Mantık Al-Tayr

8,9/10  (37 Oy) · 
91 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.155 gösterim
Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantık'uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 
(Tanıtım Bülteninden)
Ferman Mamedov 
 07 Nis 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi

Okurken hem de internet üzerinden biraz araştırdım ve gördüm ki, eser üzerinde epey detaylı araştırma yapılmalı.Özellikle çevirmen ve yayın evlerine yönelik.Ancak bundan sonra en doğru çeviri ve çalışmayı bulup gönül rahatlığıyla okuya biliriz.İsimler üzerinden konuşmak istemiyorum.Ben okuduğum kitap berbattı.Yaptığım alıntıları da düzenleme yaparak paylaştım.Hal böyleyken eserin içeriğine dair şimdilik yazacak bir fikrim yoktur.http://www.yagmurdergisi.com.tr/...rda-tevhid-mart-2016

http://www.historicalsense.com/Archive/Fener42.htm

Rojhilat 
24 Ağu 16:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dini kitaplar içinde akla hitap eden kitapları okumak gerçekten keyifli oluyor. Ama kalbe hitap eden kitapların tadını tarif etmek imkansız, derler ya kelimeler kifayetsiz kalıyor. Mesnevi tarzında yazılan kitapları okurken kalbiniz öyle bir coşuyorki, bunu en fazla şöyle tanımlayabilirim; sanki iğne ucu kadar bir yerden ağzınıza bir bal damlıyor, ama öyle bir bal ki dünyada bulunmaz bu bal. İşte bu tarz Mesnevî kitapları okuyunca alınan lezzet tariflere sığmıyor.

Feriduddin Attar'ın Mantıku't-Tayr kitabı da böyle bir his bıraktı bende. Anlattığı hikâyeler aklı değil, kalbi esir alıyor resmen. Kullanılan dil gerçekten nasıl bir yetenek eseridir anlamlandıramıyorum, hayranlık verici. Anlatım şekli cidden düşüncelere değil, duygulara hitap ediyor. Aynı anlatımı şimdiye kadar okuduğum diğer Mesnevî tarzı kitaplarda da bulmuştum. Onları da okurken yine kalbim kanatlanmış, dünyada görülmemiş manzaraları seyre koyulmuştu. Bu okuduğum kitapların pîri Mesnevî-i Şerif'ti tabiki de. Ardından İbn Hazm'ın Tavku'l- Hamame ve Mudavatu'n-Nüfus kitaplarında aynı lezzeti bulmuştum. En son Sadi Şirazi'in Gülistan'ındaki gülleri koklamakla mayhoş olmuştum. Şimdi de elhamdulillah Mantıku't-Tayr'ı da okumak nasibim oldu.

Mantıku't-Tayr yani kuşların dili, konuları işlerken çok mükemmel bir metod uygulamış. Bütün kuşlar bir araya gelip kuşların pîri Simurg'a uçmaya karar verirler. Kuşların kimi yola çıkmadan, kimileri yoldayken şikayetlerini sayıp döküyor. Kuşların en bilgini Hüdhüd de onların sorularını yanıtlıyor, hallerine çareler sunuyor. Kuşların sorunları içinde makama düşkünlük de var, kendi ayıbını görmezlik de. Rahat peşinden koşmak da var, mal mülk sevdası da. Kuşların Simurg'a ulaşırken karşısına çıkan her türlü engeli sayıp döküyor. Kulun Allah için yola çıkarkenki halini Simurg'a uçmaya karar veren kuşlar üzerinden çok güzel anlatıyor Feriduddin Attar. Hele de Simurg'un makamına ulaştıklarında gördükleri sonuç enfesti. Kalbe değen bir kitap okumak isteyenlere, tavsiyemdir.

Son olarak değinmek istediğim husus yayınevi konusu. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın kitabını okudum ve maalesef beğenmediğim noktaları var. Genellikle Allah lafzını, 'Tanrı' diye çevirmişler. Dolayısıyla tam konuya dalıp gitmişken 'Tanrının rahmeti' diye bir tabir kulağı tırmalıyor. Ayrıca Peygamber isimlerinin ne önüne ne de arkasına bir ek getirilmemiş. Bu kitabın aslından mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama Feriduddin Attar'ın bu konuda hassas olduğunu tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Ayrıca hamd, beka vs kelimeleri hamt, baka vs şeklinde çevirmesi de kulak tırmalayıcı. Daha güzel, bir çeviriden okunması daha güzel olur diye düşünüyorum, en azından dile yerleşmiş dini lafızları birebir aktaran bir çeviri olması yeterli.

Keyifli okumalar dilerim

Muhammed Işık 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tasavvuf yolunun meşakkatleri kuşların dili ile anlatılmış değerli bir kitaptır. Tasavvufa meraklı olanlar sıkılmadan hikaye okur gibi bu kitabı okuyabilirler.

Mantık Al-Tayr diğer adıyla kuş dili/ kuşların dili olarakta geçer, sembolik anlatımı gayet güzeldir. tasavvuf felsefesi olarak tasavvuf yolunun çok zor olduğunu, çok az kişinin Allah'a varabildiğini ifade ediyor, aslında hepimizin bir yerden işittiği şu meşhur Simurg'u anlatır, bazı literatürde de 30 kuş diye tabir edilir, İslam klasiğidir. Önemli bir eserdir ki, Mevlana'nın bu kitaptan etkilendiği hatta bir kaç hikayeyi mesnevide anlattığını mesneviyi okuyanlar bilir. Aslında "her ne arar isen kendinde ara" diye özetlenebilecek türden diyebilirim. İslam Felsefesini tasavvufu seven kitapseverlere iyi okumalar dilerim.

Erhan Kurupınar 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

tasavvufa ilgi duyan okurlar için sade dille yazılmış öyküler içeren bir kitap.Olaylar kuşların dilinden aktarılmış.

Emine Erik 
24 Oca 17:27 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum kitap sistemde mevcut olmadığı için bu kitap başlığı altında inceleme yapmak zorunda kaldım.Yayın evi, ve çeviri bilgisi paylaştıktan sonra incelemeye geçmek istedim.
Antik Dünya klasikleri - Lacivert yayıncılık-Tercüme eden,( farsça aslından çeviren) Sedat Baran

Gerçeğin peşine düşen otuz kuşun hikayesidir. Kuşların yolculuğu ile insanın hakikatı bulma yolundaki engelleri ve çabalarını sembolize eder. Her bir kuş farklı bir insan karakterini ifade etmektedir. 4724 beyitten oluşan mesnevi tarzında yazılmış bir eserdir. Mevlana için esin kaynağı olduğu söylenmektedir}. Kuşlar zorlu 7 vadiden geçmiştir istek, aşk, marifet, istiğna, tevhid, hayret, yokluk.
Bana göre mutlaka okunası kitaplardan.

Mehmet Admış 
05 Oca 20:26 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Güzel bir eser olmakla beraber, bazı konularda çok fazla abartı olduğunu düşünüyorum.. Bu nedenle kitabı okumak istiyorsanız, dikkatli ve mantığınızın da açık olması gerekir. Bunun dışında işlediği konular ve vermek istediği mesajlar güzel.. Okumak isterseniz okuyun ama okumadığınız takdirde hiçbir şey de kaybetmiş olmazsınız.

İçerisinde öğüt verici birçok hikayeyle bir hikaye oluşturan tasavvufi öğeler içeren bir mesnevi örneği. Kitabı okurken kendinizi bir sufî olarak bulursanız hiç şaşırmayın ziyadesiyle etkileyici bir içeriği var.

vurkan i 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vahdet-i vücuta ulaşma merhaleleri hepten tek olma aynı zamanda hep e dönüşme.

Kitaptan 131 Alıntı

Sergen Özen 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eğer kendini bilir ve içindeki meluna sahip olursan, putları yakıp, kırarsın.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 110 - Araf Yayınları)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 110 - Araf Yayınları)
Rojhilat 
23 Ağu 09:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Başkalarının ayıbında kılı kırk yararsın; ama sana kendi ayıbını söylesem görmezsin, kör kesilirsin!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları EPUB)
Rojhilat 
20 Ağu 19:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen, hiçbir değeri olmayan küçücük bir katreden bile boğulduktan sonra, nasıl olur da tepeden tırnağa kadar deniz kesilebilirsin?

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,EPUB)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları,EPUB)
Ferman Mamedov 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Düşmüşüz şaşkınlığın girdab[ın]a biz,
Hasretin arkında akmış, gitmişiz!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin AttarMantık Al-Tayr, Feridüddin Attar
Sergen Özen 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatında zor şartlara, mihnete, belaya düşmen, zelil ve hakir oluşundan değil; kıymetli oluşundandır.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Araf yayınları)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Araf yayınları)
Sergen Özen 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Canı yaratan, toprağa da can veren ve iman aşılayan, o Hak Teâlâya hamd ve şükürler olsun.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 7 - Araf Yayınları)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 7 - Araf Yayınları)
Sergen Özen 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Allah dostlarından gönül ehli birisi, bir gün yolda giderken, Mecnun'u çok üzüntülü ve kederli bir halde toprağı karıştırıp, uğraşırken gördü. Ona biraz baktıktan sonra dedi ki:
-Ey çaresiz Mecnun! Toprağı böyle karıştırarak ne arıyor ve ne yapıyorsun?
Mecnun adamın yüzüne dikkatlice bakarak, sevgi dolu gönlünden gelen bir ses ile şöyle cevap veriyordu:
-Leylamı arıyorum!
Gönül ehli insan, Mecnun'un bu cevabı karşısında hayret etti ve tekrar sordu:
- Leyla'nı toprak içinde mi bulacaksın? O bir temiz incidir, toprakların içinde ne arar, ne gezer!
İçi aşk ateşiyle yanan, kendini adeta kaybetmiş Mecnun bu sefer de şöyle söyler:
- "Ben onu her yerde arıyorum! Belki bir yerde bulurum..."

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 261 - Araf Yayınları)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 261 - Araf Yayınları)
Ferman Mamedov 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Gördü bir şah, ihtiyar yol ehlini;
Hırka sarmış, ansızın görmüş onu!

Der ki: "Sufi, sen mi hassın, yoksa ben?"
Der ki sufi: "Sus ki gerçek[ği] bilmeyen;

Hiç övünmek bizde yoktur, bilmeli;
Kim övünmüş[se], gerçeğe değmez eli!

Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 182)Mantık Al-Tayr, Feridüddin Attar (Sayfa 182)
Ferman Mamedov 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

HİKAYE
Sokrat'ın ermiş ölüm vakti hemen,
Var şakirtlerden biri demiş; "Hocam!

Biz yıkayıp, elbet kefenlerken seni,
Nereye gömsek, söyler olsan sen hani?"

Der ki Sokrat: "Bulmuş olsan sen beni,
Nereye dersen göm de gitsin sen beni!

Ben uzun ömrümde bulmazken beni,
Ölsem elbet hiç bulamazsın beni!

Öyle gitmek üzereyim, elbette ben,
Zerre kıl ki, bilemezsin bil kendini sen!"

Mantık Al-Tayr, Feridüddin AttarMantık Al-Tayr, Feridüddin Attar