Mahallenin Kısmeti

·
Okunma
·
Beğeni
·
585
Gösterim
Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Kasım 1997
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti
Aziz Nesin okumak!

Aziz Nesin okumaya işsiz okur :) Tuco Herrera nın tavsiyesi ve incelemeleri ile başladım. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Yazar ile ilgili pek çok farklı yorum dinledikten sonra okuyarak tanımanın daha doğru olacağına karar verdim ve iyiki de okumuşum.
Kitap farklı hikayelerden oluşan samimi bir havada geçen metinlerden oluşuyor. Anadolu insanının başından geçenler mizah ile hiciv arasında okuru kendine bağlayan bir üslupla anlatılmış.
Özellikle toplumda var olan "ahlaklı" "ahlaksız" "dindar" "dinsiz" kavramlarına hikayelerinde çokça yer vermiş.

Şunu açıkça ifade edebilirim ki yazarın ısrarla eleştirdiği şey din istismarcılari sözde halkın iyiliğini düşünen siyasiler kendi çıkarı için her yolu mübah sayanlar makam mevki peşinde insanlığını unutanlar.

Günümüzde de aynı sorunların devam ediyor oluşu yazarın haklılığını tanıklık ediyor. Çokça eleştirilmiş bir yazar olsa da toplumdaki adaletsizliği özellikle yaşadıklarını kaleme almış.

Bir yazarı ve eserini anlamak istiyorsak nedenini niçinini bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğim bir kitap.
Aziz Nesin'nin kitaplarının tamamının dan film yapılır kanaatindeyim.Böyle düşünmemin sebebi de hikayeleri yaşanmış olayların biraz nüktedan bir tarzla anlatılmış olmasından kaynaklanmaktadır.Eğer yanaklarınızda bir gülümseme ya da daha fazlasını bulmak isterseniz bu kitabı okuyunuz.
Bu ayın Nesin kitapları arasındaki kısmetim de bu kitapmış, iyi ki de öyle olmuş, çok keyif alarak okudum.

Kitabın adını veren ilk öyküsü en uzun olandı, bir nevi roman tadındaydı, genelde kısa öyküleri ağza bir parmak bal çalmış hissi yaşatırken bunda kendimi kovanın içinde bulduğumdan ötürü ayrı bir sevdim, olayın gelişim sürecinin ayrıntılı olması ve karakterlerin kendine has özelliklerinin betimlemelerle ifade edilip kafada canlandırmaya yardımcı olması sevdiğim yönüydü. Bazı satırlarda film seyredercesine olayı yaşayıp güldüğümü itiraf edemeden geçemeyeceğim. :)

Diğer öyküleri de her zamanki gibiydi, kısa olmasına rağmen vermek istenen mesaj tek cümlede bile sayfalar okumuşsunuz gibi etki ediyordu. Bazı öyküleri roman olacak malzemeye sahip olduğu için kısa olmalarına bazen içerliyorum ama yine de aslında az kelimeyle çok şey okudum en azından diyerek kendimi teselli ediyorum.

Genelde her okuduğum kitabının ardından yazdığı kişileri. olayları nasıl buluyor ya da hiç yazdığı gibi kendinin de eleştirilme ihtimali düşündüğü oluyor mu diye aklıma gelirdi, yazdığı son dört hikaye öncesi karakterler hakkında kısa bilgi verip bu hususa değinmiş, onları ayrı bir sevdim, birebir yaşandığını ifade ettiği için olabilir. :)

Kısacası, yazarın tarzını severler için tavsiye ederim.
Küçük hikayelerden oluşan, özellikle kitaba ismini veren,bir mahallede yaşanan komik olayların konu alındığı uzun hikayeyi çok gülerek okudum. Aziz Nesin'in hemen bütün kitapları gibi çok eğlenceli, güzel bir kitap.
Okumaya ilk başladığımda bi yandan şaşırdığım bi yandan da gülmekten gözümden yaşlar getiren mizahi hikaye kitabı. Aziz Nesin'in her bi kitabı ayrı güzellikte!
Aziz Nesin deyince nedendir bilmek hep ''Türk halkının % 60'ı aptaldır.'' söylemi aklıma gelir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen, benim de yaşım düşünülürse ve bu söylediklerini ben biliyorsam, kim bilir o senelerde nasıl ses getirmiştir. Sonra da eklemiş ''Keşke %40'ı zekidir deseydim.'' Üstelik o dönemlerde çok eleştirilen bu olaylardan sonra kitap satışlarında tuhaf bir şekilde artma olmuş.

Kitaba ismini de veren Mahallenin Kısmeti adlı öykü aynı zamanda kitabın ilk ve en uzun öyküsü. Yaşlı bir adam olan Hacı Mesut ile Mahallenin Kısmeti lakaplı On sekizinde bir kız olan Maide'nin evlilikleri anlatılıyor. Bu evlilik haberinin duyulmasıyla her evde bu beklenmedik evlilik konuşuluyor. Hacı Mesut'un böylesine güzel ve genç bir kızla evlenmiş olması mahallenin kadınları ve erkekleri tarafından kabul görmüyor. Mahallenin kadınları her gün bir evde toplanıp Maide hakkında atıp tutarken erkekleri kahvede saatlerce Maide'nin güzelliğinden konuşuyorlar. Onun ise gözü Hacı Mesut'dan başkasını görmüyor. Efendi aşağı efendi yukarı dolaşıp duruyor, ne derse anında yerine getiriyor. Merakına yenik düşen https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...meti-aziz-nesin.html
İnsanın bitürlü sırtından atamadığı taşınması en zor yük, kendi ağırlığıdır.
Aziz Nesin
Sayfa 106 - Nesin Yayınevi
Bir evin penceresinin kımıldaması... Bir komşunun penceresinde teneke saksıdaki sardunyanın çiçek vermesi... Bir kedinin doğurması... Gece baykuşun ötmesi ya da bir köpeğin uluması... Pencereden vızıldayan bir iri böceğin uçarak odaya girmesi. Bütün bunları yorumlayarak soluk yaşamlarını renklendirirlerdi.
Denizi satın alanlar, dua edelim ki havayı satın almamışlar. Denizle hava arasında büyük bir fark yok; onu da satın alıp bizi havasızlıktan boğmadiklarina şükür.
Aziz Nesin
Sayfa 95 - Adam Yayınevi
Sokakta bağrışmalar,gürültüler...Acaba bana mı öyle geliyor,gerçekten mi dışarıda gürültüler var?
Gözleri korkudan büyümüş bir adam telâşla içeri girdi.
_Beyim,dedi,sizin burada olduğunuzu öğrenmişler,halk otelin önünde toplandı,kıyamet kopuyor.Oteli basacaklar...Allah korusun,yakarlar buralarını...Otel sahibi ,hemen burasını terk etmemizi rica ediyor .Arka kapıdan çıkabilirsiniz....
Aziz Nesin
Sayfa 183 - Adam yayıncılık.Ocak 1985 baskısı.
Sertçe bir rüzgar esse, kadınların “Kıyamet kopacak!” diye hiç yoktan telaşa kapılmaları içlerinin çok gizli bir yerinde yaşamlarının birazcık değişmesi için kıyametin kopmasını bile istemelerindendi. Biraz aşırı yaz sıcağı onlar için görülmedik bir cehennem sıcağı idi. Kışın iki üç saat kar yağsa “Hiç böyle kış olmadı.” derlerdi. Çünkü olmadık görülmedik olayları umutla bekliyorlardı.
Kötü kişileri yermek, yazar için ne denli kolay, ne denli rahatlatıcıdır. Yazar için zor olan, sevdiği kişileri eleştirmektir.
Aziz Nesin
Sayfa 177 - Kardeşler Basımevi, 1981, 8.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Kasım 1997
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti

Kitabı okuyanlar 66 okur

  • Mercan
  • Su
  • moonlight55
  • Elif

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%5.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0