Mantıku't-Tayr (Kuş Dili)

·
Okunma
·
Beğeni
·
24524
Gösterim
Adı:
Mantıku't-Tayr
Alt başlık:
Kuş Dili
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756205334
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ataç Yayınları
Mantıku't-Tayr temsili bir eserdir. Attar bu şahane yapıtında temsili bir şekilde Vahdet-i vücud (varlığın birliği) inanışını anlatmaktadır. Eserde çok zengin bir sembolik dil kullanılmış ve Hakikât'i arayanlar, yani Hakikât Yolunun Yolcuları kuşlarla simgelenmiştir. Eserin bir anlamda kahramanları olan kuşların her biri bir insan tipini temsil etmektedir. Hakikate ulaşmak için kendilerine hüthütü mürşit seçerler.

Simurg ise Cenabı Hakk'ın zuhur ve taayyünüdür. Bu zuhur ve taayyün aslında kuşların kendilerinden ibarettir. Gerçek birliğe ulaşan kişi halkın, Hakk'ın zuhuru, Hakk'ın da halkın bütünü olduğunu anlar.

Attar, bu kıymetli eserine büyük bir ehemmiyet vermektedir. Yalnız şiir bakımından tetkik edilmemesini, dertle aşkla okunmasını ister. Ona göre bu eser okundukça beğenilecek ve hoşa gidecek bir eserdir.
379 syf.
·Puan vermedi
Bir arkadaşın şiddetli tavsiyesi üzerine okuduğum ilk Feridüddin Attar kitabı. Ancak pek olumlu şeyler yazamayacağım.

İnsanı Allah'a yakınlaştıran, onun kulu olduğuna şükrettiren bir kitap olacağını zannettim. Hikayelerle dini öğütler vermeye çalışılmış ancak ben umduğum tadı ne yazık ki alamadım. Belki de Allahtan Tanrı diye bahsedilmesi beni böyle bir düşünceye sevk etti. Bazı hikayeler ilk okul seviyesindeydi. İlkokulda da bu tarz hikayeler çok okuduğum için çoğu tanıdık geldi belki de aynılarıydı bilemiyorum. Tasavvuf kitaplarında, daha ağır dilli, daha düşündüren, akıl yürüten kitaplar beklerim. Yani hep o tarz olurdu. Sanırım çevirinin basitliği böyle düşünmeme neden oldu. Mesnevi ile aynı kulvarda yarıştığı söyleniyor bence yanına bile gelemez.
Böyle kıymetli olduğu söylenen eserleri beğenmeyince nedense içimde bir vicdan azabı oluşur.
184 syf.
·9/10
Süleyman kuş dilin bilür dediler..
Süleyman var Süleymandan içerü..

Merhaba değerli inceleme okuyucuları..
bu inceleme ile kitap hakkındaki hissiyatlarımı, bana kazandırdığı bazı idraki meselelerin tamamını anlatamayacağım belki ama umut ederim ki sizin de gönlünüzde bir ışık yakabilmiş olayım..

Alıntı yaparken kendimi tutamadığım, yazamadığım çoğunu da kitap üzerinde altını çizerek zihnime ve gönlüme nakşetmeye çalıştığım bir kitap oldu.

Bu tarz kitaplara çok rahat inceleme yazamıyorum çünkü roman hikaye vs gibi değiller.. ve sanırım her okuyan kişi kendi kabı ölçüsünce bir şeyler öğrenebilir..

Kevser Yeşiltaş, Attar'ın tercümanı gibi ondan kendine yansıyanları bir nevi yansıtmış.. çok da güzel yapmış çünkü şahsımda açılımlara vesile oldu.. Müktesebatımda mevcut bilgilerin neye tekabül ettiğini görmek harika bir duyguydu gerçekten.. Simurg 'a ulaşmak için kuşların yolculuğunda geçtikleri vadilerde neler olduğunu okumak da en keyif aldığım yerlerdi açıkçası..
Niyeti Hakka ulaşmak isteyen her ruhun, kuş bu arada ruh anlamında, gönül kuşu yani, çıktığı yolculuklar..
Kuşların rehberleri Hüdhüd..
Ne ilginç değil mi Hz. Süleyman kıssasında anlatılan da Hüdhüd.. Kur'an kıssalarını ilk manasından anlayıp gözünde bir kuş canlandıranlar ( bknz şekil ben :) bu kitaptan sonra başka bakacağım o meselelere ) kuş hayal etmekten ziyade başka mı baksa acaba ki olaylara..

Her seferinde sordum kendime
'' Ben hangi vadideyim acaba?? ''
'' Hangi vadiden geçerken zorlandım ki?? ''
'' Zorluklardan sonra vadiden geri dönenlerden mi oldum? yoksa vadide çakılıp kalanlardan mı??''

Vadilerden geçmeye, hangi vadide olduğunuzu ölçmeye hazır mısınız?
Peki derin uykulardan uyanmaya??

O zaman buyrun efendim..
Ve her daim dediğim gibi,
Aşk olun..
Aşkla kalın...
 • A'mak-ı Hayal
  8.7/10 (1.856 Oy)1.890 beğeni5.889 okunma6.537 alıntı49.718 gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (546 Oy)814 beğeni1.643 okunma8.188 alıntı30.361 gösterim
 • Hay bin Yakzan
  8.9/10 (416 Oy)485 beğeni1.405 okunma1.067 alıntı17.804 gösterim
 • Marifetname
  9.1/10 (212 Oy)336 beğeni526 okunma1.275 alıntı13.412 gösterim
 • Bostan
  8.4/10 (220 Oy)278 beğeni901 okunma1.946 alıntı8.958 gösterim
 • Riyazü's-Salihin
  9.7/10 (378 Oy)629 beğeni1.158 okunma2.425 alıntı16.551 gösterim
 • Kalplerin Keşfi
  9.2/10 (588 Oy)917 beğeni1.742 okunma4.834 alıntı35.455 gösterim
 • Prens
  8.2/10 (1.495 Oy)1.363 beğeni5.176 okunma3.805 alıntı42.034 gösterim
 • Siyasetname
  8.4/10 (384 Oy)380 beğeni1.089 okunma832 alıntı12.607 gösterim
 • Gülistan
  8.4/10 (453 Oy)516 beğeni2.039 okunma3.656 alıntı20.647 gösterim
432 syf.
·6 günde
Tasavvuf.. Derin bir umman. İdrak edemeyene anlamsız ve hatta küfür gibi gelebilen bir kapı. Tasavvuf için pişmek lazım (çok zor). Yada önyargı ve yüzeysel bakmayacağım diye bir niyetle başlamak lazım. Faydadan çok zarar olabilir mazallah.. "Sûret ehli benim sözlerime takılmış, içinde boğulmuş. Mânâ ehli ise, sırlarımı kavramış, işin eri olmuş."

İlk okuduğumda bazı cihetleri ağır gelmişti. Sindirememiştim.. Bu tarz eserleri âmiyane idrak etmemek için tekrarla mahiyetini keşfetmeye çalışmak lazım.
Bu sefer okuduğumda ağır gelen yerleri bambaşka gözüktü gözüme. Bir şeyhin; hafız, hadis alimi ve daha bir çok yönden donanımlı birinin girdiği ağır imtihan ve bu imtihan sonucu imanından oluşu, en ağır günahları işlemesi bölümü bu sefer farklı ve daha ders vericiydi.
Bu yolda hiçbir nefs hilelerden ve tehlikelerden emin olmamalı. Ruh bedeni terk edene kadar imtihanımız sürüyor. Çok iyi anladım efendim.
Hakiki dostun gün gelir senin yerine tövbe edip yalvardığı ve bu yalvarmanın seni kuyulardan kurtarıp gün ışığına eriştirdiği gerçeği anca bu kadar güzel teşkil edilebilirdi.

Aslında kitabın konusu bu değildi. Bu zor yola girmekten çekinen kuşlara Hüdhüd kuşunun ikna için anlattığı hikayelerden biri sadece. Kuşların şikayetleri, bahaneleri, korkuları, zaaflarıyla yola girmek istememelerinin hikayelerle cevaplanıp mazeretlerin silinmesi. Her bir hikaye ayrı bir sır. Hiçbir mazeret diri kalamıyor, lâyüad bürhanlarla yerle bir oluyor. Bütün dünyevi istek ve arzuların ortak cevabı " Bilmiyor musun ki ömrün, uzun olsun kısa olsun, iki soluktan ibarettir."


Kuşların bu yolculuğu bizim için bir âyine görevi görüyor. Onlarda benliğimizin sırlarını anadan üryan keşfediyoruz.
İki soluk için ah vah etmeyelim, altına gümüşe tamah etmeyelim, fani sevgilerde gark olmayalım vesselam.
379 syf.
Okurken hem de internet üzerinden biraz araştırdım ve gördüm ki, eser üzerinde epey detaylı araştırma yapılmalı.Özellikle çevirmen ve yayın evlerine yönelik.Ancak bundan sonra en doğru çeviri ve çalışmayı bulup gönül rahatlığıyla okuya biliriz.İsimler üzerinden konuşmak istemiyorum.Ben okuduğum kitap berbattı.Yaptığım alıntıları da düzenleme yaparak paylaştım.Hal böyleyken eserin içeriğine dair şimdilik yazacak bir fikrim yoktur.http://www.yagmurdergisi.com.tr/...rda-tevhid-mart-2016

http://www.historicalsense.com/Archive/Fener42.htm
379 syf.
Mantikut Tayr..Kuslarin Dili.Arayislar dehlizinde yalpalayan otuz kuş (si murg) mana deryasına dalıp özünü bulmaya adanmış bir yola revan olurlar.Efsanevi,özün kendisi,soruların nihayeti,cevapların hatimesi olan Simurg'a yapılan zahmetli bir seyahatin serguzesti.Asilacak vadiler,kirilacak kabuklar, soyunulacak dünyalık abalar varken kendine rağmen kendinden kaçışın öyküsü.Biraz da ateş denizini mumdan kayıklarla,taş irmaklarını camdan gemilerle geçmek gibi...Madde aleminde mananin imtihanı.En nihayetinde si murgun vardığı yine simurgun kendisi.Imdi bu denkleme "can kuşu"nün sahibi kim ise onu koyun.Kendi hikayenizin hikayesini okuyun.
432 syf.
·4 günde
Gizli, açık... Dünyada ne kadar kuş varsa bir araya toplandı.

İşte böyle başlıyor kuşların anlam arayışı. Peki kuşlar ne arıyor? Dünyanın bütün kuşları kendilerine bir padişah seçmek için bir araya gelmişerdir. Peki aslında bir araya gelen kim? Her ne kadar kuşların bir araya gelip kendi padişahlarını (Simurg) seçmesi anlatılıyor görünsede asıl olarak tasavvuftaki "Vahdet-i Vücud" felsefesinin anlatıldığı alegorik bir eser. Kitaptaki bazı simgeler, tasavvuftaki bazı kişilere denktir.

Burada Tanrı yani yani her şeye gücü yeten, her şeye hükmeden padişah olarak en ulu kuş olan Simurg'da sembolleştirilmiştir. Kuşların kendilerini Simurg'a ulaştırması için yol gösterici olarak seçtiği kuş , daha önce Hz. Süleyman'a eşlik eden ve onun övgüsüne nail olan Hüdhüd kuşudur. Burda yol gösterici olarak yani peygamber Hüdhüd kuşuyla sembolleştirilmiştir. Diğer bütün kuşlar da inananları temsil ediyor.

Bir tasavvuf yolculuğu yaşatan eserde Attar, tasavvufun gereği olarak dünyanın geçiciliği, insanların fani oluşu, her türlü dünyevi zevkten arınma kuşlar aracılığıyla canlı bir şekilde verilmiş. Her bölümde olan ve bunu destekleyen kısa hikayeler de yolculuğun tuzu biberi olmuş.

İyi okumalar.
408 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Cân'ım dostum Burcu'm, bana hediye ettiği bu değerli eserin, ilk sayfasına; "Pınar'ıma şifâ olması duasıyla.." yazmış. İçtenlikle söylemeliyim ki, insanın ruhuna ve damarlarına şifa olan bir kitap. Hediyesi için bir kere daha teşekkür edeyim efendim.
Hz. Attâr, bu eseri yazmak için velilerin hayatlarıyla ilgili bin kadar eser okumuş. Eserde, ayetlerin, hadislerin, sahabelerin, âlimlerin yansımalarını görüyoruz. Bu sebeple insana feyz verebilme niteliğini fazlasıyla kazanmıştır.

Gönül yangını, yakar mı bedeni? Derin deryaya dalış yapmak ne bedel ister? Işık saçan mücevherin ışığı neleri kör etmeli? Aşığın sevdası sığar mı göklere? Dost olarak, yeter mi Rabbin? Bizi vuslat makamına erdiren yol nasıldır? Bizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışmış..

"Gerçek âşık ateş gibidir, kor gibidir, alev alevdir ve coşkuludur! Asla yarın kaygısı taşımaz ve yüz cihanı hiç duraksamadan ateşe verir!" Diyor ve devam ediyor;
"Zindanın çukurunda ayaklarım bağlı kalakalmışım! Böyle bir çukurda elimden Sen tutmazsan kim tutar? Burada mahpus bedenim kirlendi, bezgin ruhum da şu kuyuda sarardı,soldu. Ben Sana baştan ayağa pisliklere batmış olarak geliyorum, affeyle beni, çünkü ben zindandan, kuyudan gelmekteyim." Diye ekliyor niyâzını..

Mübarek Ramazan ayında, bu duayı Rabbimden tüm İslâm alemi için diliyorum.
Keyifli okumalarınız olsun..
332 syf.
·13 günde·10/10
12. yüzyılda kaleme alınmış, buram buram tasavvuf kokan bu güzel kitap: Mantıku't Tayr (Kuşların Dili)...

Vahdet-i vücut inancını kuşlar üzerinden anlatmak... Anlatırken de birbirinden güzel hikayelere yer vermek. Kimileri beğenmemiş bu eseri, hikayeleri basit bulmuş ama yazıldığı yüzyıla bakmamış, kitabın asıl anlatmak istediği meseleyi tam olarak kavrayamamış belliki.

