Manşeti Yıkın!

3,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
511 gösterim
Görünenin ardına bakın!

İstihbarat örgütleri arasında kıyasıya bir mücadele, ikili oynayan istihbaratçılar… Organ mafyasından medyaya, insan kaçakçılığından NATO karargâhına uzanan olaylar zinciri… Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri yüzünden toz duman bir ülke… Ve biri genel yayın yönetmeni, diğeri yargı muhabiri iki gözü pek gazeteci…

Usta gazeteci-yazar Doğan Yurdakul'un kaleminden Türkiye'de örneğine az rastlanan bir siyasi gerilim romanı: Manşeti Yıkın!

Şaşırtmacalarla dolu ve soluk soluğa bir roman…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786050921076
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
hüseyin alişan 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 2/10 puan

kitabın olay örgüsü cumhurbaşkanlığı seçimleri ve nato yazılımı etrafında geçiyor.nato yazılımı ile ilgili olan kısımları tamemen saçmalık kitabın bir yerinde eger yazılımı ele geçiremezsek basına sızdırırz ve kimsede kullanamamış olur diyor o zaman yazılım kimin eline geçtiğinin hiç bir önemi yok nasıl olsa kim elde ederse etsin diger taraflar bunu basına sızdıracak ve karşı taraf kullanımayacak, tamamen saçmalık ayrıca kitaptaki karekter ayla nato karargağına giriyor ve kendisi ölüyor ama koruması sag çıkıp türkiyeye ulaştırabiliyor ve bu olayı üç kişi yapıyorlar tam bir battal gazi filmi senaryosu gibi. ve romanın sonunda yazılımın olduğu flaşh disk denize atılıyor bu olaydan sonra tüm istihbarat birimleri yazılımı boşveriyor yazar hapisteyken artık ne düşündü gerçek hayatla bağını mı kopardı bilemiycem.şeytan bunun neresinde bölümünde yapılan algı operasyonunu görmezden geliyorum zaten dünya görüşü az çok belli olduğu için bunların dışında saatler ve tarihler çok iyi olmuş kaçta kalkıyorlar çalışma saatleri nasıl çok net bir şekilde görmüş olduk.

Kitaptan 7 Alıntı

Metin Özdemir 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Yanlış hatırlamıyorsam, 7 yıl önce Arap isyancıları diktatörlüklerin dinleme odalarını ele geçirmiş ve halkı nasıl izledikleri ortaya çıkarmışlardı."
"Doğru ama o sistemlerin hemen hepsi eskidi, o yöntemlerin çoğu bilgisayarlara virüs yerleştirerek verilere ulaşmak üzerine kuruluydu. Teknoloji dev adımlarla gelişirken takip teknolojisi de bundan yararlanıyor. Artık bilgisayara e-posta yollayarak IPI ele geçirme, cep telefonu istasyonu taklit ederek IMSI ele geçirme gibi usuller bile eskimeye yüz tuttu. Gerçi birçok ülkenin polis teşkilatları tarafından kullanılıyorlar ama yeni sistem bunların hepsini ıskartaya çıkaracak."

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 26)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 26)
Metin Özdemir 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

" Tamam demek 4 yıl önceki bir kitapta anlatıldığı gibi 'akışkan güvenlik' de söz konusu değil diyorsun"
" O kitapta kişinin internete girdiği anda gözleme- izleme alanına girmeyı de gönüllü olarak kabul ettiği yazılıydı. Zaten yeni sistemde bu ağa gönüllü olarak girme temeline dayanıyor. Her türlü ayaklanma veya terör girişimine karşı tüm NATO ülkelerine dağıtılacak casus bir yazılım söz konusu. Şu an son denemeleri yapılıyor. Çok yakında uygulamaya geçilecek."

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 27)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 27)
Metin Özdemir 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"...ben sana önümüzdeki iki yıl içinde yani 2021'e kadar her şeyin değişebileceği olgusundan söz ediyorum. Artık internetsiz PC veya dizüstü kalmayacak, internetsiz apartman kalmayacak, bir apartmanda merkezi ısıtma varsa internet de olacak."
" Yine 7 yıl önce, yanılmıyorsam 2011 sonunda, Wikileaks çeşitli ülkelerde hükümetlere, askerlere ve siyasilere dinleme ve takip sistemleri satan şirketleri açıklamıştı.

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 27)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 27)
Metin Özdemir 
 20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

" Çok sayıda şüpheli yarattığında gerçek şüpheliyi saklayabiliyorsun. Gerçek şüpheliler ve devletin şüpheli gördükleri...Nasıl ayrılır ? İftiraya uğramış bir insan kendini nasıl hisseder? Psikolojisi nasıldır? Hele bir de tutukluysa? " diye düşünürken aradan geçen zamanı farketmemişti.

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 51)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 51)
Metin Özdemir 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

" Ayrıca internete de dikkat etmelisin. Bundan 4 yıl önce Akışkan Gözetim adlı bir kitap yayınlandı. Türkçeye de çevrildi. Orada şöyle der : " Mahremiyet bitti, internete hiçbir şeyi unutturmak olanaksız olduğundan oraya yazdıklarınız sonsuza kadar ulaşılabilir kalacak."

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 65)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 65)
Metin Özdemir 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

" Dediğim gibi çok karışık işler var. Senin sözünü ettiğin zamandan bu yana devlet içindeki gizli çatışmalar daha da arttı. Karşıt güçler çok daha sıkı ağlar ördüler. Hepsi birbirini izliyor,birgün kullanılmak üzere bilgi biriktiriyor."

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 67)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 67)
Metin Özdemir 
20 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

" Peki, ama dayıcığım, bu insanlar neden legal siyaset yapmıyorlar ?"
"Çünkü legal siyasete girersen yasalara uymak zorunda kalırsın,gizli işler çeviremezsin, çevirsen de belgesi bilgisi eninde sonunda ortaya çıkar."

Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 67)Manşeti Yıkın!, Doğan Yurdakul (Sayfa 67)