Malazgirt 1071 (Kıyametin İlk Günü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
470
Gösterim
Adı:
Malazgirt 1071
Alt başlık:
Kıyametin İlk Günü
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058301160
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
26 Ağustos 1071… Malazgirt’te Selçuklu Sultanı Alparslan’ın tüm ordusuna “Burada yasaklar koyan bir sultan ya da emirlere icabet eden asker yoktur. Ben de sizlerden biriyim ve bugün sizinle birlikte savaşacağım” dediği gün…

Bir döneme damgasını vurmuş ve etkileri günümüze kadar ulaşmış Malazgirt Zaferi üzerine akıllarda hâlâ birçok soru işareti bulunuyor: Malazgirt Savaşı’nın nedeni neydi? Savaşı hangi taraf başlatmıştı? Malazgirt Savaşı’nda Kürtler var mıydı? Bizans İmparatoru nasıl esir alındı ve esareti esnasında neler yaşandı? Romanos katledilmeden önce hangi işkencelere maruz kaldı? Selçuklu Sultanı Alparslan savaştan kısa bir süre sonra neden öldürüldü?

Doç. Dr. Mustafa Alican’ın akademik bir titizlikle ve sürükleyici üslupla hazırladığı Malazgirt 1071 – Kıyametin İlk Günü kitabında hem bu sorular en kesin cevaplarına ulaşıyor hem de Selçuklu çağının ve Türk tarihinin dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi, çağdaş kaynaklarda yer alan bilgilerden hareketle incelenmiş oluyor.
224 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10
Üniversitede Doç. Dr. Mustafa Alican hocadan ders almış olmamı kendim için bir imtiyaz sayıyorum. Sempatik, kibar, donanımlı, sevimli ve bilgili oluşunu da haddim olmayarak tebrik ediyorum. Derslerini büyük bir merak ve arzu ile takip ederek istifade ettiğim Mustafa hocanın yazmış olduğu bu kitap isminden de anlaşılacağı üzere bugune kadar klasikleşen tabir ile soylecek olursak Turklere Anadolunun kapisini sonuna kadar aralayan Malazgirt meydan muharebesi ile alakalı.

Bizans Imparatorluğu için gerçekten de o gün kıyametin ilk günüydü. Varlığını yıllarca idame ettiren bizans imparatorluğunu Sultan alparslan komutasındaki az sayidaki Selçuklu Ordusu durdurmuş ve bizansa adeta bir tokat atmıştı.

Hocamız, Malazgirt Savaşı hakkında geçmişten günümüze, mümkün mertebe elde ettiği birinci elden ve ikinci elden kaynakları derleyerek, Malazgirt Savaşı hakkında yazılıp çizilen kaynaklari inceleyerek konuyu bütün gerçekçi ve rivayetleri ile birlikte yıllarını verdiği okumaları sayesinde kendisinde oluşan üslup ile birlikte kaleme almıştır. Çalışmanın Oldukça başarılı olduğunun altını çizmek isterim.

Akademik kitapları okuduğumuzda çoğumuz bazen sıkılırız, yoruluruz. Ancak bu kitapta buna pek rastlamayacaginizi düşünüyorum. Mustafa hocanın bilgiyi kullanış şekli çok farklı. Bilgiyi adeta okuyucuyu sıkmadan edebi bir uslup ile birlikte tıpkı bir roman dili gibi akıcı ve sürükleyici bir şekilde yazdigini düşünüyorum. Bu yüzden ben kitabı okurken zevkle okudum. Bunda hocamizin bilgiyi kullanış şeklinin tesirinin yüksek olduğunu belirtmek lazım.

Malazgirt savaşına dair, savaş öncesinde ve sonrasında her iki tarafın durumunu, ve sonrasında her iki cephede nelerin yapıldığını çok iyi bir şekilde anlıyoruz. Okuyucuyu sıkmadan konuyu karşı tarafa aktarabilmek ciddi bir marifet gerektiren bir husus. Bu kitapta bunun başarısını göreceğinize
inanıyorum. Ben, büyük bir merak ve zevkle okudum. İlgilenen kişilere de öneririm. :)
208 syf.
Türk tarihinin belki de en önemli hadiselerinden biri olan Malazgirt Meydan Muharebesini öncesi, anı ve sonrasıyla inceleyen ve bunu yaparken rivayetler üzerinden degil tarihi belgeler üzerinden giden bir eser. Malazgirt'in bütün detaylarını öğrenebiliyoruz. Mesela, Ordular kaçar kişilikti? Malazgirt'te Kürtler de var mıydı? Taraf değiştiren Avrupalı Türkler oldu mu? Osmanlı kaynaklarında Malazgirt'ten söz ediliyor mu? 1071 ne zaman önensenmeye başlandı? Türkler Anadolu'ya daha evvel geldi mi? Selçukluların İslam tarihindeki önemi neydi? gibi soruların cevaplarını da...

Okunması kolay, güzel bir eserdi. Şehzade Elbasan'ın hikayesi ise ayrıca ilgimi çekti.
224 syf.
Malazgirt bir savaştan öte, Malazgirt hayalden öte, Malazgirt ki kıyametten parça.
Kitabın tasarımı ile başlamak gerekir diye düşünüyorum. Selçuklu denildiğinde ilk akla gelen resimlerden biri ile süslenmiş kapağı hemen sizin dikkatinizi çekecektir. Tarihle ilgisi olmayan insanların dahi adını ve tarihini ezbere bildiği bir yazı ile süslenmiş. Ek olarak Kıyametin ilk günü yazısı da merak uyandırıcı açıkçası.
Nedir bu kitap: Önsöz içerisinde Malazgirt hakkında güzel ve pek bilinmeyen ülkemizdeki yerine değiniliyor. Uzun zaman bilinçli ya da bilmeden! bahsedilmeyen kitaplarda basma kalıp cümlelerden ileri gidemeyen sözler olduğunu Malazgirt bölgesine yapılması tasarlanan anıttan bahsetmesi ayrı güzel olmuş. Tarihe ne yazıkki sahip çıkamadığımızı burada da göreceksiniz.
1. bölümde eskatoloji kavramı ile başlayan, ilerledikçe kıyamet kehanetleri ile devam eden bölümü göreceksiniz. Küçücükte olsa İstanbul'un fethi Malazgirt'te başladı bölümünün ardından savaşa doğru uzanacaksınız.
Savaştan öte bir durum olan bir hayat var orada. Romanos Diogenes. Kim bu adam. GÜçlü ve saygın yakışıklı. Bir anda kendini imparator olarak görür. Ne yazıkki her yerde olduğu gibi çevresi onu gaza getiren insanlarla dolu.
Olaylar nasıl anlatıldı derseniz. Genel itibariyle Bizans tarihçileri üzerinden ilerliyor. Aynı zamanda Süryani ve Ermeni ve Arap tarihçilerden de yararlanacaktır.
Hemen hemen her Türk devletinde olduğu gibi Selçuklu iç haneden mücadelesinin Bizans'a kadar uzanmasına sahne olacak burada şehzadenin fiziksel özellikleri sarayaı şaşırtacak paralı asker olarak görev yapan Türk boyu olan Peçenek benzerlikleri şaşırtacaktır.
Savaş göz göre mi kaybedildi? Bizans ordusunun İstanbul'dan ayrılıp savaş meydanına gelinceye kadar birçopk aksilik başına gelmesi kehanetlerin habercisi miydi?
Ulu Hakan Alparslan Sunni İslam Dünyası'nı tehdit eden Şiir Fatimi Devleti üzerine sefer planlamakta iken bir anda kendini devasa ordu karşısında bulacaktır. Tabiki bu süreç içerisinde oldukça zor anlar da yaşacaktır.
Bizans imparatoru yalan ve asılsız haberlerle iyice savaşı kazanacağını düşünürken Selçuklu ordusu ağır kayıplar vererek İran içlerine dahi çekilmeyi düşünmüştü. İmdada yetişen Afşin Bey belki de savaşın Selçuklu adına seyrini değiştirekti.
''Atlarınız Hamedan'da kışlar da sizi bilemem!'' bu söz imparatora verilmiş bir nevi göz dağı idi ve gerçekleştiğinde imparator dünyada olmayacaktı.
Savaşın cuma günü seçilmesi tesadüf müydü? Halifenin ve İslam dünyasında yapılan dualar ne içindi?
Savaş meydanından bir gün önce Türk boylarının karşılaşması savaşı ne denli etki etmiştir sorusu her daim bilim insanlarının sorguladığı bir konudur. Yazar kendince tespitler yapacaktır. Diğer bir husus ise savaş meydanında karşılaşan orduların sayısı idi. Farklı kaynaklardan alınan verileri analiz ederek kendi sonucuna ulaşacaktır.
Selçuklu ordusu içerisinde Kürt beylerinin varlığı konusu ele alınmış ancak kısa tutulmuştur.
Savaşın Türk, İslam ve Bizans tarihi açısından değerlendirmeleri de gayet yerinde ve tatmin edici. Özellikle savaşın sonunda Bizans imparatorunun başına gelenleri okudukça üzüleceksiniz.
Alparslan'ın öldürülüşünün ardından Sonuç yerine: Malazgirt'in anlamı ile kitap sonlanacaktır.
Değerlendirme:
Kitap akıcılığı ve bilgileriyle sizi sıkmadan ilerleyecektir. Ancak bilginiz varsa belki biraz şu durum oluşabilir. Ne öğrendim ben? Bu yüzden farklı bilgilerin azılığı konusu eleştirebiliriz. (Selçuklu tarihi ile ilgili birden fazla kaynak okuduysanız geçerlidir.)
Ayrıca eserin bazı yerleriİbnü'l-Verdi'nin Selçuklular kitabından alıntıdır bu yüzden o kitabı da okumanızı öneririm.
Kanaat notu: 7/10
208 syf.
·12 günde·Beğendi·7/10
Malazgirt Savaşı'nı bütün detaylarıyla, çeşitli kaynakların farklı değerlendirmelerini içeren bir kapsamda okuyucuya sunan bir eser. Savaş öncesi, savaş esnası ve savaş sonrasında olan bitenleri tarihi kaynaklardan derleme ile okuyor ve her rivayeti görme imkanı bulabiliyorsunuz. Beni rahatsız eden nokta, yazarın uydurma kelimeleri (sal-sel ekleri içeren ifadeler) çok sıklıkla kullanması oldu. Genel itibariyle tavsiye ederim.
Malazgirt Savaşı'nı, Bizans açısından kıyametin ilk günü olarak nitelendirmek yalnış olmayacaktır.
Mustafa Alican
Sayfa 49 - Kronik Kitap Yayınları
Bizans ordusunda bulunan askerlerin sayısı hakkında kesin bir bilgi yoktur.
Son tahlilde şu açık yargıya varmakta sakınca yoktur: Bizans askerlerinin sayısı ne kadar olursa olsun, bu rakamın Selçuklulardan çok daha fazla olduğu kesindir.
Mustafa Alican
Sayfa 147 - Kronik Kitap Yayınları
İslam dünyasının modern dönemlere uzanan tarihi Selçuklularla başlamıştır.
Mustafa Alican
Sayfa 191 - Kronik Kitap Yayınları
Dinimizden olmayanların idaresinde bugüne kadar aynı dinden olduğumuz İtalyanlardan gördüğümüz zararın zerresini dahi görmedik. Önümüzdeki büyük tehlikeyi fark ederek İtalyanların yerine Türklerin egemenliğini tercih etmemiz gerektiğini belirtmek isterim. Tanrının buna razı olacağına inanıyorum.

Bulgaristan metropoliti Mihail - 12.yüzyıl
Mustafa Alican
Sayfa 45 - Kronik
Tarih, antik dönemde düşünüldüğü gibi bir " tekerrürler silsilesi " değil, Hz. Adem ile başlayan ve insanın yaratıcısı tarafından hesaba çekileceği Kıyamet Günü'ne kadar devam edecek ve en önemlisi de bir defalık olarak yaşanacak olan bir süreçti.
Mustafa Alican
Sayfa 35 - Kronik Kitap Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Malazgirt 1071
Alt başlık:
Kıyametin İlk Günü
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058301160
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kronik Kitap
26 Ağustos 1071… Malazgirt’te Selçuklu Sultanı Alparslan’ın tüm ordusuna “Burada yasaklar koyan bir sultan ya da emirlere icabet eden asker yoktur. Ben de sizlerden biriyim ve bugün sizinle birlikte savaşacağım” dediği gün…

Bir döneme damgasını vurmuş ve etkileri günümüze kadar ulaşmış Malazgirt Zaferi üzerine akıllarda hâlâ birçok soru işareti bulunuyor: Malazgirt Savaşı’nın nedeni neydi? Savaşı hangi taraf başlatmıştı? Malazgirt Savaşı’nda Kürtler var mıydı? Bizans İmparatoru nasıl esir alındı ve esareti esnasında neler yaşandı? Romanos katledilmeden önce hangi işkencelere maruz kaldı? Selçuklu Sultanı Alparslan savaştan kısa bir süre sonra neden öldürüldü?

Doç. Dr. Mustafa Alican’ın akademik bir titizlikle ve sürükleyici üslupla hazırladığı Malazgirt 1071 – Kıyametin İlk Günü kitabında hem bu sorular en kesin cevaplarına ulaşıyor hem de Selçuklu çağının ve Türk tarihinin dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi, çağdaş kaynaklarda yer alan bilgilerden hareketle incelenmiş oluyor.

Kitabı okuyanlar 19 okur

  • Ömür Berat ÇALIK
  • M. Burak Durmuş
  • Umut Yalçın
  • Rumeysa Uzun
  • ibrahim yılmaz
  • Murad
  • Buğra Karacabay
  • Tolga Akyol
  • Alpbörü Sayın
  • Selçuk Karaca

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%11.1 (1)
8
%55.6 (5)
7
%22.2 (2)
6
%11.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0