Mahallenin Kısmeti

·
Okunma
·
Beğeni
·
674
Gösterim
Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Kasım 1997
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti
...
Ama yedi yaşındaki oğlu Cengiz,
- Anne be! dedi, babamdı vallahi. Babam bugün dükkâna gitmedi ki… Bilâl amcanın kahvesindeydi…
Çocuk lafını tamamlayamadan bir çığlık koptu. Esma, Cengiz'in kaba etine bir çimdik basmış,
- Yumurcak… Sus... diye haykırmıştı. Kocasının kocaman Karadenizli burnunu duvarın köşesinden o da görmüştü. Ama konu komşunun yanında iki paralık olmak istemiyordu. Başını pencereden içeri çekip,
- Etinden et koparılmış gibi bağırma domuz, şimdi alırım ayağımın altına! diye çocuğa bağırdı. "Şimdi ayağının altına almak" sık sık kocasının kullandığı, Esma'nın da ondan öğrendiği laftı.
Kadınlar başlarını pencerelerden içeri çektiler. Artık dedikodu dört duvar arasında kahve değirmeninin sesine, kundaktaki çocukların viyaklamasına karışıyordu.
... Mahallenin Kısmeti'nde, 1'i uzun 14 mizah öyküsü bir arada...
186 syf.
·2 günde·8/10
- Kitabının da adının taşıyan 'Mahallenin Kısmeti' adlı hikayesiyle başlayan güzel bir eserle oldu Aziz Nesin ile tanışmam. Küçüklükten beri adını duyduğum, hayatından ufak ufak kesitler bildiğim ve hep eserlerini okumayı beklediğim yazarlardan birisi. Yaşadıkları ulusumuzdaki herkesin aklına kazınmıştır muhakkak. Eleştirilere maruz kalmış, dönemin zorlu şartlarında yılmadan sevdiği ve en iyi yaptığı işe devam etmiş, kalemini hiçbir zaman elinden bırakmamıştır. Bu azminden, hırsından dolayı eserleri sadece ülkemizde değil yurtdışında da okunan aydınlarımızdan biridir. Bize böyle güzel eserler bıraktığı için çok şanslıyız bence.

- Eserin başlangıcı.. Öyle girizgahla başladı ki ben 'Aman Allah nereye düştük' dedim. Mahallenin kısmeti ismiyle tanınan genç kızımız mahallenin en yaşlı kişisine gelin geliyor ve tabii ki bütün mahallenin gözü bundan sonra olacaklarda.

- En uzun hikayesi bu olduğu için biraz bahsetmek isterim. Mahalleli, Mahallenin Kımeti'ne gözünü dikmiştir dikmesine de olacakları ve olanları onlar bile tahmin edemez. Hatta Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oluyorlar. Mahallenin aç gözlülüğü, kendini ve haddini bilmezliği başlarına büyük belalar açıyor ama mahalleli pişkin pişkin herşeyden habersiz kendi çaldığı havayı oynuyor.

- Yazar eserlerini resmen kara mizah örgüsüyle ince ince işlemiş. Her hikayesinde ayrı bir konuyu güzelce hafızamız kazıyor yazar. Konuşulan mahalle ağzı, karakterlerin bolluğu, olayların çeşitliliği kitabın içinde sıcak bir hava dalgası halinde gezinip duruyor ve bizi de ısıtıyor. Ben kitaba çok ısındım açıkçası ve diğer kitapları da okumak için sabırsızlanıyorum. Acaba böyle ince konulara değindiği ne gibi hikayeleri var diye düşünüyorum.

- Dönemin şartları, yazarın başına gelen olaylar ve imkanların kısıtlılığı düşünülünce bunları başarabilmek hiçte kolay değil. Kitapların geliri Nesin vakfına gitmekte ve her yıl aralarına katılan 4 kimsesiz ve yoksul çocuğun ilkokuldan başlayarak bütün eğitim öğretim masraflarının karşılanması hatta iş bulana kadar aralarında barınma ve yetiştirilmesine katkıda bulunması için harcanmaktadır. Bu güzel düşüncesiyle bile ne kadar iyi biri olduğunu kanıtlamıştır bence.

- İncelememi okuyan herkese teşekkürler.
188 syf.
·4 günde·Beğendi
Aziz Nesin okumak!

Aziz Nesin okumaya işsiz okur :) Tuco Herrera nın tavsiyesi ve incelemeleri ile başladım. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Yazar ile ilgili pek çok farklı yorum dinledikten sonra okuyarak tanımanın daha doğru olacağına karar verdim ve iyiki de okumuşum.
Kitap farklı hikayelerden oluşan samimi bir havada geçen metinlerden oluşuyor. Anadolu insanının başından geçenler mizah ile hiciv arasında okuru kendine bağlayan bir üslupla anlatılmış.
Özellikle toplumda var olan "ahlaklı" "ahlaksız" "dindar" "dinsiz" kavramlarına hikayelerinde çokça yer vermiş.

Şunu açıkça ifade edebilirim ki yazarın ısrarla eleştirdiği şey din istismarcılari sözde halkın iyiliğini düşünen siyasiler kendi çıkarı için her yolu mübah sayanlar makam mevki peşinde insanlığını unutanlar.

Günümüzde de aynı sorunların devam ediyor oluşu yazarın haklılığını tanıklık ediyor. Çokça eleştirilmiş bir yazar olsa da toplumdaki adaletsizliği özellikle yaşadıklarını kaleme almış.

Bir yazarı ve eserini anlamak istiyorsak nedenini niçinini bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğim bir kitap.
200 syf.
·3 günde·9/10
Bu ayın Nesin kitapları arasındaki kısmetim de bu kitapmış, iyi ki de öyle olmuş, çok keyif alarak okudum.

Kitabın adını veren ilk öyküsü en uzun olandı, bir nevi roman tadındaydı, genelde kısa öyküleri ağza bir parmak bal çalmış hissi yaşatırken bunda kendimi kovanın içinde bulduğumdan ötürü ayrı bir sevdim, olayın gelişim sürecinin ayrıntılı olması ve karakterlerin kendine has özelliklerinin betimlemelerle ifade edilip kafada canlandırmaya yardımcı olması sevdiğim yönüydü. Bazı satırlarda film seyredercesine olayı yaşayıp güldüğümü itiraf edemeden geçemeyeceğim. :)

Diğer öyküleri de her zamanki gibiydi, kısa olmasına rağmen vermek istenen mesaj tek cümlede bile sayfalar okumuşsunuz gibi etki ediyordu. Bazı öyküleri roman olacak malzemeye sahip olduğu için kısa olmalarına bazen içerliyorum ama yine de aslında az kelimeyle çok şey okudum en azından diyerek kendimi teselli ediyorum.

Genelde her okuduğum kitabının ardından yazdığı kişileri. olayları nasıl buluyor ya da hiç yazdığı gibi kendinin de eleştirilme ihtimali düşündüğü oluyor mu diye aklıma gelirdi, yazdığı son dört hikaye öncesi karakterler hakkında kısa bilgi verip bu hususa değinmiş, onları ayrı bir sevdim, birebir yaşandığını ifade ettiği için olabilir. :)

Kısacası, yazarın tarzını severler için tavsiye ederim.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
Aziz Nesin'nin kitaplarının tamamının dan film yapılır kanaatindeyim.Böyle düşünmemin sebebi de hikayeleri yaşanmış olayların biraz nüktedan bir tarzla anlatılmış olmasından kaynaklanmaktadır.Eğer yanaklarınızda bir gülümseme ya da daha fazlasını bulmak isterseniz bu kitabı okuyunuz.
200 syf.
·Puan vermedi
Küçük hikayelerden oluşan, özellikle kitaba ismini veren,bir mahallede yaşanan komik olayların konu alındığı uzun hikayeyi çok gülerek okudum. Aziz Nesin'in hemen bütün kitapları gibi çok eğlenceli, güzel bir kitap.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Okumaya ilk başladığımda bi yandan şaşırdığım bi yandan da gülmekten gözümden yaşlar getiren mizahi hikaye kitabı. Aziz Nesin'in her bi kitabı ayrı güzellikte!
200 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tek kelime Aziz NESIN, buyuk ustanin birbirinden farkli oykuleri, mizah, tebessum, dusunce hepsi birarada.. Okuyunuz, okutunuz tavsiye ediniz..Diger kitaplarini okumaya devam..
200 syf.
·2 günde·8/10
Aziz Nesin deyince nedendir bilmek hep ''Türk halkının % 60'ı aptaldır.'' söylemi aklıma gelir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen, benim de yaşım düşünülürse ve bu söylediklerini ben biliyorsam, kim bilir o senelerde nasıl ses getirmiştir. Sonra da eklemiş ''Keşke %40'ı zekidir deseydim.'' Üstelik o dönemlerde çok eleştirilen bu olaylardan sonra kitap satışlarında tuhaf bir şekilde artma olmuş.

Kitaba ismini de veren Mahallenin Kısmeti adlı öykü aynı zamanda kitabın ilk ve en uzun öyküsü. Yaşlı bir adam olan Hacı Mesut ile Mahallenin Kısmeti lakaplı On sekizinde bir kız olan Maide'nin evlilikleri anlatılıyor. Bu evlilik haberinin duyulmasıyla her evde bu beklenmedik evlilik konuşuluyor. Hacı Mesut'un böylesine güzel ve genç bir kızla evlenmiş olması mahallenin kadınları ve erkekleri tarafından kabul görmüyor. Mahallenin kadınları her gün bir evde toplanıp Maide hakkında atıp tutarken erkekleri kahvede saatlerce Maide'nin güzelliğinden konuşuyorlar. Onun ise gözü Hacı Mesut'dan başkasını görmüyor. Efendi aşağı efendi yukarı dolaşıp duruyor, ne derse anında yerine getiriyor. Merakına yenik düşen https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...meti-aziz-nesin.html
-Yaa.. İşte böyle, az kaldı vali oluyordum. Allah korudu.
- Seni mi, Emin beyi mi?
- Yok canım, benim vali olacağım vilayeti Allah korudu..

Az daha vali oluyordum...
"İnsanın bir türlü sırtından atamadığı taşınması en zor yük, kendi ağırlığıdır."

Üç meleğin anası..
- Önce yol.. Yol..
- Tabii, yol da gerekli, demokrasi de..
- Yok, yok... İlkin yol, ille yol. Her bişeyin başı, sonu yol. Neden dersen, yol olmayınca bir memlekete demokrasi nerden gelecek? Gelemez!...

İlle yol ille de yol...
İnsanın bitürlü sırtından atamadığı taşınması en zor yük, kendi ağırlığıdır.
Aziz Nesin
Sayfa 106 - Nesin Yayınevi
-Yaa.. İşte böyle, az kaldı vali oluyordum. Allah korudu.
- Seni mi, Emin beyi mi? 
- Yok canım, benim vali olacağım vilayeti Allah korudu..

Az daha vali oluyordum...
Denizi satın alanlar, dua edelim ki havayı satın almamışlar. Denizle hava arasında büyük bir fark yok; onu da satın alıp bizi havasızlıktan boğmadiklarina şükür.
Aziz Nesin
Sayfa 95 - Adam Yayınevi
Sokakta bağrışmalar,gürültüler...Acaba bana mı öyle geliyor,gerçekten mi dışarıda gürültüler var?
Gözleri korkudan büyümüş bir adam telâşla içeri girdi.
_Beyim,dedi,sizin burada olduğunuzu öğrenmişler,halk otelin önünde toplandı,kıyamet kopuyor.Oteli basacaklar...Allah korusun,yakarlar buralarını...Otel sahibi ,hemen burasını terk etmemizi rica ediyor .Arka kapıdan çıkabilirsiniz....
Aziz Nesin
Sayfa 183 - Adam yayıncılık.Ocak 1985 baskısı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Kasım 1997
Sayfa sayısı:
186
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181272
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti
...
Ama yedi yaşındaki oğlu Cengiz,
- Anne be! dedi, babamdı vallahi. Babam bugün dükkâna gitmedi ki… Bilâl amcanın kahvesindeydi…
Çocuk lafını tamamlayamadan bir çığlık koptu. Esma, Cengiz'in kaba etine bir çimdik basmış,
- Yumurcak… Sus... diye haykırmıştı. Kocasının kocaman Karadenizli burnunu duvarın köşesinden o da görmüştü. Ama konu komşunun yanında iki paralık olmak istemiyordu. Başını pencereden içeri çekip,
- Etinden et koparılmış gibi bağırma domuz, şimdi alırım ayağımın altına! diye çocuğa bağırdı. "Şimdi ayağının altına almak" sık sık kocasının kullandığı, Esma'nın da ondan öğrendiği laftı.
Kadınlar başlarını pencerelerden içeri çektiler. Artık dedikodu dört duvar arasında kahve değirmeninin sesine, kundaktaki çocukların viyaklamasına karışıyordu.
... Mahallenin Kısmeti'nde, 1'i uzun 14 mizah öyküsü bir arada...

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Uğur Barun
  • Nurgül Aslan
  • Ayhan GÜVEN
  • Mercan
  • Su
  • moonlight55
  • Elif

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%9.5 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0