1000Kitap Logosu
Mayoz Bölünme Hikâyeleri
Mayoz Bölünme Hikâyeleri
Mayoz Bölünme Hikâyeleri

Mayoz Bölünme Hikâyeleri

OKUYACAKLARIMA EKLE
6.5
6 Kişi
42
Okunma
4
Beğeni
454
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İletişim Yayınları · Nisan 2013 · Karton kapak · 9789750511387
“Yıllarca kaybettiklerimizin dökümlerini yaptık hep. Acı, bizden başlayıp bize dökülen bir dere oldu. Yüreğimiz ve beynimiz bir ‘korkunç anılar deposu’na dönüştü. Oysa biraz da gülerek bakmak gerekir hayata. Güldüğümüz kendimiz bile olsak. Yani, ‘Alem buysa kral biziz’ demek lazım bazen. Yangınlardan çıkıp da paçalarımızdaki yanığa gülmek lazım…” Evrim Alataş, bu kitabında 1990’ların “olağanüstü hal” ortamında Kürtlerin yaşadığı mezalimin mizahını yapıyor. Hayatın içinde akıp giden trajikomiği anlatıyor aslında. Hem zalimin dar kafalılığına hem de mazlumun en berbat durumlarda bile bir ‘komiklik’ bulma becerisine tanıklık ediyor. Bunların yanı sıra, solcuların ‘kendi aralarında’ geçen hikâyelerin mizahına da… Bir lokantada üzerindeki figür Apo’ya benzetildiği için suç unsuru sayılan tuzluklardan düğün genelgelerine, sarı-kırmızı-yeşil yasaklarından kendisine yollanan istek peçetesinde “Kürdistan” lafı geçtiği için tutuklanan oryantal dansöze… 90’lar geride kaldı mı, aşılabildi mi, yoksa pusuda bekliyor hatta hortluyor mu, hâlâ tartışılıyor. Evrim Alataş, 90’ların iklimini kara mizah penceresinden bakarak hatırlatmaktan fazlasını yapıyor. İsyankâr neşesiyle, her devirde okunabilecek devlet ve insan manzaraları anlatıyor bize.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,74
6.5
10 üzerinden
6 Puan · 2 İnceleme
dilêr
Mayoz Bölünme Hikâyeleri'ni inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İlk öncelikle Evrim Alataş'ın eline emeğine ve yüreğine sağlık. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşmakta. Tabi ilk başta bazı hikayeler fıkra tadında, komik gelebilir. Ama daha da okuyunca yazarın dediği gibi "Bu hikayemiz biraz trajikomik" Evet, ilerleyen sayfalarda üzülmeye başlıyorsunuz biraz. Kitap 1990-2005 yıllarını ve bu yıllarda geçen bir çok olayı bize anlatmaktadır. Bir çok dedim çünkü bende biliyorum ki hepsini yazmaya kalksa ciltli kitap çıkarmak zorunda kalırdı. Herkese tavsiye edebileceğim bir kitap. Kürt halkının çektiği zorlukları yapılan zulümleri, tarih ve isimlerle beraber anlatıyor. Ha bu arada yazar nazik bir dille anlatmış yapılan muameleleri,varın siz düşünün gerisini.
Mayoz Bölünme Hikâyeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Naz Ayaz
Mayoz Bölünme Hikâyeleri'ni inceledi.
Evrim Alataş'ın okuduğum ve pek beğendiğim ilk kitabı. Kısa kısa hikayelerden oluşan kitapta bazı gerçek olaylar adeta fıkra gibi. Yok artık dedirten cinsten. Yok artık bu kadarı da olmamıştır. Ama hepsi gerçek , neredeyse her hikayeden sonra yüzünüzde bı gülümseme oluşacak , fakat bazen öyle gülümsemeler vardır ki bu sadece basit bir kas gerinmesi değildir, içinde onlarca anlam barındırır. Acı , öfke , çığlık , yalnızlık , çaresizlik , yenilmişlik.. Ah Evrim, keşke böyle erken ayrılmasaydın aramızdan ..
Mayoz Bölünme Hikâyeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
7