Mavi Köpeğin Gözleri

8,1/10  (33 Oy) · 
82 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.127 gösterim
"Görünmez bir güneş omuzlarımızı ısıtmaya başladı. Ama güneşin varlığı bile ilgimizi çekmiyordu. Mesafe, zaman ve yön kavramımızı kaybetmiş halde orada, nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerde oturduk. Yanımızdan birçok ses geçti. 'Çulluklar gözlerimizi oydu,' dedik. Seslerden biriyse şöyle dedi: 'Bunlar gazeteleri fazla ciddiye almışlar.' Sesler ortadan kayboldu. Bizse öylece, omuz omuza oturmaya devam ettik."
Rüyalar, kazalar, pişmanlıklar, inanç, özlem ve ölüm...

Büyülü gerçekliğin gizemli ve puslu atmosferlerle buluştuğu bu öykülerde Gabriel García Márquez, yatalak bir genç adam, kedisinin bedenine girmek isteyen bir kadın, evladının ölümünün yaraladığı bir anne, ikizi ölen bir kardeş, gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adam, kurbanını sabırla bekleyen ölüm meleği gibi birbirinden çok farklı kurgusal ve mitolojik kahramanlara gönderme yapan kişiliklerin, bedensel ve düşünsel hassasiyet anlarını anlatıyor.

Yazarın ilk eserlerini barındıran Mavi Köpeğin Gözleri, Márquez'in 1947-1955 yılları arasında yazdığı on iki öyküden oluşuyor. Kitap, tarzı, temaları, karakterleri ve bilhassa yazarın "Yüzyıllık Yalnızlık'a değişmem," dediği "Çullukların Gecesi" öyküsüyle bir Márquez şenliği.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750718540
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
14 Oca 14:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Marquez bu kitaptaki öyküleri yazdıktan sonra ya öldü ve diğer eserlerini ölüyken yazdı, ya da bu kitaptaki öyküleri yazdıktan sonra yeniden doğdu ve diğer eserlerini yazdı. Ben yeniden doğduğunu düşünüyorum. Bu öyküleri okudukça yazarın nasıl bir gelişim geçirdiğini gözlemleyebiliyorsunuz. Marquez Çullukların Gecesini sahiplenmiş lakin ben daha farklı öyküleri sevdim. Mavi köpeğin gözleri, Saat altıda gelen kadın, Ölümün öteki kaburgası ve Üçüncü teslimiyet sevdiğim öyküler arasında yer aldı. Marquez'in kitapları içinden ilk bu kitabı okursanız sakın yazar hakkında bir karara varmayın, bu kitap sizi aldatır.

Beytullah Ömer DUMLU 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar gerçekten kitabın hakkını vermiş.Betimlemeler beni resmen mest etti.Zaten aldığı nobel ödülü bunu gösteriyor.Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.Beklediğimden fazla etki yaptı.Ölümün betimlemesini bu kadar iyi yapan bir yazar daha önce okumamıştım.Ölüm anını okura hissettiriyor.Okumanızı tavsiye ederim.

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kendinizle mezarınız arasında yalnızca ölümünüz olduğunu hiç düşündünüz mü? Veya aynadaki yansımanızın sizi neden taklit ettiğini? Peki, ağaçtaki portakalların içinin birisinin “ölümün mutlak soluğuyla buz kesmiş etiyle” dolduğunu bilseydiniz o portakalları yiyebilir miydiniz? Ya da gözkapaklarınız kapalıyken hayat enerjisinden müthiş tasarruf ettiğinizi, organizmanızın gereksiz harcamalar yapmasını tamamen engellediğinizi biliyor muydunuz?
Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez’in dünyanın dört bir yanında okurların kalbini kazanan Yüzyıllık Yalnızlık ve Kolera Günlerinde Aşk gibi eserlerinin öncesinde, 1947-1955 yılları arasında kaleme aldığı öyküleri barındırıyor. Gerçeklikle büyüyü etkileyici bir biçimde bir araya getirebilen Marquez, okurlarını her satırda şaşırtmaktan da geri kalmıyor. Büyülü gerçekçiliğin yaratıcısı olarak bilinen yazar, zaman kavramı olmayan öykülerinde gerçekle masal arasında gidip geliyor. Masallar kadar büyülü olduğu gibi 3’üncü sayfa haberleri kadar da rahatsız edici olabilen hikayeler insana cidden “Marquez anlatılmaz, yaşanır” dedirtiyor.

Gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adamın hikayesini ele alan Çullukların Gecesi benim favorim oldu. Sonradan fark ettim ki tanıtım yazısında Marquez’in bu hikayeyi Yüzyıllık Yalnızlık’a bile değişmem dediği belirtilmiş. Özellikle Marquez’in dünyasına nereden dalacağını bilemeyenler için çok güzel bir başlangıç olur Mavi Köpeğin Gözleri.
(alıntıdır)

Dila. 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okunması anlaşılması zor bir Marquez öykü seçkisi. İmgelem çok yoğun, Marquezin inceden inceye anlattığı doğaüstü olaylar bu öykülerde çok fazla. Bu da daha gerçekçi öykü seven kişiler için öykünün içinde kaybolmayı zorlaştırıyor. Belli bir mesafede kalıyor, içinde kaybolamıyorsunuz diğer Marquez kitaplarının aksine.
Ölüm kavramıyla da fazlasıyla haşır neşir. biraz ürkütücü bu sebeple.

Gabo'nun birbirinden lezzetli 12 öyküsünün bulunduğu kitap. Her hikayede ölümle alakalı bir iz var. Bu yüzden karamsar bir döneminizdeyseniz okumanızı tavsiye etmem. Son hikayede ise artık 'Yüzyıllık Yalnızlık'a (ki bu kitap hayatımda okuduğum en iyi kitaptır diyebilirim) göz kırpmış.
Marquez'in tarzının oluşum haritası niteliğinde. İlk hikayelerindeki betimlemeler kaçırılmaması gereken detaylar.

Onur 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmgeler ve betimlemelerle dolu öykülerden oluşuyor. Ölüm ve yalnızlık üzerine kurulu çoğu hikayeler. Benim gibi olay öyküsü seviyorsanız yahut kafa dinlemek için kitap okuyorsanız uzak durun derim.

Sinan Tütüncüler 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez'in 1947 ile 1955 yılları arasında kaleme aldığı 14 öyküden oluşan kitabı. Ancak kitap 1972 yılında yayınlanmış. Bundan da yazarın eserlerini iyice demlendirdikten sonra gün yüzüne çıkarmayı tercih ettiğini anlıyoruz.

Marquez eserlerinde metafiziği kullanmayı seven bir yazar. Bu kitaptaki öykülerin çoğunun ortak noktası ise ölüm teması. Özellikle çocuk yaşta ölümler ve ölenlerin hala dünya üzerindeki algıları, yazarın en önemli ilgi alanını oluşturmuş. Yine zamanın duruma göre akışkanlığı, duruma göre durağanlığı, göreliliği üzerine derin bir hayal gücüyle karşılaşıyoruz öykülerde. Marquez zamanla oynamayı seviyor.

Kurgu hikayeciliğini daha tercih eden birisi olarak, çok akıcı bulduğum hikayeler olmadı. On dört hikayenin içinden en fazla "Saat Altıda Gelen Kadın"ı beğendim. Yine "Macondo'da Yağmuru İzleyen İsabel'in Monologu" ve "Natanael'in Ziyareti" isimli öyküleri de etkilendiğim öyküleri oldu.

Çok akışkan ve sürükleyici öykülerle karşılaşabileceğinizi söyleyemem. Öykülerin çoğu, yoğun bir odaklanma ve algılama süreci talep ediyor. Örneğin bir otobüste, işte öğle arasında okunabilecek öyküler değil. Daha çok günün çekildiği, sessizliğin egemen olduğu akşam vakitleri için uygun bir kitap. Marquez'in yazarlık serüvenini takip etmek ve Latin Edebiyatını tanımak için önemi bir eser olduğunu düşünüyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Burak Akgün 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Bana göre Marquez'in anlaşılması, sindirilmesi en zor öykülerinin bulunduğu kitap.

Aslı T. 
21 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın Yüzyıllık Yalnızlık'tan sonra okuduğum ikinci kitabı da aynı etkiyi yaptı bende. Zaman, gerçek, düş, hayal o kadar birbirine geçmiş ki kitapta sanıyorum; bir kez daha okursam kahramanlar, olaylar yerine ancak oturur.

Kitapta özellikle ölümle ilgili, yazarın anlatımları çok etkileyiciydi. Hep yaşadığınız ama kelimelere dökülmeyen ölüm hissini, yazarın satırlarında hayalle gerçek arasında gidip gelerek âdeta yaşıyorsunuz.

melih erdoğan 
03 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bayılarak okuduğum "Kırmızı Pazartesi"den sonra büyük beklentilerle aldığım, ama içindeki kısa hikayelerin hepsini sıkıntıdan atlaya atlaya okuduğum bir kitap oldu. Marquez'in ergenken yazdığı karman çorman hikayeleri okumak isterseniz bedavaya verebilirim.

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Beytullah Ömer DUMLU 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölümü o kadar kabullenmişti ki hayatta olsa bile teslimiyetten ölecekti.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 21 - can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 21 - can)
Osman Çağrı Oğuz 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zaman ve mekân!..Bu iki sözcüğü telaffuz etmeye cüret eden de kim? Onlardan ne kadar korktuğumun farkında değil misiniz? Ama hayır, zaman ve mekân diye bir şey yok. Zaman ve mekân! Mekân ve zaman...Böyle baş aşağı kalsınlar, onları nalları havaya dikmiş halde görmeye bayılıyorum!

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 40 - Can Yayınevi)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 40 - Can Yayınevi)
Okan Bayram 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatını, parola olarak, "Mavi köpeğin gözleri," sözünü kullanarak beni gerçek dünyada bulmaya adamıştı. Sokakta yürürken yüksek sesle bunu söyleyip duruyordu; çünkü kendisini anlayabilen tek insanla iletişim kurmasını yolu buydu.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Mavi Köpeğin Gözleri)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Mavi Köpeğin Gözleri)
Salih Çermik 
09 Oca 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendisiyle mezarı arasında yalnızca kendi ölümü vardı.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 58 - Can Yayınları - 7. Baskı)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 58 - Can Yayınları - 7. Baskı)
Okan Bayram 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"En azından ona ölmesini dileyecek kadar değer verdik," diye düşündük hep birlikte. Ama onu böyle istiyorduk; çirkin ve soğuk, gizli zaaflarımıza sefilce katkı sağlayarak...

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Üç Uyurgezerin Çilesi)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Üç Uyurgezerin Çilesi)
Beytullah Ömer DUMLU 
 09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sülalesine sövdü. Uykusuzluğu onların suçuydu. Bu değişmez, tartışılmaz güzelliği onlardan geçmişti.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Beytullah Ömer DUMLU 
 09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gürültü, başını beton duvarlara vurup duran bir çocuğun darbeleri gibi bitmek bilmezdi.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Sinan Tütüncüler 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Geceleri, uykusuzluğun iğneleri gözlerine batarken herhangi bir cazibesi olmayan sıradan bir kadın olmayı diler olmuştu. Odanın dört duvarı arasındaki her şey kendisine düşmandı adeta. Uykusuzluğun,derisinin altına ve kafasına yayılıp ateşini yükselttiğini, saç köklerine kadar yandığını hissederek çaresizliğe kapılıyordu. Sanki damarlarında minnacık ve sıcak böcekler yaşıyordu ve bunlar her gün gece yarısından sonra uyanıp fiziksel güzelliğinin bulunduğu bu bereketli balçığın içinde, dudak uçuklatan bir derialtı macerasına atılmışlar gibi oynak ayaklarını patırdatarak koşuşturuyorlardı.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 23 - Can Öykü)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 23 - Can Öykü)
Mustafa Adem 
 14 Oca 2016 · Kitabı okudu

"Aynada gördüğü kanamayı kendi yüzünde bulmaya çalıştı ama parmağına kan bulaşmadı ve herhangi bir kesik hissetmedi.Şaşkına dönmüştü.Cildinde kesik yoktu ama orada,aynada,öteki adamın kesiği hafifçe kanamaktaydı.Ve önceki huzursuzluğunun tekrarlanmasından dolayı duyduğu öfke içinde uyanarak gerçeğe dönüştü.Şimdi,aynanın karşısında,yine aynı hissi duymaya,bir ikizi olduğunun bilincine varmaya başladı.Oysa çenesi (yuvarlak;aynı surat) karşısında duruyordu işte.Gamzesindeki kılları usturanın ucuyla kesmesi gerekiyordu."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız