Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

8,3/10  (92 Oy) · 
403 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.897 gösterim
Peyami Safa'nın mizac ve ruh yapısına uygun düşen bir konuyu ihtiva etmektedir. Ruhçu ve akılcı dünya görüşünün yazarın anlayışı çerçevesinde birleştirilmesi esasına dayanır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9754370567
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Nur 
26 Şub 03:46 · Kitabı okudu · 3 günde

Peyami Safa...
Okudukça eserlerini; iyi ki bizden, iyi ki bizim diyorum. Bilgisine, uslubuna her dem hayran kaldığım bir yazar...
Edebiyat dünyasına psikoloji, sosyoloji, felsefe inceleme, deneme gibi çeşitli alanlarda eserler bırakan değerli bir yazarımız Peyami Safa...
Matmazel Noraliya' nın koltuğu kitabına gelirsek yoğun bir psikolojik roman olmasına rağmen dönemin toplumsal yapısına da değinen bir kitap. Açık söylemek gerekirse kitabın adına yönelik merakım oldukça fazlaydı. Ve hikayesini de öğrenince merakıma değdi doğrusu.
Roman iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde çeşitli sebeplerden ötürü buhranlar yaşayan , ana karakter Ferit'i ve çevresindeki insanları çok az diyaloglar, bol tespit ve psikolojik tahliller eşliğinde tanıyoruz. Materyalist ve hedonist düşünce yapısıyla insanlara yaklaşan Ferit romanın ikinci bölümünde, yaşadığı büyük değişimle insanları önemseyen, değer veren "ruh"çu bir şahsiyete bürünür. Ve bu değişim sürecinde de Matmazel Noraliya'yı tanıyoruz.
Olayların odak noktası Ferit olduğu için Olay örgüsüne bağlandıkça Ferit'in gözlerinden görmeye başlıyorsunuz her şeyi. Bu yüzden romanda geçen o yoğun parapsikolojik olaylar sizi etkisi altına alabilir. Ferit'in kendi karanlık duvarını yıkıp benliğini bulma yolundaki adımları güçlendikçe de hikayedeki o yoğun sisin dağıldığını yani Ferit karakterindeki ruhsal iyileşmeyi hissedebiliyorsunuz.
Psikolojiye hükmeden ayrıca düşündüren eserler okumayı seviyorsanız, listenize ekleyin.

Nefise Şahin 
23 Nis 11:19 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 5/10 puan

Peyami Safa'ya dair okuduğum ilk kitap bu değil ama bu kitabı okuyunca ilk defa Peyami Safa okuyormuş gibi hissetmekten kendimi alamadım.

Gerçekten zorlukla bitirdiğim bir kitap oldu. Konuşmaların karışık olması, alelacele kağıda dökülen hisler gibi olmuş. Belki, bu karaktere özgün bir yazım tarzıydı ama okurken kafamın çok karıştığı oldu. Dalda dala atlamak deyimi, bu kitaba uygun sanırım.

Bir de tüm karakterler ya hastalıklı ya da suçluydu. Okurken karakterlerle birlikte hafiften psikolojinizin bozulması, kitabın yan etkileri arasına girebilir.

Kitaba dair sevdiğim tek yan Matmazel Noraliya'ı anlattığı yerdi. Bir de cineyet vakası var. O da benim polisiye sever yanımdan kaynaklanıyor.

Tüm bunların sonunda; kitabı okuyun diye pek tavsiye etmem ama okuyacak olursanız da Peyami Safa'yı sadece bu kitabıyla yargılamayın derim.

Aybike Alkan 
20 Tem 01:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu anlatıcı olarak yazara en az yer veren teknikle yazılan Türkiye'deki ilk romandır. Peyami Safa ne kadar güçlü bir yazar olduğunu bu kitabında da gösteriyor. Mistik bir felsefe üzerinden merkezde Ferit karakterini alarak kurguladığı olayları anlatmaktadır. Mistisizm fazlasıyla var kitapta. Ben yazarı zaten beğenen birisiyim, lakin bu kitabından daha iyi romanlarını okudum. Romanda eksik yada fazlalık bulabilirsiniz de eğer yazmak için çabalayan birisiyseniz bunu da nasıl yazabildin be adam diyemeden edemeyeceğiniz paragraflar bulursunuz Peyami Safa'nın kitaplarında ki bu romanda da mevcuttur.

Filiz Özcan 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Koruk yeşili gözlerinden ekşi bir ruh sızıyordu." Eseri okumuş olmasaydım,sırf bu cümleyi duymak bile okumama vesile olurdu.Okumadıysanız en kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu anlatıcı olarak yazara en az yer veren teknikle yazılan Türkiye'deki ilk romandır. Peyami Safa ne kadar güçlü bir yazar olduğunu bu kitabında da gösteriyor. Mistik bir felsefe üzerinden merkezde Ferit karakterini alarak kurguladığı olayları anlatmaktadır. Mistisizm fazlasıyla var kitapta. Ben yazarı zaten beğenen birisiyim, lakin bu kitabından daha iyi romanlarını okudum. Romanda eksik yada fazlalık bulabilirsiniz de eğer yazmak için çabalayan birisiyseniz bunu da nasıl yazabildin be adam diyemeden edemeyeceğiniz paragraflar bulursunuz Peyami Safa'nın kitaplarında ki bu romanda da mevcuttur.

Nasıl başlayayım bilmiyorum. Çok acayip bir kitap. İyi anlamda. Tarif etmesi güç. Herhangi bir kalıba sokamadım. Baştan söyleyeyim çok beğendim. Peyami Safa' dan okuduğum başka kitaplara benzemiyor. Yazar da boşuna dememiş en beğendiğim romanım diye. Ferit tam bir karakter olmuş bence. Meziyetleri ve zaaflarıyla. Edebiyatımız genelde tipler üzerine kuruludur. Karaktere rastlamak zordur. Bu kitapta yazar karakter yaratmak konusunda çok başarılı olmuş ve hikâyeyi ustaca karakterinin üzerine kurmuş. Asıl olarak Ferit' in psikolojisi üzerinde yürüyor olaylar. Zaten roman da psikolojik tahlil romanı olarak tanıtılıyor. Yazıldığı devir de göz önüne alınınca kitap zamanını aşıyor. Bence Safa da kendini aşmış bu kitabında. Romanın kahramanı Ferit, tıp ve felsefe eğitimi almış biri. Bu nedenle rasyonalist bir görüşe sahip. Ancak yaşadığı metafizik olaylar düşüncelerinden ve inançlarından emin olmasına engel oluyor. Yaşadığı ya da yaşadığını sandığı bazı mistik hadiselerden sonra düştüğü buhranlar, yaşadıklarına gelen mantıklı, akılcı açıklamalarla kendi düşüncesinde kalmasını sağlıyor başlarda. Ancak sonra yine tereddüde düşüren başka olaylar iyice kafasını karıştırıyor. Her şey yine tersine dönüyor. Ferit de bu gel gitler içinde kendini sorgulamaya başlıyor. Tüm kargaşa ve etkisinde kaldığı diğer insanların hayâtındaki yeri, çok ustaca ve kurguda kusursuz bir şekilde işlenmiş kitap boyunca. Olayların sırası, oluş şekli ve etkileri tıkır tıkır işliyor. Öykü ilerledikçe kahramanın durumu tam bir psikolojik vaka hâline geliyor. İlerledikçe iyice mistikleşen öykü Ferit üzerinden hakikat, hayat ve insanı sorgulama işine dönüşüyor. Sanırım buralarda kendi görüşlerini vermeye çalışıyor yazar. Önce tasavvufa dalıp iyice felsefileşiyor. Özellikle son bölümlerde Aziz' le sohbetleri bu konular üzerinde bir tartışmaya dönüşüyor. Münazara anlamında, münakaşa değil. Sanırım Safa kendi kendine tartışıyor. Hakikati arıyor Ferit ve hiçbir insanın çözüm bulamadı sorulara yanıt.

Dili olağan üstü. Müthiş bir Türkçe. Dört beş satırı aşan cümlelerde ne anlam kayması var ne bir kurgu hatası. En azından ben göremedim. Üslubu gerçekten bir sanat eseri hâline getirmiş kitabı. Bence bir baş yapıt. Okumak zorunluluk. Ancak zaman geçirmek için okumayı düşünen vazgeçsin. Özellikle zaman ayırmak, sadece kitaba konsantre olmak, sakin kafayla, başka bir şey düşünmeden dikkatle okumak gerek. Kafa vererek okunurken de kesinlikle edebî zevkten mahrum kalmayacaksınız.

Zuzusstory 
12 Mar 15:04 · Kitabı okudu · 56 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın adına yönelik merakım oldukça fazlaydı. Matmazelin hayatına ha sıra geldi ha gelecek diye diye, Ferit'in psikolojisinin içine dalıveriyorsunuz; Az diyalog, bol tespit ve mükemmel tahliller. Ne yalan söyliyeyim, dili de ağır geldi. Devamlı internetten sözcüklerin anlamlarını araştırırken buldum kendimi. Bu yüzdendir uzun sürdü okumam. İnatçıyımdır da, bir işimi kolay kolay yarım bırakmam. Sonuç olarak kitabı beğendim. Tavsiye edilir.

Remzi Görücü 
01 May 19:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sanki insan ve kainat iki zıt mahiyet içinde birbirini iki yabancı gibi seyrediyor. İkisinin de birbirine aynı mânâ nizamı içinde bağlı olduğunu bir bedbaht şimşeği içinde idrak ettiğimiz halde inkâr ediyoruz"
Matmazel Noraliya, ya da aslıyla Nuriye teyzenin ikinci kısmında hayat hikayesinin anlatılmasıyla zihninde şimşekler çakan bir tıp öğrencisi Ferid'in ruha, manaya, matapsişik:) açıdan yamlaşması ve tahlilleriyle dolu psikolojik, metafizik bir roman.

Bir arkadaşım kitabın adının da "No Materyalizm" i çağrıştırdığını söylemişti.

Çocukluğumda okuduğum en güzel kitaplardı Peyami Safa kitapları...
Matmazel Noraliyanın Koltuğu kitabında yazarın doğu ve batı üzerine yaptığı muhteşem örnekleme ve tahlilleri iyi hatırlıyorum. Doğuyu kediye, batıyı köpeğe benzetmesi çok ilginç gelmişti o yaşlarımda...
Peyami Safa, insanın ruh dünyasına eğilen çok akıcı üslubu olan bir yazarımız. Tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Fatma Çetinkaya 
02 Tem 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı orta son ya da lise 1'de okumuştum ve Suç ve Ceza'yı tekrar okumuş gibi hissetmiştim kendimi.konu tamamen ondan alınmış gibi.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Nefise Şahin 
12 Nis 11:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Bir kahkaha atmalısın oğlum. Bir kahkahanın halletmediği hiçbir mesele yoktur.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 128 - Ötüken yayınları)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 128 - Ötüken yayınları)
Remzi Görücü 
01 May 18:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nuriye teyzenin günlüğünden :
"Benim ki bütün âmalim sendedir, ey avâlimin sultanı beni bensiz bırak, sensiz bırakma"

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 257 - Ötüken)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 257 - Ötüken)
Hatice gürsoy 
18 Eyl 09:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendi merkezi etrafında hergün biraz daha süratle dönmekten başka bir şey yapmayan insan, atlı karıncada gözlerini kapayan çocuğun kilometrelerce uzaklara gitmesi hayaline benzer bir ilerleme vehmi içindedir."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 222 - Ötüken Yayınları, 1972)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 222 - Ötüken Yayınları, 1972)
Nefise Şahin 
11 Nis 17:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Bir insanın gönlünü almak, tamamiyle lüzumsuz bir şey de olsa, nihayet bir felaket değildi.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 85 - Ötüken Yayınları, Ferid karakteri)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 85 - Ötüken Yayınları, Ferid karakteri)
Özlem 
03 Oca 14:58 · Kitabı okudu

"Delilik şüphesiz aptallıktan iyidir. Delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 131)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 131)
Nur 
25 Şub 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi

Matmazel Noraliya'nın Yazıları...
"Benim ki bütün âmalim sendedir, ey avâlimin vahdaniyeti, ey vahdaniyetlerin sultanı beni bensiz bırak, sensiz bırakma."

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 257 - Otüken Neşriyat)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 257 - Otüken Neşriyat)
Sümeyye Koçak 
 11 Şub 12:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Odabaşı onun adını deftere kaydederken "ben Ferid'i d ile yazarım" demişti. Ferit'in babası da bu fikirde idi ve Hamid'in "âhir-i ömrümüzde ismimizin sonuna bir it taktılar!" sözünü tekrarlarken kopardığı kahkahaların peşinden "bugünkü imlâda fonetik yok, fonetik, fonetik!" diye bağırdı.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 18 - Ötüken)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 18 - Ötüken)
Nefise Şahin 
14 Nis 15:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Onun en büyük yükü maddesi değildi. Çekemediği şeyler fena hatıralar ve korkulardı.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 177 - Ötüken yayınları)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 177 - Ötüken yayınları)
5 /