Adı:
Mantık Al-Tayr
Baskı tarihi:
3 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
407
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588897
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantık'uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 
379 syf.
·Puan vermedi
Bir arkadaşın şiddetli tavsiyesi üzerine okuduğum ilk Feridüddin Attar kitabı. Ancak pek olumlu şeyler yazamayacağım.

İnsanı Allah'a yakınlaştıran, onun kulu olduğuna şükrettiren bir kitap olacağını zannettim. Hikayelerle dini öğütler vermeye çalışılmış ancak ben umduğum tadı ne yazık ki alamadım. Belki de Allahtan Tanrı diye bahsedilmesi beni böyle bir düşünceye sevk etti. Bazı hikayeler ilk okul seviyesindeydi. İlkokulda da bu tarz hikayeler çok okuduğum için çoğu tanıdık geldi belki de aynılarıydı bilemiyorum. Tasavvuf kitaplarında, daha ağır dilli, daha düşündüren, akıl yürüten kitaplar beklerim. Yani hep o tarz olurdu. Sanırım çevirinin basitliği böyle düşünmeme neden oldu. Mesnevi ile aynı kulvarda yarıştığı söyleniyor bence yanına bile gelemez.
Böyle kıymetli olduğu söylenen eserleri beğenmeyince nedense içimde bir vicdan azabı oluşur.
400 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Tavsiye üzerine okuduğum bir kitap oldu ama tek kelimeyle muazzam bir eser olduğunu söyleyebilirim.
Kitapta sık sık Allah' ın, peygamberlerin isimlerinin zikredilmesi çok hoşuma gitti. Birkaç peygamberin kıssası anlatılıyor özellikle Hz. Yusuf' un kıssasının anlatımını çok beğendim. Bazı hikayelerde hiç bilmediğim konulara rastladım peygamber efendimizin değerli eşi olan Hz Aişe' ye atılan iftirayı açıkçası bu kitapta öğrendim.
Kitapta birçok konuya değinilmiş; tarihimizin başarılı sultanları olan Gazneli Mahmut ve Sultan Sencer ' in sultanlık devrinde olan davranışları çok güzel anlatılmış.
Dört büyük halife olan Hz. Ebubekir, Hz. Ali, Hz. Osman, ve Hz. Ömer' in halifelik yılları ile ilgili kısa kısa hikayeler anlatılmış. Ara ara dört büyük meleklerden, sahabelerden, şeyhlerden ve alimlerden de bahsedilmiş gerçekten çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Günlerden bir gün dünyadaki bütün kuşlar, padişahsız hiçbir ülke olmadığı düşüncesiyle bir araya geldiler. Amaçları kendilerini yönetmek üzere bir padişah seçmekti bu arada Süleyman Peygamberin postacısı olduğunu belirten Hüthüt, kuşların Simurg adında bir padişahları olduğunu söyler ancak bu padişaha erişmenin zor ve zahmetli olduğunu ve bu yola koyulacaklarsa kendilerine rehberlik edeceğini söyler. Hüthüt' ün bu cevabı kuşları tatmin eder ve onun peşine takılıp yola koyulurlar. Ama, yol çok uzun ve menzil uzak olduğu için kuşlar yorulup hastalanır ve türlü bahaneler ileri sürerler. Hüthüt her birinin mazeretine tatmin edici cevaplar verdikten sonra tekrar yola koyulurlar. Ama pek çoğu yollarda kaybolur ya da bir yerlere dalıp aç, susuz bir şekilde can verir. Bütün vadileri aşan geriye otuz kuş kalır. Menzil-i maksudlarına yorgun ve bitkin bir halde uzanan bu kuşlar Simurg' u sorarlar ve Simurg tarafından bir görevli gelir ve yol boyunca çektikleri zahmetin yazılı olduğu belgelerini onlara verir. Bu sırada Simurg tecelli eder. Otuz kuş tecelli edenin bizzat kendileri olduğunu; yani, Simurgun mana bakımından otuz kuştan ibaret olduklarını görüp şaşırırlar.
Kuşlar, "Hakikat Yolunun Yolcuları" ; Simurg, "Hakikattir"
(Si=30, Murg=Kuş)
 • A'mak-ı Hayal
  8.7/10 (2.880 Oy)2.905 beğeni9,2bin okunma16,7bin alıntı77bin gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (710 Oy)1.122 beğeni2.218 okunma16bin alıntı50bin gösterim
 • Hay Bin Yakzan
  8.8/10 (213 Oy)279 beğeni809 okunma524 alıntı16,7bin gösterim
 • Marifetname
  9.1/10 (263 Oy)476 beğeni779 okunma2.202 alıntı21,7bin gösterim
 • Bostan
  8.5/10 (316 Oy)415 beğeni1.353 okunma3.621 alıntı13bin gösterim
 • Riyazü's-Salihin
  9.8/10 (425 Oy)709 beğeni1.313 okunma4.938 alıntı21,3bin gösterim
 • Kalplerin Keşfi
  9.3/10 (881 Oy)1.435 beğeni2.768 okunma11,5bin alıntı50bin gösterim
 • Prens
  8.1/10 (2.138 Oy)1.947 beğeni7,8bin okunma9,4bin alıntı63,8bin gösterim
 • Siyasetname
  8.4/10 (562 Oy)576 beğeni1.710 okunma1.984 alıntı20,4bin gösterim
 • Gülistan
  8.3/10 (665 Oy)792 beğeni2.987 okunma8,4bin alıntı29,4bin gösterim
407 syf.
·10 günde·Beğendi·6/10 puan
Mantık Al-Tayr kuşların dili anlamına gelen bu eser, adeta tasavvuf yolculuğuna çıkarıyor. Her türlü dünyevi şeylerin kuşlar aracılığıyla kısa kısa hikayelerle biz insanoğluna ders niteliğinde aktarmış.
Hüdhüd kuşunun kılavuzuyla kaf dağının ardındaki Simurgu bulmak ama buraya varmak için istek, aşk, marifet, istiğna,Tevhid, hayret ve yokluk bunları aşmak ve bu yolda olmak dahası ölmektir.
Kuşların bu yolculuğu bizlere ders, bizlere ayna görevi görmektedir. Bizlerin dünyada niçin, neden olduğu niye var olduğumuzu sorguluyor, düşündürüyor.
407 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Feridüddin Attarın muhteşem bir kurguyla sunduğu ve bu kurgunun içine müthiş hikayeler ve hikmetler yerleştirdiği ve tasavvuf yolunun sırlarını aktardığı harika bir eser.
432 syf.
Tasavvuf.. Derin bir umman. İdrak edemeyene anlamsız ve hatta küfür gibi gelebilen bir kapı. Tasavvuf için pişmek lazım (çok zor). Yada önyargı ve yüzeysel bakmayacağım diye bir niyetle başlamak lazım. Faydadan çok zarar olabilir mazallah.. "Sûret ehli benim sözlerime takılmış, içinde boğulmuş. Mânâ ehli ise, sırlarımı kavramış, işin eri olmuş."

İlk okuduğumda bazı cihetleri ağır gelmişti. Sindirememiştim.. Bu tarz eserleri âmiyane idrak etmemek için tekrarla mahiyetini keşfetmeye çalışmak lazım.
Bu sefer okuduğumda ağır gelen yerleri bambaşka gözüktü gözüme. Bir şeyhin; hafız, hadis alimi ve daha bir çok yönden donanımlı birinin girdiği ağır imtihan ve bu imtihan sonucu imanından oluşu, en ağır günahları işlemesi bölümü bu sefer farklı ve daha ders vericiydi.
Bu yolda hiçbir nefs hilelerden ve tehlikelerden emin olmamalı. Ruh bedeni terk edene kadar imtihanımız sürüyor. Çok iyi anladım efendim.
Hakiki dostun gün gelir senin yerine tövbe edip yalvardığı ve bu yalvarmanın seni kuyulardan kurtarıp gün ışığına eriştirdiği gerçeği anca bu kadar güzel teşkil edilebilirdi.

Aslında kitabın konusu bu değildi. Bu zor yola girmekten çekinen kuşlara Hüdhüd kuşunun ikna için anlattığı hikayelerden biri sadece. Kuşların şikayetleri, bahaneleri, korkuları, zaaflarıyla yola girmek istememelerinin hikayelerle cevaplanıp mazeretlerin silinmesi. Her bir hikaye ayrı bir sır. Hiçbir mazeret diri kalamıyor, lâyüad bürhanlarla yerle bir oluyor. Bütün dünyevi istek ve arzuların ortak cevabı " Bilmiyor musun ki ömrün, uzun olsun kısa olsun, iki soluktan ibarettir."


Kuşların bu yolculuğu bizim için bir âyine görevi görüyor. Onlarda benliğimizin sırlarını anadan üryan keşfediyoruz.
İki soluk için ah vah etmeyelim, altına gümüşe tamah etmeyelim, fani sevgilerde gark olmayalım vesselam.
240 syf.
·5 günde·Puan vermedi
•Feridüddin Attar'ın - Rubailerini (Bir soyut nakış nedir?) arkadaşıma hediye kitap göndereceğim vakit Kırmızı Kedi Yayınevinde avare avere gezerken gözüme çarpmıştı. Kitabı elime aldım bir sayfasında farsça diğer sayfasında ise türkçe rubaileri vardı. Bir iki satır okudum yazarı sevmiştim ama önce bilinen bir eserini okumalıyım, sonra bu kitabı alırım dedim.
____0_____0_____0______0______0_______
•Türk klasikleri sipariş ettiğim serilerimden sıra Mantıku't Tayr'a gelmişti. Bir çırpıda okunacak bir kitap olmadığını ilk sayfanın ilk cümlesini 5 kez okuyup tekrar ettikten sonra anladım.. Tasavvufi kelamlar ruhumu yaşadığım şehirden aldı götürdü.. hikayelerinde cevher bulduğum kelimelerinde çağlar öncesine gittiğim bu eseri okurken kendimden geçip Bazen Ya Hay ya Hu diyerek yaşadım..
____0____0____0____0____0_____0_______
•Eserinde O'na rastlamak ya da O'nda kaybolmak ne güzel..
Tasavvuf-i eserlerin ilklerinden sayılan Kuşların bilgesiyle yazarı Feridüddin Attar;
9 yaşında alnındaki o ilim ışığını görüp yoldaşlarından saydığı Mevlana ile tanışıklığı da beni bir hayli heyecanlandırdı..
Tasavvufi eserlere önder bu eşsiz kitabı tavsiye ederim...
379 syf.
Okurken hem de internet üzerinden biraz araştırdım ve gördüm ki, eser üzerinde epey detaylı araştırma yapılmalı.Özellikle çevirmen ve yayın evlerine yönelik.Ancak bundan sonra en doğru çeviri ve çalışmayı bulup gönül rahatlığıyla okuya biliriz.İsimler üzerinden konuşmak istemiyorum.Ben okuduğum kitap berbattı.Yaptığım alıntıları da düzenleme yaparak paylaştım.Hal böyleyken eserin içeriğine dair şimdilik yazacak bir fikrim yoktur.http://www.yagmurdergisi.com.tr/...rda-tevhid-mart-2016

http://www.historicalsense.com/Archive/Fener42.htm
324 syf.
·6 günde
Cidden tasavvufu bu kadar güzel anlatan bir kitap zor bulunur... Tasavvufun asıl gayesi , yaşanma şekli , yaşarken vuku bulan durumlar... Hepsini çok güzel bir şekilde anlatmış Feridüddin Attar .
Anlatılan meseleler kuşlar üzerinden anlatıldığı için çok derin anlamları var o yüzden üzerine düşünülmesi gerekiyor.
Merak eden herkese kesinlikle öneririm.

Güncelleme 2020 :
Niye az övmüşüm ki ben bu kitabı !?

Bunu okumayan kişi insan hakkında ve Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in tebliği konusunda hiçbir şey anlamamıştır.
Evet o derece.
379 syf.
Mantikut Tayr..Kuslarin Dili.Arayislar dehlizinde yalpalayan otuz kuş (si murg) mana deryasına dalıp özünü bulmaya adanmış bir yola revan olurlar.Efsanevi,özün kendisi,soruların nihayeti,cevapların hatimesi olan Simurg'a yapılan zahmetli bir seyahatin serguzesti.Asilacak vadiler,kirilacak kabuklar, soyunulacak dünyalık abalar varken kendine rağmen kendinden kaçışın öyküsü.Biraz da ateş denizini mumdan kayıklarla,taş irmaklarını camdan gemilerle geçmek gibi...Madde aleminde mananin imtihanı.En nihayetinde si murgun vardığı yine simurgun kendisi.Imdi bu denkleme "can kuşu"nün sahibi kim ise onu koyun.Kendi hikayenizin hikayesini okuyun.
~Bismillâhirrahmânirrahîm~
"Ruhu yaratan, değersiz toprağa can ve iman bahşeden Yüce Yaradan'a hamdolsun! Arşını suyun üstüne yerleştiren, yerdekilerin hayatını da yelin üzerine kuran, gökkubbeyi yükselten, yeri de yayıp döşeyen, göklere sürekli hareket, yere ise tekdüze bir sükûnet veren O'dur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mantık Al-Tayr
Baskı tarihi:
3 Ocak 2019
Sayfa sayısı:
407
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754588897
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Feridüddin Attar (1140 civarı - 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu - 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir. İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin yanısıra, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki pek çok büyük şairde iz bırakan Mantık'uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun kişileri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 

Kitabı okuyanlar 2.477 okur

 • Eren Bal
 • Çılgın Okur
 • Göklerin Kızı
 • Muhammed kartal
 • Ülkü
 • umit tarkak
 • B
 • Asl
 • Dilay
 • Ümit Barış Öncel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.5
13-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%17.6
25-34 Yaş
%44.7
35-44 Yaş
%22.4
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%44.7
Erkek
%55.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13 (88)
9
%6.8 (46)
8
%7.1 (48)
7
%2.8 (19)
6
%1.6 (11)
5
%1.6 (11)
4
%0.4 (3)
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları