Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

Sabahattin Ali

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler Sözleri ve Alıntıları

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler sözleri ve alıntılarını, Markopaşa Yazıları ve Ötekiler kitap alıntılarını, Markopaşa Yazıları ve Ötekiler en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Bizim basında manası en çok tahrif edilen kelimelerden biri "milliyetçi" dir. Senelerden beri bu zavallı kelime, vücut bulduğu sırada hayalinden bile geçmeyen öyle garip yerlerde kullanıldı, o kadar ağır hakaretlere uğradı ki, neye delalet ettiğini kendisi bile unuttu. Bunun için, her çekilen yere sürükleniyor, her gizli maksada oyuncak olabiliyor.
Sayfa 130Kitabı okudu
Muhakkak güç bir sanat tipi olan hikaye yazmak, hikayecilik "zengin bir adamın para harcaması kadar kolay" harcıalem bir hâl almaktadır.
Bugünkü edebiyatla okurlar kitlesi arasında boşluk değil, uçurum vardır.. Ben bizim halkımızın okumaktan kaçmadığını yakından bilirim. Yanlız ona okuyacağı şey hala verilmemiştir ve o hala, büyük bir inat ve sabırla okumaktan vazgeçmiyor. Asırlardır okuyabildiği şeyleri tekrar ediyor.
Dünyanın neresinde bir gerilik varsa dört elle sarılıyorlar.
Şiir ifrazattır. Aklın ifrazatı.
Sayfa 54 - İfrazat: salgıKitabı okudu
Bir opera eserinin sadece birtakım ses sanatkârlarına konser verdirmek için yazılmadığı aşikârdır. Operada dramatik unsur da müzik kadar ehemmiyetlidir. Opera sahnesi solistlerin yarış ettiği yer değil, teganni edilerek tiyatro oynanan bir yerdir. Yani bir opera aktörü sadece bir muganni değil, aynı zamanda bütün evsafıyla bir aktördür. Teganni ettiği parçaların ruhunu kavraması, söylediklerini hissetmesi, temsil ettiği şahsı tam manasıyla benimsemesi ve bir aktör gibi "yaşaması" lazımdır.
Sayfa 101 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.