Malcolm X (İnsan Hakları Mücadelesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.241
Gösterim
Adı:
Malcolm X
Alt başlık:
İnsan Hakları Mücadelesi
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752105663
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlke Yayıncılık
Bu kitap, "İslam'da evrensel insan hakları var mıdır?" sorusuna geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı Müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap aramaktadır.

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasının ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam'ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Malcolm X'in mirası günümüzde İslam ve evrensel insan hakları arasındaki ilişkiyi görmemize önemli bir katkı sağlamaktadır: İslam, insan haklarını evrensel planda savunmayı ve kime, kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
(Arka Kapak)
154 syf.
·7 günde·Puan vermedi
"Başımdan, en az bir düzine insanın yaşayıp tecrübe edebileceği kadar olay geçti." demiş, doğru demiş. Olumlu/olumsuz bu kadar gelişmeyi hangi ara yaşar bi insan, okurken çok şaşırdım gerçekten. Hayatı tam olarak 'yeniden diriliş' olarak adlandırılabilir sanırım.

Malcolm X, her müslümanın tanıması şart olan liderler arasında bence ve kendi adıma bunu sorumluluk edindim ve artık bi yerden giriş yapmalıyım diyerek bu kitaba başladım.

Kısa ve net bi kitap.. Evet, hiç bilgisi olmayanlar için iyi bi kaynak ama çok fazla tekrar vardı. Son sayfaları artık sadece bitirmek için okudum diyebilirim. Daha da bilgilenmek için Alex Haley'in yazdığı kitabı da okumak, uyarlandığı filmi de izlemek hedefimde ama kitabın sonunda geçen şu kısmı da paylaşmadan geçemiyorum:
"...Malcolm X'in mirasına sahip çıkmada Müslüman olmayanların Müslümanlardan daha fazla gayret gösterdiklerini söylemek bile mümkündür. Nitekim, Malcolm X'in otobiyografisi bir gayrimüslim olan Alex Haley tarafından yazıya geçirilmiştir. Benzer şekilde, Malcolm X'in hayatı Müslüman olmayanlar tarafından filmleştirilmiştir."
143 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Malcolm X, dünya çapında Islam'a hizmet adına hepimizin bildiği bir isim. Ben bu isimle küçük yaşlarda babam sayesinde ve Muhammed Ali sevgisiyle tanıştım ama bu kitabı okuyana kadar üzülerek söylüyorum ki hakkında kulaktan dolma bilgiler dışında bilgim olmayan bir dava adamıydı.
İslamî dava adına bildiğimiz kişiler çocukluktan itibaren iyi bir dini eğitim üzere yetmişmiş insanlar olur genelde. Ve ne yalan söyleyeyim Malcolm X'in böylesine kirli bir geçmişten günümüzdeki duruma geldiğini hiç tahmin etmemiştim. Belki de o yüzden böylesine değerliydi O'nun için davası. Geç tanıştığı için.
Soyisminin neden X olduğu, kirli geçmişinden nasıl kurtulduğu, nasıl şu an bildiğimiz Malcolm olduğuna dair çok güzel bilgiler var kitapta. Genelde Alex Haley'in kitabından alıntılar ve kesitler içeriyor.
Akıcı dili ve bu konudaki bilgi açlığıyla kısa sürede okunacak fakat size çok şey katacak bir kitap.
154 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Malcolm X hayatını değişik şekillerde geçiren ve bütün zorluklara rağmen İslamdan ayrılmayan önemli bir şahsiyetle tanıştım kitapta. Aslında öncesinden de tanımak istediğim ve bir türlü hayatı hakkında bilgi elde edemediğim muazzam bir insandı Malcolm x. Eseri okurken yapmış olduğu mücadelelerde her şeyini hiçe sayarak İslam yolunda yürümeye devamlılığını sağladı. Okuduğum Her sayfayı paylaşmak isterdim çünkü büyük bir davanın adamı bu kadar güzel anlatılır. Herkesin okumasını istediğim bir eser yani hiç nedense Malcolm X hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyorum. Çağa iz bıraktığı gibi bizim yüreğimize de İslami bir iz bırakmayı başaran bir lider MALCOLM X...
154 syf.
Malcolm X’in hayatını kısaca anlatan nitelikli bir kitap. Kitapta Malcolm’un hayatı 3 parçaya bölünmüş. Bitirdiğiniz taktirde Malcolm hakkında doğru ve yeterli bir Bilgi birikimine sahip olacaksınız. Detaylı araştırma yapacaklar için ise temel düzeyde olduğu için yetersiz sayılacaktır.
154 syf.
·Puan vermedi
Malcolm x'in hayatını okumaya bu kitaptan başlaya bilirsiniz.Malcom X ve görüşleri hiçbir zaman unutturulmamalıdır.Onun şahsını tanımayan Müslüman yoktur herhalde,fakat davasını tanımayan müslüman çoktur.Haklı Davası uğruna şehid olan kahraman Malcolm X'i çocuklarımıza tanıttırmalıyız,Batı'nın hayali süper kahramanlarını değil.
154 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bazı kitaplar vardır ki okuruz ancak bize hiçbir faydası olmaz. Bazı kitaplarda vardır ki hayatımıza dokunur. İşte bu kitapta da Malcolm X sıradışı hikayesiyle hayatımıza dokunuyor.


Okunması gereken bir kitap.

İnce ve akıcı bir kitap tek nefeste bitirmelik.
:))
154 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Malcolm X ( Hacı Malik el Şahbaz) .. tanınması/ tanıtılması gereken bir öncü şahsiyet. Hayatını her okuyuşumda kendisine hayranlığım daha da artıyor.(siyahi sempatikliği de var tabi:) ) Malcolm X , Amerikalı bir “siyahi” olduğu için ötekileştirmenin tüm sıkıntılarını yaşamış ve gafletle geçen gençlik yıllarından sonra hapse girip kardeşinin gönderdiği mektupla Elijah Muhammed’i tanımış ve yarı aydınlanma dönemine girmiştir. Daha sonra hacca giderek asıl İslamı tanımış ve hakikati gerçek manada kavramıştır. Irkçılığa karşı başlatmış olduğu mücadele ile yalnızca siyahilerin ve müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandıran bir lider olmuştur. Bu eseri okurken sıkılmayacağınızı umuyorum çünkü eseri kaleme alan Recep Şentürk, akıcı, açık ve sade bir dille Malcolm X ‘in hayatını anlatmıştır. Malcolm X ‘i hemen tanıyın derim. İyi okumalar..
154 syf.
·Beğendi·9/10
Hep aynı tür kitaplar okumak yerine böyle kitaplar okumak daha iyi hem insanlara bir ibret olur hemde ders verici okurken insanın ağlayası geliyor bence çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.
154 syf.
·Beğendi·9/10
Malcolm X ile ilgili bir kitabı ne zamandır okumak istiyordum. Ama ne okuyacağımı nerden başlayacağımı bilmiyordum. Alex Haley in yazdığı çok kalın bir kitap olan Malcolm X kitabını okumayı düşündüm ama etrafımda bu kitaba başlayıpta bitiren kimse olmamıştı. O yüzden cesaret edemedim. Eğer okuyup bitirdiyseniz yorum olarak söyleyebilirsiniz. Ayrıca Malcolm X hakkında başka kitaplar önerirseniz de sevinirim.
.
.
️Bu kitaba gelecek olursam.. 140 sayfalık mini mini kütüphanenize de cebinize de yük olmayacak bir kitap. Malcolm X hakkında bilmemiz gereken temel şeyleri sade bir üslupla özet geçerek anlatmış. Hatta Malcolm X in katıldığı grupların tarihçesine ve grup liderlerine de şöyle bir değinmiş. Temel bilgi almak için güzel bir kitap ama bitirdikten sonra hayatı hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsunuz. Eğer "Yav bu kişinin adını her yerde görüyorum filmi bile çekilmiş üstelik. Merak ettim kim olduğunu şöyle bir hızlıca öğreneyim derseniz" doğru adrestesiniz Kesinlikle tavsiyemdir. Hatta keşke yazar bu kitabın daha detaylısını yazarsa alın okuyun derim
.
.
Malcolm X in hayatı bana çok şey öğretti. En az bir düzine insanın yaşayıp tecrübe edeceği kadar şey yaşamış, hayata sıfırdan değil belki eksilerden başlamış bir insan. 20. yy da Amerika gibi bir yerde siyahları değersiz gören ve ötekileştiren ırkçılık üzerine kurulmuş bir düzen. Önce bu sistemi kabul eden ve bu sistemin getirdiği şekilde bir siyahi olarak her türlü pisliğe bulaşmış birisi. Sonra ırkçılığa karşı ırkçılıkla karşılık vererek beyazlara düşmanca bir başkaldırış.. Ve sonunda İslamla tanıştıktan sonra; babasını öldüren, ailesini dağıtan, yıllarca ona eziyet etmiş, her türlü pisliğe bulaşmasına sebep olmuş beyazları bile islama davet etme..
