Martıları Seven Adam

8,6/10  (8 Oy) · 
33 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.307 gösterim
Deniz kenarında yaşayan ve martıları seven bir adam vardı. Her sabah denize inip martılarla dolaşırdı. Yanına sayılamayacak kadar çok, yüzlerce kuş gelirdi. Bir gün babası ona dedi ki, 'Martıların seninle dolaşmaya geldiklerini duyuyorum - birkaçını bana getir de oynayayım.' Ertesi gün, deniz kıyısına gittiğinde, martılar başının üstünde turladılar ama aşağı inip yanına gelmediler. Yaşam bir dedikodudan ibaret, yaradılışın sonsuz sessizliğinde anlatılan bir dedikodudan ve insanoğlu dedikodu üreten bir tür. Bir Tanrı değilsen mutlaka dedikoduyu seviyorsundur: Adem ile Havva'nın öykülerini seviyorsundur; eski Yunan, Roma, Çin öykülerini seviyorsundur. Milyonlarcası var - hepsi de güzel.

Bu dünyanın keyfini çıkarmak yanlış birşey değil. Dünyada kal, ama yine de maddiyatçı olma - işte iki zıt nokta arasında yaşamanın, kendini dengelemenin sırrı, işin püf noktası burada. Çok dar bir yol, tıpkı bıçak sırtı gibi - ama tek yol da o. Bu dengeyi kaçırırsan gerçeği kaçırmış olursun.

Şimdi bu dünyada kal ve yoluna devam et ve benliğinden kahkahayı eksik etme. Tanrı yolunda dans et! Tanrı yolunda hep gül! Tanrı yolunda şarkılar söyle!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786055890582
 • Orijinal Adı:
  The Man Who Loved Seagulls
 • Çeviri:
  Meral Bolak
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğba Coşkun 
21 Tem 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın sohbetlerinden alındığı için, aynı cümleyi defalarca tekrar ediyor. Ve oldukça sıkıcı..

Kitaptan 6 Alıntı

Aşk bir tür kavgadır, aşk aslında bir kavgadır. Kavga olmadan aşk var olamaz. Birbirlerine ters gibi görünüyorlar - çünkü biz aşıkların asla kavga etmemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Mantık şöyle: birisini seviyorsan onunla nasıl kavga edersin? Bu çok açık gibi duruyor, aşıklar kavga etmemeli gibi görünüyor - ama ediyorlar işte. Hatta, onlar birbirleriyle çok samimi olan düşmanlar; devamlı kavga ediyorlar. O kavgadan adına aşk denen enerji fışkırıyor. Aşk sadece kavgadan, çatışmadan ibaret değil, bu doğru - bunlardan fazlası da var. Kavga var, ama aşk bunun üzerine çıkıyor. Kavga aşkı yok edemiyor. Aşk kavgadan canlı çıkıyor ama kavgasız da yaşayamaz.

Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 6)Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 6)

Küçük bir çocuk dualarının sonunu şu sözlerle getiriyordu: Sevgili Tanrım; anneme iyi bak, babama iyi bak, kız kardeşime iyi bak ve teyzeme ve amcama ve büyük annemle büyük babama ve, Tanrım lütfen kendine de iyi bak yoksa hepimiz batarız!

Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 7)Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 7)

Çelişki zıtlıklar sayesinde yaşar, o zıtlıkların dengesidir. Ve bu dengeyi tutturabilen kişi yaşamın, varoluşun, Tanrı'nın ne olduğunu da anlayabilecek duruma gelir. İşin sırrı dengededir.

Martıları Seven Adam, OshoMartıları Seven Adam, Osho

Yaşam bir armağansa eğer, yaşama ait her şey, yaşamın içindeki her
şey de birer armağandır. Onu bekleyebilirsin, ona karşı açık olabilirsin, teslim olabilir,
sabırla bekleyebilirsin, ama talep edemezsin, ve zorlayamazsın.

Martıları Seven Adam, OshoMartıları Seven Adam, Osho

Herkes aşık gibi davranıyor; koca karısına, kadın kocasına karşı, ana babalar çocuklarına, çocuklar ana babalarına, ve dostlar birbirlerine, ve herkes, akrabalar da, bütün dünya birbirine aşık... Ne çok sevgi var ortalıkta - peki bunca çirkinlik, bunca mutsuzluk nereden geliyor?

Martıları Seven Adam, OshoMartıları Seven Adam, Osho
Hanzade sayın 
 07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdiye dek eğitim denen şey insanlığın başına gelmiş en büyük felakettir.

Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 282 - Owo)Martıları Seven Adam, Osho (Sayfa 282 - Owo)