Giriş Yap

Martha and Hanwell

6.410 üzerinden
61 Puan · 7 İnceleme
80 syf.
"İngiliz dilinin başına gelen en iyi şey"
" Bir göçmen kendi kültürünün saygı gördüğünü ne kadar hissederse , geldiği ülke kültürüne de o kadar açılacaktır ."
Amin Maalouf
Kitabımız göz doyurucu yazar notu ile başlar, devamında iki kısa hikayecikle devam eder. Hikayeler sırasıyla; 1. Martha,Martha Göçmen bir üniversite öğrencisi bir kız ile emlakçı başka bir göçmenin İngiltere'de ev arayışını anlatmakta. 2. Cehennemde Hanwell Göçmen ve dipte iki kişinin diyalogları gibi ilerleyen, aslında mektup olarak yazılmış bir öykü. Yazarın uslubu sade, akıcı ve sürükleyici. Everest yayınlarının açıkhava serisinde çeviri ve yazım hataları var gibi. ): Yazarı tanımak adına okunur, kitaptaki ayraçta yazar nasıl özgün nasıl güzel (:
Reklam
·
Reklamlar hakkında
80 syf.
·
3 saatte okudu
·
6/10 puan
#okudumbitti #berkaninsayfasi Yeni bir yazar ve yeni bir kitap... Everest Yayınları'nın çıkarmış olduğu Açıkhava Kitaplar dizine ait olan bu kitapta iki adet öykü bulunuyor. Martha, Martha isimli öyküde, göçmen üniversite öğrencisi olan genç bir kız ve göçmen bir emlakçının İngiltere'de ev arayışları anlatılmakta. Cehennemde Hanwell isimli öyküde ise, iki kişinin diyaloğu gibi ilerleyen, aslında mektup olarak yazılmış bir öykü. Uzun yıllar kendinde öykü kumaşı olmadığını düşünen Zadie Smith, öykünün yapısı üzerine düşüncelerini ve sonunda nasıl yazabildiğini de önsözde ortaya koyuyor. Başka bir paylaşımda görüşebilmek ümidiyle, keyifli haftasonları #kitap #book #zadiesmith #everestyayınları #everestaçıkhavakitapları #marthailehanwell #marthaandhanwell
80 syf.
Hayatı göçmenlerin gözünden görebilmeyi düşündünüz mü hiç? Zadie Smith bunu iki kısa öyküsünde çok güzel aktarmış. Yazarın annesinin de bir göçmen olduğunu öğrenmek hiç şaşırtıcı olmadı açıkçası. Ayrıca büyük bir içtenlikle kaleme aldığı kitabın önsözünde öykülerle ilgili çok güzel tespitleri mevcut. En hoşuma giden ise; "Öyküler panoramik değil, yakın çekimdir." oldu. Martha’yı, Hanwell’i yakın çekimden görmek etkileyiciydi.
80 syf.
·
25 saatte okudu
·
Puan vermedi
#everestaçıkhava
Yazarı ilk kez okudum, özellikle hikaye hacmindeki önsözü oldukça ilgi çekiciydi, kendisinin nasıl hikaye yazamamasını açık yüreklilikle dile getirmiş, hikaye hakkındaki tespitleri en az yazdığı hikayeler kadar muhteşem. Şöyle diyor: Öyküler sıkıştırılmış romanlar ya da romanların işe yaramaz addedilip ıskartaya çıkarılmış kısımları değildi, daha ziyade etraflarında hayranlıkla yavaş yavaş tur atmamızı gerektiren ihtişamlı müstakil yapılardı; biçimleri aklınızdan çıkmıyor okuduktan haftalar sonra bile size eşlik ediyordu. Özellikle 2.hikaye oldukça etkileyiciydi. Canım Hanwell, artık ben de onun çekingenliğini, umudunu, sevgisini, inancını unutmam.
Reklam
·
Reklamlar hakkında