Mavi Köpeğin Gözleri

7,6/10  (65 Oy) · 
186 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.878 gösterim
"Görünmez bir güneş omuzlarımızı ısıtmaya başladı. Ama güneşin varlığı bile ilgimizi çekmiyordu. Mesafe, zaman ve yön kavramımızı kaybetmiş halde orada, nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerde oturduk. Yanımızdan birçok ses geçti. 'Çulluklar gözlerimizi oydu,' dedik. Seslerden biriyse şöyle dedi: 'Bunlar gazeteleri fazla ciddiye almışlar.' Sesler ortadan kayboldu. Bizse öylece, omuz omuza oturmaya devam ettik."
Rüyalar, kazalar, pişmanlıklar, inanç, özlem ve ölüm...

Büyülü gerçekliğin gizemli ve puslu atmosferlerle buluştuğu bu öykülerde Gabriel García Márquez, yatalak bir genç adam, kedisinin bedenine girmek isteyen bir kadın, evladının ölümünün yaraladığı bir anne, ikizi ölen bir kardeş, gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adam, kurbanını sabırla bekleyen ölüm meleği gibi birbirinden çok farklı kurgusal ve mitolojik kahramanlara gönderme yapan kişiliklerin, bedensel ve düşünsel hassasiyet anlarını anlatıyor.

Yazarın ilk eserlerini barındıran Mavi Köpeğin Gözleri, Márquez'in 1947-1955 yılları arasında yazdığı on iki öyküden oluşuyor. Kitap, tarzı, temaları, karakterleri ve bilhassa yazarın "Yüzyıllık Yalnızlık'a değişmem," dediği "Çullukların Gecesi" öyküsüyle bir Márquez şenliği.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789750718540
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yunus 
 03 Mar 23:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Edebi açıdan oldukça başarılı bir eser. Ne ara başladım ne ara bitti anlam veremedim. Sanırım benim edebi türlere zaafım var, başladığım zaman tüm çabam bir an önce olay örgüsünün sihrini kaybetmeden okumak ve kitabı bitirmek.
Bu eser her ne kadar farklı hikayelerden oluşuyor olsa da yazar dar alanda güzel mesajlar vermiş. Konu edebiyat oldu mu ve üstüne bir de Nobel ödüllü bir yazarsanız şaşmamak gerek eserin başarısına. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim...