Belgeler

Mahkemelerde

Sabahattin Ali

Mahkemelerde Gönderileri

Mahkemelerde kitaplarını, Mahkemelerde sözleri ve alıntılarını, Mahkemelerde yazarlarını, Mahkemelerde yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
153 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Merhaba 1K sakinleri, Mahkemelerde adlı derleme hakkındaki görüşlerimi YouTube kanalımda paylaştım. Birkaç dakikanız varsa hepinizi bekliyorum. İyi okumalar! youtu.be/IBu9LmPPM1I?si=...
Mahkemelerde
MahkemelerdeSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 20191.473 okunma
Karanlık ruhlu insanları en çok korkutan da işte halkın bu olgunluğa varması idi. Bu memlekette atılacak her ileri adımı kendi hak edilmemiş ekmeklerine bir tecavüz gibi nefretle karşılayan bu insanlar, hiç bir kötü vasıtayı ihmal etmeden açık ve kapalı tezvirlerine devam ediyorlardı.
Sayfa 100Kitabı okudu
Siyasi terbiye ve olgunluk noksanı, yurdun hususiyetlerini bilmeme, uzun yıllar susmanın doğur duğu acemilik ve realitelerden ziyade klişe fikirlere bağlılık onları çok kere yanlış, belki de zararlı yollara götürüyordu. Fakat açık ve hür bir fikir mücadelesi sonunda bu sancılı devir elbette geçecek, memlekete hayırlı bir sonuca varılacaktı. Millet, kültür seviyesi ve siyasi olgunluğu arttıkça, elbette iyiyi kötüden, hası kalptan ayıracak, bu yurda hizmet etmek isteyenlerle, başka emellere hizmet edenlerin arasındaki farkı görecekti.
Sayfa 100Kitabı okudu
Ona cevap vermek, onunla dipsiz iddiaları üzerinde münakaşa etmek, kendisinin seviyesine inmek olurdu.
İhmalkarlığı, vazifeye olan lakaydisi yazmakla tükenmeyecek kadar çoktur.
Bir zamanlar ayrı fikirli olanlara yobazlar gavur diye hücum olanlar edemezlerdi. Bugün bu moda değişti, biraz ayrı fikirli "kominist" diye damgalanıyor.
Ben bu memleketin hakiki evladıyım; memleket, hükümet ve reisicumhur benimdir. Ben onları gözüm gibi muhafaza ederim.
Çünkü bir fikre sahip olmak cürüm değilse ona lisan vermek de cürüm değildir. Zaten fikirlerin ancak lisana inkılap ettikleri zaman fikir oldukları, lisansız fikir tasavvur edilemeyeceği herkesçe malum bir keyfiyettir.
"Muhitim beni tatmin edemediği müddetçe onlardan uzaklaşmaya ve beni doyuran kitaplarıma dönmeye mecburum."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.