Malte Laurids Brigge'nin Notları

7,5/10  (10 Oy) · 
30 okunma  · 
13 beğeni  · 
886 gösterim
Modern edebiyatın en etkileyici şair ve yazarlarından Rainer Maria Rilke'nin tek romanı olan Malte Laurids Brigge'nin Notları, yazarın 1902 ve 1903 yıllarını geçirdiği Paris'teki gözlemlerinden kaynaklanır. Rilke'nin günce biçiminde kurguladığı bu başyapıt, bir yanıyla yazarın Paris anılarını canlandıran otobiyografik bir roman olma özelliği taşırken, öte yandan da 20. yüzyıl başında büyük kentlerde yaşanan sanayileşmenin ışıltılı sürecinin insanlar üstünde yeni yoksulluklar yaratan karanlık etkisini vurgular. Birçoklarınca varoluşçu edebiyatın ilk parlak örneği olarak kabul edilen bu yapıtta Rilke'nin bütün ana temalarını, aşkı, ölümü, çocukluk korkularını, kadının tanrılaştırılmasını ve bir "gönül meselesi" olarak ele aldığı "Tanrı" düşüncesini görmek mümkündür. Rainer Maria Rilke'nin çoktan bir modern klasiğe dönüşmüş olan bu kült yapıtını, Behçet Necatigil'in klasik niteliği kazanmış çevrisiyle yayınlıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9789750706622
 • Çeviri:
  Behçet Necatigil
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Günce şeklinde yazılmış bir eser.Çeşitli ruh analizleri,Tanrı,yaşlılık,yazarlık,aile bağları,şehirler,hastalıklar ve daha bir çok konuyu açık yüreklilikle irdeleyen yazar kendini de okurun gözleri önüne seriyor.Her bir satırın altını çizmek isteyip,sonra tüm kitabı çizeceğinizi anlayıp vazgeçmek...

"İnsanın bir tanrısı olsun da kullanmasın mümkün müdür?" Kitapta "mümkün müdür?" ile başlayan kısım benim favorimdir.Ayrıca değerli şair Behçet Necatigil'in bu eseri çevirmiş olması kesinlikle kendisi de bir şair olan Rilke'yi daha iyi anlamamızı sağlıyor.

DESTİNA ÖYKÜ 
22 Mar 00:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Frantz Kafka 'nin en sevdiği ve etkilendiği 3 yazardan biri olan Rainer Maria Rilke ( diğer ikisi de Robert Musli ve Robert Walser'dir) Paris ' te yaşadığı günlere dair anlatı şeklinde hayata, Paris şehrine , insanın yalnızlığına, Aile kavramı ve aile içinde yaşanan karmaşık ilişkiler, aşk , kadın ve erkek ilişkileri, insanın komşuları, savaş ve daha bir çok duygu düşünceyi içinde barındıran yazarın etkileyici gözlem yeteneği ile beraber yazdığı hayata ve insanlara dair bir çok unsuru içinde barındıran, yazarın ilk ve tek basılan kitabı etkileyici bir sekilde okuyucusunu etkisi altına alan bir eser. Kitabı okuduktan sonra Kafka'nin neden bu yazarı sevdiğini anlıyorsunuz ve Keşke yazar geride daha bir çok eser bırakmış olsaydı dedirtiyor.

DERUN-İ KİTAP 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Paris'te yaşayan bir Danimarkalı'nın günlük şeklinde tuttuğu notlar...Kitapta aşk, çocukluktan kalan korkular, ölüm vb konular kaleme alınmış.
Her cümlesinde derin anlamlar bulabileceğiniz bu klasiği kesinlikle tavsiye ederim.

Kitaptan 47 Alıntı

bookhead 
17 Mar 16:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Başkasına değiştiğimi söyleyip de ne olacak ki ?
Değişiyorsam,eski halimde kalmıyorum demektir;
eski ben olmaktan çıkınca da belliki tanıyanlar kalmamıştır beni.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria RilkeMalte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mümkün müdür, bütün dünya tarihi yanlış anlaşılmış olsun? Mümkün müdür, ölen ölen yabancıdan bahsedecek yerde, etrafına üşüşen kalabalığı anlatır gibi, daima yığınların lafı edildiği için, geçmiş yanlış olsun?

Evet, mümkündür.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mümkün müdür, "Tanrı" diyen ve Tanrı'nın ortak bir şey olduğunu sanan insanlar bulunsun? Okul çağında iki çocuk düşünelim: Biri bir çakı satın alsın, arkadaşı da aynı günde, bu çakıya tıpatıp benzeyen bir başka çakı satın alsın. Aradan bir hafta geçsin, iki öğrenci, çakılarını birbirlerine göstersinler; şimdi ancak pek uzak bir benzerlik vardır arasında — başka başka ellerde çakılar ne kadar değişmiştir. (Çocuklardan birinin annesi şöyle der hatta: Sizin elinizde zaten ne sağlam kalır ki...) Evet, evet: İnsanın bir Tanrı'sı olsun da kullanmasın, mümkün müdür?

Evet, mümkündür.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mümkün müdür, yaşayan kızlar bilinmesin? Mümkün müdür, "kadınlar" densin, "çocuklar" densin ve bu kelimelerin çoktandır çoğulları yoktur, sayısız tekilleri vardır, farkına varılmasın (tekmil okumuşluğa rağmen farkına varılmasın)?

Evet, mümkündür.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 24)
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi bu kadar solmuş durması, vaktiyle pırıl pırıl oluşundan mıdır? Kendisine mi soracaksın?

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 67)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 67)
sezen 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mümkün müdür, henüz hiçbir gerçek ve önemli, görülmemiş, bilinmemiş, söylenmemiş olsun? Mümkün müdür, görmek, düşünmek ve yazmakla binlerce yıl geçmiş bulunsun ve binlerce yıl, tereyağlı bir dilim ekmekle bir elma yenen bir okul teneffüsü gibi kaybedilmiş olsun?
Evet, mümkündür.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 23)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 23)

"Demek insanlar buraya yaşamak için geliyorlar;
doğrusu, ben burada ölünür diye düşünürdüm."

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (İletişim Yayınları)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (İletişim Yayınları)
DERUN-İ KİTAP 
05 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Neredeyse hiç kimseyle konuşmuyordum, çünkü yalnızlık beni mutlu ediyordu.

Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 51)Malte Laurids Brigge'nin Notları, Rainer Maria Rilke (Sayfa 51)
5 /