Mavisini Yitirmiş Yaşamak

8,3/10  (6 Oy) · 
44 okunma  · 
5 beğeni  · 
873 gösterim
Mavi işte, cıvıl cıvıl, kıpır kıpır mavi...Deniz mavisi, kararsız ve hırçın. Aşk gibi, verem gibi işler içimize. Kah yeşile, kah su rengine dönüşerek çılgına çevirir insanı. Ah gece mavisi...siyah saçlarına dolanmış karanlığın. Yaz akşamlarının iç serinliği, yıldız şavklarında gezinen şarkılar..Mavinin en koyusu, şehirli ve evcil olanı boncuk mavisidir. Çinilere işlenince sabırla büyülenen aşk ve sanat rengi. Ve turkuaz, mavinin yeşile oluşturduğu cümbüş...Maviler saymakla bitmez, masal gibi bir dünyanın içine çeker sizi.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9758578650
 • Yayınevi:
  Zaman Kitap
 • Kitabın Türü:
vurkan i 
13 Oca 2016 · Kitabı okumadı · 8/10 puan

Eskinin masumiyeti ve samimiyeti .İnsanların şehir yaşamı ile tabiattan kopması tamamen kendi içine yönelmesi.Eskiden herkes yürürdü ve yürümek insana en büyük rahatlatıcılardan biriydi.İnsan sürekli olarak kendisini yenileyebilmelidir.
Mutluluk bir zümrüdü anka o zaman neden ona ulaşmak için onun budalası olalım?
Hayat acılarla doludur .İnsanlar yaşamaktan bıkmasınlar diye acıların yüzüne bir parça tebessüm çalınmıştır sadece.
Ömür dediğimiz bir tebessüm biriktirme yarışı olmalıdır.

Kitaptan 25 Alıntı

Yenilenmeyi, tazelenmeyi dışta arama yanılgısına düşmüştür bir kere... Oysa bakışını içine yöneltse, baş döndürücü bir yenilenişin kendisinde gerçekleşmekte olduğunu görecektir.

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 18)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 18)

Hayat acılarla doludur."İnsanlar yaşamaktan bıkmasınlar diye, acıların yüzüne bir parça tebessüm çalınmıştır" sadece. Bizim, zaman aralıklarında karşılaştığımız, mutluluktan çok biraz gönül huzuru, bir parça iç rahatlığıdır.

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 25)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 25)

Eğer her akşam ve her sabah kalbinizi şöyle bir hesaba çekmiyorsanız, inançlarınızı bileyip azminizi artırmıyorsanız, her şeye çoktan alışıp gitmişsinizdir.

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 67)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 67)

Bir yılda, zamanı bereketlendiren ve tazelendiren kutlu aralıklar vardır. Ramazan... Yılın ömrünü uzatır o. Unutulmaz tatlar hediye eder. Kandil gecelerinde, yeryüzü ilâhî bir renge boyanır. Kadir gecesi, zamanın görebileceği en aydınlık ve şerefli durak olur. Ve zaman, yürüyüşünü abes, anlamsız bulmasın diye ona "cuma" ihsan edilmiştir. Haftada bir dünyayı yumuşatan küçük bir bayram...

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 21)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 21)

Kırkikindi yağmurları gibi gelir. Buğusu önce gözlerinize yansır, sonra güvercin bakışlı bir sessizlik olur; yüzünüze, saçlarınıza, omuzlarınıza üşüşür. Bomboş ve anlamsız bakışlar armağan eder akşamlarınıza. Ve ağır tonlu şarkılar gibi süzülür zaman, adı hüzündür.

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 37)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 37)

"Ya hiçbir güzelliği görmez olan gözler! Bakıyor, ama görmüyoruz. Gözlerimizde kat kat perdeler... Bakın, güneş doğup batıyor, karanlık iniyor pencerelere, deniz eski maviliğini koruyor, gökyüzü yerli yerinde... Değişen sadece biz insanlarız.. Bize uysun diye, güzellikleri de kirletip değiştiriyoruz.."

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 67 - zaman kitap)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 67 - zaman kitap)

Tebessüm ne güzel kelime! O eksik olmasın diye ne yapsa azdır insanlar. Ömür dediğimiz, bir tebessüm biriktirme yarışı olmalı; çünkü ölürken götüreceğimiz en son ve tek güzelliğimizdir tebessüm. Bütün ömrün özeti gibi, iyi işlerden, anlamlı bir oyundan kalan son yeryüzü hatırası... Bütün amaç bu değil mi yaşamaktan? Giderken yüzünde bir tebessüm çaktırmak, bir hoş sadâ bırakıp gitmek...

Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 26)Mavisini Yitirmiş Yaşamak, Ali Çolak (Sayfa 26)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber