Mahşerin Dört Atlısı

8,7/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
714 gösterim
Vicente Blasco Ibañez (1867-1928): Hukuk eğitimi alan İspanyol yazar, edebiyatla olduğu kadar siyasetle de aktif olarak ilgilendi. 1891'de El Pueblo adlı cumhuriyetçi dergiyi kurdu. 1901'de parlamentoya girdi. 1908'de Arjantin'de tarım kolonileri kurmaya çalıştı, başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimin ardından tekrar Avrupa'ya döndü. İlk dönem eserleri canlı tasvirler ve yoğun bir gerçeklik duygusuyla örülüdür. Toplumsal konuları ele alan eserleri ideolojik ağırlıkları nedeniyle eleştirilirken, son romanları derin duygusal izler taşır. 1916'da yayımlanan Mahşerin Dört Atlısı Ibañez'e dünya çapında ün kazandırdı. Birinci Dünya Savaşı'nda Fransa cephesini konu alan eser iki kez sinemaya da aktarıldı.

Neyyire Gül Işık: Floransa Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe Fakültesi'nde öğrenim gördü. İstanbul Üniversitesi Fransız ve Roman Dilleri ve Edebiyatı bölümünde çalıştı. 1986'da İspanyol Dili ve Edebiyatı anabilim dalına atandı. Italo Svevo, Italo Calvino, Leonardo Sciascia, V. Blasco Ibañez, Juan Goytisolo, Ortega y Gasset, Antonio M. Molina'dan deneme, roman ve öyküler çevirdi. Madrid'te Complutense Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  445
 • ISBN:
  9789944885447
 • Çeviri:
  Neyyire Gül İşık
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu eserde yine güzel eserlerden güzel akıcı bir üslubu olan bir kitap yazar bazı olayları kendi bakış açısıyla gözlemleyip yazmış ve düşüncelerini aktarmış ibret alınacak olaylardan bahsetmiş vs vs okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Zeynep güler 
05 Nis 22:28 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Savaşın bütün çirkinliğini anlatan inanılmaz bir biçimde ortaya koyan bir yapıt.Adalet diye bir şey yoktu.Dünya rastlantının bir ürünüydü.Hepsi yalandı...insanoğlu yaşadığı çaresizliği korkmadan yaşayabilsun diye uydurulmuş avuntu sözlerdi..m

Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1.Dünya Savaşının ilk yılları..Savaşı, savaşanların ruh dünyasını, acıları kendi gözlemlerini de kullanarak çok ustaca anlatmış yazar.Kesinlikle tavsiye ederim.

Kitaptan 1 Alıntı

"Sanırım hayatı yalnız bize sunduğu zevkler için sevmemeliyiz. Özveride de, kendimizi başkalarına adamakta da büyük bir zevk var; hem de bu zevk, bilmem neden, belki de yeni olduğundan, bana öbürlerinden üstünmüş gibi geliyor."

Mahşerin Dört Atlısı, Vicente Blasco İbañezMahşerin Dört Atlısı, Vicente Blasco İbañez