Medya Denetimi

8,3/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
8 beğeni  · 
501 gösterim
Propaganda, siyasi etkinin sağlanmasında önemli bir faktör oldu her zaman. Özellikle geçen yüzyılda bolca kullanılan bu yöntem, çok geçmeden 'dans edeceği' alanı da buldu: medya! Her türlü basın-yayın organında, üstü kapalı ya da aşikâr bir biçimde yapılan propaganda, toplumun doğru ve yanlış değerlerini etkiledi, demokrasinin nasıl olması gerektiğini biçimlendirdi.

Çağımızın en önemli siyasi aktivistlerinden Noam Chomsky, Medya Denetimi'nde propagandanın gücünü ve etkinlik alanı medyayı bütün detaylarıyla irdeliyor. Kendine özgü bakış açısıyla görünmeyeni görünür kılan yazar, her gün gazete sayfalarından ya da televizyonlardan bize servis edilen haberlerin içyüzünü örneklerle açığa çıkarıyor.

Medya Denetimi, propagandanın gücünü tarihi süreç içinde işleyip günümüze kadar getiriyor. Kitabın son bölümü "Marslı Gazeteci"de Chomsky, bir model oluşturup onu günümüzdeki örneklere uyguluyor. Kitap, okuduğunuz haberlerin, izlediğiniz programların ve siyasi kampanyaların 'satır aralarını' okumak için önemli bir rehber.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9789752892354
 • Orijinal Adı:
  Media Control
 • Çeviri:
  Elif Baki
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Maximiliana 
17 Şub 15:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Propaganda, siyasi etkinin sağlamasında önemli bir faktör oldu her zaman. Medya dans edeceği alanı buldu ve her türlü basın yayın organında, üstü kapalı yada aşikar bir biçimde yapılan propaganda, toplumun doğru ve yanlış değerlerini etkiledi.

F.owl 
02 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Amerikanın ikiyüzlülüğünü,terörizmi kendilerine göre keyfi yorumlamalarını ve dahasını ustalıkla kaleme almış noam chomsky.okunması gereken bir kitap..

Kitaptan 10 Alıntı

Noir 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İstediğiniz konu başlığını seçebilirsiniz: Ortadoğu, uluslararası terör, Orta Amerika; her ne olursa olsun, halka gösterilen dünya tablosunun gerçekle ilgisi yok. Olayın gerçeği, yalanlar üstüne kurulu görkemli binaların altında gömülü.

Medya Denetimi, Noam ChomskyMedya Denetimi, Noam Chomsky
Noir 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demokrasi, seçilmiş sınıfın, toplumun sahibi olan efendilerinin hizmetinde çalışmak üzere eğitildiği bir sistem olmalıdır. Nüfusun geri kalan bölümü, her çeşit örgütlenmeden yoksun bırakılmalıdır, çünkü örgütlenmek sadece başa bela olur. Onlar, yalnız başlarına televizyon karşısında oturarak, hayattaki en önemli şeyin mal mülk edinmek ya da şu izlediğiniz iyi halli, orta sınıf aileler gibi yaşamak ve Amerikancılık, uyum gibi iyi değerleri elde tutmak olduğunu söyleyen mesajı kafalarına kazımalıdır. Hayat bundan ibarettir.

Medya Denetimi, Noam ChomskyMedya Denetimi, Noam Chomsky
Noir 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer medya ve eğitim sistemi üstünde tam hâkimiyete sahipseniz, bilim adamları da konformist ise bunu başarabilirsiniz. Massachusetts Üniversitesi'nde son Körfez kriziyle ilgili davranışlar üstüne yapılan -televizyon izlemeyle ilgili düşünce ve davranışları araştıran- bir çalışmayla bu ortaya konuldu. Çalışmada sorulan sorulardan biri şöyleydi: Vietnam Savaşı sırasında sizce tahminen kaç Vietnamlı ölmüştür? Bugün Amerikalılar tarafından verilen ortalama rakam yüz bin. Resmi rakamlar ise iki milyon diyor. Gerçek sayı büyük olasılıkla üç-dört milyon arası.

Medya Denetimi, Noam ChomskyMedya Denetimi, Noam Chomsky
Noir 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğitim standartları düşüyor, reel ücret nüfusun birçoğu için 1950 sonlarındaki seviyesine geriledi ve kimse bunun için kılını kıpırdatmıyor. Böyle durumlarda, şaşkın sürünün dikkatini başka taraflara çekmeniz gerekir, çünkü eğer olan biteni fark ederlerse, kendileri mağdur oldukları için bu durumdan hoşlanmayabilirler. Yalnızca süper lig maçlarını ve televizyon dizilerini izlemesini sağlamak yeterli olmayabilir. Onları düşman korkusuyla körüklemeniz gerekir. 1930'larda Hitler, Çingene ve Yahudi korkusuyla körüklemişti sürüyü.

Medya Denetimi, Noam ChomskyMedya Denetimi, Noam Chomsky

Asıl sorun, özgür bir toplumda mı, yoksa bir çeşit kabullenilmiş totaliterizm altında olayların merkezinden uzaklaştırılmış şaşkın sürü olarak bir yerlere sürülen, dehşete düşürülen, vatansever sloganları bas bas bağıran, hayatları için sürekli korku duyan, huşu ile kendilerini yok olmaktan kurtaran liderlerine hayran olan; eğitimli sınıflarınsa bir emirle uygun adıma geçerek kendilerinden beklenilen sloganları tekrar ettiği ve evinde değerlerini kaybederek gerileyen bir toplumda payımıza düşeni mi yaşamak istediğimiz. Dünyayı mahvetmemiz için ötekilerin bize ödeme yapacağını umarak parayla zoraki itaat sağlayan bir devlet olmaktan vazgeçmeliyiz. Bu bir seçimdir. Yüzleşmek zorunda olduğumuz bir seçim. Böylesi soruların cevabı aslında büyük ölçüde senin benim gibi insanların elinde.

Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 38 - Everest Yayınları)Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 38 - Everest Yayınları)
Noir 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onları başka şeylerle oyalamalıyız. Onlar, süper lig maçlarını, televizyon dizilerini ya da şiddet filmlerini izlemeli. Arada sırada yanlarına uğrayıp, "Birliklerimizi destekleyin" gibi sloganlara eşlik etmelerini istersiniz. Onları sürekli korku halinde tutmalısınız, çünkü içeriden, dışarıdan, her yerden gelip onları mahvedecek şeytanlardan adamakıllı korkmazlar ve dehşete düşmezlerse, düşünmeye başlarlar ki bu, düşünme yetisinden yasal anlamda mahrum oldukları için, çok tehlikeli olabilir. Bu nedenle, dikkatlerini başka yönlere çekmek ve olayların merkezinden uzaklaştırmak önemlidir.

Medya Denetimi, Noam ChomskyMedya Denetimi, Noam Chomsky
Cemre Kara 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmak kitleleri kendileri için akıl edemedikleri bir dünyaya taşıyacağız.

Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 4)Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 4)
Cemre Kara 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Totaliter devlette cop neyse demokraside de propaganda odur.

Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 7)Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 7)
Cemre Kara 
 31 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''ikiyüzlü,''kendisine uygun bulmadığı koşulları başkasına uygun görendir.

Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 46)Medya Denetimi, Noam Chomsky (Sayfa 46)