1000Kitap Logosu
Makber
Makber
Makber

Makber

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.6
27 Kişi
106
Okunma
38
Beğeni
3.776
Gösterim
336 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 31 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Akademik Kitaplar · 2016 · Karton kapak · 9786059786065
Diğer baskılar
Makber
Makber
Makber
Makber Metin, Sadeleştirme, Günümüz Türkçesiyle Nesre Çeviri-Abdülhak Hamid Tarhan Makber Metin, Sadeleştirme, Günümüz Türkçesiyle Nesre Çeviri - Abdülhak Hamid Tarhan Makber, Abdülhak Hâmid Tarhan’ın, çok sevdiği eşi Fatma Hanım’ın ölümü üzerine yazdığı, en tanınmış eseridir. Fatma Hanım, Hâmid’le 11 senelik evli iken 24 yaşında vereme yakalanmıştır. O zamanın şartlarıyla bütün yöntemler denenmiş fakat hastalık tedavi edilemeyerek Fatma Hanım iki sene sonra vefat etmiştir. Hâmid, onun vefatından çok etkilenmiş, çıldırma derecesine gelecek kadar büyük bir üzüntü duymuştur. Fatma Hanımın ölümü, Hâmid’in sanatını da etkilemiştir. Hâmid, Makber, Hacle ve Ölü adlı eserlerini yazmıştır. BunlardanMakber, Türk edebiyatında büyük ses getirmiş, bu eserle Hâmid, kendisinin ilk en büyük eserini vermiş, Türk edebiyatına kendisini bu eserle kabul ettirmiştir. Bu çalışmayla, Türk edebiyatının özellikle yeni Türk edebiyatı alanının en önemli eserlerinden biri olan Makber, günümüz Türkçesine aktarıldı. Böylelikle eserin anlaşılması ve okunması önünde en büyük bir engel olarak duran dil problemi ortadan kaldırılmaya çalışıldı.
7 mağazanın 12 ürününün ortalama fiyatı: ₺19,62

Puan ve İncelemeler

8.6
10 üzerinden
27 Puan · 7 İnceleme
Hatice
Makber'i inceledi.
128 syf.
·
56 günde
·
7/10 puan
Makber
Makber, Abdülhak Hamid Tarhan'ın en önemli eserlerinden biridir. Okurken uzun bir şiire başlayacağınızı bilmeniz gerekir ve bu şiir okudukça sizi içine çekecektir. Dili ağır olsa da gözünüz alıştıkça kelimelerin anlamlarına bakmak sizi yormayacaktır. Tarhan, aslında bu esere karsının ölümünden önce başlamış olsa da karısını kaybedince eser ölümün onda bıraktığı derin hisleri bizlere yansıtıyor. Eseri okurken bir yandan da kendinizi derin bir felsefenin içerisinde düşünüyor olarak bulma ihtimaliniz çok yüksek. Tarhan'a göre Makber bir mezardır bunu şu sözlerinden anlıyoruz: "Makber için bir fikr-i şer'i beyan etmek lazım ise işte bu kitap bir merhumenin mezarıdır. " Ve en önemlisi bence biraz vaktiniz varsa eseri okumadan önce Tarhan'ın hayatına bir göz atmanızı öneririm. Şimdiden okumak için eline alan her okura şunu sormak isterim sizce Tarhan Makberi gerçekten ölen eşi için mi kaleme almıştır yoksa hayatta kendine bir mezar mı kazmıştır?
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
_1okur
Makber'i inceledi.
336 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Hepimizin edebiyat derslerinden bildiği Abdülhak Hamit Tarhan’ın Makber eserini öylesine merak ediyordum ki sonunda okumak nasip oldu. Kitap hakkında o kadar çok şehir efsanesi var ki ben bunların dışında biraz kitaptan bahsetmek istiyorum. Malûmunuz Abdülhak Hamit Tarhan Makber’i canından çok sevdiği eşi Fatma Hanım için yazmıştır. Kendisiyle 11 senelik evli iken 24 yaşında vereme yakalanmış ve kurtarılamamıştır. Bu olay yazarı çok etkiler ve kendisini bu eserle birlikte Türk edebiyatına kabul ettirir. Elimde olan eser günümüz Türkçesine uyarlanmıştır. Bunu yaparken ki amaç anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. İçersinde eşinin ardından ona karşı olan duygularını anlatan şiirler yer almaktadır. Okumanızı dilerim, sevgiler.
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
312 syf.
·
7 günde
Makber kelime anlamı mezara denk gelir. Abdülhak Hamit Tarhan'ın nezdinde ise eşi Fatıma ile beraber gömdüğü duygularının her halinin bütünüdür. 1886'da, mersiye türünde yazılmıştır, 295 bent ve 2360 mısradan oluşur. Teknik bilgiler inanın gereksiz kalıyor bu eserin hüznünün yanında. Tarhan, hayatının en iyi dönemlerinde kaybetti eşi Fatıma Hanımı. Bütün mutluluğunu bıraktı o Makber'e ve bize de geride kalan hazin bedeniyle anlattı bütün o duygularını. Ona olan sevgisini, en güzel şekilde sunan yazar, ölen eşinin naaşını gemi ile istanbul'a getirirken başlamıştı bu eserine. Makber'e girmeden önce orada duruyordu Fatıma Hanım ve başında Abdülhak Hamit. Bir insanın, başına gelmesini en isteyeceği olay olmuştu ve Fatıma, soluksuz orada yatıyordu. Soluk olmayı denedi ona, yazarak. Başaramayacağını bile bile, ümitsizce denedi. Fatıma'ya nefes aldıramadı belki ama gerisinde bu güzel eseri bıraktı bizlere. Genç Werther'ın Acıları beni etkilemişti en çok böyle ama yok hayır, Makber daha derindi. Okunması elzemdir.
Makber
8.6/10
· 106 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9