Malcolm X İnsan Hakları Mücadelesi

8,0/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.068 gösterim
Bu kitap, "İslam'da evrensel insan hakları var mıdır?" sorusuna geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı Müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap aramaktadır.

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasının ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam'ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Malcolm X'in mirası günümüzde İslam ve evrensel insan hakları arasındaki ilişkiyi görmemize önemli bir katkı sağlamaktadır: İslam, insan haklarını evrensel planda savunmayı ve kime, kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9799752105663
 • Yayınevi:
  İlke Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Yazarın Kitap Ayracı 
04 May 22:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Malcolm X hayatını değişik şekillerde geçiren ve bütün zorluklara rağmen İslamdan ayrılmayan önemli bir şahsiyetle tanıştım kitapta. Aslında öncesinden de tanımak istediğim ve bir türlü hayatı hakkında bilgi elde edemediğim muazzam bir insandı Malcolm x. Eseri okurken yapmış olduğu mücadelelerde her şeyini hiçe sayarak İslam yolunda yürümeye devamlılığını sağladı. Okuduğum Her sayfayı paylaşmak isterdim çünkü büyük bir davanın adamı bu kadar güzel anlatılır. Herkesin okumasını istediğim bir eser yani hiç nedense Malcolm X hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyorum. Çağa iz bıraktığı gibi bizim yüreğimize de İslami bir iz bırakmayı başaran bir lider MALCOLM X...

Furkan Gurbetoğlu 
 26 Mar 03:54 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Meşhur Malcolm X biyografisinin kısa bir özetidir diye düşünebileceğiniz bu kitap, aslında Alex Harley'in kitabından oldukça farklılıklar taşıyor. Malcolm X'in hayatını tekdüze anlatmak yerine, fikirlerine ve ideallerine de öz bir şekilde değinen Şentürk, fikrimce Malcolm X'i tanımak isteyen bir kimse için yeterli olan içeriği bizlere sunmuş.

Ayşe Sümeyye Kuz 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tam anlamıyla tarafsız bir şekilde olusturulan biyografi kitabı

Kitaptan 12 Alıntı

Sümeyye Topuz 
13 May 15:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir suç işlendiğinde, ihmal göstererek suça zemin hazırlayan suçsuzlar da en az suçlular kadar suçludur."

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 42 - İlke)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 42 - İlke)
Sümeyye K. 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Malcolm X öldüğünde gazeteler 'Malcolm meteliksiz öldü' diye manşet atacaklardır. Bu onun milyonlarca doları idare eden bir lider olduğu halde, hiç bir şekilde dürüstlükten ayrılmadığının tescili olmuştur.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Amerika'nın, İslam'ı tanıması gerekir, çünkü Amerika'yı başındaki ırk belasından temelli olarak kurtarabilecek tek şey İslam dinidir."

Malcolm X

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bize saldıran köpekleri öldürürüz,kimin köpeği olursa olsun, isterse devletin köpeği olsun, ister dört ayaklı, ister iki ayaklı olsun."

Malcolm X

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

X, bilinmeyeni temsil eder. Bir soyadı olarak kaybedilmiş;daha doğrusu çalınmış ve unutturulmuş bir Afrikalı Müslüman soyadının yerine ikame edilmiştir.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 50)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 50)

Neden marangoz olmuyorsun!?
Malcolm un hayat boyu şuurunda yer eden bir olay meydana gelir .bir gün dersinde çok başarılı olduğu ve kendisini çok seven İngilizce hocası ona ilerde ne olmak istediğini sorar.Malcolm o güne kadar fazla kafa yormadığ ı bu soruya avukat olmayı düşündüğünü söyleyerek cevap verir.bunun üzerine hocası:
Biliyorsun burada hepimiz seni severiz ama bir ZENCİ OLDUĞUNU UNUTMAMALISIN.BİR AVUKAT OLMAK ;BU BİR ZENCİ İÇİN İDEAL MESLEK DEĞİL .SEN OLABILECEGİN ŞEYİ DÜŞÜNMELİSİN.SENİN ÇOK KABİLİYETLİ ELERİN VAR ,NEDEN BİR MARANGOZ OLMAYI DÜŞÜNMÜYORSUN?
Okuyucu notu:bu olay Malcolm' a bir konu da netlik kazandırmıştı.Eğitim hayatina atılsa da siyahlara sürekli bir kısıtlama olacaktı ve istediği yere ulasamayacakti bu yüzden liseye devam etmedi .ilerde iyiki hocasının onu desteklemediigini yoksa beyazların yalakadan başka bir şey olamayacağını söyler.bu olay onun siyahlara yapılan ırkçılık konusunda duyarlılığını arttırmıştı.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 27 - İlke)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 27 - İlke)

İkiyüzlü beyazlar!
Siyahların yapabileceği işler sınırlıdır.çünkü beyaz adam buna izin vermemiştir.dolayisiyla Malcolm un ve diğer birçok zencinin yeraltı dünyasına girmesi ve kanunsuz işlere bulaşması sadece onların ahlaki bozukluğuna atfedilemez.onların içinde yasadiklari sosyal yapının ,bütün kanuni yolları kapatarak fark ettirmeden onları bu yola ittiğini de görmek gerekir.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 41)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 41)
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ertesi sabah, arabası ile giderken kırmızı ışıkta durduğunda, yandaki arabadan bir beyaz elini uzatır ve şöyle ki: Bir beyazlar el sıkışmak ister misin ?
Malcolm X, ben bütün insanlarla el sıkışmak isterim, sen onlardan biri misin? diye sorar.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 79)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 79)
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölmeden önce, konferansa kendini dinlemeye gelen insanlara son sözü, Esselamu aleyküm'dür; sözlük anlamıyla "barış üzerinize olsun!"

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 82)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 82)
2 /