Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

8,9/10  (9 Oy) · 
23 okunma  · 
10 beğeni  · 
934 gösterim
Okyanusu aşmaya çalışırken, dökülen petrolden zehirlenen genç martı Kengah, son kalan gücüyle karaya ulaşmayı ve orada yumurtlamayı başarır. Kengah, ölmeden önce, içinde yavrusunun bulunduğu yumurtayı kedi Zorba'ya emanet eder ve ondan üç konuda söz ister. Zorba, yumurtayı yemeyecektir; yavru doğana kadar yumurtayı sıcak tutacak, ona gözkulak olacaktır; bir de, yavru doğunca ona uçmayı öğretecektir. Zorba, bu martının durumuna pek üzülür, hiç düşünmeden bu üç konuda martıya kesin söz verir. Oysa yavru martı Şanslı, yumurtadan çıktığında, Zorba işlerin pek de kolay yürümeyeceğini anlar. Bebeğe bakmak, onu öteki kedilerin pençesinden korumak bir yana, Zorba'yı annesi sanan küçük Şanslı'ya uçmayı öğretmek de ayrı bir derttir. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, birbirinden çok farklı iki canlının bir arada yaşamasının, birbirini sevip saymasının öyküsüdür. Şili'li ünlü yazar Luis Sepulveda'nın bu kitabı, kısa sürede 12 dile çevrilip dünyada bir milyonun üzerinde satış yaptı. Bir kedi ile yavru bir martı arasındaki inanılmaz sevgi ve dostluğu, alabildiğine sıcak bir anlatımla sunan Sepulveda'nın bu kitabını çocuklar kadar büyüklerin de keyifle okuyacağından hiç kuşkumuz yok.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  105
 • ISBN:
  9789755109428
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gulan 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cok guzel bir cocuk kitabi olur kendisi. Icinde dayanışma, anlayis, emek , fedakarlik, yardimlasma, arkadaşlık neler yok ki. Cocuklarinizi guzel hikayelerle buyutun, iclerinden biri de bu olsun.

YUSUF TANRIVERDİ 
11 Şub 14:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu hikayede söz tutmanın önemli olduğunu anladım.Yardımlaşmanın sonucu ne olursa olsun etmem gerektiğini anladım.Arkadaşlarla beraber herşeyin üstesinden geleceğimi anladım.Bir elin nesi var iki elin sesi var.Kısaca öğüt verici ve güzel bir kitap

Ahmet Ekinci 
07 Şub 16:40 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitapta her yanı benzinle kaplı hamile bir kadın martının yavrusunu dünyaya getirmeden önce karsısındaki kediden 3 tane söz istemesi ile baslar

ceydasu erinçç 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çok güzel kitap kısacası kedi martıya uçmayı öğretiyor hayvanlardaki iletiişime bak sen ya

Kitaptan 1 Alıntı

Gulan 
 09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sen bir martısın. Şempanze bu konuda haklı ama sadece bu konuda. Hepimiz seni seviyoruz, Şanslı. Seni seviyoruz, çünkü sen bir martısın, çok sevimli bir martısın hem de. Sen bir kedi olduğunu haykırdığında karşı çıkmıyoruz, çünkü bizim gibi olmak istemen bize gurur veriyor, ama sen farklısın ve biz senin farklı olmanı seviyoruz. Annene yardım edemedik, ama sana edebiliriz. Yumurtadan çıktığından beri seni koruduk. Seni bir kediye dönüştürmeyi düşünmeden sana bütün sevecenliğimizi verdik. Seni bir martı olarak seviyoruz. Senin de bizi sevdiğini, bizim senin dostların, ailen olduğumuzu hissediyoruz ve bil ki senin sayende biz, göğsümüzü gururla kabartan bir şey öğrendik: Farklı bir varlığı beğenmeyi, sevmeyi ve ona saygı göstermeyi. Bize benzeyenleri kabullenmek ve sevmek çok kolaydır, ama farklı biriyle bu çok zordur ve sen bunu başarmamızda bize yardım ettin. Sen bir martısın ve martıların yazgısını izlemek zorundasın. Uçmalısın. Bunu başardığında, Şanslı, mutlu olacaksın, böylece senin bize karşı duyguların ve bizim sana karşı duygularımız daha yoğun ve güzel olacak, çünkü birbirinden tamamıyla farklı varlıklar arasındaki bir sevgi olacak bu.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, Luis SepulvedaMartıya Uçmayı Öğreten Kedi, Luis Sepulveda