Adı:
Mantık Al-Tayr
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
379
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588897
Orijinal adı:
Mantık Al-Tayr
Çeviri:
Abdülbaki Gölpınarlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantık'uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 
(Tanıtım Bülteninden)
379 syf.
·Puan vermedi
Bir arkadaşın şiddetli tavsiyesi üzerine okuduğum ilk Feridüddin Attar kitabı. Ancak pek olumlu şeyler yazamayacağım.

İnsanı Allah'a yakınlaştıran, onun kulu olduğuna şükrettiren bir kitap olacağını zannettim. Hikayelerle dini öğütler vermeye çalışılmış ancak ben umduğum tadı ne yazık ki alamadım. Belki de Allahtan Tanrı diye bahsedilmesi beni böyle bir düşünceye sevk etti. Bazı hikayeler ilk okul seviyesindeydi. İlkokulda da bu tarz hikayeler çok okuduğum için çoğu tanıdık geldi belki de aynılarıydı bilemiyorum. Tasavvuf kitaplarında, daha ağır dilli, daha düşündüren, akıl yürüten kitaplar beklerim. Yani hep o tarz olurdu. Sanırım çevirinin basitliği böyle düşünmeme neden oldu. Mesnevi ile aynı kulvarda yarıştığı söyleniyor bence yanına bile gelemez.
Böyle kıymetli olduğu söylenen eserleri beğenmeyince nedense içimde bir vicdan azabı oluşur.
184 syf.
·9/10
Süleyman kuş dilin bilür dediler..
Süleyman var Süleymandan içerü..

Merhaba değerli inceleme okuyucuları..
bu inceleme ile kitap hakkındaki hissiyatlarımı, bana kazandırdığı bazı idraki meselelerin tamamını anlatamayacağım belki ama umut ederim ki sizin de gönlünüzde bir ışık yakabilmiş olayım..

Alıntı yaparken kendimi tutamadığım, yazamadığım çoğunu da kitap üzerinde altını çizerek zihnime ve gönlüme nakşetmeye çalıştığım bir kitap oldu.

Bu tarz kitaplara çok rahat inceleme yazamıyorum çünkü roman hikaye vs gibi değiller.. ve sanırım her okuyan kişi kendi kabı ölçüsünce bir şeyler öğrenebilir..

Kevser Yeşiltaş, Attar'ın tercümanı gibi ondan kendine yansıyanları bir nevi yansıtmış.. çok da güzel yapmış çünkü şahsımda açılımlara vesile oldu.. Müktesebatımda mevcut bilgilerin neye tekabül ettiğini görmek harika bir duyguydu gerçekten.. Simurg 'a ulaşmak için kuşların yolculuğunda geçtikleri vadilerde neler olduğunu okumak da en keyif aldığım yerlerdi açıkçası..
Niyeti Hakka ulaşmak isteyen her ruhun, kuş bu arada ruh anlamında, gönül kuşu yani, çıktığı yolculuklar..
Kuşların rehberleri Hüdhüd..
Ne ilginç değil mi Hz. Süleyman kıssasında anlatılan da Hüdhüd.. Kur'an kıssalarını ilk manasından anlayıp gözünde bir kuş canlandıranlar ( bknz şekil ben :) bu kitaptan sonra başka bakacağım o meselelere ) kuş hayal etmekten ziyade başka mı baksa acaba ki olaylara..

Her seferinde sordum kendime
'' Ben hangi vadideyim acaba?? ''
'' Hangi vadiden geçerken zorlandım ki?? ''
'' Zorluklardan sonra vadiden geri dönenlerden mi oldum? yoksa vadide çakılıp kalanlardan mı??''

Vadilerden geçmeye, hangi vadide olduğunuzu ölçmeye hazır mısınız?
Peki derin uykulardan uyanmaya??

O zaman buyrun efendim..
Ve her daim dediğim gibi,
Aşk olun..
Aşkla kalın...
 • A'mak-ı Hayal
  8.7/10 (825 Oy)848 beğeni2.503 okunma1.629 alıntı20.688 gösterim
 • Hay bin Yakzan
  8.9/10 (170 Oy)196 beğeni531 okunma366 alıntı7.717 gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (337 Oy)467 beğeni970 okunma2.557 alıntı16.603 gösterim
 • Marifetname
  8.8/10 (104 Oy)155 beğeni242 okunma171 alıntı5.770 gösterim
 • Bostan
  8.3/10 (130 Oy)141 beğeni431 okunma762 alıntı4.993 gösterim
 • Riyazü's-Salihin
  9.7/10 (190 Oy)283 beğeni510 okunma529 alıntı7.705 gösterim
 • Kalplerin Keşfi
  9.0/10 (311 Oy)464 beğeni816 okunma1.097 alıntı12.138 gösterim
 • Güvercin Gerdanlığı
  7.1/10 (121 Oy)142 beğeni428 okunma701 alıntı5.619 gösterim
 • Hüsn-ü Aşk
  9.1/10 (64 Oy)78 beğeni200 okunma226 alıntı4.896 gösterim
 • Prens
  8.2/10 (671 Oy)620 beğeni2.199 okunma1.394 alıntı19.835 gösterim
379 syf.
·8/10
Okurken hem de internet üzerinden biraz araştırdım ve gördüm ki, eser üzerinde epey detaylı araştırma yapılmalı.Özellikle çevirmen ve yayın evlerine yönelik.Ancak bundan sonra en doğru çeviri ve çalışmayı bulup gönül rahatlığıyla okuya biliriz.İsimler üzerinden konuşmak istemiyorum.Ben okuduğum kitap berbattı.Yaptığım alıntıları da düzenleme yaparak paylaştım.Hal böyleyken eserin içeriğine dair şimdilik yazacak bir fikrim yoktur.http://www.yagmurdergisi.com.tr/...rda-tevhid-mart-2016

http://www.historicalsense.com/Archive/Fener42.htm
432 syf.
Tasavvuf.. Derin bir umman. İdrak edemeyene anlamsız ve hatta küfür gibi gelebilen bir kapı. Tasavvuf için pişmek lazım (çok zor). Yada önyargı ve yüzeysel bakmayacağım diye bir niyetle başlamak lazım. Faydadan çok zarar olabilir mazallah.. "Sûret ehli benim sözlerime takılmış, içinde boğulmuş. Mânâ ehli ise, sırlarımı kavramış, işin eri olmuş."

İlk okuduğumda bazı cihetleri ağır gelmişti. Sindirememiştim.. Bu tarz eserleri âmiyane idrak etmemek için tekrarla mahiyetini keşfetmeye çalışmak lazım.
Bu sefer okuduğumda ağır gelen yerleri bambaşka gözüktü gözüme. Bir şeyhin; hafız, hadis alimi ve daha bir çok yönden donanımlı birinin girdiği ağır imtihan ve bu imtihan sonucu imanından oluşu, en ağır günahları işlemesi bölümü bu sefer farklı ve daha ders vericiydi.
Bu yolda hiçbir nefs hilelerden ve tehlikelerden emin olmamalı. Ruh bedeni terk edene kadar imtihanımız sürüyor. Çok iyi anladım efendim.
Hakiki dostun gün gelir senin yerine tövbe edip yalvardığı ve bu yalvarmanın seni kuyulardan kurtarıp gün ışığına eriştirdiği gerçeği anca bu kadar güzel teşkil edilebilirdi.

Aslında kitabın konusu bu değildi. Bu zor yola girmekten çekinen kuşlara Hüdhüd kuşunun ikna için anlattığı hikayelerden biri sadece. Kuşların şikayetleri, bahaneleri, korkuları, zaaflarıyla yola girmek istememelerinin hikayelerle cevaplanıp mazeretlerin silinmesi. Her bir hikaye ayrı bir sır. Hiçbir mazeret diri kalamıyor, lâyüad bürhanlarla yerle bir oluyor. Bütün dünyevi istek ve arzuların ortak cevabı " Bilmiyor musun ki ömrün, uzun olsun kısa olsun, iki soluktan ibarettir."


Kuşların bu yolculuğu bizim için bir âyine görevi görüyor. Onlarda benliğimizin sırlarını anadan üryan keşfediyoruz.
İki soluk için ah vah etmeyelim, altına gümüşe tamah etmeyelim, fani sevgilerde gark olmayalım vesselam.
408 syf.
·9/10
Attâr’a selâm olsun.

Mantıku’t Tayr yani, kuşların dili. Attâr diyor ki, eseri okuyan manevi olarak ilerler. Kişinin maneviyatına göre değişebilen bir durum aslında bu. Allah herkesin kabına göre veriyor yaşadığımız her şeyi. Bu kitap da öyle. Herkes kendi kabı ne kadar ise o kadar alıyor...

Eserin asıl amacı, insanı kendi yarattığı putlarından ve dünyadan kurtarmak. Safî aşka varabilmek. ‘Ben’den sıyrılmak. Bir nevi uyanış sağlamak. İnsanın irkilmesine, sorgulamasına ve özünü keşfetmesine yardımcı olmak. Ve kişinin belli mertebeleri aşıp, Allah-ü Tealâ’ya varmasını sağlamak.

Attâr durumu cânım kuşlar vesilesiyle anlatıyor. Amaç Simurg’a ulaşmak. Ve Simurg’a ulaşma yolculuğuna çıkmakta tereddüt eden binlerce kuş... Yani Yaradan’a giden yolda tereddüt eden bizler...
Ve onların rehberi, Hüdhüd kuşu...
Kuşların yola dair, yolcuğa dair, nefislerine dair sorularını cevaplıyor. Bu arada bizlere de dersler veriyor.
En nihayetinde yolculuğa çıkmaya karar veriyorlar.
Yani tasavvuf yolunda bizler, Allah’a ulaşmaya çalışan bizler...
Kafanızda soru varsa eğer tasavvufa, yola dair, cevabını kitapta bulacağınıza eminim.

Olaylar yola çıktıktan sonra mertebe mertebe ilerliyor, önce Hüdhüd yanıtlıyor sonra küçük küçük hikayelerle destekleniyor cevaplar.
İnsanoğluna yazılmış, gerçekten ders niteliğinde bir kitap. Ne yapıyorum, ne yapacağım diye düşünmenizi, sorgulamanızı ve harekete geçmenizi sağlıyor.

Ve yolun sonunda binlerce kuştan geriye kalan 30 kuş... 30 kuşa ne oluyor dersiniz?

Okumak nasip olsun. Keyifli okumalarınız olsun.
Attâr’ın ruhuna bir Fatihâ rica edeceğim incelemeyi okuyanlardan...
379 syf.
Mantikut Tayr..Kuslarin Dili.Arayislar dehlizinde yalpalayan otuz kuş (si murg) mana deryasına dalıp özünü bulmaya adanmış bir yola revan olurlar.Efsanevi,özün kendisi,soruların nihayeti,cevapların hatimesi olan Simurg'a yapılan zahmetli bir seyahatin serguzesti.Asilacak vadiler,kirilacak kabuklar, soyunulacak dünyalık abalar varken kendine rağmen kendinden kaçışın öyküsü.Biraz da ateş denizini mumdan kayıklarla,taş irmaklarını camdan gemilerle geçmek gibi...Madde aleminde mananin imtihanı.En nihayetinde si murgun vardığı yine simurgun kendisi.Imdi bu denkleme "can kuşu"nün sahibi kim ise onu koyun.Kendi hikayenizin hikayesini okuyun.
408 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Cân'ım dostum Burcu'm, bana hediye ettiği bu değerli eserin, ilk sayfasına; "Pınar'ıma şifâ olması duasıyla.." yazmış. İçtenlikle söylemeliyim ki, insanın ruhuna ve damarlarına şifa olan bir kitap. Hediyesi için bir kere daha teşekkür edeyim efendim.
Hz. Attâr, bu eseri yazmak için velilerin hayatlarıyla ilgili bin kadar eser okumuş. Eserde, ayetlerin, hadislerin, sahabelerin, âlimlerin yansımalarını görüyoruz. Bu sebeple insana feyz verebilme niteliğini fazlasıyla kazanmıştır.

Gönül yangını, yakar mı bedeni? Derin deryaya dalış yapmak ne bedel ister? Işık saçan mücevherin ışığı neleri kör etmeli? Aşığın sevdası sığar mı göklere? Dost olarak, yeter mi Rabbin? Bizi vuslat makamına erdiren yol nasıldır? Bizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışmış..

