Maydanozgiller Bitkilerin Gizli Dünyası 4

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
770 gösterim
Apiaceae (Maydanozgiller) familyası; Cornales takımından ikiçeneklilerin ver aldığı toplam on familyadan en bilinenidir. Cornales takımının besin değeri taşıyan bitkilerinin hemen hepsi Maydanozgiller familyasındandır. Bu familya içinde sınıflandırılan 600 cinsten, 47'sinin tarımı yapılır.
Maydanozgiller familyasında Saltlıranotıı, Subaldıranı ve Bodur Baldıran gibi pek çok zehirli tür bulunurken, Maydanoz, Havuç, Kereviz, Karakavza, Rezene, Anason, Dereotu, Kişniş, Frenk kimyonu ve Kimyon gibi cinsler sebze, şifalı bitki ve baharat olarak değerlendirilir. Çadıruşağı ve Keçiayağı gibi bazı türlerde uzun süre şifalı bitki olarak kullanılmıştır. Boğadikeni ise afrodizyak ve iştah arttırıcı özellikleri nedeniyle korumaya alınmış tıbbi bir bitkidir.

Türkiye florasında 7 coğrafi bölgede yapılan ÖBA (Özel Bitki Alanları) taramasında Maydanozgiller (Apiaceae) familyasından 136 endemik tür belirlenmiş olup, bu türlerin yoğun olarak tanımlandığı bölgeler en çok Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi ve en az ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gözlenmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789752861220
 • Yayınevi:
  Bulut Yayınları
 • Kitabın Türü: