Medeniyetler Çatışmasından Diyaloğa

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
226 gösterim
Üst düzey bir diyalogda insanlar inanışları, kültürleri insanlarda görürler. İnsanlarda görülen şey ünsiyet peyda eder. Ünsiyet peyda olunca insaniyet hasıl olur. Dolayısıyla ancak o zaman karşılıklı bir alışveriş insanları oluşturan bir düzeyde kendisini ortaya koyabilir.
-Prof. Dr. Mehmet S. Aydın-

Müslümanlarla Hıristiyanlar çok geniş kapsamlı endişeleri paylaşmaktadırlar temel beşeri konular üzerinde. Benzer tecrübelerimiz var, çünkü biz, Allah iradesinden aldığımız değerleri genellikle karışık sosyal, politik, ekonomik durumlarda uygulamaya çalışıyoruz; çünkü biz bu toplumu iyi yönde etkilemeye çalışıyoruz.
-Thomas Michel-

Hungtinton, dini sosyolojik düzeyde moderniteye karşı bir tepki olarak tarif etmektedir. Ama meseleyi biraz yanlış ele almıştır. Bence din, insanlığın ve insan kültürünün devamlı ve kalıcı bir yönelişidir. Ve bence ileride din, bugünkünden daha fazla ağırlığını hissettirecektir.
-Prof. Dr. Robert Royal-

Artık sermayenin kimin tarafından denetlendiğinin belli olmadığı bir dünyada, toplumları koruyucu ve toplumların kendi kendisini geliştirmelerine elverici bir çerçeve olarak hala muhafaza edebildiğimiz ulus-devletin sınırlarına bir saldırı sözkonusu. Sermayenin dolaşımının sağlanabilmesi, büyük ölçüde birbirlerinden farklı kimliklere sahip olan küçük topluluklar yaratılmasıyla çok daha mümkün hale gelecektir. Bu aşamada böyle bir maddi gelişmenin ideolojisinde "Medeniyetler Çatışması" tezinin kuvvet kazanması hiç de tesadüfi değildir.
-Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel-
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789759432645
 • Yayınevi:
  Gazeteciler Ve Yazarlar Vakfı
 • Kitabın Türü: