Marie Curie (Radyoaktivitenin Keşfi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.090
Gösterim
Adı:
Marie Curie
Alt başlık:
Radyoaktivitenin Keşfi
Baskı tarihi:
Nisan 2002
Sayfa sayısı:
123
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032536
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Marie Curie - And The Science of Radioactivity
Çeviri:
Zeynep Gürsoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
TÜBİTAK Yayınları
Radyumu bulan, uranyumla yaptığı deneylerin sonucunda radyoaktiviteyi keşfeden, iki Nobel Ödülü alan bilim adamı, kadın ve anne Marie Curie...
Yaşamöyküsü Dizisi, dünyayı kavrayışımızı biçimlendiren bilim adamlarının kişisel öykülerini tarihsel arka planlarıyla birlikte anlatan kitaplardan oluşuyor. Bilim adamlarının çalışmalarını ve bu çalışmaları kuşatan temel bilgileri de özetleyen yaşamöyküsü kitapları aynı zamanda sağlam birer başvuru kaynağı..
(Arka Kapak)
123 syf.
·1 günde·8/10 puan
Kadınların yasaklı olduğu bir zaman diliminde yasakları dize getiren muhteşem bir kadın.. Ezberleri bozan, tabuları yıkan ve bilinen tüm kuralları unutturan bir kadın.. Hayatını bilimle yaşamış, kendini tamamen bilime adamış bir kadın.. Başarının azim ve hırs olduğunun, istediğini yapabilmek için sadece ona odaklanman gerektiğinin kanıtı.
123 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Kadınların söz hakkı bile bulunmadığı bir zamanda;

Nobel ödülünü kazanan ilk kadın,
İki Nobel ödülünü kazanan ilk insan,
Çocuğu Nobel ödülü kazanan Nobel ödüllü ilk insan,

Ödülleriyle bütün kuralları altüst eden bir kadının hikayesi okunmaya değer!
123 syf.
·3 günde
İlk olarak şu fotoğrafa bir göz atın: https://www.idrlabs.com/...pauli-heisenberg.jpg

Nobel Ödülü'nü kazanan ilk kadın, iki Nobel Ödülü alan ilk kişi ve çocuğu da Nobel Ödülü almış biri Marie Skłodowska Curie. Polonya'nın o dönemdeki ortamı ve kadınların üniversite okumaları konusundaki sıkıntılar sebebiyle çeşitli zorluklar yaşamasına rağmen hep tutkulu bir şekilde bağlı olmuş bilime karşı. Laboratuvar bulmanın zorlukları hakkında yazılanlar ve kullandıkları yerler düşünülünce başardıkları daha fazla takdiri hak ediyor.

Polonya'ya olan bağı hep sürse de üniversite için Fransa'ya gelmesi, çalışmalarını sürdürmesiyle birlikte Pierre ile evlenmesiyle oradan kopmak mecburiyetinde kalmıştır. Fransa'nın Curielere olan tavrı da hayli yorucudur. Tam olarak takdir görememişler, gerçek anlamda kıymetleri ölümlerinden sonra anlaşılmıştır.

Bir kadın olarak bilim dünyasındaki yeri, Nobel Ödülü alsa bile teşekkür konuşması yapması söz konusu değildir, hep tartışılmış ve yeterliliği sorgulanmıştır. İşi iyice abartıp başarıyı tamamen Pierre üzerinde tutmaya dahi gitmiştir mevzu. Her şeyi tek başına yapmaya çalışan, çalışmalarının sağlığını kötü etkilediğini kabul etmeyen bu kadının hayatından alınması gereken bolca ders var. En kolay dile getirebileceğim şudur: Bir kadın olarak bir yerlere varmakta zorluklarla karşılaşıyorsanız herkesin iki katı güçlü olmak zorundasınız.
123 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şu zamana kadar okuduğum en güzel ve en akıcı biyografi olabilir. Ben çapraz okuma yaparım sürekli, lakin bu güzel kitabın akıcılığından ötürü diğer kitaplarımı bıraktım ve bunu okudum sadece. Yani o kadar güzel ve sürükleyici. Geriye dönüş tekniği kullanılmış ve metin fotoğraflar ile desteklemiş. Bir biyografi kitabından bekleyeceğiniz her şeyi ve fazlasını içeren bu harikulade kitabı herkese öneririm.
Kullandığı ifadeler ve yer yer karşılaştığınız edebi üslup da cabası. Marie Curie gibi çok büyük bir bilim insanının bilim tarihindeki yerini öğrenmek, onun özel hayatı hakkında da bilgi sahibi olmak için çok güzel bir kitaptı. Aynı zamanda dönemin önemli tarihi olaylarına ve politik durumlara da değinilmesi, metnin desteklenmesi için bazı bölümlere bilimsel içerikli kısa yazılar serpiştirilmesi ortalama okuyucu için çok iyi olmuş, anlamayı kolaylaştıran bir etken olmuş. Yani temel kimya bilgilerinizi de bu kitabı okuyarak tazeleyebilirsiniz. Bu harika kadının, hazin hayatına ve tüm bunların karşısında dimdik duruşuna bu kadar yakından şahit olmak, insanda gerçekten büyük bir etki yaratıyor. Kadınlara bakış açınızı bile değiştirebilir belki, kim bilir.
Sonuç olarak tekrardan söylemek istiyorum: Bu harika kitabı herkese tavsiye ederim.
123 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın olarak tanıdığımız, radyoaktivite üzerine çalışmalarıyla adını hep duyduğumuz Marie curie nin (1867-1934) hayat hikayesini anlatiyor..Marie curie tüm hayatı boyunca radyoaktif maddeler hayatında olmuştur. Bu nedenle vücudu büyük zarar görmüştür ve en sonunda Fransa’nın Savoy şehrinde kan kanseri sonucu hayatını kaybetmiştir...Marie curie nin suan bile laboratuvardeyken tuttugu not defterleri hala aşırı derecede radyasyon barındırmaktadır, bu nedenle korunmasız bir şekilde temas edilmesi yasaktır..Radyoaktif olan polonyum ve radyum elementlerini eşi ile beraber bulan bilim insanidir..Şimdiye kadar bilime yaptigi katkisi disinda özel hayatindan pek bahsedilmiyen bilim insanin kisilligi, ailesi ve cevresi ile iliskilerini ortaya koyan bir eser..
Pierre, İsveçli sanayici Alfred B. Nobel'in (Nobel ödüllerinin de- ödül dağıtılmasını olanaklı kılan serveti edinmesini sağlayan) dinamiti buluşunu ima ederek, patlayıcıların insanlığa faydalı olabildiği gibi savaşlara da yol açabildiğini belirtti. Konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "Nobel gibi ben de insanoğlunun yeni buluşlarını, zararlı şeylerden çok yararlı şeyler için kullanacağına inananlardanım."
Marie daha sonra, o hafta sonu boyunca karşılaştıkları İngiliz yüksek sosyetesi hanımlarının mücevherlerinin satışından elde edilebilecek gelirle kaç tane modern ve
tam donanımlı laboratuvar kurulabileceğini düşündü.
İki Alman bilim adamının, radyoaktif maddelerin canlı dokularda tahribat yaptığını açıklaması üzerine Pierre kolunu isteyerek birkaç saat boyunca radyuma maruz bırakarak yanık oluşturdu. Bu yanık ancak birkaç ayda iyileşti. Bu noktadan hareket ederek Pierre radyoaktivitenin hasta hücreleri öldürebileceği ve kanser ya da başka türdeki bazı deri hastalıklarının tedavisinde radyumun kullanılabileceği sonucuna vardı. Çalışmalarının sonucunda, bugün çok yaygın olarak, kullanılan radyoterapi (radyasyonla iyileştirme-ışın tedavisi) yöntemi geliştirildi. Curieler "mucize ilaç" radyumu bulduktan sonra ünlenmeye başladılar, ancak bir yandan da radyasyondan zarar görüyorlardı.
Naomi Pasachoff
Sayfa 49 - pdf "En Güzel ve En Mutlu Yıllar"
"Bireyleri geliştirmeden, daha iyi bir dünya yaratmak umut edilemez. Bu amaca ulaşabilmek için her birimiz kendimizi geliştirmeye çalışırken, aynı zamanda tüm insanlık için genel bir sorumluluğu paylaşmalıyız ve başlıca görevimiz en fazla yararlı olabileceğimizi düşündüğümüz insanlara yardım etmek olmalıdır."
Naomi Pasachoff
Sayfa 17 - TÜBİTAK Yayınları
"Marie, bütün ünlü insanlar arasında, sahip olduğu üne karşın hiç değişmemiş olan tek kişidir."
Naomi Pasachoff
Sayfa 117 - pdf - Albert Einstein
Joseph, erkek olduğu için Varşova Üniversitesi'nde tıp okuma şansına sahip olabildi. Avrupa'nın diğer şehirlerinde kadınların üniversitede okumalarına izin verilmesine karşın Varşova Üniversitesi'nde 1915 yılına kadar buna izin verilmedi. Marie ve Bronya, Rus sisteminin Polonyalı kadınlara karşı koyduğu engellerin üstesinden gelebilmek için, bir arkadaşlarının da teşvikiyle, diğer bazı Polonyalı gençler gibi, yasal olmayan bir gece okuluna gitmeye başladılar. Dersler üniversite binalarında değil, Rus görevlilerin tespit edebilmesini önlemek amacıyla sürekli değişik yerlerde yapılıyordu, bu nedenle de bu "tehlikeli girişimin katılımcıları" buraya "Seyyar Üniversite" adını vermişlerdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Marie Curie
Alt başlık:
Radyoaktivitenin Keşfi
Baskı tarihi:
Nisan 2002
Sayfa sayısı:
123
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754032536
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Marie Curie - And The Science of Radioactivity
Çeviri:
Zeynep Gürsoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
TÜBİTAK Yayınları
Radyumu bulan, uranyumla yaptığı deneylerin sonucunda radyoaktiviteyi keşfeden, iki Nobel Ödülü alan bilim adamı, kadın ve anne Marie Curie...
Yaşamöyküsü Dizisi, dünyayı kavrayışımızı biçimlendiren bilim adamlarının kişisel öykülerini tarihsel arka planlarıyla birlikte anlatan kitaplardan oluşuyor. Bilim adamlarının çalışmalarını ve bu çalışmaları kuşatan temel bilgileri de özetleyen yaşamöyküsü kitapları aynı zamanda sağlam birer başvuru kaynağı..
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 51 okur

  • sitare
  • Barış Halaç
  • İbrahim Yalçın Şeker
  • Ekim
  • Rza Məmmədov
  • Çiğdem Şirin Varğı
  • CG
  • Nebahat Badem
  • Emre Karakebap
  • Melis ERCIK

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40 (8)
9
%10 (2)
8
%35 (7)
7
%5 (1)
6
%10 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0