.
.
Bu kitapta en çok ırkçılıkla ilgili şeyler öğrendim sanırım. İslamın ırkçılığı nasıl bitirdiğini.. Bu kadar eziyet görmüş biri hakili İslamı kavradıktan sonra ırkçılığı bitirebiliyor. Çevremizde ki - Müslümanlar- arasında ki bu ırkçılık neden? Biz mi İslamı anlayamadık? Bence üzerinde bir düşünmek lazım....
Recep Şentürk Malcolm X
154 syf.
·4 günde·8/10
Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz./ Malcolm X
154 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Genel hatlarıyla Malcolm X'in hayatını anlayacağımız güzel bir kitap. Kitabın sonunda o dönemin nasıl olduğu gerçek amaçlar neydi onu anlatan bölümde ayrı bir bakış açısı kazandırıyor. Irkçılığın hat safhada olduğu bir ABD de yaşamak hayatta kalmak hiç kolay olmasa da gerçekliğin ten renginde olmadığını herkese insan olduğu için değer verilmesi düşüncesine İslam sayesinde erişebilmiştir. İnsan Hakları Savunucusu Malcolm X .
X, bilinmeyeni temsil eder. Bir soyadı olarak X, kaybedilmiş; daha doğrusu çalınmış ve unutturulmuş bir Afrikalı Müslüman soyadının yerine ikame edilmiştir.
İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı. Kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.
"Hz. Peygamber (s.a.v.) muhaciri şöyle tanımlamıştır: Muhacir Allah'ın yasakladığı şeyleri terk eden kişidir. Bu bakış açısından hicret, kalpte gerçekleşen bir göçtür: Kötülüklerden iyiliğe, nefsin arzularına kölelikten özgürlüğe ve Allah'a kulluğa göç."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Malcolm X
Alt başlık:
İnsan Hakları Mücadelesi
Baskı tarihi:
Ocak 2010
Sayfa sayısı:
154
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752105663
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlke Yayıncılık
Bu kitap, "İslam'da evrensel insan hakları var mıdır?" sorusuna geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı Müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap aramaktadır.

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasının ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam'ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Malcolm X'in mirası günümüzde İslam ve evrensel insan hakları arasındaki ilişkiyi görmemize önemli bir katkı sağlamaktadır: İslam, insan haklarını evrensel planda savunmayı ve kime, kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 219 okur

  • Kader Velioğlu
  • Buendia
  • Hilâl
  • Enise
  • Lütfü Divaneli
  • Abdullah Bozkurt
  • Ayşe ŞAHİN
  • Sümeyye Özcan
  • Mikail
  • Misal Nur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.8
14-17 Yaş
%23.5
18-24 Yaş
%38.2
25-34 Yaş
%20.6
35-44 Yaş
%8.8
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.9
Erkek
%32.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26 (13)
9
%20 (10)
8
%28 (14)
7
%16 (8)
6
%4 (2)
5
%2 (1)
4
%2 (1)
3
%2 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları