Mahallenin Kısmeti

·
Okunma
·
Beğeni
·
901
Gösterim
Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038052
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti
Ama yedi yaşındaki oğlu Cengiz,
-Anne be!... dedi, babamdı vallahi. Babam bugün dükkâna gitmedi ki... Bilâl amcanın kahvesindeydi...
Çocuk lafını tamamlayamadan bir çığlık koptu. Esma, Cengiz'in kaba etine bir çimdik basmış,
-Yumurcak... Sus... diye haykırmıştı.
Kocasının kocaman Karadenizli burnunu duvarın köşesinden o da görmüştü. Ama konu komşunun yanında iki paralık olmak istemiyordu. Başını pencereden içeri çekip,
-Etinden et koparılmış gibi bağırma domuz, şimdi alırım ayağımın altına!... diye çocuğa bağırdı.
"Şimdi ayağının altına almak" sık sık kocasının kullandığı, Esma'nın da ondan öğrendiği laftı.
Kadınlar başlarını pencerelerden içeri çektiler. Artık dedikodu dört duvar arasında kahve değirmeninin sesine, kundaktaki çocukların viyaklamasına karışıyordu.
186 syf.
·2 günde·8/10
- Kitabının da adının taşıyan 'Mahallenin Kısmeti' adlı hikayesiyle başlayan güzel bir eserle oldu Aziz Nesin ile tanışmam. Küçüklükten beri adını duyduğum, hayatından ufak ufak kesitler bildiğim ve hep eserlerini okumayı beklediğim yazarlardan birisi. Yaşadıkları ulusumuzdaki herkesin aklına kazınmıştır muhakkak. Eleştirilere maruz kalmış, dönemin zorlu şartlarında yılmadan sevdiği ve en iyi yaptığı işe devam etmiş, kalemini hiçbir zaman elinden bırakmamıştır. Bu azminden, hırsından dolayı eserleri sadece ülkemizde değil yurtdışında da okunan aydınlarımızdan biridir. Bize böyle güzel eserler bıraktığı için çok şanslıyız bence.

- Eserin başlangıcı.. Öyle girizgahla başladı ki ben 'Aman Allah nereye düştük' dedim. Mahallenin kısmeti ismiyle tanınan genç kızımız mahallenin en yaşlı kişisine gelin geliyor ve tabii ki bütün mahallenin gözü bundan sonra olacaklarda.

- En uzun hikayesi bu olduğu için biraz bahsetmek isterim. Mahalleli, Mahallenin Kımeti'ne gözünü dikmiştir dikmesine de olacakları ve olanları onlar bile tahmin edemez. Hatta Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan oluyorlar. Mahallenin aç gözlülüğü, kendini ve haddini bilmezliği başlarına büyük belalar açıyor ama mahalleli pişkin pişkin herşeyden habersiz kendi çaldığı havayı oynuyor.

- Yazar eserlerini resmen kara mizah örgüsüyle ince ince işlemiş. Her hikayesinde ayrı bir konuyu güzelce hafızamız kazıyor yazar. Konuşulan mahalle ağzı, karakterlerin bolluğu, olayların çeşitliliği kitabın içinde sıcak bir hava dalgası halinde gezinip duruyor ve bizi de ısıtıyor. Ben kitaba çok ısındım açıkçası ve diğer kitapları da okumak için sabırsızlanıyorum. Acaba böyle ince konulara değindiği ne gibi hikayeleri var diye düşünüyorum.

- Dönemin şartları, yazarın başına gelen olaylar ve imkanların kısıtlılığı düşünülünce bunları başarabilmek hiçte kolay değil. Kitapların geliri Nesin vakfına gitmekte ve her yıl aralarına katılan 4 kimsesiz ve yoksul çocuğun ilkokuldan başlayarak bütün eğitim öğretim masraflarının karşılanması hatta iş bulana kadar aralarında barınma ve yetiştirilmesine katkıda bulunması için harcanmaktadır. Bu güzel düşüncesiyle bile ne kadar iyi biri olduğunu kanıtlamıştır bence.

- İncelememi okuyan herkese teşekkürler.
186 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
MANİFESTO

Ben sana ”Hadımım.” diyorum, sen bana ” Kaç çocuğun var ? “ diyorsun.

Ülkemiz insanlarının bunca derdi varken ne anlatsın AZİZ Baba?

Aydınların dramını değil , aşk acısını mı anlatsın?

Bunca kimsesiz, aç çocuk varken modadan mı bahsetsin?

