Mahmud İle Yezida Mezopotamya Üçlemesi I

9,4/10  (5 Oy) · 
35 okunma  · 
4 beğeni  · 
867 gösterim
Yezida- Ya köylerin öfkesi Mahmud? Ya insanların? Ya törelerin, aşiretlerin? Onları yenebilir misen sen? Bin yıllık çaresizliği?

Mahmud- Yeneceğiz Yezida. Seninle birlik olup yeneceğiz. Tek başıma benim de gücüm yetmez. Ama sen olursan yanımda, sevdan olursa, desteğin olursa. Tüm civar köylerden ağalar, beyler gelse de; İdil'den, Cizre'den, Midyat'tan kaykamakamlar gelse de; Mardin'den, Diyar-ı Bekir'den, Siirt'ten valiler gelse de; Ankara'dan vekiller gelse de yeneriz Yezida. Her maniyi aşarız, her güçlüğü yeneriz. Yeter ki bileklerimiz birleşe seninle...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  98
 • ISBN:
  9789753420136
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Murathan Mungan'ın bu eseri bir tiyatro eseridir. Farklı dinlerden iki gencin birbirine aşık olması ve tabi ki herkesi karşılarında bulması şiirsel bir dille anlatılıyor. Ben bu kitapla birlikte Topraklarımızda yüzlerce yıldır yaşadığımız Ezidileri tanıdım. Mungan, kendisi de Mardinlidir ve eserlerinde her zaman mitoloji, kültür, lirizm birlikte yoğurulmuştur. Özellikle Şengal'de yaşananlardan sonra bu kitabı okumak bakış açımızı genişletecektir.

Cem KÖROĞLU 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

İlk defa oyun okudum ve oldukça etkilendim. Olay Mezopotamya bölgesinde biri Yezidi diğeri Müslüman iki düşman köyden doğuyor. Kitap imkansız bir aşk odağında dinler arası çatışmalar, töreler, gelenek görenekler, ağalık sistemi gibi bir çok konu hakkında oldukça değerli bilgiler sunuyor. Özellikle Yezidi Çemberi kitabın ana unsurlarından biri olarak çok ilgimi çekti.
Yezidi Çemberi;
Yezidi inancına göre eğer bir çember çizilirse ve birisi o çemberin içinde kalırsa çemberi çizen silene kadar o kişi o çemberin içinde kalmaya mecburdur. Bunun temelinin şuna dayandığı söylenir: Tanrının önce yanından kovup, yedi bin yıl sonra bağışladığı baş meleği Tavus, halkını göstermek için parmağıyla bir daire çizdi ve “daire içindeki bu halk benim halkımdır” dedi. Yezidi inanışına göre daire, ruh göçünü ve evrendeki uyumu ifade ediyordu. Ne var ki, Yezidiler, hem Müslümanlar hem Hıristiyanlarca şeytanla özdeşleştirilen Melek Tavus’un halkı olmanın bedelini yüzlerce yıldan beri ödüyorlar.

Kitaptan 3 Alıntı

“Irmağı aştın, dağı aştın bana geldin Mahmud.. Töremi aştım, ölümü aştım sana gelmekteyim Yezida..”

Mahmud İle Yezida, Murathan MunganMahmud İle Yezida, Murathan Mungan

Sen el edince bana, işte o zaman soyundum esvaplarımı, girdim ırmağa. Dönüşü yok artık bu yolun, dedim. Ya sen kazanırsın, ya ırmak, dedim. Irmak güç yetiremedi bana. Kulaçlarımın hakkından gelemedi. Sanki ellerimden tutmuş karşı kıyıya çekiyordun beni. O gücün başka bir kudreti olmazdı.
Olamazdı.
Bütün hikmeti buydu.
Sen elimden tutmuştun.
Irmağın öfkesini yendim.
Irmağın töresini yendim.
Sonra çıktım ırmaktan,
Bedenimde binlerce ırmak.

Mahmud İle Yezida, Murathan MunganMahmud İle Yezida, Murathan Mungan
Cem KÖROĞLU 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

RAŞA- Nasıl bir sevdalılık hakkıdır ki, ölümle ödenir Yezida?
YEZİDA- Bu nasıl törelerdir ki sevdayı ölümle ödetir aney?

Mahmud İle Yezida, Murathan Mungan (Sayfa 90)Mahmud İle Yezida, Murathan Mungan (Sayfa 90)