Mahalleden Arkadaşlar

8,6/10  (192 Oy) · 
378 okunma  · 
167 beğeni  · 
2.413 gösterim
Tabletlerin, akıllı telefonların olmadığı 90'lar… Belki de çocukların "çocuk"olduğu, "çocuk gibi" oynadığı son yıllar… Küçükçekmece'nin küçük bir mahallesinde kendisine idol olarak gördüğü "mahallenin reyisi" İsmet'in gözüne, dahası çetesine girmek için bin bir takla atan Selçuk'un, bu uğurda iki arkadaşıyla birlikte çete kurup mahallenin altını üstüne getirmesinin mizah dolu hikâyesi… Kardeş Payı, Düğün Dernek, İşler Güçler, Çalgı Çengi gibi unutulmaz film ve dizilerin senaristi Selçuk Aydemir, 9 yaşındaki bir çocuğun para kazanmak için bulduğu akıl almaz yöntemleri, yediği kazıkları, hayal kırıklıklarını, başarma hırsını ve bu hırs uğruna yaşadığı trajikomik anıları yine 9 yaşında bir Mahalleden Arkadaşlar, bakkalı, camisi, tozlu sokakları, terk edilmiş evleri, tatlı rekabetleri, has abileri, dırdırcı kadınları, fırlama çocukları, Amigaları, renkli civcivleri, fragmanlı sinemaları, halı saha maçları ile 90'ların mahalle hayatına kısa bir zaman yolculuğu vaat ediyor.
"Hey gidi günler…" demek de, "Bak, bunu ben de hatırlıyorum," demek de, "Ayy, bunu biz de yapmıştık!" demek de serbest. Selçuk Aydemir'den eğlenceli, heyecanlı, doludizgin akan bir kitap…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789751035356
 • Yayınevi:
  Sayfa 6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
Buket 
 22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Mizahi bir kitap olmasının yanında samami de bir kitap. Biz 90'ları göremedik ama çocukluğunu 90'lı zamanlarda geçirenlerin kendinden parçalar bulabileceği bir eser. Kitapta çocuk kendi ağzından mahallesini anlattığı için argo kelimelere rastlayabilirsiniz lakin kitaba renk katan malzemeler bunlar. Yazarın( ayrıca senarist ve yönetmen) dügün dernek, kardeş payı vesaire yapıtlarını izlediyseniz ve mizahı hoşunuza gittiyse bu kitabı bi okuyun derim. Bu arada kitabı gülmeye, gülümsemeye ihtiyacım olduğu bir zamanda okudum ve kitap başarmıştı bunu. Okuyacak olanlara bir tavsiye sözlükleri yanımızdan ayırmıyoruz. Herkese keyifli okumalar^^

a leaf 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geçen gün kitapçıda gezerken (Gezmek=kitap sayfaları koklamak :) ) kafamı bir çevirdim, bir kitap göz kırptı ordan bana…Seni hınzır bakalım neymiş derdi diye yanaştım yanına… sarı sarı içimi ısıttı güneş enerjisi gibi bişey..sahi diyorum bak. Kanım kaynadı, sanki yıllar önce kaybettiğim çocuğum gibi sevdim o an ve arka kapağını okumadan aldım kitabı… Üstelik ilk defa adını duyduğum bir yazar (hiç benlik hareketler değil, ama diyorum ya resmen bir çekim oldu aramızda :) ) E haliyle dayanamadım tabi,başladım metro’da okumaya… Kahkahalarıma engel olamadım, iyi de oldu son derece kalabalık olan ve ayakta olduğum metroda kendi kendine gülen ‘deli midir nedir’ bakışlarıyla etrafımda doğal bir boşluk oluştu :) Aynı gün akşam kitabı bitirdim… gözümden yaş akarak güldüğüm yerler vardı (Allahtan o sırada evdeydim) Siz de eğer benim gibi çocukluğa saplantılı, hele ki 90’lı yıllara tutkuyla bağlıysanız, alın bir çırpıda okuyun… Hepinize de tavsiye ederim

Şeyma 
20 Nis 16:36 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Bu kitabı okurken nasıl hissettim biliyor musunuz? Sanki bu çocuklar bizim mahallenin çocuklarıymış da ben de onları çekirdek çitleyerek balkonumdan seyrediyormuşum gibi... Yani o kadar sıcak ve bizdendi. Bol bol çocukluğumu hatırladım, çok özlediğimi fark ettim. Selçuk da Serkan da Mete de sanki çocukluk arkadaşım gibiydi. Gözümden yaş geldiği yerler oldu okurken cidden komikti. Zaten Düğün Dernek, Kardeş Payı vs. izlediyseniz Selçuk Aydemir'in mizahını az çok bilirsiniz.
Tek eleştirebileceğim yer bazı uzatılan konular vardı onun dışında çok iyi vakit geçirebileceğiniz bir kitap, tavsiye ederim herkese

salih 
27 Tem 00:41 · Kitabı okudu · 2 günde

Hayatımda kahkaha atarak okuduğum ilk ve tek kitap. Aslında Kardeş Payı dizisinden bir bölüm okuyor gibisiniz (komedi düzeyi olarak) ama ondan bile kat kat daha güzel. 2 arkadaşıyla beraber çocuklukta yaşadıklarını çok güzel bir dille anlatmış Selçuk Aydemir. Bu arada kitabı yazdığı güzel bir temenni ile imzalayarak gönderdiği için kendisine ve ulaştıran arkadaşıma çok teşekkür ediyorum.

Mustafa K. 
22 Ağu 23:03 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten çok eğlendim okurken. Baya kahkahalar attım. Annem delirdim zannedip "Oğlum ne gülüyosun kendi kendine," deyip acayip acayip yüzüme baktı. Birazını benim de yaşadığım olayların olmasının kitabı sevmemde katkısı büyük. Tavsiye ederim kitabı.

Gülten KILINÇ 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

içinde kendi çocukluğunuzu bulacağınız, ara ara gülmekten karnınıza ağrıların gireceği muhteşem ötesi bi' kitap olmuş. Üstelik Ferhan Şensoy kitaplarını merak etmemizi sağlaması da cabası :) Herkesin başucu kitabı olmalı bence :)

Ayşenur Elif Akyüz 
12 Nis 00:51 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Mahalle yaşantıma üzüldüm. Boş beleş yaşamışım lan ben. 90'ların sonuna doğru doğmanın acısını yüzüme vurdu bu kitap. Kaçırdıklarıma üzüldüm resmen. Ama kitap gerçekten efsane. Adamsın Selçuk Aydemir

Ayşenur Demirci 
27 Nis 12:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu zamana kadar kitap okurken kahkaha attığım olmamıştı taa ki mahalleden arkadaşları okuyana kadar plajda herkesin içinde kahkahalar atıp delirmiş gibi görünen o kişi benim evet itiraf ediyorum :)

Soner AYAN 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

90'lar çocukluğunu bir çocucuğun dilinden çocuğun bakış açısıyla yazmak zordur. Ama Selçuk Aydemir bu çok güzel başarmış mutlaka okumalısınız şayet 90'ları özlediyseniz ve 90'lar çocukları iseniz

Naile özgüc 
 04 May 16:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın içinde kendini buluyorsan harika bir çocukluk geçirmişsin demektir.
Yazar Selçuk Aydemir'in bir şaheseri bu kitap . Gerek mizahı olsun gerek olaylara bakış açısı ile marjinal birisi :)

Kitaptan 59 Alıntı

Buket 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hayat hızlı öğretiyordu, her şeyin bir bedeli vardı.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 94)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 94)

soğuk bir otel odasında çapkınlık yapıp eve ayak bastığı an hapşırdığında yatağından fırlayan karısının kapıya kadar koşup, “üşütmüşsün sen, dur sana nane limon kaynatayım,” dediği adamlar gibiydik. bir yumru gelip oturmuştu gırtlağıma.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk AydemirMahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir

“Ama anne çocuğum ben” diyebildim ağlamadan bir adım önce.
“Ben çocuğum diyebiliyorsa, o çocuk büyümüş demektir. Sen hiç ben deliyim diyen birini gördün mü? Deliler deli olduğunu bilseler deli olurlar mı?

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 154)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 154)

İnsan en zor kendini kandırıyordu, ama sağlam inandırdı mı, geri dönüşü de yoktu.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 127)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 127)
Buket 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Akıl güçten üstündü, en azından şimdilik...

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 75)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 75)
tamer tek 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O yıllarda hayatımda en büyük otorite kuşkusuz annemdi. İstiklal mahkemeleri yetkisine sahip; kafasına göre karar verebilen; kestiği parmağın acımadığını, acısa bile öptüğünde geçtiğine inandırmış; yasama, yürütme ve yargı organıydı.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 15)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 15)
Buket 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim komşumuzun yakacak odunu yok ve bundan bizim haberimiz bile yok,"deyip bir ufak içip efkârlanıp ağladığını görmüştüm.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 190)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 190)
Buket 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var!

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 180)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 180)
Buket 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum yer Küçükçekmece İlköğretim Okulu'ydu, hiçbirimiz daha önce anaokulu, kreş, bakıcı gibi bir sonraki nesilde olmazsa olmazlar listesini oluşturacak kademelerden geçmemiştik.

Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 133)Mahalleden Arkadaşlar, Selçuk Aydemir (Sayfa 133)