"Gerçek âşık ateş gibidir, kor gibidir, alev alevdir ve coşkuludur! Asla yarın kaygısı taşımaz ve yüz cihanı hiç duraksamadan ateşe verir!" Diyor ve devam ediyor;
"Zindanın çukurunda ayaklarım bağlı kalakalmışım! Böyle bir çukurda elimden Sen tutmazsan kim tutar? Burada mahpus bedenim kirlendi, bezgin ruhum da şu kuyuda sarardı,soldu. Ben Sana baştan ayağa pisliklere batmış olarak geliyorum, affeyle beni, çünkü ben zindandan, kuyudan gelmekteyim." Diye ekliyor niyâzını..

Mübarek Ramazan ayında, bu duayı Rabbimden tüm İslâm alemi için diliyorum.
Keyifli okumalarınız olsun..
379 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle ve kesinlikle herkese tavsiye edebilecegim cok guzel bir eser... Insani kendine getirecek, kendiyle hesaplasmasina vesile olacak bir kitap... Tasavvuf ilmini akici bir uslup ile hikayelestirerek anlatmis müellif. Biraz tasavvuf bilginiz varsa cok buyuk lezzet alarak okuyacaginiza inaniyorum. Oyleki kitap bittikten sonra buyuk bir bosluga dustum gibi hissettim kendimi... Kesinlikle ve kesinlikle listenize alip en yakin zamanda okumanizi oneririm. Zira bir kez okunup kaldirilacak bir kitap degil. Belki on belki yuzlerce defa okunulacak, her okundugunda baska sırların aralanacagi bir kitap oldugunu dusunuyorum ki Feridüddin Attar'da boyle soyluyor... Daha ne diyeyim almakta gecikmeyin, en yakin zamanda okuyunuz insallah... _
432 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Mantıku't - Tayr' ın babamın çoook sevdiği, zaafının olduğu bir kitap olması ortaokulda elime almama neden olmuştu fakat bu kadar anlamlı bir kitabı bünyem kaldıramamış ve yarım bırakmıştım. Kitaplıkta görünce tekrardan başlamak istedim ve beğenerek okudum.
Kitapta, içlerinde Hüthüt olmak üzere birçok kuşun Simurg' un huzuruna varmak için geçmesi gereken zorlu yollar bulunuyor ve bu yollardan geçmeyi herkes başaramıyor. Bu zorlukları duyan kuşlar çeşitli bahaneler söylüyorlar ve Hüthüt onlara menkıbelerle bahanelerinden vazgeçmelerini anlatıyor.
Kitabın İlâhî Aşkı konu alması, içinde menkıbeleri bulundurması beni kendine çeken diğer faktörlerdendi. Çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.
400 syf.
·Puan vermedi
Tasavvuf klasiklerinden olan bir eserdir, bildiğim mesnevi tarzı yazılan ilk eserlerdendir, okuması, zevkli, okuyucuyu fazilete, Allah a yaklaşmaya çağıran, bunun yollarını anlatan bir kitap ancak eski bir kitap olduğu için eleştirilecek bir çok yaklaşım bulunabilir,
İyi olanı al, kötüyü bırak kaidesince okunmalı bence büyük zenginlik katacaktır
324 syf.
Cidden tasavvufu bu kadar güzel anlatan bir kitap zor bulunur... Tasavvufun asıl gayesi , yaşanma şekli , yaşarken vuku bulan durumlar... Hepsini çok güzel bir şekilde anlatmış Feridüddin Attar .
Anlatılan meseleler kuşlar üzerinden anlatıldığı için çok derin anlamları var o yüzden üzerine düşünülmesi gerekiyor.
Merak eden herkese kesinlikle öneririm.
Ey elimden tutanım, sen tut benim elimden!
Ayağım bağlı... kuyuda, zindanda kalmışım... böyle bir yerde senden başka kim benim elimden tutar?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mantık Al-Tayr
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
379
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588897
Orijinal adı:
Mantık Al-Tayr
Çeviri:
Abdülbaki Gölpınarlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantık'uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 626 okur

 • Furkan gür
 • Çiğdemden
 • özge
 • Sümeyye Uçar
 • Ömür
 • döndü içöz
 • Yusuf Ay
 • Abdullah E.
 • Muhammet
 • Ezgi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.5
14-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%44.7
35-44 Yaş
%22.4
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.7
Erkek
%55.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (34)
9
%9.5 (19)
8
%8.5 (17)
7
%5 (10)
6
%1.5 (3)
5
%2 (4)
4
%0.5 (1)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları