1000Kitap Logosu
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Marcel Duchamp ve İşin Reddi

Marcel Duchamp ve İşin Reddi

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
14 Kişi
30
Okunma
8
Beğeni
741
Gösterim
80 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 16 dk.
Adı
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
Basım
Türkçe · Türkiye · Kolektif Kitap · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786055029715
Zamanı ve dünyayı yaşamanın bambaşka bir yolu olarak tembel eylem! “Duchamp kapitalist toplumdaki vazife, rol ve ölçülere teslim olmayarak hem sanatsal hem de ücretli işi inatla reddetmiş, üstelik sanatın ve sanatçının tanımlarına meydan okumakla da yetinmemiştir.” Onun radikal eylemsizliği kapitalist toplumun üç sacayağına birden meydan okumasından ileri gelir: Mübadele, mülkiyet ve emek. Maurizio Lazzarato, Marcel Duchamp’ın yerleşik iktidar ilişkilerini askıya almanın, politik kırılmayı mümkün kılan koşulları yaratmanın ve yeni bir öznelliğin inşasının başlangıç noktası olarak tanımladığı “işin reddi” ve “tembel eylem” kavramlarını, hem sosyoekonomik bir eleştiri hem de felsefi bir kategori olarak ele aldığı kitabında, henüz çözülememiş bir ihtilafa işaret ederek Duchamp üzerinden yeni bir kapı aralıyor: “Amaçlanan çalışmama özgürlüğü müdür yoksa çalışarak özgürlüğe kavuşmak mıdır?” “İşin reddi” ve “tembel eylem” bir olanağa işaret eder ve “Olanak bir zerreciktir,” der Duchamp. Artık aynı şekilde görüp aynı şekilde duymadığımız bu olanağa erişmekse başka bir yaşam biçimine bağlıdır, “zerreciğin tembel sakinleri” gibi. (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,31

Puan ve İncelemeler

7.4
10 üzerinden
14 Puan · 2 İnceleme
Kerim Titiz
Marcel Duchamp ve İşin Reddi'yi inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Faşist değilim ama demokrasinin bize getirdiği de hiç rasyonel değil.
Hiç kendinizi çalışmak istemediğiniz bir işte bulduğunuz oldu mu? Hiç zaman zaman sevdiğiniz şeyi bile nasıl sevmez hale geldiğinizi düşündünüz mü? Dünün, bugünün ve yarının aynı olduğu ve insanların artık birbirlerini sadece çıkar için dinlediği ortamlarda bulunduğunuz, boş otururken rahatsız hissettiğiniz, çok çalıştıktan sonra ‘ne yani ne için çalıştım şimdi?’ dediğiniz zamanlar oldu mu? Hiç Amerikan filmleri izlerken o zor emeklerle elde edilen büyük evlerin ve rahatın size vermek istediği dersleri aklınızdan geçirdiniz mi? Hiç evet evet adamlar haklı, çalışkanlar, geleceği planlıyorlar, disiplinliler, dediğiniz oldu mu? “Bir kimliksizleştirme tekniği olarak işlediği için tembel eyleme daima itimat ediyordu Duchamp. Faaliyet üzerine tesis edilmiş bir dünyaya tembelliği sokmak, toplumsal ve cinsel kimliklerin altını oyuyordu.Ekonomik bütünleşme süreçlerinden, kopyaların miktarlarını sınırlama, onları imzalama ve numaralandırma – sıyrılma girişimleri en sonunda niçin boşa çıktı? Çünkü imza, tekrar ve numaralandırma, sanat işinin piyasaya girişi için koyulan koşullardır. Babası noter olan Duchamp’ın gayet iyi bildiği gibi, kapitalist toplumda imza, üreticinin hem kimliğinin hem de mülkiyetinin tasdikidir.Dilin, gramerin, sözdiziminin dışına çıkıp düşünceyi farklı bir istikamete çevirmemizi amaçlayan, dilbilimsel işaretlerden daha fazlası olan ve beraberinde kelime oyunları da getiren bütün hazır-nesneler iktidarın işaretleridirÇalışıyor olmamızın bir sebebi de bir gelire muhtaç olmamız. Elbette Duchamp zengin bir aileden geliyordu, Marx zengin bir kadın ile evlenmişti, Engels’in babası fabrikatördü, Lafargue varlıklı olduğunu söylediğinde Marx kızı Laura’nın Lafargue ile evlenmesine itiraz etmemiş ve hatta bu evlilik hakkında herhangi bir tereddüt hissetmemişti. Marx’ın damadı Lafargue Tembellik Hakkı isimli güzel mi güzel bir kitap yazmıştı (Tembellik hakkının ne kadar orijinal bir hak olduğunu düşünmeden edememişimdir). Lazzarato da kitabında Duchamp’ın bakış açısından ve tembellik hakkından bahsediyor. Bu kitap beni o kadar çok etkiledi ki gerçek anlamda reddetmek istedim, işi ve her şeyi… Tembellik hak edilen bir şey değil de, doğal bir şey olsa. Güzel olmaz mıydı? Bu kitap beni aslında işi nasıl reddedemediğimizi düşünmeye itti. Ayrıca grevin manasını daha iyi anladım. Neden diye sorarsanız, grev ve iş yavaşlatma eylemi muhteşem bir eylemdir: dahiyanedir. Biz olmazsak her şey durur, üretim durur, hayat durur, demektir. Biz bu çarkın bir parçasıyız ama biz olmadan bu çark işlemez demektir. Sanatı Reddeden Bir Yazar..Keyifli Okumalar..
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
22
Ayca Simsek
Marcel Duchamp ve İşin Reddi'yi inceledi.
80 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Duchamp gerçekten bayıldığım biri; kendisini sanatçı olan ve olmayan arasındaki çizgide tutan bana göre efsane bir insan! Yaptığı işlerde genelde fikirlerini ön planda görüyorum; eserlerine anlayarak bakmak, onları daha eşsiz kılıyor. Zaten ready mades dediğimiz şeyler normalde de olan kapitalizm düzleminde hızlı üretilen şeylerin mülkiyet ve imzayla bizle buluşturulması, e dolayısıyla esere şahsın yorumu olmadan bakarsak pek bir anlam da ifade etmez. Bundan çıkartacağınız sonuç çnce bir Duchamp’ı tanıyın sonra da eserlerine biraz daha onun penceresinden bakın!
Marcel Duchamp ve İşin Reddi
OKUYACAKLARIMA EKLE
7