Marie Antoinette Vasat Bir Karakterin Portresi

8,1/10  (13 Oy) · 
23 okunma  · 
7 beğeni  · 
822 gösterim
Fransa Kralı XVI. Louis'nin karısı Marie Antoinette, uçarılığı, savurganlığı ve reform düşmanlığıyla halkın gözünde yoz soylu tipinin simgesi olmuş, Fransız Devrimi'nden sonra yaşamının geri kalan bölümünü Paris hapishanelerinde geçirmiş, 1793'te Devrim Mahkemesi'nce yargılanarak giyotinle idam edilmişti. Tarihsel karakterler üzerine benzersiz biyografileriyle tanınan Stefan Zweig, Marie Antoinette: Vasat Bir Karakterin Portresi'nde, nesnellikten çok sezgiye dayanan bir yaşamöyküsü sunuyor okurlara. Psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu ilgi sonucunda derin karakter incelemelerinde ustalaşan Zweig, Marie Antoinette'in efsanevi kişiliğine bir psikoloğun sezgi gücüyle yaklaşıyor. Fransa'nın son kraliçesinin kısacık yaşamı üstündeki esrar perdesini kaldırarak "zoraki bir kahramanlık trajedisi" anlatıyor. Türkçe'de ilk kez yayınlanan Marie Antoinette'i Tevfik Turan'ın çevirisiyle sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  595
 • ISBN:
  9789750734328
 • Orijinal Adı:
  Marie Antoinette - Bildnis Eines Mittleren Charakters
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ramazan Buzkan 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Avusturya sarayında çocukluğunu geçirip, ergenlik denilebilecek bir dönemde Fransa kraliçesi olan Marie Antoinette'nin hayatını anlatan güzel bir eser. Kitaba başlarken kararsılıklık yaşadım yani vakit kaybı olur mu diye ama dönemi, dönemin şartlarını betimlemelerle çok iyi yansıtmış, bazen gereksiz detaya da girilmiş. Fransa kraliçesi olmasından 1792 devrimine kadar geçen süreyi, çok detaylı olmasa da devrimi ve devrimin oluşum sürecini anlatan güzel bir eser. Kitabın sonunu Sinan Özen'in Vicdansızlar şarkısını dinleyerek bitirdim diyebilirim :)

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

biyografi severler için isminden de anlaşılabileceği gibi vasat bir karakterin biyofgrafisi ele alınmış kitapta fransız ihtilali ve dönemin Fransası hakkında da bilgi alabiliyorsunuz.

Kitaptan 27 Alıntı

Ait olmak istediğim ve beni yücelten biricik kadına ait olamayacağım. Ben de öyleyse kimseye ait olmak istemiyorum.

Marie Antoinette, Stefan ZweigMarie Antoinette, Stefan Zweig

Hayatın hiçbir şeyi karşılıksız vermeyeceğini ve kaderin elinden teslim alınan her şeyin gizli bir yerinde bir bedelin yazılı olduğunu bilemeyecek kadar gençti henüz.

Marie Antoinette, Stefan ZweigMarie Antoinette, Stefan Zweig

Okuyup yazmayı genellikle konuşmaya tercih etmektedir; çünkü kitaplar sessizdir ve insanı sıkboğaz etmezler.

Marie Antoinette, Stefan ZweigMarie Antoinette, Stefan Zweig
3 /