Marvel Black Widow: Daima Kızıl

·
Okunma
·
Beğeni
·
163
Gösterim
Adı:
Marvel Black Widow: Daima Kızıl
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
438
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053339380
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Black Widow: Forever Red (Black Widow #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beta Kitap Yayınları
AVENGERS’IN MEŞHUR CASUSUNUN GİZEMLİ DÜNYASINA GİRİŞ...

NATASHA ROMANOFF, dünyanın en ölümcül suikastçilerinden biri. Küçük yaşlardan itibaren ölümcül savaş sanatları üzerine eğitim almaya başlayan Natasha’ya, Moskova’nın en ünlü ajan yetiştirme merkezi olan Kırmızı Oda’daki acımasız öğretmeni Ivan Somodorov, Black Widow [Kara Dul] adını taktı.

AVA ORLOVA, Brooklyn’de yaşayan sıradan bir genç olmak istiyordu ama hayatında olan bitenler, sıradan olmaktan çok uzaktı. Kayıp bir Rus kuantum fizikçisinin kızı olan Ava, bir zamanlar, acımasız askeri deneylere maruz kalmıştı. Daha sonra Black Widow tarafından kurtarıldı ve S.H.I.E.L.D. korumasına verildi. Ava, her zaman gizemli kurtarıcısıyla tekrar irtibata geçmeye çalıştı ama Black Widow, öyle pek ablalık yapabilecek biri değildi.

Ama artık her şey değişti.

Doğu Avrupa’nın her tarafından kayıp çocuk haberleri ve Red Room teknolojisinin kaçırıldığı söylentileri gelmeye başlayınca, Natasha, eski hocasının geri döndüğünden şüphelenmeye başladı ve onu durdurabilecek tek kişi, Ava Orlova’ydı. Geleceklerini tehdit eden bu deli adamı durdurabilmek için Natasha ve Ava, geçmişlerindeki gizemleri aydınlatmak zorundalar. Ava’nın rüyalarına giren siyah gözlü, kum saati dövmeli çocuk hakkındaki gerçeği, ancak bu şekilde ortaya çıkartabilecekler.
431 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Hellöw! Arkadaşımın ısrarıyla normalde okumayacağım bir kitabın yorumuyla geldim. Açıkçası ben Marvel sevmiyorum. Ben daha çok DC 'ciyim. O yüzden sıfır bilgi, sıfır beklenti ile başladım kitaba. Ama hoşuma gitmediğini söyleyemem . Aksiyonlu güzel bir kitaptı. Konusuna biraz değinecek olursak; Black Widow 'un Red Room 'dan kurtardığı Ava ile aralarında zihinsel bir bağ oluşması (Birde Ava 'nın iki senedir rüyalarında görüğü Alex var) ve kötü adamımız İvan 'ın bu üçlünün peşine düşmesini anlatıyor. Ben kitabın konusunu ve yazarın dilini beğendim. Fakat güzelim kitabı mahvetmek için çok uğraşmışlar. Kitapta o kadar çok yazım hatası vardı ki okurken gözlerim kanadı. Yayınlarken hiç mi kontrol etmediler acaba? Bunun dışında su gibi giden bir kitap oldu. Aksiyon severler bu kitabı severek okuyabilirler. Bir sonraki yorumda görüşünceye dek... Arrivederci!
4/5
438 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Zamanında İngilizcesini gördüğüm ve Türkçeye çevrilmesi için meraklandığım bir kitaptı kendisi. Yakın zaman önce Türkçe’ye çevrildi ve ben de hemen gidip aldım haliyle.

Black Widow karakterini herhalde süper kahraman filmlerini izleyen herkes tanıyordur. Hani şu filmin arka planında kalmayı tercih eden kızıl saçlı Rus casus. Kendisi Natasha Romanoff ve S.H.I.E.L.D’ın en nitelikli ajanı. Yetmiş beş yıllık bir çizgi roman külliyatına sahip iken, şimdi roman dünyasına Margareth Stohl adlı yazar hanımımız ile geldi.

Açıkçası, kitabın konuyu açıklayıcı bir arka yazısı olmamasından dolayı konuyu bilmeden giriş yaptım. Kitaptan konu olarak Natasha’yı birincil odağına alacak bir senaryo beklerken önüme gelen kurgu, beklediğim şey olmadı. Kitapta, Natasha’nın haricinde iki genç karakterimiz var. Konu sürekli üç karakter arasında gidip geliyor. Anlatım tarzı Tanrısal bakış açısı olsa da her bölüm hikayeye bakılan perspektif değişiyor.

Bu yüzden başlangıçta biraz üzüldüm. Zamanla, okudukça iki genç karakter olan Ava ve Alex’e de alıştım. Üstelik Ava karakterinin bu kitapta başarılı bir şekilde yazılmış olduğunu düşünüyorum. Ava, daha önce Marvel çizgi romanlarında gördüğümüz bir karakter. Yazarın yeni bir yaratımı söz konusu değil. Yazar, Ava’yı başarılı bir şekilde uyarlamış.

Natasha’nın günümüzden yıllar önce Ava’yı kötü karakterimiz Ivan’dan kurtarması ile açılıyor kitap. Ardından günümüze geliyor ve olaylar gelişiyor. Dünya’nın birçok farklı bölgesinden lokasyonlar var. Hatta bazı lokasyonları okurken bayraklarınızı açmak isteyeceksiniz diyebilirim.

Aksiyonu şahane. Okurken, filmdeki Natasha’yı rahatlıkla gözünüzde o hareketleri yaparken canlandırabiliyorsunuz. Bu da eserden aldığınız keyfi arttırıyor benim gözümde. Akıcı bir anlatım var ve karakter düşünceleri ile tasvirler birbirine hiçbir şekilde karışmıyor. Sonlara doğru gittikçe de aksiyon ölçeği kaynayan bir suyu ölçen termometre gibi hızla yükseliyor. Nefesiniz kesiliyor ve kendinizi üç karakterden birinin yerine koymuş olarak buluyorsunuz.

Eğer filmleri izlediyseniz ve Natasha’yı az çok biliyorsanız. Düşünmeden alın. Karakterin belki filmi yok ama bu kitap, zaten bir film gibi.
438 syf.
·99 günde·Beğendi·7/10
Black Widow: Daima Kızıl'a geçen yılki fuarda güzel bir tesadüf eseri denk geldim ve tabii ki de kitabı havada kaptım. Daima Kızıl’ı mart ayında bitirdim ve çok sorumluluk sahibi bir insan olduğumdan (!) kitabın yorumunu ağustos ayının ortasında yazıyorum…

Ava Orlava, Ivan Somodorov’un kızlarından ve Red Room’un kurbanlarından biri. Ivan ve ekibini çökertmek için yapılan bir S.H.I.E.L.D. operasyonunda Ava ve Nathasha’nın yolları kesişiyor. Nat Ava’yı kurtardığını sanıyor fakat Natasha olayların gerçek yüzünü ancak sekiz yıl sonra, Ava ile yolları bir kez daha kesiştiğinde öğreniyor.

Her ne kadar kitabın başında kocaman Black Widow yazsa da Daima Kızıl, solo bir Black Widow hikayesi anlatmıyor. Bu hikayenin üç öznesi var; Ava, Alex ve Natasha. Kitabın başlarında bu durum benim için aşırı derecede çekilmezdi. Sonuç olarak ben kitabı tanımadığım iki veledin maceralarını okuyayım diye almadım. Kabul ediyorum, Alex ve Ava beni kitap boyunca zaman çileden çıkardı. Yine de kendileriyle bir şekilde anlaşmayı başardık.

Margaret Stohl teşekkür kısmında –bu arada çok güzel bir teşekkür yazısı yazmış. Nedensizce çok hoşuma gitti ve belirtmek istedim-; kitabı yazarken Black Widow olarak Scarlett Johansson’ı düşündüğünü ve biraz da onun Natasha’sını esas aldığını yazmış. Ben yazarın özellikle bundan uzak durmasını isterdim. Sonuç olarak kitaptaki karakter çizgi romandakinin romana yansımış hali, filmdekinin değil ki. Daima Kızıl’ı ve kitabın yansıttığı Natasha’yı buna rağmen sevdim çünkü Scarlett Johansson ve yazar ekibi Black Widow’u beyaz perdeye taşırken harika bir iş çıkartıyor.

Alex Manor –Ava’nın rüyalarının erkeği, cidden- birazcık kitabın sürpriz elementi aslında. Kitaba başından dahil olsa da kendisini Ava’dan da az tanıyor ve kitap boyunca onun gizemini çözmeye çalışıyoruz. Bana kalırsa kendisi kitabın en zayıf halkasıydı ve sanırım yazar da böyle düşünüyor. Bir röportajında karakteri yazarken bazı kuşkularının olduğunu ve “ilk görüşte aşk” olayının biraz havada kalabileceğini ve bu durumunda karaktere büyük ölçüde zarar verebileceğini söylemiş. Yine de Daima Kızıl, bir “genç-yetişkin” kitabı olduğundan karakter genel olarak ortalamanın üzerinde.

Ava Orlova –aka Red Widow- sanırım Natasha’nın sahne ışıklarını çalmayı başarabilmiş tek karakter. O da Nat gibi hafif arızalı, daima “huysuz” ve her zaman tetikte. Kabul ediyorum başta kendisini pek sevemedim ama alıştıkça bir sempatik gelmeye başladı. Yazarın Ava ile yapmak istediği şey bir Black Widow Jr. yaratmak ve bunu da başarılı bir şekilde yapmış. Hem tıpatıp aynı hem de olabildiğince farklı iki karakteri okumak eğlenceli oldu. (Evet, tezatları severim.)Yazar, Ava ve Natasha ikilisiyle harika bir uyum yakalamış. İkinci kitapta bu ikilinin maceralarını okumak için çok hevesliyim. Bence ikinci kitap çok büyük bir potansiyel vaat ediyor.

Kitabın genel havası eğlenceliyli –düzeltme, çok eğlenceliydi-. Daima Kızıl aynı anda hem ciddi hem de komik olmayı başarmış. Yazarın üslubu beklediğimden iyiydi. Ben bu kitabı sevdim ve eminim ki Black Widow’u Marvel filmlerinden tanıyanlar Daima Kızıl’ı benden daha çok sevecektir. Sadece, kitaba çizgi roman cephesinden bakınca bu kitap bir uyarlama ve her uyarlama gibi kusursuz değil.

Bu kitap; Alex, Ava ve tabii ki milyon yıldır bir solo filmi çıkmayan Natasha Romanoff’un ilk macerasıydı ama daha çok süper kahraman filmlerinin ilk yarısı gibiydi. Hani şu karakterin neden ve nasıl kahraman olduğunu öğrendiğimiz yarım saat- kırk beş dakikalık kısımdan bahsediyorum. Daima Kızıl’ın devam kitabında da karakterin kahraman olduğu ve elle tutulur bir maceraya atılacağı kısım olacağını düşünüyorum.

Black Widow: Daima Kızıl belki kusursuz değil ama kesinlikle bir şansı hak ediyor. Eğer Daima Kızıl’ı “Bu kitabı beğenmemek için sebep bulmam gerek!” şeklinde okumayacaksanız beğenmemenize olanak vermiyorum. Okuyanların da görüşlerini bekliyorum. Kitabın daha ayrıntılı yorumunu Kurgu Sanat sitesinden okuyabilirsiniz. Linke profilimden ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…
“Yalan söyleme konusunda oldukça iyiydi.Yalan söylemek,bir gereklilikti; işinin bir parçasıydı.Asıl nefret ettiği kendine yalan söylenmesiydi.Yalanlarla büyütülmüş olsa bile.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Marvel Black Widow: Daima Kızıl
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
438
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053339380
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Black Widow: Forever Red (Black Widow #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beta Kitap Yayınları
AVENGERS’IN MEŞHUR CASUSUNUN GİZEMLİ DÜNYASINA GİRİŞ...

NATASHA ROMANOFF, dünyanın en ölümcül suikastçilerinden biri. Küçük yaşlardan itibaren ölümcül savaş sanatları üzerine eğitim almaya başlayan Natasha’ya, Moskova’nın en ünlü ajan yetiştirme merkezi olan Kırmızı Oda’daki acımasız öğretmeni Ivan Somodorov, Black Widow [Kara Dul] adını taktı.

AVA ORLOVA, Brooklyn’de yaşayan sıradan bir genç olmak istiyordu ama hayatında olan bitenler, sıradan olmaktan çok uzaktı. Kayıp bir Rus kuantum fizikçisinin kızı olan Ava, bir zamanlar, acımasız askeri deneylere maruz kalmıştı. Daha sonra Black Widow tarafından kurtarıldı ve S.H.I.E.L.D. korumasına verildi. Ava, her zaman gizemli kurtarıcısıyla tekrar irtibata geçmeye çalıştı ama Black Widow, öyle pek ablalık yapabilecek biri değildi.

Ama artık her şey değişti.

Doğu Avrupa’nın her tarafından kayıp çocuk haberleri ve Red Room teknolojisinin kaçırıldığı söylentileri gelmeye başlayınca, Natasha, eski hocasının geri döndüğünden şüphelenmeye başladı ve onu durdurabilecek tek kişi, Ava Orlova’ydı. Geleceklerini tehdit eden bu deli adamı durdurabilmek için Natasha ve Ava, geçmişlerindeki gizemleri aydınlatmak zorundalar. Ava’nın rüyalarına giren siyah gözlü, kum saati dövmeli çocuk hakkındaki gerçeği, ancak bu şekilde ortaya çıkartabilecekler.

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • İclal
  • Roland Deschain
  • Cihat Özgüncü
  • barış çelik
  • Yaren Karabulut
  • Didem
  • Esra kılınç
  • Zehra Betül
  • Roland Deschain
  • İdil Dilan Doğru

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.3 (3)
9
%36.4 (4)
8
%9.1 (1)
7
%9.1 (1)
6
%9.1 (1)
5
%9.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0