Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

8,1/10  (45 Oy) · 
225 okunma  · 
29 beğeni  · 
2.341 gösterim
Peyami Safa'nın mizac ve ruh yapısına uygun düşen bir konuyu ihtiva etmektedir. Ruhçu ve akılcı dünya görüşünün yazarın anlayışı çerçevesinde birleştirilmesi esasına dayanır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9754370567
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu anlatıcı olarak yazara en az yer veren teknikle yazılan Türkiye'deki ilk romandır. Peyami Safa ne kadar güçlü bir yazar olduğunu bu kitabında da gösteriyor. Mistik bir felsefe üzerinden merkezde Ferit karakterini alarak kurguladığı olayları anlatmaktadır. Mistisizm fazlasıyla var kitapta. Ben yazarı zaten beğenen birisiyim, lakin bu kitabından daha iyi romanlarını okudum. Romanda eksik yada fazlalık bulabilirsiniz de eğer yazmak için çabalayan birisiyseniz bunu da nasıl yazabildin be adam diyemeden edemeyeceğiniz paragraflar bulursunuz Peyami Safa'nın kitaplarında ki bu romanda da mevcuttur.

Filiz Özcan 
31 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Koruk yeşili gözlerinden ekşi bir ruh sızıyordu." Eseri okumuş olmasaydım,sırf bu cümleyi duymak bile okumama vesile olurdu.Okumadıysanız en kısa zamanda okumanızı tavsiye ederim.

Çocukluğumda okuduğum en güzel kitaplardı Peyami Safa kitapları...
Matmazel Noraliyanın Koltuğu kitabında yazarın doğu ve batı üzerine yaptığı muhteşem örnekleme ve tahlilleri iyi hatırlıyorum. Doğuyu kediye, batıyı köpeğe benzetmesi çok ilginç gelmişti o yaşlarımda...
Peyami Safa, insanın ruh dünyasına eğilen çok akıcı üslubu olan bir yazarımız. Tüm kitaplarını okumanızı tavsiye ederim.

Fatma Çetinkaya 
02 Tem 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı orta son ya da lise 1'de okumuştum ve Suç ve Ceza'yı tekrar okumuş gibi hissetmiştim kendimi.konu tamamen ondan alınmış gibi.

Gülce ERİŞMİŞ 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumadım, yaşadım. Hem de sadece Ferit'in gözünden değil, Ferit'in aklıyla, Ferit'in duygularıyla... Bir olayı değil, sanki Ferit'in kafasının içindekileri yazmış Peyami Safa. Günlük hayatta nasıl düşündüğünü, aklına bir şeyin nasıl dolandığını, düşüncelerinin konudan konuya atlayışını... Ferit'in kafası karıştığında benimki de karıştı ve kendimi Ferit olarak buldum. Bir karakterin gözünden olayı görmek değil, bir karakterin kafasından olayı yaşamak bu. Hatta bu, kitaba felsefik bir hava katmış. Kelimeler olmadan düşünemez miyiz diye düşünmeden edemedim. Anlatımı bu kadar farklı bir roman daha okumadım. Bu yönüyle gerçekten muhteşemdi. Kitaptaki mistik, belirsiz hava bazı yerlerde beni zor da olsa karakterden ayrılmaya zorlayıp düşünmeye sevk etti ve bu kısımların okuyucuya bırakılmasını çok beğendim.

hamuş bişnev 
19 Oca 23:07 · Kitabı okudu · 22 günde · 9/10 puan

Mükemmel bir Peyami Safa üslubuyla yazılmış,harika bir eser. Film tadında elden düşmeyecek kadar değerli,sürükleyici bir konu. Okuduğum en güzel Türk klasiklerinden birisi.

Muhammed Toprak 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın birinci bölümünün mükemmel olup ikinci bölümünün biraz sönük geçtiği güzel mi güzel bir Peyami Safa eseri. Ayrıca diğer romanları gibi isminin duyulmamasına şaşıp, dumur olduğumu da söylemeden edemeyeceğim.

Fatma Çiğdem Çatalkaya 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ferit'in aklından geçenleri takip etmek ilk etapta zor gelse de sonrasında akıp giden bir kitap oldu. Aynı etki Yusuf Atilgan'in "Aylak Adam" adlı kitabında da olmuştu.

Kitaptan 22 Alıntı

Odabaşı onun adını deftere kaydederken "ben Ferid'i d ile yazarım" demişti. Ferit'in babası da bu fikirde idi ve Hamid'in "âhir-i ömrümüzde ismimizin sonuna bir it taktılar!" sözünü tekrarlarken kopardığı kahkahaların peşinden "bugünkü imlâda fonetik yok, fonetik, fonetik!" diye bağırdı.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 18 - Ötüken)Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa (Sayfa 18 - Ötüken)

Delilik var olmuş bir zekânın yok oluşudur; aptallık, var olmamış bir zekânın var olmamaya devam edişidir. Deliliğin hiç olmazsa mazisi şanlı. Aptallığın şerefli bir tarihi bile yok.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami SafaMatmazel Noraliya'nın Koltuğu, Peyami Safa
3 /