Medya Ve Demokrasi

8,5/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
536 gösterim
Medya ve Demokrasi yirmi yılı aşkın bir süredir de baş döndürücü bir hızla gelişen medyanın, toplumların kültürel ve siyasal hayatında yol açtığı değişimler üzerine yayımlanmış en kapsamlı çalışma. Sivil toplum ve devlet ilişkileri alanındaki araştırmalarıyla ün kazanmış bir siyaset kuramcısı olan John Keane, akademik çevrelerin ele almaktan titizlikle kaçındığı medya sorunun siyasal analizin korunusu haline getirerek bir yandan siyaset teorisini "medyatik"leştirirken öte yandan da medyayı "politik"leştiriyor. Bu çalışma, medya vedemokrasinin iç içe tarihsel gelişimini ele alarak günümüzde yakıcı önem kazanmış bir dizi soruya yanıt arıyor: Medya holdinglerinin küresel bir iktidar odağı haline geldiği günümüzde "basın özgürlüğü"nün anlamı ne olmalı? Yeni bir yüzyıla girerekne, yurttaşların özgürce veeşit olarak katılacakları bir iletişim düzeni gerçekleşebilir bir ideal mi? Elektronik medya sistemlerinde ve uydu kanallarında sembolleşen yeni iletişim ve basınyayın teknolojileri bizi böyle bir ideale yaklaştırıyor mu, yoksa uzaklaştırıyor mu?

Bu kitap, bu soruları tarihsel - siyasal bir perspektiften ele alıyor. Düzenlemeci devletin yerini pazarın mutlak egemenliğine bırakması anlamına gelen küresel "deregülasyon" eğiliminin kapsamlı bir eleştirisini ortaya koyuyor. Pazar yanlısı liberal söylemin açmazlarına işaret ederken siyasal erk yanlısı devletçi söyemin tuzaklarından da ustalıkla kaçınıyor. Böylelikle Keane, yuttaş hakları ekseninde imgelediği demokrasi ideali ile hem pazar liberalizmi hem de otoriter devletçilik arasına net bir sınır çiziyor. Medya ve demokrasinin iç içeliğini vurgulayan Keane için, medyasız demokrasi kadar demokratik olmayan medya da mümkün değildir. O halde, günümüzün kültürüne hakim olan iktidar yanlılığı, tek-tipik, bayağılık ve sığlığın kökleri, bu iki kavramın kopuş noktalarında aranmak durumundadır. Bu kitabın başlıca önerisi olan kamu yararı iletişim modeli ise görünmez iktidarı açığa vuran, "farklı yaşam biçimlerini, zevkleri ve görüşleri" çoğullukların içinde kucaklayan yeni bir "toplumsal sözleşme" zemini için bir çağrı niteliği taşıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789755390307
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cavanşir Gadimov 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tipografik kültürün getirdiği hızlı basım ile ortaya çıkan iletişim araçlarından biri de süreli yayınlar olmuştur. Yani dergiler, gazeteler. Geniş kitlelere ulaşma imkanı olan ve özellikle yöneticileri rahatsız edebilecek görüşleri hızlı ve çok kişiye yayma özelliği bulunan basının ortaya çıkması ile "sansür" konusu da gündeme gelmiştir. Kitap İngiltere'de basına sansür ve basın özgürlüğü tartışmalarının yapıldığı dönemdeki düşünürkerin bu konudaki görüşlerini aktarmaya başlayarak, daha sonra devletin basına ne kadar müdahalaesi, serbest piyasa sisteminde şirketlerin basın alanındaki faaliyeti ve en sonunda da kamu medyası kavramlarını tartışarak devam ediyor.

Kitaptan 11 Alıntı

Miraç 
11 Oca 15:49 · Kitabı okuyor

Reklamcılık, ürünleri reklam etmekten çok, bir hayat tarzı olarak tüketimin benimsetilmesine yarar.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 86 - Ayrıntı Yayınları - 1992)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 86 - Ayrıntı Yayınları - 1992)
Miraç 
 11 Oca 15:29 · Kitabı okuyor

Basın özgürlüğü yalnızca basına sahip olabilenlere aittir.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 82 - Ayrıntı Yayınları-1992)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 82 - Ayrıntı Yayınları-1992)
Miraç 
11 Oca 15:44 · Kitabı okuyor

Reklamcılığın ana hedefi olan kadınlar alışveriş etmenin kendi işleri ve yaşam tarzları olduğuna inanmaya itilmektedir.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 86 - Ayrıntı Yayınları - 1992)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 86 - Ayrıntı Yayınları - 1992)
Miraç 
09 Oca 16:14 · Kitabı okuyor

Türkiye yakın tarihlere kadar iletişimde iki başkenti, farklı tellerden çalabilen iki karar odağı olan bir ülkeydi. Ankara TRT aracılığı ile resmi gündemi oluştururken, İstanbul gazeteler aracılığı ile gayri resmî bir gündem sunmaktaydı.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 12 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 12 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
09 Oca 18:31 · Kitabı okuyor

İnsanların düşüncelerini özgürce başkalarına iletmelerine izin verirseniz, öfkeleri yüzeyi yalayıp geçen bir ateş gibi uçup gider; yayılmış barut gibi tutuşturur, iletişim kurdurur; patlaması ne gürültülü ne de tehlikelidir.
Ama baskı altına alırsanız, için için yanar, ta ki bir gün gözden uzaktaki çalkantısı bir deprem ya da yanardağ gibi patlayıncaya kadar.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 23 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 23 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
10 Oca 10:07 · Kitabı okuyor

Tarih her durumda bir çağın başka bir çağda dikkate değer bulduğu şeylerin kaydıdır.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 47 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 47 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
09 Oca 18:42 · Kitabı okuyor

Kötülük iyiliği sınamak için vardır.
Günah ve iftira hakikatle koyun koyuna yaşar.
İyiyi bilmenin tek yolu kötüyü tanımaktır.
Bu nedenle, farklı ve çatışan fikirlerin hoşgörülmesi bireysel basiretin ve erdemin temel koşuludur.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 29 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 29 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
09 Oca 19:50 · Kitabı okuyor

İnsanın doğası gereği, her kimin eline iktidar geçse, hemen o güne kadar yapmadığı şeytanlıkları aklından geçirmeye başlıyor.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 32 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 32 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
09 Oca 19:58 · Kitabı okuyor

Nasıl saman rüzgârın önünde duramazsa, yanlış da doğrunun önünde ayakta kalamaz.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 33 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 33 - Ayrıntı Yayınları)
Miraç 
09 Oca 16:41 · Kitabı okuyor

Gazetesiz bir hükümetimiz mı yoksa hükümetsiz gazetelerimiz mi olsun sorusuna cevap vermek bana düşse, bir an tereddüt etmeden ikinciyi seçerdim.

Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 21 - Ayrıntı Yayınları)Medya Ve Demokrasi, John Keane (Sayfa 21 - Ayrıntı Yayınları)
2 /