Malcolm X İnsan Hakları Mücadelesi

8,1/10  (9 Oy) · 
31 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.111 gösterim
Bu kitap, "İslam'da evrensel insan hakları var mıdır?" sorusuna geçen yüzyılın hakkında en fazla konuşulan ve yazılan Amerikalı Müslümanı Malcolm X'in hayatına farklı bir yaklaşımla, bir evrensel insan hakları mücadelesi olarak bakarak cevap aramaktadır.

Malcolm X, önce sadece ABD'de yaşayan Afro-Amerikalıların, daha sonra yalnızca dünyadaki siyahların haklarını savunmak için mücadele etti. Ama nihayet, hayatının sonuna doğru, evrensel planda istisnasız bütün insanların haklarını savunmak için mücadeleye başladı. Onun düşüncesi her ne kadar bu safhalardan geçse de, değişmeyen temel özelliği haksızlığa karşı sessiz ve pasif kalmamaktı. Malcolm X'in düşüncesindeki söz konusu evrimin, nihayet evrensel insan hakları düşüncesine ulaşmasının ve bu yoldaki mücadelesinin fikri temellerini, onun giderek daha iyi kavradığı İslam'ın evrenselliğinde aramak gerekmektedir.

Malcolm X'in mirası günümüzde İslam ve evrensel insan hakları arasındaki ilişkiyi görmemize önemli bir katkı sağlamaktadır: İslam, insan haklarını evrensel planda savunmayı ve kime, kim tarafından yapılırsa yapılsın, haksızlığa "gerekli her yolla" karşı koymayı emreder.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  154
 • ISBN:
  9799752105663
 • Yayınevi:
  İlke Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Bツşra 
 21 Ağu 01:37 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

"Başımdan, en az bir düzine insanın yaşayıp tecrübe edebileceği kadar olay geçti." demiş, doğru demiş. Olumlu/olumsuz bu kadar gelişmeyi hangi ara yaşar bi insan, okurken çok şaşırdım gerçekten. Hayatı tam olarak 'yeniden diriliş' olarak adlandırılabilir sanırım.

Malcolm X, her müslümanın tanıması şart olan liderler arasında bence ve kendi adıma bunu sorumluluk edindim ve artık bi yerden giriş yapmalıyım diyerek bu kitaba başladım.

Kısa ve net bi kitap.. Evet, hiç bilgisi olmayanlar için iyi bi kaynak ama çok fazla tekrar vardı. Son sayfaları artık sadece bitirmek için okudum diyebilirim. Daha da bilgilenmek için Alex Haley'in yazdığı kitabı da okumak, uyarlandığı filmi de izlemek hedefimde ama kitabın sonunda geçen şu kısmı da paylaşmadan geçemiyorum:
"...Malcolm X'in mirasına sahip çıkmada Müslüman olmayanların Müslümanlardan daha fazla gayret gösterdiklerini söylemek bile mümkündür. Nitekim, Malcolm X'in otobiyografisi bir gayrimüslim olan Alex Haley tarafından yazıya geçirilmiştir. Benzer şekilde, Malcolm X'in hayatı Müslüman olmayanlar tarafından filmleştirilmiştir."

Yazarın Kitap Ayracı 
04 May 22:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Malcolm X hayatını değişik şekillerde geçiren ve bütün zorluklara rağmen İslamdan ayrılmayan önemli bir şahsiyetle tanıştım kitapta. Aslında öncesinden de tanımak istediğim ve bir türlü hayatı hakkında bilgi elde edemediğim muazzam bir insandı Malcolm x. Eseri okurken yapmış olduğu mücadelelerde her şeyini hiçe sayarak İslam yolunda yürümeye devamlılığını sağladı. Okuduğum Her sayfayı paylaşmak isterdim çünkü büyük bir davanın adamı bu kadar güzel anlatılır. Herkesin okumasını istediğim bir eser yani hiç nedense Malcolm X hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşünüyorum. Çağa iz bıraktığı gibi bizim yüreğimize de İslami bir iz bırakmayı başaran bir lider MALCOLM X...

Tuba 
 05 Ağu 21:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Malcolm x'in hayatını okumaya bu kitaptan başlaya bilirsiniz.Malcom X ve görüşleri hiçbir zaman unutturulmamalıdır.Onun şahsını tanımayan Müslüman yoktur herhalde,fakat davasını tanımayan müslüman çoktur.Haklı Davası uğruna şehid olan kahraman Malcolm X'i çocuklarımıza tanıttırmalıyız,Batı'nın hayali süper kahramanlarını değil.

' vaveylâ 
08 Ağu 15:42 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz./ Malcolm X

Furkan Gurbetoğlu 
 26 Mar 03:54 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Meşhur Malcolm X biyografisinin kısa bir özetidir diye düşünebileceğiniz bu kitap, aslında Alex Harley'in kitabından oldukça farklılıklar taşıyor. Malcolm X'in hayatını tekdüze anlatmak yerine, fikirlerine ve ideallerine de öz bir şekilde değinen Şentürk, fikrimce Malcolm X'i tanımak isteyen bir kimse için yeterli olan içeriği bizlere sunmuş.

Ayşe Sümeyye Kuz 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tam anlamıyla tarafsız bir şekilde olusturulan biyografi kitabı

Kitaptan 18 Alıntı

Bツşra 
14 Ağu 13:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hz. Peygamber (s.a.v.) muhaciri şöyle tanımlamıştır: Muhacir Allah'ın yasakladığı şeyleri terk eden kişidir. Bu bakış açısından hicret, kalpte gerçekleşen bir göçtür: Kötülüklerden iyiliğe, nefsin arzularına kölelikten özgürlüğe ve Allah'a kulluğa göç."

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Bツşra 
16 Ağu 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Malcolm X bir keresinde yavaş çalışan bir din görevlisini Elijah Muhammed'e şikayet etti. Elijah Muhammed ise "güvenemeyeceğim bir yarış atım olmasına, güveneceğim bir katırım olmasını tercih ederim" cevabını verdi.

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Bツşra 
14 Ağu 22:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Suç işlenmesine, suçsuzlar bilerek veya bilmeyerek katkıda bulunmasa, suç çoğu zaman ortaya çıkmaz. Bir başka ifadeyle, suçsuzlar, potansiyel birçok suçu daha işlenmeden tedbir alarak önleme imkânına sahiptir. Ancak, suçsuzlar, o tedbirleri almayarak suçun işlenmesini mümkün kılarlar. Bu bakış açısından, bir suç işlendiğinde, ihmal göstererek suça zemin hazırlayan suçsuzlar da en az suçlular kadar sorumludur."

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Bツşra 
16 Ağu 17:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Malcolm, önceden uyuşturucu sattığı ve bir çok dalavere çevirdiği Harlem caddelerinde şimdi halka şöyle hitap ediyordu:
Beyaz adam, siyah adamın ahlâksız, pis ve cahil kalmasını istiyor. Bu halde kaldığımız müddetçe ondan dilenmeye devam edeceğiz; ve o, bizi kontrol etmeyi sürdürecek. Kendi kendimize harekete geçmedikçe, asla özgürlük, adalet ve eşitlik elde edemeyiz!"

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Sümeyye 
13 May 15:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bir suç işlendiğinde, ihmal göstererek suça zemin hazırlayan suçsuzlar da en az suçlular kadar suçludur."

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 42 - İlke)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 42 - İlke)
Sümeyye K. 
 29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Malcolm X öldüğünde gazeteler 'Malcolm meteliksiz öldü' diye manşet atacaklardır. Bu onun milyonlarca doları idare eden bir lider olduğu halde, hiç bir şekilde dürüstlükten ayrılmadığının tescili olmuştur.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 108)
Bツşra 
14 Ağu 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Tasavvufta "sefer der vatan" diye bir kavram vardır. Sözlük anlamı, 'kendi vatanında yolculuk' demek olan bu kavram, insanın iç dünyasındaki mahrem yolculuğunu belirtmek için kullanılır. Dışarıdan bakanların kolay kolay farkına varamayacakları bu iç yolculuk, mâsiva yani Allah'tan başka her şeyi bırakıp Allah'a gitme yolculuğudur."

Malcolm X, Recep ŞentürkMalcolm X, Recep Şentürk
Rs. 
 18 Nis 11:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden marangoz olmuyorsun!?
Malcolm un hayat boyu şuurunda yer eden bir olay meydana gelir .bir gün dersinde çok başarılı olduğu ve kendisini çok seven İngilizce hocası ona ilerde ne olmak istediğini sorar.Malcolm o güne kadar fazla kafa yormadığ ı bu soruya avukat olmayı düşündüğünü söyleyerek cevap verir.bunun üzerine hocası:
Biliyorsun burada hepimiz seni severiz ama bir ZENCİ OLDUĞUNU UNUTMAMALISIN.BİR AVUKAT OLMAK ;BU BİR ZENCİ İÇİN İDEAL MESLEK DEĞİL .SEN OLABILECEGİN ŞEYİ DÜŞÜNMELİSİN.SENİN ÇOK KABİLİYETLİ ELERİN VAR ,NEDEN BİR MARANGOZ OLMAYI DÜŞÜNMÜYORSUN?
Okuyucu notu:bu olay Malcolm' a bir konu da netlik kazandırmıştı.Eğitim hayatina atılsa da siyahlara sürekli bir kısıtlama olacaktı ve istediği yere ulasamayacakti bu yüzden liseye devam etmedi .ilerde iyiki hocasının onu desteklemediigini yoksa beyazların yalakadan başka bir şey olamayacağını söyler.bu olay onun siyahlara yapılan ırkçılık konusunda duyarlılığını arttırmıştı.

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 27 - İlke)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 27 - İlke)
Sümeyye K. 
29 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Amerika'nın, İslam'ı tanıması gerekir, çünkü Amerika'yı başındaki ırk belasından temelli olarak kurtarabilecek tek şey İslam dinidir."

Malcolm X

Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)Malcolm X, Recep Şentürk (Sayfa 74)
2 /