Kitap önce Allah'a, peygamberlere ve halifelere övgüyle başlar... Ve ardından kuşların macerası Hüdhüd kuşunun rehberliğinde anlatılır. Mesele kuşların sultanı Simurga ulaşmaktır. Kimi kuşlar tereddüt eder, sorular sorar ve bu soruları Hüdhüd kuşu tek tek, aralara hikayeler koyarak açıklar... Yolda kalmak mı sonuna kadar gidebilmek mi? Sonunda kuşların elde ettiği onları tatmin edebilecek mi?

Tasavvufun gayesi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi...

Masalsı, güzel bir mesnevi okumak isteyen düşünmesin okusun...

https://youtu.be/J5dvyUycR3s
407 syf.
·41 günde·Beğendi·8/10
Kuşların Dili anlamına gelen Mantık Al-Tayr büyük mutasavvıflardan Feridüddin Attar'ın manzumesidir. Yalın ve akıcı bir üslupla yazıldığı için kalın olması göz korkutmuyor. Olaylara bağlı olarak anlatılan çeşitli hikayelerle süslenmiştir. Bu hikayelerin teması ise genelde dünya hayatının geçiciliği ve Allah aşkıdır. Kitabın içeriği ise: Padişahsız kalan kuşlar Süleyman peygamberin mahremi ve postacısı Hüdhüd'ün kılavuzluğunda Simurg'u kendilerine padişah olması için huzuruna giderler. Bu yolda yedi tane vadi vardır. Bunlar: talep, aşk, mârifet, istiğna, tevhid, hayret, fakru fenâdır. Sonunda yalnız otuz kuş Simurg'un huzuruna varır. Bu makama geldiklerinde ise gördükleri kendilerinden başkası değildir...
379 syf.
·10/10
Kesinlikle ve kesinlikle herkese tavsiye edebilecegim cok guzel bir eser... Insani kendine getirecek, kendiyle hesaplasmasina vesile olacak bir kitap... Tasavvuf ilmini akici bir uslup ile hikayelestirerek anlatmis müellif. Biraz tasavvuf bilginiz varsa cok buyuk lezzet alarak okuyacaginiza inaniyorum. Oyleki kitap bittikten sonra buyuk bir bosluga dustum gibi hissettim kendimi... Kesinlikle ve kesinlikle listenize alip en yakin zamanda okumanizi oneririm. Zira bir kez okunup kaldirilacak bir kitap degil. Belki on belki yuzlerce defa okunulacak, her okundugunda baska sırların aralanacagi bir kitap oldugunu dusunuyorum ki Feridüddin Attar'da boyle soyluyor... Daha ne diyeyim almakta gecikmeyin, en yakin zamanda okuyunuz insallah... _
322 syf.
Okuduğum tasavvuf edebiyatı eserlerinden en çok beğendiğim 5 kitaptan biri desem yanılmış olmam muhtemelen.İnsanın hakikat arayışını alegorik bir anlatımla dile getiren bu eseri tasavvuf edebiyatı seven okurlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mantıku't-Tayr
Alt başlık:
Kuş Dili
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
288
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756205334
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ataç Yayınları
Mantıku't-Tayr temsili bir eserdir. Attar bu şahane yapıtında temsili bir şekilde Vahdet-i vücud (varlığın birliği) inanışını anlatmaktadır. Eserde çok zengin bir sembolik dil kullanılmış ve Hakikât'i arayanlar, yani Hakikât Yolunun Yolcuları kuşlarla simgelenmiştir. Eserin bir anlamda kahramanları olan kuşların her biri bir insan tipini temsil etmektedir. Hakikate ulaşmak için kendilerine hüthütü mürşit seçerler.

Simurg ise Cenabı Hakk'ın zuhur ve taayyünüdür. Bu zuhur ve taayyün aslında kuşların kendilerinden ibarettir. Gerçek birliğe ulaşan kişi halkın, Hakk'ın zuhuru, Hakk'ın da halkın bütünü olduğunu anlar.

Attar, bu kıymetli eserine büyük bir ehemmiyet vermektedir. Yalnız şiir bakımından tetkik edilmemesini, dertle aşkla okunmasını ister. Ona göre bu eser okundukça beğenilecek ve hoşa gidecek bir eserdir.

Kitabı okuyanlar 1.509 okur

 • Bir okur
 • Esra Dinçbilek
 • Samet Kurtuluş
 • Sezer GÜNDÜZ
 • Kübra Toptaş
 • Muallime
 • 10ur
 • Gökhan Demirel
 • Durmuş AVŞAR.
 • Leyla kutlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (2)
9
%0.7 (3)
8
%0
7
%0
6
%0.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları