Marksist Liberal

Mehmet Altan

Marksist Liberal Gönderileri

Marksist Liberal kitaplarını, Marksist Liberal sözleri ve alıntılarını, Marksist Liberal yazarlarını, Marksist Liberal yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
224 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Mehmet Altanın bu kitabı babamın kitaplarının arasında bulduğum bir kitaptı.. Marksizm size diyalektik materyalizmin ne olduğunu anlatır aslında.. Hayatı anlamak yorumlamak ve değerlendirmek açısından perspektif sunar , hiç perspektifi olmayan yada donanmamış kafalar için çok ileridir bu bakış açısı... hem marksist olup hem de liberal olma söylemi ise kitaba adını vermiş... Marksizmi yeni dünyaya entegre eden bir bakış açısıyla liberalizme eklemliyor... İkinci cumhuriyetçilik gibi... Oysa emeğin ve sermaye'nin çelişkisi, doğanın hunharca acımasızca katledilmesi, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, insanların insanca ve hakkıyla yaşaması gibi argümanlarda liberalizm kadük kalmıyor mu ? Serbest müteşşebise yatırım yap diyeceksin o da gelecek senin doğanın içine tükürecek.. Liberal düşünce ne diyecek buna ne diyor ? mesele budur..
Marksist Liberal
Marksist LiberalMehmet Altan · Hemen Kitap · 200738 okunma
Demokrasilerde "Resmi Görüş" Olmaz
Birisi "eline bir sopa" alıp ortalığa firlasa ve "Benim gibi düşünmeyenin kafasını kırarım," dese.. Bu tavrı "Oh nihayet demokrasi," diye alkışlamayız herhalde.. Ama DEVLET kalkıp "Benim gibi düşünmeyenin kafasını kırarım," deyince, "göbeklerinden devlete bağlı olan" gruplardan "alkışlar" yükseliyor: "Yaşa, nurol..."
Sayfa 131 - İthakiKitabı okudu
Reklam
Bugün artık toprak gibi fabrika dönemi de geride kaldı. Kol gücü ve parasal sermaye geri plana düşüyor. En belirgin güç bilimsel bilgi oluyor. Çünkü yeryüzünün bugünkü yarısını bilimsel bilgi belirliyor. Bilgi üretemeyen, ürettiği bilgiyi üretim sürecine aktaramayan toplumlar geri kalıyor. Yarıştan çekiliyotlr.
Sayfa 36 - İthakiKitabı okudu
Dünün en gaddar ve kanlı diktatörlüklerine sıcak bakan Amerika bu nedenle tavır değiştirdi. Noriega'dan Marcos'a diktatörleri silip süpürmeye başladı. İnsan hakları şampiyonluğuna soyundu.
Sayfa 18 - İthakiKitabı okudu