Mavi Köpeğin Gözleri

7,7/10  (42 Oy) · 
110 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.258 gösterim
"Görünmez bir güneş omuzlarımızı ısıtmaya başladı. Ama güneşin varlığı bile ilgimizi çekmiyordu. Mesafe, zaman ve yön kavramımızı kaybetmiş halde orada, nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerde oturduk. Yanımızdan birçok ses geçti. 'Çulluklar gözlerimizi oydu,' dedik. Seslerden biriyse şöyle dedi: 'Bunlar gazeteleri fazla ciddiye almışlar.' Sesler ortadan kayboldu. Bizse öylece, omuz omuza oturmaya devam ettik."
Rüyalar, kazalar, pişmanlıklar, inanç, özlem ve ölüm...

Büyülü gerçekliğin gizemli ve puslu atmosferlerle buluştuğu bu öykülerde Gabriel García Márquez, yatalak bir genç adam, kedisinin bedenine girmek isteyen bir kadın, evladının ölümünün yaraladığı bir anne, ikizi ölen bir kardeş, gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adam, kurbanını sabırla bekleyen ölüm meleği gibi birbirinden çok farklı kurgusal ve mitolojik kahramanlara gönderme yapan kişiliklerin, bedensel ve düşünsel hassasiyet anlarını anlatıyor.

Yazarın ilk eserlerini barındıran Mavi Köpeğin Gözleri, Márquez'in 1947-1955 yılları arasında yazdığı on iki öyküden oluşuyor. Kitap, tarzı, temaları, karakterleri ve bilhassa yazarın "Yüzyıllık Yalnızlık'a değişmem," dediği "Çullukların Gecesi" öyküsüyle bir Márquez şenliği.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750718540
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
14 Oca 14:39 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Marquez bu kitaptaki öyküleri yazdıktan sonra ya öldü ve diğer eserlerini ölüyken yazdı, ya da bu kitaptaki öyküleri yazdıktan sonra yeniden doğdu ve diğer eserlerini yazdı. Ben yeniden doğduğunu düşünüyorum. Bu öyküleri okudukça yazarın nasıl bir gelişim geçirdiğini gözlemleyebiliyorsunuz. Marquez Çullukların Gecesini sahiplenmiş lakin ben daha farklı öyküleri sevdim. Mavi köpeğin gözleri, Saat altıda gelen kadın, Ölümün öteki kaburgası ve Üçüncü teslimiyet sevdiğim öyküler arasında yer aldı. Marquez'in kitapları içinden ilk bu kitabı okursanız sakın yazar hakkında bir karara varmayın, bu kitap sizi aldatır.

Onur Erol 
 21 Nis 14:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Marquez'in nefis on iki adet sürrealist öyküsü inanılmaz betimlemeleriyle oldukça doyurucuydu. Bir tanesi belki bu sınıfın dışına çıkabilir o da; Saat Altıda Gelen Kadın 'dı. En uzun öyküsü ve bence en iyisiydi. Heyecanla okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Yine düşsel anlatım ve sürrealizmin zirvelerinde dolaşan yazarın belkide okuduklarım içinde en gizemli kitapların biriydi şüphesiz. Eğer sıkı bir Marquez hayranı iseniz bu kitabı da okumanız kaçınılmaz olacaktır.

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kendinizle mezarınız arasında yalnızca ölümünüz olduğunu hiç düşündünüz mü? Veya aynadaki yansımanızın sizi neden taklit ettiğini? Peki, ağaçtaki portakalların içinin birisinin “ölümün mutlak soluğuyla buz kesmiş etiyle” dolduğunu bilseydiniz o portakalları yiyebilir miydiniz? Ya da gözkapaklarınız kapalıyken hayat enerjisinden müthiş tasarruf ettiğinizi, organizmanızın gereksiz harcamalar yapmasını tamamen engellediğinizi biliyor muydunuz?
Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez’in dünyanın dört bir yanında okurların kalbini kazanan Yüzyıllık Yalnızlık ve Kolera Günlerinde Aşk gibi eserlerinin öncesinde, 1947-1955 yılları arasında kaleme aldığı öyküleri barındırıyor. Gerçeklikle büyüyü etkileyici bir biçimde bir araya getirebilen Marquez, okurlarını her satırda şaşırtmaktan da geri kalmıyor. Büyülü gerçekçiliğin yaratıcısı olarak bilinen yazar, zaman kavramı olmayan öykülerinde gerçekle masal arasında gidip geliyor. Masallar kadar büyülü olduğu gibi 3’üncü sayfa haberleri kadar da rahatsız edici olabilen hikayeler insana cidden “Marquez anlatılmaz, yaşanır” dedirtiyor.

Gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adamın hikayesini ele alan Çullukların Gecesi benim favorim oldu. Sonradan fark ettim ki tanıtım yazısında Marquez’in bu hikayeyi Yüzyıllık Yalnızlık’a bile değişmem dediği belirtilmiş. Özellikle Marquez’in dünyasına nereden dalacağını bilemeyenler için çok güzel bir başlangıç olur Mavi Köpeğin Gözleri.
(alıntıdır)

Beytullah Ömer DUMLU 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar gerçekten kitabın hakkını vermiş.Betimlemeler beni resmen mest etti.Zaten aldığı nobel ödülü bunu gösteriyor.Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.Beklediğimden fazla etki yaptı.Ölümün betimlemesini bu kadar iyi yapan bir yazar daha önce okumamıştım.Ölüm anını okura hissettiriyor.Okumanızı tavsiye ederim.

Dila. 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Okunması anlaşılması zor bir Marquez öykü seçkisi. İmgelem çok yoğun, Marquezin inceden inceye anlattığı doğaüstü olaylar bu öykülerde çok fazla. Bu da daha gerçekçi öykü seven kişiler için öykünün içinde kaybolmayı zorlaştırıyor. Belli bir mesafede kalıyor, içinde kaybolamıyorsunuz diğer Marquez kitaplarının aksine.
Ölüm kavramıyla da fazlasıyla haşır neşir. biraz ürkütücü bu sebeple.

Necmettin Zafer 
16 Mar 13:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Marquez, büyülü gerçekçilik tekniğini bu öykü kitabında adeta tam bir büyüye dönüştürüyor. Alışık olmadığımız, kolay okunamayan, anlamak için biraz karışık ve benzetmelerin fazlasıyla ön planda olduğu bir düzine öykü. Hepsi olmasa da bazıları gerçekten çok hoşuma gitti.

Onur 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmgeler ve betimlemelerle dolu öykülerden oluşuyor. Ölüm ve yalnızlık üzerine kurulu çoğu hikayeler. Benim gibi olay öyküsü seviyorsanız yahut kafa dinlemek için kitap okuyorsanız uzak durun derim.

Sinan Tütüncüler 
11 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez'in 1947 ile 1955 yılları arasında kaleme aldığı 14 öyküden oluşan kitabı. Ancak kitap 1972 yılında yayınlanmış. Bundan da yazarın eserlerini iyice demlendirdikten sonra gün yüzüne çıkarmayı tercih ettiğini anlıyoruz.

Marquez eserlerinde metafiziği kullanmayı seven bir yazar. Bu kitaptaki öykülerin çoğunun ortak noktası ise ölüm teması. Özellikle çocuk yaşta ölümler ve ölenlerin hala dünya üzerindeki algıları, yazarın en önemli ilgi alanını oluşturmuş. Yine zamanın duruma göre akışkanlığı, duruma göre durağanlığı, göreliliği üzerine derin bir hayal gücüyle karşılaşıyoruz öykülerde. Marquez zamanla oynamayı seviyor.

Kurgu hikayeciliğini daha tercih eden birisi olarak, çok akıcı bulduğum hikayeler olmadı. On dört hikayenin içinden en fazla "Saat Altıda Gelen Kadın"ı beğendim. Yine "Macondo'da Yağmuru İzleyen İsabel'in Monologu" ve "Natanael'in Ziyareti" isimli öyküleri de etkilendiğim öyküleri oldu.

Çok akışkan ve sürükleyici öykülerle karşılaşabileceğinizi söyleyemem. Öykülerin çoğu, yoğun bir odaklanma ve algılama süreci talep ediyor. Örneğin bir otobüste, işte öğle arasında okunabilecek öyküler değil. Daha çok günün çekildiği, sessizliğin egemen olduğu akşam vakitleri için uygun bir kitap. Marquez'in yazarlık serüvenini takip etmek ve Latin Edebiyatını tanımak için önemi bir eser olduğunu düşünüyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Burak Akgün 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Bana göre Marquez'in anlaşılması, sindirilmesi en zor öykülerinin bulunduğu kitap.

Aslı T. 
21 May 2016 · Kitabı okudu

Yazarın Yüzyıllık Yalnızlık'tan sonra okuduğum ikinci kitabı da aynı etkiyi yaptı bende. Zaman, gerçek, düş, hayal o kadar birbirine geçmiş ki kitapta sanıyorum; bir kez daha okursam kahramanlar, olaylar yerine ancak oturur.

Kitapta özellikle ölümle ilgili, yazarın anlatımları çok etkileyiciydi. Hep yaşadığınız ama kelimelere dökülmeyen ölüm hissini, yazarın satırlarında hayalle gerçek arasında gidip gelerek âdeta yaşıyorsunuz.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Beytullah Ömer DUMLU 
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölümü o kadar kabullenmişti ki hayatta olsa bile teslimiyetten ölecekti.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 21 - can)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 21 - can)
Onur Erol 
21 Nis 12:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ölülerin, geri dönüşü olmayan, nihai bir ölüme kavuşmak için farklı bir dolaşım sistemine ihtiyaç duyduklarını düşündü. "

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Onur Erol 
21 Nis 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ölmüş müydü ki? Hayır. Yalnızca âlem değiştirmiş, fiziksel dünyadan çok daha kolay, çok daha az karmaşık, bütün boyutların bertaraf edilmiş olduğu bir dünyaya gayet normal bir geçiş yapmıştı."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Onur Erol 
21 Nis 13:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bedenimin içinin boşaldığını, tenimin jilet gibi keskinleştiğini hissediyorum.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Salih Çermik 
09 Oca 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendisiyle mezarı arasında yalnızca kendi ölümü vardı.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 58 - Can Yayınları - 7. Baskı)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 58 - Can Yayınları - 7. Baskı)
Onur Erol 
21 Nis 12:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Öyle ağır ve şiddetliydi ki onu yakalayıp yok etmek, kurşundan yapılmış bir çiçeğin yapraklarını koparmak kadar zordu."

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia MarquezMavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez
Osman Çağrı Oğuz 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zaman ve mekân!..Bu iki sözcüğü telaffuz etmeye cüret eden de kim? Onlardan ne kadar korktuğumun farkında değil misiniz? Ama hayır, zaman ve mekân diye bir şey yok. Zaman ve mekân! Mekân ve zaman...Böyle baş aşağı kalsınlar, onları nalları havaya dikmiş halde görmeye bayılıyorum!

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 40 - Can Yayınevi)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 40 - Can Yayınevi)
Okan Bayram 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayatını, parola olarak, "Mavi köpeğin gözleri," sözünü kullanarak beni gerçek dünyada bulmaya adamıştı. Sokakta yürürken yüksek sesle bunu söyleyip duruyordu; çünkü kendisini anlayabilen tek insanla iletişim kurmasını yolu buydu.

Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Mavi Köpeğin Gözleri)Mavi Köpeğin Gözleri, Gabriel Garcia Marquez (Mavi Köpeğin Gözleri)
2 /