Mahmut ile Nigar

9,0/10  (5 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
622 gösterim
Nurittin Efendi biladerim, buralarda gayfecilik, odacılık ve gapıcılık gibi işler bulmak bilakis çok zor olduğu gibi, mecmalarda yazı işleri müdürlüğü yapıcak kimselere çok böyük, haddinden ziyade ehtiyaç vardır. Bu sebepten, mingayri haddim olaraktan size daha bi mönasip bi iş bulacağımı maalmemnüniyetliğimden bildiririm. Çünkü, niden deyi sorup sual iderseniz, ben de burada uzun bir müddet gayetnen sıkıntı çekmiş idim ve de ancak bıldır kendime mönasip bir iş bulmuş bulunuyorum. Sizin de malimaliniz olaraktan arzettiğiniz gibi ben üç sınıflı koy mettebinden çıktıktan sonra, Hamzaağa, kızı Birmez'i bana vermeyincek, ben de köye kahredip gurbete çıkmıştım. Vatanî vazifemi ifa için eskere gittiğimde, son derecedeki çalışkanlığım göze bataraktan onbaşı ürütbesine kadar terfi ettiğim gibi; böyük bi haksızlığa kurban giderekten çavış terfiyesini bana taktırmayarak hakkımı yedile'i. İşte o zamandanberidir ki ruhumda haksızlığa karşı isyan taşımakta olup, içimde muhaliflik damarları kabarmış bulunuyordu.
Hürriyet Kahramanı adlı öyküden.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789759038427
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınları
 • Kitabın Türü:
serdar şahin 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Aziz Nesin'in kitapları arasında az okunanlardan biri olan bu kitap kara mizahın, absürt komedinin bence nadide eserlerinden. Okurken çok keyif aldığım, hatta yer yer sesli sesli gülümsediğim bu kitapta Aziz Nesin toplumsal, sosyal, kültürel, dini ve politik aksaklıkları, olayları olağandışı bir şekilde, abartı sanatı kullanarak çok güzel ortaya döküyor. Açılışı yapan ve kitaba ismini veren Mahmut ile Nigar hikayesi girişte zaten bütün o mizahi gücü, o yergi sanatını bize sunuyor. Yol müteahhitlerini anlattığı hikayesi o kadar keyif verici ki tekrar tekrar okuma arzusuna kapılıyorsunuz.

Aziz Nesin'in ideolojik tutumu ya da dine bakış açısı yüzünden ona muhafazakar kesimin tepkisi var haliyle. Arada setler var, mesafeler var. Ben de nihayetinde bir şekilde dinini kendi çapında yaşamaya çalışan bir insanım. Ama hiçbir zaman görüşlerinden dolayı insanlarla arama mesafe koymadım. Ben Aziz Nesin'e, Yaşar Kemal'e ya da NAzım Hikmet'e mesafeli duran insanların bir kere bu mesafeyi kenara bırakıp aga bunlar ne diyor bakalım demelerini istiyorum. Sonuçta dürüstlük, adalet, liyakat, hakkaniyet, eğitim hepimizin, her görüşün ortak değeri değil mi? Şimdi Aziz Nesin'in kitabında dini aşağıladığını söyleyeceksiniz. Aslında dini değil, dini kullanıp bunun üzerinden dinin temel değerleri ile taban tabana zıt eylemlerde bulunan kesimi hicvediyor. Ve iyi de yapıyor. Müslüman bir kişinin nerede hata yapıyoruz, neden bizden korkuyorlar, eksikliklerimiz nedir diye öz eleştiri yapması gerekiyor. Ben kendi adıma yapıyorum ve önce insan, önce saygı, önce ortak değerler diyorum. Onun dışında isteyen istediğine inansın ya da inanmasın. Aziz Nesin hem kendisi hem de eserleriyle bizim kültürümüzün, insanımızın bir parçası. Önyargılarımızı yıkalım ve kitapların güzelliklerine kendimizi bırakalım.

Velhasıl kitaplıklarımızda olmazsa olmaz nadide bir kitap.