Marie Antoinette Vasat Bir Karakterin Portresi

7,7/10  (10 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
745 gösterim
Fransa Kralı XVI. Louis'nin karısı Marie Antoinette, uçarılığı, savurganlığı ve reform düşmanlığıyla halkın gözünde yoz soylu tipinin simgesi olmuş, Fransız Devrimi'nden sonra yaşamının geri kalan bölümünü Paris hapishanelerinde geçirmiş, 1793'te Devrim Mahkemesi'nce yargılanarak giyotinle idam edilmişti. Tarihsel karakterler üzerine benzersiz biyografileriyle tanınan Stefan Zweig, Marie Antoinette: Vasat Bir Karakterin Portresi'nde, nesnellikten çok sezgiye dayanan bir yaşamöyküsü sunuyor okurlara. Psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu ilgi sonucunda derin karakter incelemelerinde ustalaşan Zweig, Marie Antoinette'in efsanevi kişiliğine bir psikoloğun sezgi gücüyle yaklaşıyor. Fransa'nın son kraliçesinin kısacık yaşamı üstündeki esrar perdesini kaldırarak "zoraki bir kahramanlık trajedisi" anlatıyor. Türkçe'de ilk kez yayınlanan Marie Antoinette'i Tevfik Turan'ın çevirisiyle sunuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  526
 • ISBN:
  9789750706639
 • Orijinal Adı:
  Marie Antoinette - Bildnis Eines Mittleren Charakters
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ramazan Buzkan 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avusturya sarayında çocukluğunu geçirip, ergenlik denilebilecek bir dönemde Fransa kraliçesi olan Marie Antoinette'nin hayatını anlatan güzel bir eser. Kitaba başlarken kararsılıklık yaşadım yani vakit kaybı olur mu diye ama dönemi, dönemin şartlarını betimlemelerle çok iyi yansıtmış, bazen gereksiz detaya da girilmiş. Fransa kraliçesi olmasından 1792 devrimine kadar geçen süreyi, çok detaylı olmasa da devrimi ve devrimin oluşum sürecini anlatan güzel bir eser. Kitabın sonunu Sinan Özen'in Vicdansızlar şarkısını dinleyerek bitirdim diyebilirim :)

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

biyografi severler için isminden de anlaşılabileceği gibi vasat bir karakterin biyofgrafisi ele alınmış kitapta fransız ihtilali ve dönemin Fransası hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

Cuma Yılmaz 
 12 Şub 22:54 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 7/10 puan

Avusturya Kraliçesi Maria Theresia 'nın Hanedanların kan yoluyla akraba olmaları için 14 yaşındaki kızı Marie Antoinette'nin 1770 yılında Fransız Sarayına gelin olarak gönderilmesinden; Kraliçe Marie Antoinette'nin 1793' te Devrim Mahkemesince yargılanarak giyotinle idam edilmesine kadar olan süreçteki ibretlik yaşam öyküsü anlatılıyor.
Stefan Zweig 'in bütün kitapları okunmayı hakediyor.

Kitaptan 8 Alıntı

Ramazan Buzkan 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Fakat bu bir isyan " diye kekeler talihsiz hükümdar, dehşet içinde.
Felaketin habercisiyse merhametsizce düzeltir: " Hayır, Sire, bu bir devrim! "

Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 257)Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 257)
Ramazan Buzkan 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çıkıştaki alçak kapıdan geçerken başını eğmeyi unutur ve alnını şiddetle söveye çarpar. Refakatçileri endişeyle atılır, canını acıtıp acıtmadığını sorar :" Hayır " diye yanıt verir sadece, " şimdi artık hiçbir şey bana acı veremez."

Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 450)Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 450)
Cuma Yılmaz 
12 Şub 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Goethe, vaktiyle, insanın ölümden önce son ifadeleri hakkında şu harika sözü söylemiştir:" Hayatın sonunda toparlanmış olan zihinde , o zamana değin, düşünülmemiş düşünceler belirir;.....

Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 560)Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 560)

Hayatta tek amacı, mutlu neşeli bir yaşam sürmek, onun için tanınan fırsatların tümünü kullanmaktı.Bu yüzden de onu eğlendirmeye çalışan insanları hemen sever, ondan iş isteyen herkesten de nefret ederdi.

Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 71)Marie Antoinette, Stefan Zweig (Sayfa 71)