Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

8,9/10  (61 Oy) · 
131 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.308 gösterim
Sabahattin Alinin "düşünür" ve "eleştirmen" yüzünü görmek için, onun dergilerde yayımlanmış yazılarını okumak gerekir. Öykü ve romanlarında bir anlatı ustası olduğunu kanıtlayan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Sabahattin Alinin gündeme ve sanata ilişkin yazıları, onunla yapılmış söyleşiler Hikmet Altınkaynakın derlemesiyle dergi sayfalarından sıyrılıp kitap boyutuna ulaşıyor.
DUA 
 04 Ara 2017 · Kitabı okudu

Kitap siyasi atıflarda bulunan bir kitap. Pek tarzım değil ancak yine de o devrin siyasi ortamını öğrenmek, bilgi edinmek adına iyi bir kitap. Gerçi siyaset konusunda o günden bugünde değişen pek bir şey yok diyeceğim ama demiyorum.

İnsan Kürk Mantolu Madonna veya Kuyucaklı Yusuf'u okurken Sabahattin Ali'nin neden öldürtüldüğü konusunda bir fikir sahibi olamıyor. Ama bu kitapta bunun sebebini açıkça anlamış oluyoruz.

Sabahattin Ali Aziz Nesin’le beraber bir mizah gazetesi çıkartmak için anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmaya göre Marko Paşanın sahibi ve sorumlusu Sabahatttin Ali idi. Marko Paşa o yıllarda çok satan bir mizah dergisi olmuştu. İste bu kitaptaki yazılar o yazılar.

Bu yazılar sebebiyle, sık sık devlet tarafından toplatılır ve dergi kapatılırdı. Her kapatılmadan sonra Malum Paşa, Merhum Paşa, Mazlum Paşa, Yedi Sekiz Hasan Paşa, Öküz Mehmet Paşa gibi isimlerle yayınlanmaya devam ederdi. Bu süre zarfında Sabahattin Ali başkalarının yazdığı isimsiz yazıları da yayınlayarak bu yazılardaki siyasi atıfları yine kendi üzerine alırdı. Bu yazılar yüzünden bir sürü dava açıldı.

Topunuzun Kökü­ne Kibrit Suyu ve Hasan Ali Kenan Döner Komedisi isimli yazıları için açılan davaları mahkumiyetle sonuçlandı. Ve yine o yıllarda yayımlanan Sırça Köşk adlı kitabı devlet yönetimini eleştirdiği için Bakanlar Kurulu kararıyla toplatıldı. Aynı zamanlarda Aziz Nesin de tutuklandığı için Marko Paşa'nın yayımlanma durumu imkansız hale gelmişti. Cezasını tamamlayıp çıktıktan bir süre sonra yine Marko Paşa da yayınlanan yazılar için tekrar tutuklandı ve ardından beraat etti.

Sabahattin Ali, kendisi için yapılan karalama kampanyaları ve aldığı tehditler yuzunden yurt dışına gitmeyi düşündü. Öte yandan diğer davaları hala sürüyordu. Ayrıca yazılarını yayımlatacak dergi, gazete bulamıyordu ve geçim sıkıntısına düşmüştü. Davaları sürdüğü için pasaport alamamıştı bu yüzden kaçmayı istedi. Sonrası malum.

Hakan TEKİN 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sabahattin Ali 'nin romanları ve hikayeciliğinin yanında siyasal kimliğini, düşünce ve duruşunu ve ikinci dünya savaşı sırasında Türkiye' nin durumunu merak ediyorsanız kitabı okuyun derim.
Kitapta Sabahattin Ali 'nin röportajlarını ve şiir, roman hakkında ki düşüncelerini ; dönemin edebi hayatında bazı durumlara, kitaplara olan fikirlerini; Markopaşa dergisinde (siyasi mizah dergisi) yayımladığı yazıları bulacaksınız.
Kitapta katledilen başyazar Sabahattin Ali' nin açıklığa kavuşmayan vefatı hakkında da bazı fikirler bulabilirsiniz.
Sabahattin Ali bu ülkenin yetiştirdiği nadide insanlardan.
Okumalısın...

Roquentin 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'yi dikkatli okumak lazım. Her devrin doğru adamıdır o.

"Nihayet günün birinde yobazlık, kara kuvvet, yeşil sarık, irtica sahiden hortladı. Ama Menemen'de değil, o o eline ayağına köstek vurmak istedikleri halkın içinde de değil... Ankara'da ve kendi aralarında.
Yirminci yüzyılın ortasındayız (biz 21. yy'ın). Sesini günden güne yükselten irtica bağırıyor:
"Kız okullarını oğlan okullarından ayıralım. Kız öğrencileri köy enstitülerine almayalım." (Sanki tarlada ve fabrikada da kadını erkekten ayırabilirlermiş gibi.)
"Din bilgileri okutalım da şu bozuk ahlakımız düzelsin."
(Sanki kendi ahlaklarında din ile düzelecek taraf kalmış gibi.)
......bu millet ne kadar uyuşturulursa, kendi hak edilmemiş ekmeklerini o kadar emniyetle yiyeceklerdir.

Markopaşa yazıları bu ülkenin her döneminin sorununun anlaşıldığı, çözümünün yapıldığı yazılardır. Bu yüzden Sabahattin Ali büyük bir yazar, dönemin siyasetçileri bit kadar değeri olmayan kan emici isimsizlerdir. Her zaman aydınlık gelecekten korkar iktidarlar. Kitap okuyanların bunu sağlayacağı aydınlık yarınlar umuduyla...

Bünyamin Müftüoğlu 
 06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin röportajları, konuşmaları ve çeşitli dergilerde yayımlanan yazılarının bulunduğu bir eser. Kitabı iki bölüme ayıracak olursak, ilk bölüm 1930-1943 yılları arasında, edebiyat ve sanat üzerine yaptığı konuşmalar, yazılar ve eleştirilerden oluşuyor. Şiir, öykü, roman, tiyatro gibi edebiyat_sanat alanlarının yanı sıra bir çok yazar hakkında da görüş ve düşüncelerini bulmak mümkün. Mehmet Akif, Necip Fazıl, Çehov, Sait Faik, Nazım Hikmet, Rıfat Ilgaz, Knut Hamsun, Shakespeare bu yazarlardan bazıları.

Kitabın ikinci bölümü ise 1944-1948 yılları arasında, Markopaşa başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlanmış, siyasi eleştiri yazıları ve makalelerinden oluşuyor.

1940'lı yıllar düşünüldüğünde kitabın önemi bir kat daha artıyor. Türk edebiyatının değişimi ve gelişimi, Türk siyasetinde çok partili döneme geçiş süreci, ikinci dünya savaşı, Turancılık davası, Türk Devletinde gerçekleştirilen sayısız reform hareketi, hep o yıllarda yaşanan olaylar. Yakın tarihimizi ve Sabahattin Ali'yi anlayabilmek açısından okunmasında fayda görmekteyim.

Mehmet Y. 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ali'nin çoğu Markopaşa'da başyazı olarak çıkmış olan yazılarının derlendiği bir çalışma. Siyasi, edebi düşünceleri ve 1940'ların Türkiye'sini yansıtması bakımından önemli bir eser.

Ancak zaman zaman Ali'nin sanki bugünleri de anlattığı fikrine kapıldım. Halbuki anlattığı dönem tek parti CHP'si dönemiydi. Demek ki tek partinin ya da baskıcı sistemin önemli olan kısmı partinin adı değil; icraatları imiş.

mısra 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde

Bir sosyal medyada rastladığım Markopaşa Yazıları’ından alınmış “Türkiye 'Recepkrasi' ile idare edilir. 'Recepkrat' bir idare vardır. Recepkrasi'nin de aslı Recepos ve kralostan gelir.” alıntısı üzerine kitabı okumaya karar vermiştim.

Kitap Sabahattin Ali’nin tek parti ve 2. Dünya Savaşı’nın olduğu yıllarda yazdığı çoğunluğu Markopaşa dergisi olmak üzere, Malumpaşa, Merhumpaşa dergilerinde çıkan yazılarının derlemesinden oluşuyor. Yazarın sadece iki kitabını okudum, şiirlerini biliyorum daha çok. Onun siyasi, ekonomi, edebiyat, toplumun sorunları hakkındaki düşüncelerini okumak yazarı daha iyi anlamamı sağladı.

“Biz, fikirlerimize düşman olanlarla her şekilde mücadeleye hazırız: Yazı ile, sözle, gazete çıkararak, kitap neşrederek, mahkeme karşısına çıkarak… Hatta hapse girerek..” diyen Sabahattin Ali’nin açıklanamayan şüpheli ölümü fikirlerin mücadelesinde göze alınan son nokta.

Yaşadığı dönemdeki iktidar baskıları, kişilerin iktidar kavgaları, gericilik, yabancı sermaye, toplumsal sorunlar gibi konular hala ülkemizde güncelliğini koruması açısından pek yabancı gelmedi.

Sohbet tadında bir kitap. İyi okumalar dilerim.

Erdem Gül 
04 Oca 08:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler Sabahattin Ali

▪️ Sabahattin Ali'yi "Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf" kitapları ile artık hepimiz biliyoruz... Belki diğer kitapları ile dünya görüşü hakkında ufacık, çok değil fikre de sahip olabiliriz. Ancak onun siyasal, edebi ve ahlak yönüne yönelik hiçbir fikrimiz olmamıştır. İşte bu kitap O'nu tanımak isteyenler için muhteşem bir kitap...

▪️ Kitabın içerisinde; Sabahattin Ali'yi anlatan güzel kısa bir bölüm, kendisi ile yapılan görüşmeler, o dönemim bilinen şair ve yazarları ile ilgili görüşleri, şiir, öykü, roman, tiyatro gibi birçok daldaki düşünceleri, birazcık olsun insanları aydınlatmak gayesiyle bin bir güçlüklerle çıkarabildiği Markopaşa, Merhumpaşa ve Malum paşa gazetelerinde ki yazıları, son bölümler de ise bu gazeteler ile o döneme ait kısa bir bilgilendirme var.

▪️ Sabahattin Ali'nin 1945-1947 dönemine (İsmet İnönü) ait siyasi yazılarını okuyunca gene aynı şeyleri düşünüyorsunuz.... "O zamandan bu zamana hiç bir şey değişmemiş..." Ve daha ilginci İnönü'nün 1945 yılından itibaren Atatürk'ün çizgisinden nasıl çıktığını okuyacaksınız...

▪️ Yapı Kredi yayınları gene güzel bir hazırlık yapmış ve bizlere sunmuş... Ben çok beğendim, sizin de beğeneceğinize inanıyorum...

Merve 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sabahattin Ali'yi yakından tanimak, görüşlerini, fikirlerini ve değer yargılarını öğrenmek için harika bir kitap.Bunun yanında Markopaşa dergisinin çektiği zorluklar ve yayın mücadeleside anlatılıyor.Siyasi içerikli kitapları hiç sevmeme rağmen bu kitapta anlatılan 1945 ve sonrasındaki siyasi olaylar birebir günümüzü anlatıyor ve bu yönüyle benim için ayrı bir öneme sahip.Sanki bugünü önceden görmüş gibi...

Kismet Parpar 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde

"Marko Paşa"nın ilk sayısı 25 Kasım 1946'da yayımlanmış, Haftalık Siyasi Mizah Gazetesi olarak tanıtılan gazetenin sahibi ve yazı işleri müdürleri sırasıyla Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Mücap Nedim Ofluoğlu ve Mustafa (Mim) Uykusuz'dur.
Sabahattin Ali ve Aziz Nesin'in çıkardığı bu gazetede Sabahattin Ali'nin kaleme aldığı yazılardan alıntılar bulacaksınız. İyi okumalar..

Hüsamettin Çalışkan 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarını ve öykülerini okudum. Ama Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitabıyla birlikte hepsi şimdi yerli yerine oturdu. Verdiği mücadele ve hayat çizgisi yazılarında apaçık görülüyor. Uzatmaya gerek yok, kitabı okumanızı tavsiye ederim..

2 /

Kitaptan 140 Alıntı

Hakan TEKİN 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Yazar realist mi? şöyle mi, böyle mi diye araştıracağımıza namuslu mu yoksa yalancı ve tahrifçi mi? diye sormalıyız."

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 87)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 87)
mısra 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ey, bir cılız kalemden dile gelen hakikat.. Sen devleri korkutacak kadar mı korkunçsun?...

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 162)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 162)
Onur Özkan 
 19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sivas Madımak Acısı 2 Temmuz 1993 Cuma
"Nihayet günün birinde yobazlık,
kara kuvvet, yeşil sarık,
irtica sahiden hortladı.
Ama Menemen’de değil,
o eline ayağına köstek vurmak istedikleri halkın içinde de değil...
Ankara’da kendi aralarında.
Yirminci yüzyılın ortasındayız.

Sesini günden güne yükselten irtica bağırıyor:
-Kız okullarını oğlan okullarından ayıralım.
Kız öğrencileri köy enstitülerine almayalım. (Sanki tarlada ve fabrikada da
kadını erkekten ayırabilirlermiş gibi.)

- Din bilgileri okutalım da
şu bozuk ahlakımız düzelsin
(Sanki kendi ahlaklarında din ile
düzelecek taraf kalmış gibi)

Dünyanın neresinde bir gerilik varsa
dört elle sarılıyorlar. Hür ve efendi
bir milletin içinde yaşadıklarını unutup uşaklara dalkavukluk ediyorlar.
Ankara’nın bir camisinde beş on ihtiyar
bir hacı babanın eteğini öpünce utançlarından yere geçecekleri yerde
sinsi ve memnun gülümsüyorlar.

Çünkü onların kanaatlerince,
bu millet ne kadar uyuşturulursa,
kendi hak edilmemiş ekmeklerini
o kadar emniyetle yiyeceklerdir."

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 149 - YKY -  Markopaşa 9. sayı - 3 Şubat 1947 - Yeşil Sarık)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 149 - YKY - Markopaşa 9. sayı - 3 Şubat 1947 - Yeşil Sarık)
Bünyamin Müftüoğlu 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gençler arasında beğendiğim, sevdiğim, gıpta ettiğim ve dikkate layık bulduğum bir tek kişidir: Sait Faik.

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 51 - YKY)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 51 - YKY)
Metin Özdemir 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Edebiyata nasıl başladınız?" sorusuna şu yanıtı vermiş: "Okuyarak"...

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin AliMarkopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali
Bünyamin Müftüoğlu 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Biz istiyoruz ki, bu topraklar üzerindeki insanlar, kafalarında taşıdıkları fikirlerden dolayı değil, bu yurdun bu halkın yararına yahut zararına yaptıkları işlerden hesap versinler.

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 151 - YKY)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 151 - YKY)
mısra 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

“Kız okullarını oğlan okullarından ayıralım. Kız öğrencileri köy enstitülerine almayalım.” (Sanki tarlada ve fabrikada da kadını erkekten ayırabilirlermiş gibi.)

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 149)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 149)
Bünyamin Müftüoğlu 
04 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitle ile anlaşmak ve birleşmek için yapılan her hareket güzel ve doğrudur.

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 33 - YKY)Markopaşa Yazıları ve Ötekiler, Sabahattin Ali (Sayfa 33 - YKY)

Kitapla ilgili 1 Haber

Markopaşa Efsanesi ve Markopaşa'nın Üç Kalemi...!!!
Markopaşa Efsanesi ve Markopaşa'nın Üç Kalemi...!!! Bir dönemin efsane kara mizah dergisi "Markopaşa" ve Üç Edebiyat Silahşoru: Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz...!