Siyasetin ve siyasetçinin ikiyüzlülüğü dururken baharın güzelliğini mi övsün?

Mesleğini layıkıyla yapamayan doktor, öğretmen, mimar varken kolay para kazanmanın tüyolarını mı versin?

Onun işi cehalete savaş açmak!
Dini duyguları sömürenleri ifşa etmek !
Okuyanı uyandırmak!
Dürtünce anlamıyorsan tokat atmak!
Körsen baston olmak!

YETER Kİ UYAN !

Görmezden gelme!
Bakmadan geçme!
Vicdanını köreltme!
El uzat çocuğa!
Merhamet et açlara!
Göz yumma haksızlığa!
Susma!
Medeni ol!
Adil ol!
Özgür ol!

Her edebi metnin okuyucusuna vermek istediği bir ileti vardır ; kimi bunu örterek, süsleyerek, aforizmalarla , afili sözlerle verir kimi lafı dolandırmadan yüzüne çarparak verir .
Aziz Nesin ikinci gruptan malumunuz , o nasıl söyleyeceği üzerine çok kafa yormaz derdi söylemektir hatta haykırmaktır. ( Tek eleştiri yazım ve noktalama hatalarının sıklığıdır. O konuda Nesin çalakalem yazdığını itiraf eder, keşke yayınevleri bu konuda düzeltme yoluna gitse)

Duymuyor musunuz hâlâ?
Açın kulaklarınızı !
Dinleyin!
Duyun artık !
Duyunnnnn!

Namus, kadının bacak arasında değildir!
Bu ülke dayısı olanların ülkesi olmamalıdır!
Yoksul ezilmemelidir!
Adalet biterse devletin bekası tehlikededir.
Cehalet yenilmeli, insanlar düşünmeli ve düşündüklerini özgürce söyleyebilmelidir.

.........

Siz de ekliyorsunuz zihninizden biliyorum.
Aziz Nesin!
İyi ki geçtin bu dünyadan, iyi ki yazdın, iyi ki varsın ... ️

Dipçe : Gecenin 23’ünde Ankara’da Konur’da bir sokak sahafı....
Yere serilmiş kitaplar, “Şunu bir oku da site kitap görsün. :)) “diyen Tuco Herrera
Diyorum ki “Ayfer Tunç okuyorum onu da ondan sonra okuyayım . “
“Hayır, araya al.” diye çemkiriyor.
Ve daha tamam demeden kitap alınmış , elime tutuşturulmuş bile. :))
Yol boyunca “ Seni sitede her gün ifşa ederim okuyacaksın!” tehditleriyle gördüğünüz üzere 2 günde sözümü tuttum okudum.
Tuco Herrera sen de iyi ki varsın.
188 syf.
·4 günde·Beğendi
Aziz Nesin okumak!

Aziz Nesin okumaya işsiz okur :) Tuco Herrera nın tavsiyesi ve incelemeleri ile başladım. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum.

Yazar ile ilgili pek çok farklı yorum dinledikten sonra okuyarak tanımanın daha doğru olacağına karar verdim ve iyiki de okumuşum.
Kitap farklı hikayelerden oluşan samimi bir havada geçen metinlerden oluşuyor. Anadolu insanının başından geçenler mizah ile hiciv arasında okuru kendine bağlayan bir üslupla anlatılmış.
Özellikle toplumda var olan "ahlaklı" "ahlaksız" "dindar" "dinsiz" kavramlarına hikayelerinde çokça yer vermiş.

Şunu açıkça ifade edebilirim ki yazarın ısrarla eleştirdiği şey din istismarcılari sözde halkın iyiliğini düşünen siyasiler kendi çıkarı için her yolu mübah sayanlar makam mevki peşinde insanlığını unutanlar.

Günümüzde de aynı sorunların devam ediyor oluşu yazarın haklılığını tanıklık ediyor. Çokça eleştirilmiş bir yazar olsa da toplumdaki adaletsizliği özellikle yaşadıklarını kaleme almış.

Bir yazarı ve eserini anlamak istiyorsak nedenini niçinini bilmek gerekir diye düşünüyorum.

Tavsiye edebileceğim bir kitap.
200 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Mahallenin Kısmeti, yazar, şair, gazateci ve güldürü üstadı Aziz Nesin'in ilk olarak 1957 yılında yayınlamış olduğu hikâyelerinden oluşan kitabıdır. Bu eserde yer alan öykülerde, çağının sorunlarına değinmiş, toplumsal düzendeki çarpıklıklar ve çelişkileri ele almıştır.
Esere adını veren Mahallenin Kısmeti adlı öykü, toplumun özeti sayılabilecek bir mahallede yaşanan komik ve ders niteliğindeki olayları ele almaktadır. Üstad Aziz Nesin, kendi insanını çok iyi tanıdığını ve usta bir gözlemci olduğunu bu öykülerde kanıtlamaktadır. Yetmiş yaşındaki bir adamın genç bir kızı gelin almasıyla başlayan ve bunun üzerine devam eden olaylar, mahallede yaşanan ikiyüzlülüğü, dedikoduyu, kötü niyetliliği ve insanların görünen yüzlerinin altında sakladığı acı gerçekleri birer birer ortaya çıkarmaktadır. Aziz Nesin bu öyküler aracılığıyla, toplumsal yapımızın önemli bir parçası sayılan mahallede, insan yaşantısını ve ilişkilerini tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarmaktadır.
Öykülerinde büyük oranda mizah hâkim olan Aziz Nesin, aydın kimliği ile tanınmakta; siyasi çıkarcılık, rüşvet, adam kayırmaca, yozlaşmışlık ve az gelişmişliği gerçekçi bir gözlem gücü ile okuyucuya aktarmaktadır.
Mahallenin Kısmeti, anlatımında sade ve anlaşılır bir dil kullanılmasından ve öykülerde yer alan kişilerin olumsuz yanlarına, yanlışlarına ve eksikliklerine de parmak basarak uyarıcı ve yönlendirici bir çaba gösterdiğinden, kesinlikle okunmaya değer bir eser olarak görülmelidir...
200 syf.
·3 günde·9/10
Bu ayın Nesin kitapları arasındaki kısmetim de bu kitapmış, iyi ki de öyle olmuş, çok keyif alarak okudum.

Kitabın adını veren ilk öyküsü en uzun olandı, bir nevi roman tadındaydı, genelde kısa öyküleri ağza bir parmak bal çalmış hissi yaşatırken bunda kendimi kovanın içinde bulduğumdan ötürü ayrı bir sevdim, olayın gelişim sürecinin ayrıntılı olması ve karakterlerin kendine has özelliklerinin betimlemelerle ifade edilip kafada canlandırmaya yardımcı olması sevdiğim yönüydü. Bazı satırlarda film seyredercesine olayı yaşayıp güldüğümü itiraf edemeden geçemeyeceğim. :)

Diğer öyküleri de her zamanki gibiydi, kısa olmasına rağmen vermek istenen mesaj tek cümlede bile sayfalar okumuşsunuz gibi etki ediyordu. Bazı öyküleri roman olacak malzemeye sahip olduğu için kısa olmalarına bazen içerliyorum ama yine de aslında az kelimeyle çok şey okudum en azından diyerek kendimi teselli ediyorum.

Genelde her okuduğum kitabının ardından yazdığı kişileri. olayları nasıl buluyor ya da hiç yazdığı gibi kendinin de eleştirilme ihtimali düşündüğü oluyor mu diye aklıma gelirdi, yazdığı son dört hikaye öncesi karakterler hakkında kısa bilgi verip bu hususa değinmiş, onları ayrı bir sevdim, birebir yaşandığını ifade ettiği için olabilir. :)

Kısacası, yazarın tarzını severler için tavsiye ederim.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·5/10
Aziz Nesin'nin kitaplarının tamamının dan film yapılır kanaatindeyim.Böyle düşünmemin sebebi de hikayeleri yaşanmış olayların biraz nüktedan bir tarzla anlatılmış olmasından kaynaklanmaktadır.Eğer yanaklarınızda bir gülümseme ya da daha fazlasını bulmak isterseniz bu kitabı okuyunuz.
200 syf.
·Puan vermedi
Küçük hikayelerden oluşan, özellikle kitaba ismini veren,bir mahallede yaşanan komik olayların konu alındığı uzun hikayeyi çok gülerek okudum. Aziz Nesin'in hemen bütün kitapları gibi çok eğlenceli, güzel bir kitap.
200 syf.
·Beğendi·10/10
Okumaya ilk başladığımda bi yandan şaşırdığım bi yandan da gülmekten gözümden yaşlar getiren mizahi hikaye kitabı. Aziz Nesin'in her bi kitabı ayrı güzellikte!
200 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Tek kelime Aziz NESIN, buyuk ustanin birbirinden farkli oykuleri, mizah, tebessum, dusunce hepsi birarada.. Okuyunuz, okutunuz tavsiye ediniz..Diger kitaplarini okumaya devam..
200 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Anadolu'daki ilginç tesbitleriyle kısa kısa hikâyelerle içimizdeki insanlığı ve insanlari komik ve düşündürücü şekilde ifade etmiş.
Eğlenceli bı kitaptı iyiki okumusum
Kitapla kalın...
200 syf.
·2 günde·8/10
Aziz Nesin deyince nedendir bilmek hep ''Türk halkının % 60'ı aptaldır.'' söylemi aklıma gelir. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen, benim de yaşım düşünülürse ve bu söylediklerini ben biliyorsam, kim bilir o senelerde nasıl ses getirmiştir. Sonra da eklemiş ''Keşke %40'ı zekidir deseydim.'' Üstelik o dönemlerde çok eleştirilen bu olaylardan sonra kitap satışlarında tuhaf bir şekilde artma olmuş.

Kitaba ismini de veren Mahallenin Kısmeti adlı öykü aynı zamanda kitabın ilk ve en uzun öyküsü. Yaşlı bir adam olan Hacı Mesut ile Mahallenin Kısmeti lakaplı On sekizinde bir kız olan Maide'nin evlilikleri anlatılıyor. Bu evlilik haberinin duyulmasıyla her evde bu beklenmedik evlilik konuşuluyor. Hacı Mesut'un böylesine güzel ve genç bir kızla evlenmiş olması mahallenin kadınları ve erkekleri tarafından kabul görmüyor. Mahallenin kadınları her gün bir evde toplanıp Maide hakkında atıp tutarken erkekleri kahvede saatlerce Maide'nin güzelliğinden konuşuyorlar. Onun ise gözü Hacı Mesut'dan başkasını görmüyor. Efendi aşağı efendi yukarı dolaşıp duruyor, ne derse anında yerine getiriyor. Merakına yenik düşen https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...meti-aziz-nesin.html
-Yaa.. İşte böyle, az kaldı vali oluyordum. Allah korudu.
- Seni mi, Emin beyi mi?
- Yok canım, benim vali olacağım vilayeti Allah korudu..

Az daha vali oluyordum...
"İnsanın bir türlü sırtından atamadığı taşınması en zor yük, kendi ağırlığıdır."

Üç meleğin anası..
- Önce yol.. Yol..
- Tabii, yol da gerekli, demokrasi de..
- Yok, yok... İlkin yol, ille yol. Her bişeyin başı, sonu yol. Neden dersen, yol olmayınca bir memlekete demokrasi nerden gelecek? Gelemez!...

İlle yol ille de yol...
Bakırcı Yunus, karısı Esma’yı tarhana çorbasına benzetti. Sabah ye, akşam ye... Bıkmıştı bu karıdan artık.
İnsanın bitürlü sırtından atamadığı taşınması en zor yük, kendi ağırlığıdır.
Aziz Nesin
Sayfa 106 - Nesin Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mahallenin Kısmeti
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038052
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınevi
Baskılar:
Mahallenin Kısmeti
Mahallenin Kısmeti
Ama yedi yaşındaki oğlu Cengiz,
-Anne be!... dedi, babamdı vallahi. Babam bugün dükkâna gitmedi ki... Bilâl amcanın kahvesindeydi...
Çocuk lafını tamamlayamadan bir çığlık koptu. Esma, Cengiz'in kaba etine bir çimdik basmış,
-Yumurcak... Sus... diye haykırmıştı.
Kocasının kocaman Karadenizli burnunu duvarın köşesinden o da görmüştü. Ama konu komşunun yanında iki paralık olmak istemiyordu. Başını pencereden içeri çekip,
-Etinden et koparılmış gibi bağırma domuz, şimdi alırım ayağımın altına!... diye çocuğa bağırdı.
"Şimdi ayağının altına almak" sık sık kocasının kullandığı, Esma'nın da ondan öğrendiği laftı.
Kadınlar başlarını pencerelerden içeri çektiler. Artık dedikodu dört duvar arasında kahve değirmeninin sesine, kundaktaki çocukların viyaklamasına karışıyordu.

Kitabı okuyanlar 99 okur

  • Melike
  • Desengaňo
  • Gürhan Cihan
  • Melis Özge Yılmaz
  • Tanju Arat
  • MANNER
  • Sedat Yıldırım
  • alev
  • Homeless
  • Emine Erturk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31 (9)
9
%17.2 (5)
8
%24.1 (7)
7
%3.4 (1)
6
%0
5
%3.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0