Mecburi İstikamet

6,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
389 gösterim
"Öncelikle keyfimi kaçırabilecek her tür akılcı veriyi, tutunduğu gerçeklikten papatya falı bakar gibi birer birer kopardım. Düşler de birer olgu değil midir, diyen ve sonunda karısını boğarak öldüren çılgın düşünürü çok iyi anlıyordum. Karısını boğma kısmını değilse de, muhtemelen o noktaya gelmesinde etkili olan, düşlerin de olgu olabileceğiyle ilgili kuşkularına katılmamak mümkün değildi. Aksi halde, bu trafik sıkışıklığında, bir taksinin arka koltuğunda,varlığıma karşı kayıtsız bile olmayan, kayıtsız davranmak için bile bir çaba harcamayan bir kadınla oturuyor olmaktan aldığım zevki nasıl açıklayabilirdim?"

Bana Baktığın Gibi Bakma adlı romanıyla okurlarımızın beğenisini kazanan Nurdan Beşergil'den bir roman daha... Mecburi İstikamet, sarayda padişah kıyafetiyle dolaşan anlatıcımız Fatih'in ve hayatındaki insanların günlük yaşamlarına odaklanıyor; âşık olduğu güvenlik görevlisi Sema, herkesin hayranlık duyduğu manken Mete, kardeşi Oğuz, Gamze... İş hayatları, küçük kişisel gerilimler, espriler, günlük ayrıntılarla ilerleyen ve bir gün, beklenmedik bir gelişmeyle karmaşıklaşan yaşam... Nurdan Beşergil, kahramanlarının karakterlerini güçlü bir biçimde ortaya koyuyor, günlük yaşamdaki tuhaf gerilimi başarılı gözlemlerle aktarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750712388
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
instgrmkahvecisi 
31 May 16:14 · Kitabı okudu · 3 günde

Espirinin dozunun fazla kaçtığını düşündüğüm bir kitap. Arkadaşının ölümünü espirili bir dille anlatmak ? #spoiler İnce espirileri ile zeki olduğunu düşündüğüm yazarın kitabı mükemmel olmasa da başarılı.

Kitaptan 1 Alıntı

Doğru olmayan bir şeyi doğru olmadığını bilerek söylemek, yalan soylemekti ama agizdan hicbir laf çıkarmadan yalan söylemek de mümkündü ve bu yuzden yalan söylemek yerine,yalan yapmak,yalan davranmak,belki yalan etmek ya da eylemek,şeklinde kullanmak daha doğruydu.

Mecburi İstikamet, Nurdan Beşergil (Sayfa 128)Mecburi İstikamet, Nurdan Beşergil (Sayfa 128)