neler neler.Din felsefesi ve Tasavvufu çok sevdim. Babamın bana 15 yaşındayken hediye ettiği Kur’an hala duruyor.Kur’an aynı Kur’an ama mana değişti. Şimdi artık bu konuda sorunum kalmadı.
Tanrı’ya, bizi yaratan Sevgili Tanrı’ya sonuna kadar inanıyor ve onu çok seviyorum. Biliyorum ki, o da beni seviyor. Yarattığını seviyor. Artık beni gözetlemiyor, denemiyor. Bana her şeyin en güzelini sunarken, benden tek istediği, benim bu güzellikleri görmem, hissetmem ve mutlu olmam. O sadece benim mutluluğumu paylaşmak, onu nasıl sevdiğimi, ona nasıl şükrettiğimi duymak istiyor. Kendi güzelliğini ve gücünü biz insanlara yansıtırken, bizden de aynı güzelliklerin geri yansımasını bekliyor. Bizi cezalandırmak değil, yeryüzü cennetine göndererek ödüllendirmek istiyor.
O, her şeyi affetmeye hazır. Sadece Kul Hakkı’nı affedemem diyor. Birbirinize haksızlık ederseniz, benden değil, ondan Af dileyin diyor. O, hepimizi, ama en çok da çalışanı ve sevmeyi binli seviyor. Kendi gibi, yarattığı her şeyi seveni, kendi gibi hoşgörülü ve mutlu olmayı bileni seviyor. Acılarımızı bizimle paylaşırken umutlarımızı yitirmemizi istemiyor.Mutlu olabileni, görebileni,duyabileni, hissedebileni, etrafını da mutlu edeni seviyor.
Başkalarının hakkını yiyeni değil, paylaşanı, oturanı değil çalışanı, vazgeçeni değil mücadele edeni, cezalandıranı değil hoş göreni, nefreti değil sevgiyi, gururluyu değil alçakgönüllüyü, çevresini mutsuz ve huzursuz edeni değil,etrafına huzur, mutluluk ve neşe saçanı, cebi değilse bile gönlü zengini, kalp kıranı değil gönül alanı daha çok seviyor.Yani kendine benzeyeni seviyor. Okuyanı-yazanı, düşüneni-anlatanı, insanlar için bir şeyler yapan herkesi seviyor. İlimi-bilimi, icad edeni, keşfedeni seviyor. Anne-babalarını seven-sayan, onları eğiten-öğreten, yediren-içiren, koruyan, hoş gören anne babaları seviyor.
Okuduğum kitaplar işte bana bunları anlattı. O, dünyadan yükselen güzel sesler duymak istiyor.Kavgaların ve savaşların sesini değil.
O bekliyor, umutla bekliyor.
Bir gün dünyadan gelecek,
Ona mutluluk ve teşekkürlerini haykıran insanların
Gönüllerinden gelecek seslerin oluşturacağı
O muhteşem Senfoniyi
Duymayı bekliyor.

Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 96)Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 96)
Muzaffer Akar 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Acılar dostlarla paylaştıkça küçülür, sevinçler paylaşıldıkça büyürmüş.

Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 337)Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 337)
AVAKA 
 18 Kas 2016 · İnceledi · 9/10 puan

"Korkacak bir şey yok,
Hesap tamam,
Sıram geldi artık,
Biliyorum ......
Kendimi hazırladım,
Ağlamıyorum,
Hatta gülüyorum...."

Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 306 - Binbir gece masalı)Madalyonun İçi - Bir Psikiyatrın Not Defterinden, Gülseren Budayıcıoğlu (Sayfa 306 - Binbir gece masalı)