Makalat (Konuşmaları - Öğütleri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2422
Gösterim
Adı:
Makalat
Alt başlık:
Konuşmaları - Öğütleri
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944457187
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelam Yayınları
Toprağın yurt, halkın millet olarak inşası. Hacı Bektaş Veli. Horasanlı Hacı Bektaş Veli'nin Makâlat isimli kitabıdır. Kendini ve Rabbini tanımak nedir? Şeriatın emir ve hükümlerini açıklar. Tarikattaki usulleri açıklar. Hakikate ermenin makamlarını, derecelerini açıklar. Şeytanın hallerini açıklar.
143 syf.
·Puan vermedi
Hacı Bektaş Veli’nin en önemli ve en hacimli eseri “Makalat” olup Alevi Bektaşi inancında dört kapı ve kırk makam ana konusudur. Makalat; Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat gibi dört kapıdan her kapının da on makamından bahsediliyor. Makalat’ta tasavvuftan, kalp ahvalinden zahit arif ve muhiplerden bahsedilip insan övülmekte kendisine verilen nimetler dile getiriliyor. Makalatın ilgi çeken en önemli hususu düşüncelerin Kur’an ayetlerine ve Hz. Peygamber’in hadis-i şeriflerine dayandırılmış olmasıdır. Bazı bölümlerde konular sadece ayetler zikredilerek anlatılmaya çalışılmıştır.Teşbihler ve gönle hitap eden kelimelerle dikkat çeken okunması tavsiye olunur kitap...

https://youtu.be/RtgaXnURJEo

https://youtu.be/FVuE_xTdXXk
143 syf.
İşte yeniden buradayım, Pir-i Babada...Sanki yüzyıllar boyunca bir tek nefes almış gibi taze, dünya yaratıldığı günden bugüne seyran etmiş gibi koca... Aşk atına süvar’ olan aşıkların dizinde fer, yüreğinde sevda...
143 syf.
·1 günde
Kötü bu huyum var.Okurken acele ediyorum.Okuyamadığım o kadar çok kitap var ki gönlüm her birine erişmek istiyor.Bu yüzden yeni bir esere geçme heyecanıyla bu kıymetli eseri tek bir alıntı yapamadan iade etmenin burukluğunu hissediyorum.Hacı Bektaşı Veli'ye ait bu değerli eserde tarikat ve şeriat yolcularının bilmesi gerekenleri,yaratılış hakikatlerini,marifet sırlarını anlatıyor.Aklın ve gönlün manasını açıklıyor.Reyhan çiçeği ile ilgili olan sohbet çok güzeldi.Ariflere ölürken reyhan çiçeği koklatırlarmış.Çiçeği koklayınca ölüm anının farkında olmazmış.Daha ne hikmetli sözler var bu değerli eserde...
143 syf.
·1 günde·10/10
Makalat üzerinde her ne kadar tartışma da olsa Hacı Bektaş Veli'nin eseri olduğu düşünülen insanlara İslamiyet'i anlatan didaktik tasavvufi bir eserdir. Eserin dili oldukça hafif. Hazırlayanlar uzun bir Hacı Bektaş Veli ve Makalat üzerine tanıtıcı bir giriş bölümü yazmışlar. Ana metin orijinal tıpkı basım, onun latinize edilmiş hali ve günümüz Türkçesine uyarlanmış haliyle okuyucuya sunulmuş. Tasavvufla ilgilenenler, Anadolu din tarihini merak edenlerin okumasını tavsiye ederim.
143 syf.
Hacı Bektaş Veli'nin bu kadar sade mi yazmış yada basite indirgerek mi anlatmış dedirtmişti. Sonradan fark ediliyor ki aslında diyanet yayınevinin çevirmeni pek de başarılı bir aktarım yapamamış.
Yine de bu neden okumanıza engel değil.
Tarikat ve adabını ayrıntı ile verirken aslında kalbin beyaz sayfasını nasıl temiz tutulması gerektiğine yer veriyor.
Beni etkileyen ve can evimden vuran cümle şu olmuştu ;
"Kin ve nefret varsa kalbinde yaptığın hiç bir iyiliğin ecri yoktur!"

Arınmanın bir başka boyutu da bu şekilde anlatılırdı ancak.
143 syf.
·8/10
Hepsini göster (8)
Makâlât'ı Hacı Bektaş'ın bizzat kendisi mi Arapça yazmıştır, yoksa kendisinden edinilen ve öğrenilen bilgiler, biri tarafından mı Arapça kitap haline sokulmuştur? Kesin bilinmemektedir. Zamanın İmamı'nın ve büyük inanç önderlerinin sözlerini, konuşmalarını yaşarken veya ölümünden sonra müritleri-öğrencileri tarafından toplayıp kitaplaştırma geleneği 5. İmam Muhammed Bakır (ö. 733-4) dönemine kadar inmektedir. Onun, tarafımızdan hazırlanıp Türkçe'de yayınlanan Ummü'l Kitab adlı yapıtı ilk örneklerden biridir. Ayrıca Hacı Bektaş'ın dervişleriyle konuşmalarını, bazı öğütleri ölümünden sonra toplanıp yazıldığı ve bunun Farsça'ya çevrilerek, bir müstensihin farklı konuları ve değişik yazarların risalelerini topladığı elyazması Mecmua'nın içinde Fevaid (Öğütler) adıyla yayınladığı bilinmektedir. Makâlât da tıpkı Şeyh Bedreddin'in (1357/8-1420) "Varidat"ı gibi aynı sorunsallığı taşımaktadır
143 syf.
·Beğendi·8/10
Esasen Bektaşi geleneği dendiği zaman benim aklıma büyük hoşgörü potasında eritilen ve günümüze kadar Nasrettin Hoca fıkraları ile beraber gelen Bektaşi hikayeleridir burada kapılar ve bu kapıları geçmek için meşakkatli ve çileli bir yol tasvir edilmektedir.
143 syf.
·9/10
Kitap çok özenle hazırlanmış bunun için Diyanet Vakfı’na teşekkür ederim. Makâlat’a gelecek olursak; eserin Hacı Bektaş’a ait olduğu dahi şüphelidir.İlmî yönden de çok zayıf bir eserdir. Birçok yerde hadis-ayet diye belirtip yaptığı iktibasları ne Kur’anda ne de hadis kitaplarında bulabiliyoruz. Bunlara rağmen eser tam bir öğreti kitabıdır. Tasavvuf-tarikat yolunu anlamak için ilk okunacak kitaplardandır.
Birincisi,hayvani davranışlardan çıkmak ve bu nefsi arıtmakla olur.
İkincisi, insanın kendi sıfatından çıkması ki bu gönlü arıtmakla olur.
Ve üçüncüsü, kendi sıfatından çıkmasıdır ki bu ruhu aydınlatmaktadır.
Her ne zaman ki velilerden biri "Ey Rabb'im "derse her türlü noksanlıktan münezzeh Yüce Allah"Lebbeyk"sesini kulağına ulaştırır. O velinin "Ey Rabb'im"demesiyle ve yüce Allah u Tealanın "Lebbeyk" demesi arşta birleşir. Bu ikisinin arasından bir nur çıkar ve o nurun aydınlığı yedinci kat gök arasında yüzbinlerce renk renk çiçekler biter.Hatta 6.kat gök o çiçeklerin kokusuyla dolar.Beşinci kat gök amber kokusu ile dolar.Dördüncü kat gök misk kokusuyla dolar.Üçüncü kat gök ödağacı kokusuyla dolar ikinci kat gök gül kokusuyla dolar.Bu sebepten dünya aydınlık olur.Öyleki yedi katın melekleri birbirine müjdeler ve hem birbirlerine seslenirler."Bugün ne hos kokular geldi.".Ne hoş kutlu gün deyip o çiçekleri dererler.Sekiz cennetin içini o çiçeklere bezerler.Ancak o çiçeklerin arasında bir çiçek biter ki o çiçeğe "reyhan gülü"derler.Her ne vakit ki velilerden birinin ölüm vakti gelse o çiçeği götürüp o veliye koklatırlar,aşkı ona gösterirler ,onun kokusu damarlarına yayılır .O velinin canını aşk ile alırlar.O veli canını teslim ettiğini asla bilmez.
Hararet nardadır, sac'da değildir,

Keramet baştadır, tac'da değildir,

Her ne arar isen, kendinde ara,

Kudüs'te, Mekke'de, Hac'da değildir.
Arifin gözü Tanrıya bakar zahidin gözü kendi ameline bakar. Zahid der ki ben neler yaparım! Arif der ki Tanrı ne ister! Arif kendini unutmuştur hatta kendi benliği kalmamıştır ve Hak'ta yol olmuştur.
"Kullarimin katında en kötüsü ve en kızgın olduğum odur ki beni cehennemin korkusu ve cennetin hırsıyla kulluk etsin."
Hacı Bektaş Veli
Sayfa 25 - Can yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Makalat
Alt başlık:
Konuşmaları - Öğütleri
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944457187
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kelam Yayınları
Toprağın yurt, halkın millet olarak inşası. Hacı Bektaş Veli. Horasanlı Hacı Bektaş Veli'nin Makâlat isimli kitabıdır. Kendini ve Rabbini tanımak nedir? Şeriatın emir ve hükümlerini açıklar. Tarikattaki usulleri açıklar. Hakikate ermenin makamlarını, derecelerini açıklar. Şeytanın hallerini açıklar.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0