Medine Müdafaası (Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4078
Gösterim
Adı:
Medine Müdafaası
Alt başlık:
Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Medine Müdafaası
Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Medine Müdafaası
Kitap, I. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti'nin Suriye ve Filistin cephesindeki durumunu ve Hicaz bölgesindeki kutsal mekânların savunmasını konu alır.
304 syf.
·10 günde·8/10
Dünya'da beklenen olmuş, devletler ilk kez dünya savaşı altında birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girmişti. Savaşa girmenin intihar olduğunu bile bile Osmanlı Devleti de kendisini bu savaşın tam ortasında buldu, birçok cephede aynı anda mücadele etmişti. Bunlardan birisi de Hicaz-Yemen cephesiydi. Buradaki başarısından, vatana, bayrağa bağlılığından adından söz ettirenlerden birisi de şüphesiz Medine Muhafızı "Çöl Kaplanı" lakaplı Fahrettin Paşa ve askerleriydi. Bu eserde yazar gayet akıcı, yer yer diyalogların hakim olduğu sade ve anlaşılır bir dille sizleri Medine'ye Fahrettin Paşa'nın yanına cepheye götürüyor. Oradaki zor şartları, ilginç bilgileri ve bir o kadar da yazarın güzel anlatımıyla tasvirlerini göreceksiniz. O zor şartları bilmek, tekrar etmek ve yer yer gururlanarak yer yer hüzünlenerek okuyacağınız güzel bir eser. İyi okumalar.
304 syf.
·10/10
Kitabı okurken çok üzüldüm ve gerçekten şöyle derinden sanki cigerimden üzüldüm diyebilirim... Bir insan düşünün. Bir söz vermis. Verdigi söz de Medine'yi " Son mermi, son asker, son damla kan ve hatta son hurmaya kadar savunmak"... Fahrettin Paşa verdigi sözü tutmuş ve tek başına üstelik ateşli hastalık geçirdiği halde, ölümüne yine de Medine'yi terketmeden savunmak istemis... Yazarken bile hala icim eziliyor sanki... Gözlerim yaşarıyor... Kitabi okuyanlar çok ağladık ilh. Demislerdi... Neredeyse sonlarina gelene kadar ben niye ağlamadım diye düşünürken son 30 sayfasinda gözyaşlarının damla damla aktığını gördüm... Ve şu son söz aynen aktarıyorum o kadar dokundu ki... Orada olsam Fahrettin Paşamı asla ve katta yalnız bırakmazdım... _ "Bayrağım! Al bayrağım, kızgın kumlarda yatan şehitlerim, gazilerim elveda! Efendimiz elveda! Ben gitmiyorum. Götürüyorlar! Götürüyorlar! Vallahi götürüyorlar!" _

Bu kitabi okuyun. Çekilen sıkıntıları son damla kana dek, son mermiye hatta son hurma çekirdeğine dek, ölesiye direnmenin mücadelesini okuyun... Diyecek baska bir söz bulamıyorum. Yazarken bile gözlerim ıslak... Okuyun bu kitabı...
304 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Medine Müdafaası... Ümitsizliğin, korkaklığın, başarısızlığın ve rehavetin olmadığı yerdir;Medine toprakları, Fahreddin Paşa 'nın savunmasında olan topraklar.
Bütün bu kötümser kavramları bertaraf edip, kendisini tek bir amaça şartlamış, Komutanın mücadelesi...
Güçlü, istikrarlı, adaletli, merhametli bir o kadar inatçı ve korkusuz. İnandığı yolda emin adımlarla ilerleyen, bütün kötü koşullara rağmen, vazifesini en güzel şekilde yerine getiren Paşa'nın Fahreddin Paşa'nın savunmasını okuyacağınız bu kitap için benim gibi geç kalmış sayılmazsınız.
Bir zaman gelecek (hainlere karşı) savunduğu topraklarda, açlık ve yoklukla da mücadele edecek, sebat gösterecektir. Kendisini çok seven ve bağlılıkla itaat eden neferleri birçok badireler atlatacaklar;açlıkla, hastalıkla, çölün zor iklimi ile ve en önemlisi memleket hasretiyle yanıp kavrulacaklar. Bütün bu zor şartlara dayanabilmek için tek bir şeye ihtiyaçları vardır; İMAN 'a. Ve bu onlarda fazlasıyla mevcuttur.
Lawrence gibi sinsi bir casusun bile dikkatini çeken ve kendisine' Çöl Kaplanı 'lakabını taktığı Fahreddin Paşa' nın çetin mücadelesini okurken düşündümde şimdilerde en ufak bir sıkıntıda feryadı figan etmemiz ne acı bir tablo...
Son olarak Fahreddin Paşa 'nın azimli ve dirayetli ruhunu kendime örnek teşkil eder sizlere de tavsiye ederim. Selametle kalın...

"Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez"
Toprak️
Toprak️ Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa'yı inceledi.
304 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Destanları ancak kahramanlar yazar. Çünkü onlar, vazifenin bittiği yerde ölümü göze alarak çalışmaya devam ettikleri için birer kahramanlardır. Tıpkı “ Çöl Kaplanı” Fahrettin Paşa gibi...

Bu kitabı KPSS sürecinde dershane hocamın önerisi üzerine not edip bugün okuma fırsatı buldum. İyi ki de okumuşum. Fahrettin Paşa’nın yaptıklarını okudukça hem gururlanıp hem de çok üzüldüm. Eğer Birinci Dünya Savaşı hakkında farklı bir açıdan bakmak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Dili açısından da herkesin kolaylıkla okuyabileceği bir kitap. Şu kitabı okurken içtiğin suya, yediğin yemeğe hatta gördüğün ağaca bile bir farklı bakmana sebep oluyor. Sanırım ben uzun bir süre çekirge ve hurmayı her gördüğümde bu kitap aklıma gelecek.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Yıllar önce okuduğum hala etkisini hissettiğim mutlaka okunması gereken mükemmel bir kitap.Hala okuduğum romanlar'da bu kitabı okurken aldığım lezzeti arıyorum..
Büşra Kufacı
Büşra Kufacı Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa'yı inceledi.
255 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Birinci Dünya Savaşı'nda, Osmanlı Devleti'nin yıkılmaya yüz tuttuğu yıllarda Medine'yi savunan Fahrettin Paşa ve askerlerimizin; düşmana, açlığa, susuzluğa, sıcağa karşı mücadelesini sade ve akıcı bir dille anlatmıştır İsmail Bilgin.

Bir Türk askerinin sözünden geri dönmeyeceğini ve vatanı, milleti, peygamberi için nelere katlanabileceğini kitapta çok güzel bir üslupla ifade edilmiş.

*Kitabı her yaştan kişi okuyabilir. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
304 syf.
·Puan vermedi
Yıllar oldu okuyalı,fahrettin paşa'yı.o dirayetini,peygamberimize aşkını,vefasını unutamam. İslamla güzelleşmiş bir asker o.çokça ağladım okurken onu.kitabın ilk kısmı biraz ağır geçiyor.ama sonra açılıp,su olup akıveriyor..
304 syf.
·Beğendi·10/10
Tarihi gerçekleri anlatan bir roman. Bu yüzden askerimizin ve Fahrettin Paşa gibi değerli bir komutanın çektiği sıkıntıları okudukça boğazım düğüm düğüm oldu. Kutsal Medine topraklarımıza İngiliz çizmesi ayak basmasın diye imkansızlıklar için Medine'yi savunan, çekirge yiyip yine de teslim olmayan bir Paşa'dır, Çöl Kaplanı'dır o... Ceddimizde ne kahramanlar var, okuyun, tanıyın, bilin.. Malesef Lawrence artıkları hâlâ iş başında! Biz tarihimizi, ceddimizi bilirsek geleceğimize de bu şekilde yön verebilir,böylece fitnecilere meydan vermeyiz..
304 syf.
·4 günde·8/10
Üzerimde öyle bir etki bıraktı ki, uzun zaman üzerimden atacağımı sanmıyorum. 1. dünya savaşında Medineyi savunan Fahrettin paşa ve imanlı askerlerin o zorluklarla birlikte Medineyi nasıl koruduklarını anlatıyor. Roman çok güzel ve akıcı bir dille yazılmış.
304 syf.
·8/10
Okuduğum andan beri etkisini üzerimde hissettiğim bir kitap. Fahrettin paşanın yaşadıklarını sizede yaşattırıyor yazar diliyle. Aynı acıyı aynı sıkıntıyı içinizin en derinlerinde hissediyorsunuz.
Muhammed şimşek
Muhammed şimşek Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa'yı inceledi.
304 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap o kadar etkileyiciki kimi zaman hüzün kimi zaman sevinçle karşı karşıya kalıyor insan.harika bir roman.Gerçek bir fahreddin paşa tanımak istiyorsa insan kesinlikle bu kitabi okumalidır.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Etkilendiğim en iyi romanlardan biri.. İsmail Bilgin yine betimlemeleri ve anlatım tarzıyla güzel bir roman yazmış. Osmanlının son kalesi olarak görülen Medinede yapılan müthiş savunmayı okurken duygulanmamak elde değil. Tüm imkansızlıklara rağmen Fahrettin Paşa gibi bir komutanın askerlerini ve yerli halkı idare etmesi ise Paşanın ne kadar büyük bir komutan olduğunu ortaya koyuyor. Yemek yok, su yok, hava sıcak, her tarafınız çevrili. Böyle bir durumda son ana kadar inancını yitirmeyen bir komutan. Aslında romanı okuyunca Fahrettin Paşa tarihin tozlu sayfalarında neden unuttuğumuzu anlayamıyorum. Böyle mükemmel bir komutan hakkında daha fazla kitap olmalıydı diye düşünüyorum. Medineyi savunurken ne kadar kutsal bi beldeyi savunduklarının bilincinde Peygamber Efendimizin kabrini bir hizmetkar gibi temizleyip çevre düzenlemesi yaptıram bir paşa. Ne kadar yazsamda Fahrettin Paşanın o zaman yaptıklarını anlayamayız herhalde. Beni en çok etkileyen olay ise Fahrettin Paşanın emrindeki subaylar tarafından oyuna getirilip zorla teslim edilmesi olmuştur. İyi okumalar
Türkler nasıl bir milletti? Yokluk içinde, imkansızlık içinde de olsalar ayağa kalkıyorlardı. Çanakkale'de, Kut'ül Amare'de ayağa kalkmışlardı.
Yokluk, açlık, sıcaklık, nice zorluklar, dertler ve gamlar... Bunlar gereklidir. Sevgili, sevenin kendisinden başka her şeyden vazgeçmiş görmek istermiş. Vatana olan aşkımız, sevgimiz yüzünden biz de nelerden vazgeçmedik ki buralarda (Medine) olalım diye...
Bayrağımıza iyi bakın. Herhangi bir bayrak değildir o. Şuan devletimizin düşen birçok kalesi var. Ele geçirilen birçok şehir var. Ama burası (Medine) son Osmanlı kalesidir. Devletimizin son direnme noktasıdır. Belki bizim bu gayretimiz diğerlerine de örnek olursa, her yerde ittifak etmiş düşmanlara, yedi düvele karşı koyarız.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Medine Müdafaası
Alt başlık:
Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Medine Müdafaası
Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Medine Müdafaası
Kitap, I. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti'nin Suriye ve Filistin cephesindeki durumunu ve Hicaz bölgesindeki kutsal mekânların savunmasını konu alır.

Kitabı okuyanlar 511 okur

  • Defne kara
  • Ali Köroğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0