Adı:
Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799758420406
Orijinal adı:
The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
Yayınlandığı günden bu yana birçok siyasi lider, akademisyen ve entelektüel, Medeniyetler Çatışması ile ilgili görüş bildirdi. Bazısı bu tezi destekleyen görüşler ortaya koydu, bazısı da karşısında yer aldı. Ancak hiçbirinin kayıtsız kalmadığı bu dünyaca ünlü tez gündemdeki yerini hep koruyor.
Medeniyetler Çatışması, son yılların en çok tartışma yaratan kitaplarından biri.
544 syf.
·7/10
Dünyada bugün yaşananların yıllar önce planlandığın açık kanıtıdır bu kitap. Huntington kitabı yazdıktan bir süre sonra teorisinin hatalı olduğunu belirtse de bunun samimi olmadığı aşikar.

Medeniyetlerin karşısına bir din konumlandırılmış, dünyadaki tek süper gücün düşmanı ve yeni hedefi olarak İslam ve İslam'ın hakim olduğu coğrafya belirlenmiştir. Bu coğrafyada yaşanan sözde baharlar (devrimler) ve bu baharların sonucunda ortaya çıkan kukla yönetimler, ölen, vatanını terk etmek zorunda kalan halklar ve bu kan düzeninden çıkar elde edenlerin kökeninin kanıtıdır bu kitap.

Açıkça ve arsızca İslam coğrafyasında olacak olaylar önceden insanlara bu kitap aracılığı ile bildirilmiş ve buna rağmen ön görülenler gerçekleşmişse daha ne denilebilir ki.
544 syf.
·53 günde·1/10
oldukça kibirli bir çalışmanın ürünü olan, gerçeklikten ve bilimsellikten tamamen uzak, bütün dünyayı kendi emrine amade zanneden hastalıklı bir kafanın hezeyanlarını taşıyan bir kitap. kitabın özü şu: dünyada islam medeniyeti diye bir medeniyet yoktur, sadece batı medeniyeti vardır; batı medeniyetinden başka bir medeniyet varolmayacaktır! okumaya devam edeceğimi sanmıyorum. ama emperyal zihniyetin düşünce kodlarını deşifre etmesi açısından bu kitaptan yararlanabiliriz diye düşünüyorum. birkaç noktada kısaca itirazlarımı belirteyim:

tarihte batı medeniyeti diye bir şey yoktur. türk-islam medeniyeti vardır ve varolmaya devam etmektedir. batı medeniyeti denen şey, türk-islam medeniyetinin batı'da aldığı isimdir. yazara göre müslüman ulusların geleceği karanlık! müslüman ulusların geleceği karanlıksa dünyanınki hepten karanlık demektir. müslüman toplumların geleceği karanlık değildir. yeterki siz, emperyal düşüncelerinizi bu toplumlardan uzak tutun. tarih göstermiştir ki, avrupa; ortaçağ karanlığını yaşarken, galile'yi engizisyonda yargılayıp mahkum ederken, o geleceği karanlık denen müslümanlar ilmin zirvesindeydi.

yazar, türkiye'nin osmanlıya dönmesi ve kemalizmi terk etmesi gerektiğini de kitabında söylemekte. islamcı zihniyetin 15 senedir yönettiği türkiye göz önündeyken ve bu zihniyet türkiye'deki 15 temmuz darbesiyle, kendi beslediği işbirlikçi ortağı ile tarih olmuşken, bu yazarın kitaptaki bütün tezleri otomatik olarak çökmüştür. kemalizm'den vazgeçin demek, bizim emperyal emellerimize hizmet edin, bize uşak olun anlamına gelmektedir.
544 syf.
Kiabın ilk 50 sayfasına ve sonrasonda da sık sık 'tabiii yaaaaa " diyeceğiniz ve 90 sonrası Dünya siyasetini doğru okumanızı sağlayacak başyapıttır...
Samuel Huntington’a göre, dünyadaki mücadelenin çeşitli kaynakları olmuştur ve bulunduğumuz dönemde mücadele; beşeriyetler arasındaki büyük bölünmeler ve hakim mücadele kaynağı “kültürel” olacaktır.

Bunu anlamak için eski deyişle “beynelmilel”, yeni deyişle “uluslararası” (Milletlerarası) ilişkilerin tarihine bakmak gerekecektir. Yani dünya krallıklara, oradan Fransız Devrimine, oradan Soğuk Savaş’a nasıl geldi ve neden geldi? Neler yaşandı? Mücadelenin (çekişmenin, çatışmanın) kaynağı ne idi?

Tüm bu soruların cevabını bulacak en azından o isteği ve merakı size aşılayacaktır...
544 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap Medeniyetler çatışmasının gerçekten anlatıyormuş gibi kitab bambaşka maceraları anlatıyor kitap bana göre harikalar ötesi kitap sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın okumaya başlayınca gerisinide merak edip okuyacaksınız okumanızı kesinlikle tavsiye ederim
544 syf.
·5/10
Batı batı batı hep batı üstün olan batı doğru olan batı yani çok taraflı bir yazı okunmaz değil okunabilir ne kadar yanlı yazıldığını görmek için
544 syf.
·Beğendi·10/10
Bizim İslamcılarımız beğenmeyip Medeniyetler İttifakı gibi projeler ortaya atmaya çalışsalar da yazıldığı günden bugüne yaşananlar Huntington'un defalarca haklı olduğunu gösterdi. Bugünü ve yarını anlamak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.
544 syf.
·Beğendi·9/10
Merkezi bir kültür vardır ve bu kültür etrafında gelişen diğer kültürler vardır. Merkeze bağlı olarak gelişen bu kültürler zamanla kopabildikleri gibi dışardan bir etkiye karşı tekrardan merkez kültürün etrafında birleşerek, tehlikeye karşı koyabilmektedirler. Huntington bölgeler arasındaki farklılıkları; Kültür, Din ve Irk bağlamında analiz edip, bu bölgeler arasındaki geçişleri iyi bir şekilde ifade ediyor. 2030 ların yükselen süper gücü olarak Çin'i merkeze koyuyor. Bunun önüne geçmek için de Amerikanın izlemesi gereken politikaları anlatıyor. Güzel bir Uluslar arası İlişkiler kitabı diyebilirim. 1990 larda yazılan bu kitap adeta günümüzü çizmiş yaşanan ve yaşanacak olan olası savaşların neden ve nasıl çıkacağını ön görmüştür.
544 syf.
·245 günde·9/10
Kitap, asıl olarak Samuel Huntington 'un yazmış olduğu Medeniyetler Çatışması adlı bir makale ve bu makaleye yönelik kaleme alınmış olan diğer makaleleri kapsıyor. .Giriş bölümünü okurken, gayet ağda lı bir dille 19 50 lerden fırlamış gibi cümle kuran yazarlara bakmayın. .sonrasında AKP nin akil adamları şeklinde kendilerine bir title buldular. Kitabı boşu boşuna okumayayım diye yazarları biraz araştırınca Ahaber cenahından olmalarını farketmemle beraber, sansasyon yaratan kitabın okunması benim için elzemdi. .Kitapta ayrıca Fukuyama nın makalesini de bulacaksınız. .FAKAT KİTAPTA, 1990 LARDA AMERİKA'DAKİ NEOCONLAR TARAFINDAN BİÇİLMİŞ OLAN ROLÜ DE GÖRECEKSİNİZ. .
544 syf.
·26 günde
Medeniyetler Çatışmasını ' Tarihin Sonu' ile birlikte ele alan ve çeşitli makalelerden oluşan net ve akılda kalıcı bir anlatımıla ele alınmış bir kitap. Dünya üzerinde soğuk savaş sonrası çatışmaların merkezinde "medeniyetlerin savaşı" mı olacak yoksa çok daha farklı nedenler mi mevcut? Tezler ve ona yapılan reddiyeler. Keyifli okumalar.
544 syf.
·3/10
Biraz ağır bir kitap.Belki bu alanda faydalı bir kitap olabilir lakin uzun ve sıkıcı bir eser. Gerçekten bu alanla ilgilenmeyenlerin okumasını tavsiye etmem.
Daha önce de belirttiğim gibi medyanın topyekûn saldırısı ise şamataya, materyalizme, tüketiciliğe ve blague'a yönelik şehevi bir çığlıktır. Baştan çıkarıcı reklamlar, göz kamaştıran yıldızlar, bunların hepsi dindarlık ve sadelik düşüncelerini boğuyorlar. Sonra da en kolay yitirilebilen değeri, haysiyeti insanın elinden alıyorlar. Postmodern anlayışın saygısızlığı ve kargaşası içinde kimsenin haysiyet sahibi olmasına izin yoktur. Geçmişin saflığı bu amansız saldırı altında artık garanti edilemez. Bu yüzden de Müslümanların postmodernizmi nihilizm ve anarşi sayarak neden reddettikleri anlaşılabilir.
Hatta, etnisiteden daha fazla olarak din, insanlar arasında keskin ve dışlayıcı şekilde bir ayrım yapıyor. Bir insan yarı Fransız ve yarı Arap ve aynı anda iki ülkenin vatandaşı olabilir. Bundan daha zor olan şey, yarı Katolik ve yarı Müslüman olmaktır.
Kültürün esasını din, dil, değer hükümleri, gelenekler ve adetler oluşturur. Coca-Cola içmek bir Rus'u bir Amerikalı gibi düşündürtmeyeceği gibi, soşi yemek de bir Amerikalı'yı bir Japon gibi düşündürtmeye yetmez.
Nereye dönersek dönelim, dünya kendisiyle barışık değil. Bu çatışmalarda medeniyetteki farklılıklar sorumlu değilse ne sorumludur.
Batı medeniyeti hem Batılı hem de moderndir. Batılı olmayan medeniyetler, Batılılaşmadan modernleşmeye çalışmışlardır. Bu güne kadar sadece Japonya, bu arayış tam manasıyla başarılı olmuştur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799758420406
Orijinal adı:
The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayınları
Yayınlandığı günden bu yana birçok siyasi lider, akademisyen ve entelektüel, Medeniyetler Çatışması ile ilgili görüş bildirdi. Bazısı bu tezi destekleyen görüşler ortaya koydu, bazısı da karşısında yer aldı. Ancak hiçbirinin kayıtsız kalmadığı bu dünyaca ünlü tez gündemdeki yerini hep koruyor.
Medeniyetler Çatışması, son yılların en çok tartışma yaratan kitaplarından biri.

Kitabı okuyanlar 80 okur

  • Hasan Ali KÜÇÜKBALLI
  • Anıl Öztürk
  • sertaç samur
  • Selami Aydın
  • Kübra Çinar
  • Cuma Ali Coşkun
  • Merve SARIYILDIZ
  • Ozge Senturk
  • Sümeyye &Oğuzhan
  • Esra Şahinoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%8.3
25-34 Yaş
%37.5
35-44 Yaş
%41.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%16.7
Erkek
%83.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (7)
9
%10.7 (3)
8
%25 (7)
7
%28.6 (8)
6
%0
5
%3.6 (1)
4
%0
3
%3.6 (1)
2
%0
1
%3.6 (1)