Matematik ve Sonsuz

8,0/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
518 gösterim
Çoğu aydın arasında matematiği bilmemek, matematikten anlamamak neredeyse bir övünç kaynağıdır. Bilimlerin en soyutu olan matematiğe karşı takınılan bu tavrın kökeni neye dayanıyor?

Ali Nesin bir ilkokul öğrencisinin bile anlayabileceği, öte yandan profesyonel bir matematikçinin de ilgi duyabileceği, akıcı bir dille yazılmış, kişiyi düşündüren ve matematiksel araştırmaya özendiren Matematik ve Sonsuz'da, toplumda yerleşmiş olan bu anlayışı ele alarak, soruna cevaplar arıyor.

Eğitim sistemimizin ezberciliğe makhum olduğunu, bu nedenle ezbere dayanan bir matematik dersinde öğretilenin gerçek matematik olmadığını öne süren yazar bu kitabında, oyunlar, geometri, sayılar, olasılık, sonsuzluk, kaos gibi çeşitli konuları ele alıyor.

Matematiği seven ve sevmeyen, bilen ve bilmeyen her kesimden okurun zevkle okuyacağı, birbirinden bağımsız otuz dört yazıdan oluşan eser, yanıtı bilinmeyen soruları da içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  234
 • ISBN:
  9789759038885
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Beyza 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · 6/10 puan

Herkesin anlayabileceği, biraz ilgisi olan birinin de çok zevk alacağı bir kitap. Eğlenceli de bir dili var Ali Nesin'in, gerçekten sevdiği matematiği gerçekten sevilecek şekilde anlatıyor.
Ezberlediğimiz bir sürü şeyin ispatı, daha önce sormadığımız bir sürü soru ve oynanacak bir sürü oyun var.
Kitabın sonunda da babası Aziz Nesin'in mektuplarından oluşan bir kısım var, o da çok hoş.

Mantık Akademi 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ali Nesin bildiğiniz gibi oyunları çok sever.Bu kitapta da birçok oyun vardır.Bu oyunlar bildiğiniz üzere dijital değil, matematik oyunlarıdır.Matematiğin asıl amacı aklın çalıştırılmasıdır.Kitapta ayrıca kısa ispatlar teoremler vb de barınmaktadır.Uzun ispat gerektiren yerlerde Nesin sıyrılmasını bilmiştir.Şayet o değişik seri çözümlemelerinin ispatı ve açıklanması üni düzeyindendir.
Kitabın sonlarında babasının mektupları vardır.O mektuplardan anlaşılacağı üzeri babası, oğlunun fizik okumasını istemektedir.Oğlu ise felsefeden siyasete mata kadar birçok konuyu öğrenmekte ama fizikle ilişkisi olmamaktadır.Ayrıca hayat tecrübelerinden de bahsetmektedir.

Kitaptan 2 Alıntı

Olric YFG 
12 Kas 2017 · Kitabı okuyor

Şu işe bakın ki, yarını bugünden daha güzel kılması gereken aydın, bilime gelince çuvallıyor. Bilimin b'sinden bile haberleri yok! Hele "bilimlerin kraliçesi" matematikten ödü kopuyor, öcü gibi bakıyorlar. Salt ödü kopmuyor, okumayı, öğrenmeyi reddediyor ve bundan da apaçık gurur duyuyorlar.
Kimbilir, belki de aydın, matematiği kötü olan insana denir!

Matematik ve Sonsuz, Ali NesinMatematik ve Sonsuz, Ali Nesin

Matematikte "sonsuz" kavramına açıklık getirilmesinin püf noktası şudur: "Sonlu"nun ne demek olduğunu anlarsak, "sonsuz"un da ne demek olduğunu anlarız, çünkü "sonsuz", "sonlu"nun karşıtıdır, sonlu olmayana sonsuz deriz.

Matematik ve Sonsuz, Ali Nesin (Sayfa 86 - Nesin Yayınları)Matematik ve Sonsuz, Ali Nesin (Sayfa 86 - Nesin Yayınları)