Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı

7,8/10  (16 Oy) · 
29 okunma  · 
10 beğeni  · 
667 gösterim
Marilyn Monroe'yla ilgili her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız... Bir daha düşünün. Dünyaca ünlü biyografi yazarı J. Randy Taraborrelli, Marilyn Monroe efsanesini günyüzüne çıkarıyor ve dünyanın en ebedi ve gizemli konuyla ilgili şaşırtıcı gerçekleri açıklıyor.

"Marilyn Monroe ve Bilinmeyen Hayatı" Norma Jeane Baker, 1950'lerde, meşhur Marilyn Monroe olduğunda, annesi Gladys Baker'ın öldüğünü ya da artık hayatının bir parçası olmadığını söylüyordu. Fakat ikisi de doğru değildi. Aslında, Marilyn'in akıl hastası annesi hep hayatındaydı ve genç yıldız, kendi efsanesine doğru yolalırken geri plandada ima karmaşık aile ilişkileri vardı. Ki bu hikaye şimdiye dek hiç anlatılmadı...

Taraborrelli, çığır açacak çalışmasında, annesi, üvey annesi ve yasal hamisi de dahil, ünlü aktrisin hayatında etkili olan tüm kadınların detaylı ve gerçek portrelerini çiziyor. Annesinin ağır paranoyak şizofrenisiyle uğraşmak zorunda kalan dünyaca ünlü bir kızın yürek burkan hikayesini, adı sonsuza kazınırken kendini yokedişini anlatıyor.


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  616
 • ISBN:
  9786054482368
 • Çeviri:
  Beril T. Uğur
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle şunu söylemem gerekirse bu kitapta yazanların neredeyse hepsi yalan evet bu kitabı beğendim hayal gücü yüksek ve bir insan bu kadar zıt bir Marilyn Monroe çıkaramazdı her halde resmen bu Marilyn Monroe aşağılama gerçekte Marilyn Monroe seksten uzak değil tam aksine seks alkol ve uyuşturucu bağımlısıydı ama seks konusunda aşırı istekli biriydi ben bu kitabı kurgu romanı olarak okudum ve bir film izler gibi keyif aldım aksi halde Marilyn Monroe deli göstermesi bir çok olmadığı hale sokması ve bunları da gerçek hayatı gibi anlatması çok saçma olur onun haricinde bir kurgu olarak güzel keyifle okumanızı dilerim Türkiye ...

İrem Nur 
26 Mar 19:14 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Başlarda sardı fakat sonra sıktı. Hatta bir ara yarıda bırakmayı bile düşündüm.
Tek sıkıntı yazar belli bir düşünceyi size kabul ettirmek için çeşitli kaynaklardan yararlanıp bunları uzun uzun yazması. Aslında Monroe gibi insanların hayatları için bu gereli çünkü her şeyi muamma bu kadının.
Yine de kitabın aralarına serpiştirilmiş fotoğraf çok güzel.
Eğer Marilyn Monroe hakkında detaylı bilgi istiyorsanız ve bazı konularda kafanızda soru işareti varsa en güvenilir ve en iyi kaynak bu kitap.

Betül Ertek 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Marilyn MONROE... Yıllardır merak ettiğim ama aslında hakkında hiç bir şey bilmediğim bir sanatçıydı. Büyük bir hayranı değilim. Ancak hayatını okuyunca absürd davranışlarını bir kenara koyup gerçekten onun adına üzülüyorsunuz. Kendisi hakkında neye inanılacağı şaşırılıyor, ki zaten kendisi hayatı boyunca yaşadıklarını yalan yanlış anlatmış. Yalnız bu kitap bana o kadar iyi hazırlanmış geldi ki bence Marilyn Monroe'yu en iyi tanıyabileceğimiz kitap bu kitaptır. Yazar kitabın sonunda kimlerden bilgi aldığını röportaj yaptıkları tarihlere kadar ayrıntılı yazmış. Bu kitabın iyi hazırlanışını kanıtlıyor. Eline emeğine sağlık.

Bir okur 
25 Ağu 09:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

600 sayfalık kalın bir kitap olmasına rağmen insan elinden bırakamayıp kısa sürede bitiriyor.

Verdiği bilgiler insanı şaşırtıyor, kitaba sımsıkı sarılıyorsunuz. Marilyn'in dışarıdan gözüken o ışıltılı hayatının aslında çok üzüntülü ve zavallı bir hayat olduğunu görmek çok üzücü. Fakat kimsenin hayatının dışarıdan göründüğü gibi olmadığının vurgusunu yaptırıyor insanın ruh dünyasına.

Ben de yeri ayrıdır bu kitabın...

Tuğçe Sönmez 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Marilyn Monroe'nun 36 yıllık hayatını tüm yönleriyle ele almış, sizi Marilyn'in dünyasında yaşatacak bir kitap olmuş.Eğer MM hayranıysanız okumanızı tavsiye ederim.

gökhan biçer 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

gerçekten çok güzel bir biyografi marilyn monroeyla sohbet etmek gibi kendisiyle tanışmak gibi çocukluğundan ve yetişkinliğine kadar olan harika bir biyografi