Manhattan'daki Hayalet

9,2/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.431 gösterim
rederick Forsyth, dünyanın her yerinde severek okunan pek çok romanın yazarı. Kitaplarını gerçek olaylardan hareket ederek yazıyor. Bu nedenle de her kitabını yazmadan önce belge toplayarak büyük bir araştırma yapıyor. 
Son romanı olan Manhattan'daki Hayalet de, Fransız yazarı Gaston Leroux'nun Operadaki Hayalet'inden yola çıkmış. Leroux'nun romanının bittiği yerden Forsyth'ınki başlıyor. 

Manhattan'daki Hayalet 
Paris Operası'nın dehlizlerinde kaybolan "Amerika sahillerinde ortaya çıkıyor ve New York'un en zengin adamı olmayı başarıyor. Aşık olduğu kadını Amerika'ya getirebilmek için, Manhattan'da son derece lüks bir opera binası yaptırıyor. Soprano Christine de Chagny açılışa geldiğinde, yıllardır üstü örtülü gizler yavaş yavaş çözülecek olaylar beklenmedik bir sonuca doğru gelişecektir. 
Andrew Lloyd Weber'in dediği gibi, "Frederik Forsyth, yalnızca Gaston Leroux'nun ruhuyla stilini değil, orjinal romanda Hayalet'i çekici kılan aşk ve heyecanı da çok güzel aktarmış." 
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9753312229
 • Orijinal Adı:
  The Phantom Of Manhattan
 • Çeviri:
  İyet Çetinkaya
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
03 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir Forsyth romanı.
Önsözünde Gaston Lerou'un Operadaki Hayalet adlı romanının ilham kaynağını, kimler tarafından kullanıldığını anlatıyor.
Ve sonrasında bu Hayalet'in Manhattan'da ne aradığı ile başlayan hikaye oldukça çarpıcı bir şekilde son buluyor.
Polisiye değil bütün kitap severlerin zevkle okuyacağı bir roman.
Zaten Çakal gibi bir romanı yazmış bir insandan da başka türlü bir şey beklenemezdi.

Kitaptan 3 Alıntı

Ebedi uykuya çok zaman kalmadı. Artık korku bile duymuyorum. Acaba O bana merhametli davranacak mı? Umuyorum ama kesin olan bir şey var, acıma son verecek.

Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 28 - Epsilon Yayınevi)Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 28 - Epsilon Yayınevi)

Başımın hemen üstünde, tavanın sıvasında bir çatlak var ve hemen yakınında bir örümcek ağ örüyor. Örümceğin benden daha uzun yaşayacağını, birkaç saat sonra gittiğimde burada olacağını düşünmek ne garip.

Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 25 - Epsilon Yayınevi)Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 25 - Epsilon Yayınevi)

Bu şehirde kimselere yüzünü göstermeyen bir hayalet yaşıyor ve ben onun kim olduğunu, ne yaptığını ve niye bu Fransız şarkıcıyla bu kadar ilgilendiğini öğrenmek istiyorum.

Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 100 - Epsilon Yayınevi)Manhattan'daki Hayalet, Frederick Forsyth (Sayfa 100 - Epsilon Yayınevi)