Mahkum Prenses The Tudor Court Serisi 1

8,5/10  (35 Oy) · 
226 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.355 gösterim
Aragonlu Katherine, Katalonya'da doğdu. Anne ve babasının aileleri krallar ve savaşçılarla doluydu, Aragonlu Katherine İspanyol İnfanta'ydı. O, İspanyol Prenses'ti. Üç yaşındayken, İngiltere Kralı VII. Henry'nin varisi ve oğlu, Prens Arthur'la nişanlandı. Galler Prensesi olmak üzere yetiştirilen Katherine, o uzak, nemli ve soğuk ülkeyi yönetmenin kaderi olduğunun farkındaydı.

Müstakbel kayınpederi Katherine'in ülkeye gelişine büyük tepki gösterdiğinde, genç prensesin hayata olan inancı sınanmıştı. Arthur daha ufacık bir çocuktu; yiyecekler bir tuhaf ve adetler de bir o kadar kabaydı. Katherine zamanla birinci Tudor hükümdarlığına alıştı ve Arthur'un karısı olarak sürdürdüğü hayat daha katlanılabilir bir hale geldi. Bu anlaşmalı evlilik beklenmedik bir şekilde narin ve tutkulu bir aşk yarattı.

Fakat bu çalışkan genç adam öldüğünde, Katherine kendi geleceğine yön vermek üzere yapayalnız kaldı. Ne olursa olsun kraliçe tacını giymeli ve kendi hanedanına hükmetmeliydi. Ama nasıl? Elbette Arthur'un eğlenceli ve şımarık erkek kardeşi Henry'yle evlenerek. Henry'nin hem babası hem de büyükannesi bu evliliğe tamamen karşıydı; Katherine'in gücü tartışılmaz ailesiyse yardımcı olacak gibi görünmüyordu. Ancak Katherine, annesinin kızıydı ve damarlarında aynı savaşçı kan akıyordu. Amacına ulaşmak için ne gerekirse yapmaya hazırdı; bu uğurda hayatının en büyük yalanını söyleyip bu yalana sadık kalmak zorunda olsa bile.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  632
 • ISBN:
  6054228010
 • Orijinal Adı:
  The Constat Princess
 • Çeviri:
  Özlem Malkara
 • Yayınevi:
  Artemis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zühal Uğur 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

16.yüzyıl İngiltere'sini ve Avrupa'sını anlatan,tarihle iç içe geçmiş , tarihi bir roman.İspanya'dan gelip İngiltere'ye kraliçe olmuş bir kadının öyküsü aynı zamanda.Müslümanların o dönemde çok gelişmiş olduğunu(tıp,astronomi,bilim v.s.) görüyoruz.Avrupalı insanın banyo bile yapmadığını,doktorlarının bile hiç birşeyden anlamadığını,kraliçenin bile müslüman doktordan medet umduğunu görüyoruz.

Sadettin TANIK 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitapta güçlü, sabırlı, zeki, tuttuğunu koparan cesur bir kraliçe portresi çizilmiş. Çok sürükleyici ve bir o kadar da güzel bir kitap. Çok akıcı olduğundan hemen bitirmek istiyorsunuz. Tavsiye ederim..

Ebru Ince 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

ispanya infantası catalina, 3 yaşında 7.henry'nin oğlu ingilterenin gülü arthur ile nişanlandı .bir gün galler prensesi ve daha sonra da ingiltere kraliçesi olacağını bilerek büyüdü. evlendiklerinde 15, arthur bilinmeyen bir nedenden dolayı öldüğünde 16 yaşındaydı. evlilikleri sadece 140 ün sürdü. ama o ispanyaya geri dönmedi. evliliklerinin tamamlanmadığını öne sürerek arthurun kardeşi 8.henry ile nişanlanması için bir teklif bekledi. nişanlandılar ama 7 yıl sarayın bir köşesinde ya da ihtiyaçları karşılanmayan bir malikanede sefalet içinde yaşadı. bazı tarihçiler arthurun ve 8.henrynin babası 7.henrynin de ona aşık olduğu ,kendisini değil de küçük oğlunu tercih ettiği ve kendiyle oyun oynadığı gerekçesiyle onu 7 yıl sefalet içinde bıraktığına inanır. ama sonunda istediğini elde eder önce kayınvalidesi elizabeth daha sonra kral 7. henry öldü. kral ölürken oğluna onunla evlenmesini söyledi. kısa süre içinde sade bir törenle evlendiler. zaten henry de kendinden 6 yaş büyük olan bu kadına aşıktı.
catalina artık ingiltere kraliçesi katherinedi. bu haylaz ve şımarık kralı eğitmek de ona kalde. bir çok kez kocası onu aldattı ama bu bir kral için normaldi.normal olmayansa genç ve gözü katherinenin tahtında olan anne boleyni elde edebilmek için vatikandan ayrılıp kendi kilisesi olan anglikan kilisesini kurmasıydı. çünkü ancak bu sayede kutsanmış olan evliliğini bozup anne ile evlenebilecekti. bunu yaparak katherineden olan kızı mary' i de gayri meşru ilan etmiş oldu. ancak ölmeden önce onu tekrar varisi ilan etti.katherine henryden ayrıldıktan sonra birkaç yıl içinde öldü.
hırslıydı savaşçı bir annenin savaşçı kızıydı ve aslında kraldan daha soyluydu.

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir anda elime geçti ve bir anda okunup biten bir kitap oldu benim için. Bir kadın gözünden kraliçe olmak ne demek onu irdeleyeceksiniz. Kitapta en çok dikkatimi çeken Müslümanların kendini geliştirip uzmanlaşmaları oldu. Farklı kültürlerden kesitler bulacağınız bir kitap.

Selin 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Tudor serisiyle tanışmam Boleyn Kızı sayesinde oldu. Çoğu seriyi ve çoğu kitabı okudum ama içlerinden en çok hoşuma giden Mahkum Prenses oldu. Bu, kitapta müslümanlarla ilgili yargı ve bilgilere de yer verilmesiyle de ilgili olabilir. Ama karakterler bu kitapta daha iyi yansıtılmış ve oturtulmuştu.

niluferinkitapligi 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ülkemizde Tudor Serisi'nin 4.kitabı olarak çevrilmesine rağmen,aslında kronolojik sıraya göre okumak isteyenlerin ilk sırada okuması gereken kitap "Mahkum Prenses".Ve bana göre ilk dört kitabının en çarpıcı olanıydı.Serinin en ünlü romanı olan Boleyn Kızı'ndaki Anna BOLEYN'in VIII.Henry'yi elinden aldığı kraliçe Katherine'nin çocukluğundan itibaren olan hayatı anlatılıyor kitapta.İlk eşi Arthur'a dair anıları,İngiltere kraliçesi olma uğrunda ödediği bedeller ve siyasi entrikalar-çıkarımlar bugünün dünya tarihine bile zemin hazırlıyor.Çok beğendim.

Ayşen 
 27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve bitti...Bir önceki kitaplarda okuduklarımdan, Katherine'in hayatını, Henry'in ihanetini bilip, öncesini, aşık olduğu adamı bu kitapta öğrenmek müthiş bir süprizdi. 49günlük aşkları ve bunun bir ömre yayılması, erken gelen ölüm çok etkiledi beni.
Edit:kitabın bitiş tarihinde arkasına aldığım not.

Kitaptan 3 Alıntı

Yasemin 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bazen cevapları bilmektense soruları bilmek daha çok işe yarar.

Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 464 - Artemis)Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 464 - Artemis)
Yasemin 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ama unutmayın, iyi bir general gerektiğinde geri çekilmesini de bilir.

Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 6 - Artemis)Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 6 - Artemis)
Yasemin 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Savaş kazanmanın tek yolu kılıç kuşanıp çarpışmak değildir. Bazen diplomasiyle de büyük zaferler elde edilebilir.

Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 448 - Artemis)Mahkum Prenses, Philippa Gregory (Sayfa 448 - Artemis)