1000Kitap Logosu
Resim
8.2
10 üzerinden
12,6bin Puan · 1944 İnceleme
50 syf.
Ülkesindeki savaştan kaçıp, İsviçre'ye sığınan evli bir çiftin, yaşamla ölüm arasındaki duygu ve düşüncelerini iliklerinize işleyecek yoğunlukta anlatan, olduktan sonra hemen unutamayacağınız güzel bir hikaye. Kendi içinde sıkışıp kalan Ferdinand'ın, ordudan askere çağırılması ile işler çığırından çıkar. Artık yapması gereken bir seçim vardır... ince ama her cümlesi düşündürücü, insanın içine işleyen bir kitap. Alıntıları yazarken çok zorlandım çünkü her cümlesi kayda değer. Gerek konusu, gerekse duygu ve düşünceleri anlatım tarzı diğer eserlerinde olduğundan daha iyi buldum. Uzun zamandır kitaplığımda olan bu mini hikâyeyi nasıl ertelemişim bilmiyorum. Kesinlikle okumalısınız.
Mecburiyet
8.2/10 · 45bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 syf.
Mecburiyet insana her şeyi yaptırır.
Kısacık bir kitabın etkisi bu kadar mı büyük olur. Hayran kalmamak mümkün değil. İşte yetenek bu! Bir şeye mecbur kaldınız mı? Önce şunu soralım kendimize 'mecburiyet' nedir diye. Mecburiyet: zorunluluk, zora tutulma gibi anlama gelir. Kitabın asıl kahramanı olan Ferdinand için 'zora tutulma' söz konusudur. Şimdi bu konuya gelmeden önce kendimizden biraz bahsedelim. Biz insanlar hayatımızın belirli zamanlarında mecbur kaldığımız dönemleri oldu. Örneğin; parasız kalınca borç almak gibi. Peki bizler içinde çıkılmaz bir mecburiyete düştük mü? Mesela intihara yeltenecek kadar çaresiz kaldık mı? Mecburiyet bazen çaresizlikte oluyor. Hatta çaresiz, aciz kalmasıdır insanın. Bir örnek daha vereyim size: bir X kişisi Y kişisine aşık olur. İkisi birbirini delice sevmektedir. Ancak bir zaman sonra X kişisi Y kişisini aldatıyor. Y kişisi onu unutamıyorum çünkü bunun kendine elinde olmadığı belirtiyor ve hatta duygularını kontrol edememekten yakınıyor. İşte böyle bir çaresizliği mecburiyet yaşayan bir insanda da görürüz. Borç batağına düşmüş bir kişi mecburiyetten kapı kapı dolaşır para dilenir eş dosttan ve eğer parayı bulamazsa çareyi ölümle bulur. Peki ölüm çare mi? İşte bu da başka bir konu. Mecburiyeti ben en çok fakirlerde gördüm. Mecbur olduğu için ucuz şeyler alır, mecbur olduğu için eski şeylerle idare etmeli, mecbur olduğu için aç kalıyor vs vs.. Gelelim kitaba. Eşiyle huzurlu, mutlu bir hayat yaşayan Ferdinand'ın eline bir mektup gelir ve felaket o mektupla başlar. Aslında bekliyordu böyle bir mektubu ancak kağıt eline tutuşunca mecburiyeti başladı. Ferdinand gelen mektupla 'zora tutul'duğunu anladı. Peki neydi bu mecburiyet? İşte bu da kitabın asıl konusu yani siz okuyarak öğreneceksiziniz. İncecik kitap okuyun artık :)
Stefan Zweig
'in psikoloji açısından eser yazdığını biliyoruz. Kısa ama öz anlatır her şeyi. Daha önce
Korku
#98842287 ve
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
#91601532 kitap incelemelerinde çokça değindim. Genel olarak yazarın bütün kitaplarından bir derinlik hakim. Bu kitabı ayrı kılan ise yazardan büyük bir parça taşımasıydı. İki eş arasındaki ilişki ve savaş dönemi olmasıyla âdeta
Stefan Zweig
'i kendini anlatıyor gibiydi. Bunu anlamanız için bu kitabı okumadan önce kesinlikle yazarın biyografisine bakın. Ben kitabı baştan sona tek solukta okudum. Kitap çok derin ve etkileyici idi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.
Mecburiyet
8.2/10 · 45bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
56 syf.
·
10/10 puan
Stefan Zweıg Mecburiyet kitabında , karısıyla özgürlük uğruna kendi ülkesi olan Avusturya'dan İsviçre'ye kaçmış ünlü bir ressamın, devlet ve otorite karşısındaki çaresizliğini anlatıyor. Kitabın kahramanı olan Ferdinand, resmi bir daireden aldığı mektupla askerlik hizmeti için yeniden çağrılır. Özgürlük isteği ve barışçıl yapısından kararsız kalır. Kendi için doğru olanın ne olduğuna karar verecek ve kendisi için en doğru olanı hayata geçirecektir. Kitaptaki kalacağı ikilemlerden bazıları ise; gitmek-kalmak, korkmak- cesur olmak, esir olmak- özgür olmak...Bu ikilemlerden Hamlet'in olmak ya da olmamak monoloğunu hatırlayacaksınız. Kitabın sonunda kendisi için en doğru olanı yapıyor. Ben her zamanki gibi Zweıg'ın bu kitabını da keyifle okudum.
Mecburiyet
8.2/10 · 45bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 syf.
·
Puan vermedi
Stefan Zweig'ın 10-15 e yakın eserini aldım. Bu da onlardan biri. Askere gitmek istemeyen, karısı ile vatani görevi arasında bir seçim yapmak zorunda kalan bir asker kaçağının hikayesi. Sanırım soğuk savaş dönemi. Stefan Zweig hayran olunası bir zekaya sahip biri. Her eserinde kendini olayın içinde hissediyorsun.
Mecburiyet
8.2/10 · 45bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
2
3
4
...
197
1.967 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.