Majesteleri Kral

8,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
572 gösterim
Majesteleri Kral, iflasın eşiğinde hayalî bir küçük Alman devletinde geçer. Hiçbir şeyin yolunda gitmediği Grimmburg Grandüklüğü'nün veliahtı Prens Albrecht hastalıklı bir insandır ve uzun yaşayamayacağından endişe edilmektedir. O nedenle tahtın ikinci vârisi Klaus Heinrich doğduğunda bütün Grimmburg sevince boğulur. Ne var ki ikinci vâris fiziksel bir kusurla doğmuştur. Zamanla, "aristokrasinin yalnızlığı"nı kendi ruhunda hisseden Klaus Heinrich, "kusurlu" varoluşuna ve doğuştan getirdiği asil haklara bakarak sıradan insanı anlamasının mümkün olmadığını fark eder.

Yayımlanan ikinci romanı olan Majesteleri Kral'da Thomas Mann, XX. yüzyılın başlarında Alman coğrafyasında bir yerlerde, kendi içine kapanmış, hızla değişmekte olan dış dünyaya ayak uyduramayan hayali bir grandüklüğü Ortaçağ'a özgü masal diliyle betimliyor. Yerleştiği arka plan açısından ele alındığında Wilhelm Almanyası'ndan izler taşıdığı görülen Majesteleri Kral, Thomas Mann okurlarının 1924 tarihli Büyülü Dağ'da karşılaşacağı düşünsel eğilimlerin mikrokozmik habercisi olarak yorumlanabilir.

Ödüller:
1929 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  387
 • ISBN:
  9789750718007
 • Çeviri:
  Şeyda Öztürk
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Aykut Öztaş 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Adı Klaus Heinrich II.Albert'in kardeşi ve tahtın ikinci veliahdı.Hala gidiyor herkes onu tanısa da insanların arasında bir yabancı gibi ilerliyor,kalabalığın arasında yürüse de boşlukla çevrili sanki.Issız yoluna devam ediyor ve dar omuzlarında asaletinin ağır yükünü taşıyor.

Majesteleri Kral, Thomas MannMajesteleri Kral, Thomas Mann
Leandre 
26 Oca 09:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Halk, kendini yöneten kişilerde en iyi, en soylu yönünün, rüyalarının, ruhu diyebileceğimiz şeyin temsil edilmesini bekler; cebindeki paranın değil.

Majesteleri Kral, Thomas Mann (Sayfa 27 - Can Yayınları)Majesteleri Kral, Thomas Mann (Sayfa 27 - Can Yayınları)
Leandre 
26 Oca 09:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sorarım size, azameti nerede bulabiliriz? Evet, iyi şanslar! Ama asıl azamet ve yetenek bir yana, benim asalet adını verdiğim bir durum, mümkün mertebe şefkatle yaklaşılması gereken, seçkin ve tecrit edilmiş yaşam tarzı denen bir şey var. Hem azamet güçlüdür, uzun çizmeler giyer, zihnin kendini bir şövalye gibi korumasına ihtiyacı yoktur. Ama asalet dokunaklıdır - yeryüzündeki en dokunaklı şey değilse ne olayım!

Majesteleri Kral, Thomas Mann (Sayfa 97 - Can Yayınları)Majesteleri Kral, Thomas Mann (Sayfa 97 - Can Yayınları)