Mai ve Siyah

7,8/10  (200 Oy) · 
1.081 okunma  · 
167 beğeni  · 
4.017 gösterim
“O benim olmayacak olursa hayat artık taşınamayacak bir yük hükmünde kalacak.”


Günün birinde iyi bir edebiyatçı olma hayalleriyle yaşayan bir gencin, babasının ölümü ile birer birer yıkılan hayalleri ve verdiği hayat mücadelesini anlatan ve Halid Ziya Uşaklıgil’in Batılı anlamda Türk romanının başlangıcı kabul edilen, üzerinden seneler geçmesine rağmen zihinlerden silinmeyen romanı Mai ve Siyah, yazarın üslubuna müdahale edilmeden günümüz Türkçesine uyarlanmış hâliyle okuruyla buluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053849360
 • Yayınevi:
  Yakamoz Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rabia 
 17 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Servet-i Fünün edebiyatı denince aklımıza gelen en önemli isimlerden birisi Halid Ziya. İlk olarak Mai ve Siyah kitabını okudum ve korkularıma rağmen açıkçasası çok sevdim.

Eğer öncesinde Tanzimat romanlarından okuduysanız, Mai ve Siyah'ı okuyunca dönem edebiyatının ne kadar ilerlediğini çok net fark ediyorsunuz. Zaten Halid Ziya, Mai ve Siyah'ı 'en iyi kitabım' diye tanımlıyor. Her şey Ahmet Cemil'in hayalleri ile başlıyor. Ahmet Cemil duygusal, edebiyat düşkünü, hayalleri olan, romantik bir karakter. Babasının vefatından sonra ailesini ayakta tutmak, zengin olmak, sevdiği kıza kavuşmak istiyor. Fakat en büyük emeli ise hayalindeki eseri yazıp çok ünlü bir şair olmak. Tutkulu şekilde istiyor bunu. Hatta bunu da "....Öyle bir şey yazmak istiyorum ki yukarı bakılsa mai ve daima mai; aşağı bakılsa siyah daima siyah... Bir şey ki mai ve siyah olsun." cümleleriyle ifade ediyor. -Kitapta en sevdiğim kısım- Okurken realizm kavramını çok net idrak ettim çünkü Ahmet Cemil bunca saydığı hayallerinin birer birer ellerinden kaydığını gördükçe, çaresizliği dibine kadar hissedince pişman olmak dışında geriye bir şey de kalmıyor.

Evet, dili döneminden dolayı ağır fakat Özgür Yayınları'nın baskısında zaten en basit kelimenin bile yanında açıklaması var. Bu başta çok rahatsız edici geliyordu ama sonradan aksine hoşuma gitmeye başladı; hatta öğrendiğim bir iki kelimeyi gün içinde farkında olmadan kullandım :) Çok yoğun tamlamalar, betimlemeler, ruh tahlilleri var; bazen okurken zorluyor.

*Uzun bir inceleme oldu, eğer okuduysanız teşekkür ederim. Hepinize bol kitaplı günler. :)

Dilinin ağır olmasından kaynaklanan sıkıntıları yaşamak mümkün fakat konusu ve psikolojisi dikkatinizi hemen çekecektir. Okurken hayatımdaki mavileri ve siyahları sorgular buldum kendimi. Keyifli okumalar.

handan sarıcaoglu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

Halid ziya nın okuduğum ilk romanı icerisinde fazla eski kelimeler olduğu icinmidir bilmem kitaptan etkilenemedim belkide yoğun vize dönemi olduğu için kitapa alışamadım sevemedim belki ilerleyen zamanlarda açıp bir daha okurum.

Kübra 
 10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 72 günde · Beğendi · 9/10 puan

3 dil şarkı söyler gibi konuşuluyor. Bu diller içinde bir ritme sahip: Fransızca, Korece ve eski Türkçe (Bana göre). Bu dilleri bilmeyen biri sadece dinlediğinde karşısındaki çok basit bir şey söyleyese dahi "dünyanın en güzel şiirini mi okuyor" fikrini uyandırabilir insanda. İşte bizim eski dilimizde de öyle bir içsel ritim var ki günlük hayatta ifade edilen bir şey, insanı bir anda eski İstanbul'a götürüp, Çamlıca'da hülyalı hülyalı yoğurt yedirtebilir. Halit Ziya Uşaklıgil de sözü hamur gibi yoğuran bir yazarımız olduğu için "sen yaz Üstad biz okuruz" dedirtiyor okuyana. Kitabını bir şarkı gibi başlayıp bir şarkı gibi bitirmiş...

Bundan sonrası Sürprizbozan içerebilir.

Ana karakter Ahmet Cemil; hisli, hayalperest, her şeyi anca rüyasında görecek bir karakter. Kitap boyunca delikanlı (delikanlı dedim ama iyi mi ettim bilemedim, kanı pıhtılaşmış bir karakterdi) sadece "düşündü". Tırnak içine almamın sebebi, "İnsan ya hayatı oturur izler ya da parmağını olayların tam ortasına basar, gidişatı değiştiremese de izini bırakır" anlayışına sahip olmam. Ya bir insan bu kadar mı ezik olur?! Kitap boyunca hem kendi başına hem ailesine neler neler oldu, oturdu izledi ya. Sadece kahretti, üzüldü bu kadar. O kadarını ben de okurken yaptım yani çok bir mesele değil. Nasıl uyuz, nasıl vasıfsız. Anca eline vereceksin şiir kitaplarını çayır çimen gezdireceksin. Sonra ölen de ölür, olan da olur. Bir kelimeye bin anlamı beyninin içinde yükleyeceğine az erkek ol, adam ol, cesaretli ol, "Behey burda noluyor" de. Tek bir hareketi takdire şayandı, onu da yaptığında zaten mezarda yatan yatıyordu garibim...

Bu kitap iki sebeple okunabilir :
1) Üstadın kalemi nasıl ahenkli kullandığını görmek, ne söylerse şöyle bir Yeşilçam'a uzanmak için.
2) Ahmet Cemil'in ezikliğinden mide ağrılarıyla sinir krizi eşiğine gelmek için.

Nasıl beklentiler içine girip, artık bir şey yap yahu diye heveslenip hüsrana uğradıysam artık :) (Hüsran falan edebiyatımı az konuşturayım dedim :D) Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim :)

Aslı 
23 Nis 23:01 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın tüm neşesini çalıp bedbahtlığa karamsarlığa sürüklüyor resmen. Okurken Ahmet Cemil'in boğazına yapışmak isteğinden alamıyorsunuz kendinizi.
Dile, üsluba, anlatıma diyecek birşey yok.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En büyük hayali tanınmış bir edebiyatçı olmak ve sonrasında Lamia ile evlilik olan Ahmet Cemil'in hayal ve ümitlerinin yanı sıra hayal kırıklıkları,hayatın gerçeğinin sorgulanışının romanı...

Mr.Mert 
10 Mar 20:04 · Puan vermedi

İlk duyduğumda mavi ve siyah anlamıştım.RİVAYETE göre mai yaşadığı iyi,aydınlık olaylar siyah ise; yaşadığı kötü, karanlık olaylarmış.Dili ağır evet..Ama okunması gerekir bence..

Esin Aykan 
 12 Mar 20:43 · 9/10 puan

Ana karakterimiz Ahmet Cemil'in babasını kaybettikten sonra yaşadıklarını anlatıyor.. Gerek ruhani sıkıntıları, gerek yazı yaşamı bazında güzeldi esasında.Kardeşinin vefatına bu kadar ruhsuz kalması sinir etti beni.Sonundan aman aman bir şey beklememiştim.Lamia konusunda yanılmak hayal kırıklığı oluşturdu.Dilinin ağırlığından hiç bahsetmiyorum, zira parantez içleri beni çok yordu.Özellikle de lise çağındaki öğrencilerin ve diğer okumayı seven herkesin okuması gereken bir yapıt..

Rabia Özen 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1971 yılındaki basımı kütüphanem de mevcut olmasından dolayı çok memnun olduğum doğrudur :) Tabi basım yılı eski olduğundan sadeleştirilmesi şu döneme göre biraz ağırdı. Baştan eski kelimeler yüzünden biraz sıkıcı gelse de bitirince eserin lezzetinin farkına varacaksınız, sıkılsanız da bırakmadan okuyun. Tavsiye ederim...

Derya 
20 Mar 23:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk edebiyatının batılı anlamdaki ilk eseri olmasından dolayı önemli...dili oldukça ağır...dönemini düşünürsek bu gayet normal...mai hayatın olumlu yönleri siyah olumsuz yönleri temsil ediyor...okunması gereken eserlerden...

4 /

Kitaptan 52 Alıntı

"İnsan, üzüntülü ve sevinçli zamanlarında, kalbinin dayanamayacağından fazlasını duyarlı bir kalple bölüşmek ister…."

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil

Aman Yarabbi! Sevmek bu muydu? İnsanı sanki bir mengene içinde sıkıp da birisinin ayakları altına ezik, bitik, can çekişerek atmak isteyene bu öldürücü şey, sevmek bu muydu?

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil

Ah! O sevda dakikası!.. Acaba yoksunlukla dolu hayatında o mutlu saat çalacak mı?

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 161 - İnkılâp Kitabevi, 1988)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 161 - İnkılâp Kitabevi, 1988)
Meyus Biri 
 10 May 01:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Ah neler hissediyorum da tahlil edemiyorum.Bir şey yazmak, o duyguların içinden bir şey çıkarmak istiyorum ama bir kere ne yazmak istediğimi tayin edebilsem.Şurada -beynini gösteriyordu- bir şey var, bir şey duyuyorum ama rüyalarda tutulamayan şekiller gibi parmaklarının arasından kaçıyor.Bilir misin nasıl bir şey? Bak şu semaya, ne görüyorsun, mailiklerden mürekkep bir derya... Gözlerinle onun içine girmeye çalış; o mailikleri yırtmak için uğraş, ne görüyorsun? Mai... Daima mai... Değil mi?Sonra bak ayağımızın altındaki toprağa, ne buluyorsun? Donmuş simsiyah bir renk...Of!...O siyah tabakaları parçalayarak içeriye bak; in, in, in, ne kadar inebilmek mümkünse o kadar in; ne buluyorsun? O siyahlıklar içinde ne buluyorsun? Siyah...Daima siyah değil mi? İşte öyle bir şey yazmak istiyorum ki yukarı bakılsa daima mai ve mai, aşağı bakılsa siyah daima siyah...Bir şey ki mai ve siyah olsun.Hasta mıyım, bilemiyorum; fakat ah! O ne yazmak istediğimi bilsem; onu şöyle karşımda resmi çıkarılmış, tasvir edilmiş görmek mümkün olsa; işte o vakit, zannediyorum ki artık ölebilirim; hayatta nisabını tamamıyla almış bir adam hükmünde gözlerimi kapayabilirim...

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 61)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 61)
Beyza Keskin 
09 Şub 12:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir matemin acısı altında ezilip kalan kalplere metanet vermek için hayat vazifelerinin hakim sedası kadar müteessir şey olamaz.

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 43 - Venedik)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 43 - Venedik)
Beyza Keskin 
09 Şub 12:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yer,gök, her şey mevsimini kaybetmiş; bu sonu olmayan çöl üzerinde hiçbir parlaklık ışıltısı yok!

Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 43 - Venedik)Mai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil (Sayfa 43 - Venedik)

İnsanlar tuhaftır. Kötü bir şey yapmakta olduklarını sezinleyecek olurlarsa kesinlikle ilk önce vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar. Kötü işler sahibi olanlara sorunuz; hepsinde kendi kendilerine bulunup uydurulmuş ve özenle pekiştirilmiş sebeplere rastlarsınız.

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil
Berna Erdoğan 
06 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Ümit var mı?" diyordu, tabip cevap verdi:
- Ümit ne vakit kesilir?

Mai ve Siyah, Halid Ziya UşaklıgilMai ve Siyah, Halid Ziya Uşaklıgil

Kitapla ilgili 3 Haber

Halid Ziya Uşaklıgil’in unutulmaz başyapıtı Ferdi ve Şürekâsı
Halid Ziya Uşaklıgil’in unutulmaz başyapıtı Ferdi ve Şürekâsı Ferdi ve Şürekâsı, hem orijinal metniyle hem de günümüz Türkçesiyle Can Yayınları tarafından yeniden basıldı.
“Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle yayımlandı.
“Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle yayımlandı. Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri “Mai ve Siyah” günümüz Türkçesiyle ve açıklamalı orijinal metinle iki kitap olarak Can Yayınları tarafından yayımlandı.